50 KURIOZITETET ME TE RALLA NE BOTE

1. Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes.

2. Fëmija më i rëndë në botë është lindur në vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditën e lindjes 10,2 kg.

3. Bethoveni para se të kompozonte fuste kokën në ujë. Anjshtanji deri në moshën 9 vjeç nuk fliste normalisht.Lexoni më tepër »

Në “Samsung” kanë krijuar llampën 36 vjet të qëndrueshme

Ndërrimi i llampave elektrike së shpejti do të mbetet çështje e së kaluarës, sepse “Samsung” ka prezantuar një llampë të re, të kursyeshme, e cila do të qëndrojë 36 vjet.

Ekspertët e kësaj kompanie e kanë promovuar llampën LED e cila mund të jetë e qëndrueshme deri në 40 mijë orë, që është 40 herë më shumë se llampat e rëndomta.

E vetmja e metë e kësaj llampe deri më tash mund të jetë çmimi i saj, sepse një këso llampe aktualisht shitet mbi 60 euro.

Udhetimi ne kohe! Do ngelet Sci-Fiction apo realitet?

Sa here njerezimi ka dyshuar mbi mundesine e shkencareve per te krijuar dicka qe koha e ka vertetuar te sukseseshme?

Ne vite te panumerta, nga experienca jone njerzore kemi mesuar se c’do gje e imagjinuar nga njeriu nje dite mund te kthehet ne realitet. Nese shekuj me pare do shtrohej qeshtja e shkeljes se Henes nga kemba e njeriut, udhetimi i njeriut ne hapesire, apo disa nga arritjet me te medha te shkences tone, per ate kohe do tingellonte e pamundur. Sidoqofte te tilla gjera jane parashikuar kohe me pare dhe koha e ka vertetuar te jene te realizueshme.

Dikur eshte shikuar vetem si fantazi dhe Sci-Fiction,por momentalisht udhetimi ne kohe eshte thjeshte nje problem engjinierik. Fizikantet e brumosur nga ligjet e Newtonit besonin se koha levizte ne nje vije te Lexoni më tepër »

Konflikt i fortë midis oqeanologëve dhe US Navy për tingujt misterioz që vijnë nga thellësia e oqeanit

Një kabull i cili ndodhet 2,5 kilometra nën sipërfaqen e oqeanit, në Vancouver të Kanadasë, i lejon shkencëtarëve të Universitetit të Viktorias të studiojnë tingujt misterioz që burojnë nga thellësia e oqeanit. Projekti është titulluar “Poseidoni” dhe ka ngjallur reagime të forta në SHBA, duke arritur deri në nivelet më të larta të Forcave Detare të Marinës Amerikane.

Nëpërmjet këtij projekti, shkencëtarët arrijnë të mbledhin shumë informacion të bollshëm, rreth trysnisë së ujit e më gjerë, gjë që u mundëson atyre të konceptojnë me mirë lëvizjet e një cunami të mundshëm në oqean si dhe të mund të përvetësojnë sisteme më të kompletuara paralajmërimi.Lexoni më tepër »

Peshku trashanik “Siluris Glanis”

Shkencetaret kane arritur ne perfundim se perkunder kokes se madhe, eshte peshku me budalla ne Bote, sepse ne pranvere ku bene nxehte, ne breg te lumit rriten shelgjet dhe ne uje bien thuprat e ketij druri se bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutesi i perbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Ne lukth keto fije te shelgjes leshojne alkool qe e ben peshkun te humbur.

Zbulimet e Leonardo da Vinçi

Italiani Leonardo da Vinçi (1452-1519) njihet si ndër zbuluesit më të mdhenjë. Ai zbuloj shumë makina dhe mjete të cilat nuk janë ndërtuar gjatë kohës kur ai ishte ende gjallë.

– Ventillimin,
– Busollën,
– Aeroplanin,
– Helikopterin,
– Instrumente mekanike muzikore
-Armën shumë tytëshe,
– Skenën rrutulluese
– Orën me zile,Lexoni më tepër »

Shkencëtarët krijuan tru Cyborg

Cyborg, është një term i cili përdoret dhe e ndeshim shpeshherë në filmat kinematografik fantastiko-shkencor, por së shpejti ai do të jetë realitet.

Shkencëtarë të Universitetit të Tel Aviv, zëvendësuan pjesë problematike të trurit të gjallë të njeriut me mikroçip, duke e kthyer atë një nga zbulimet më të mëdha shkencore.

Qarqet që ata instaluan në tru, mund të zëvendësojnë funksionet motorike të lëvizjes, si qerpikët e syve etj dhe shkencëtarët shpresojnë se ky zbulim do ti ndihmojmë ata të përballojnë sëmundje të tilla si, Parkinson etj.Lexoni më tepër »

“Humbet” përsëri qyteti i zhdukur i Atlantides

Tre vite pas thashethemeve se Google Earth zbuloi qytetin e përmbytur të Antlantis, Google ka publikuar relievin poshtë oqeaneve. Zbulimi u bë nga një përdorues internet “sy shqiponjë” i cili vërejti shenjat poshtë oqeanit që dëshmonin fakte mbi mitin e qytetit të zhdukur.

Këtë jave Google bëri të ditur se ka lëshuar një update për Google Earth, ku përdoruesve u jepet një pamje më e qartë për terrenin e poshtëm të oqeaneve.

Përditësimi i ri i quajtur “bathymetry” është një prodhim i Google në bashkëpunim me Institutin e Oqeanografisë, agjencisën Oqeanike dhe Atmosferike, marinën amerikane etj. Në tregohet se nuk ka asnjë shenjë mbi qytetin e zhdukur.Lexoni më tepër »

Rusët zbulojnë vaksinën kundër HIV/AIDS

Sipas “Zërit të Rusisë” virologjistët rusë të Novosibirskut në Siberinë Perndimore kanë arritur që të zbulojnë vaksinën kundër virusit vdekjeprurës HIV. Kjo vaksinë erdhi pas një pune shumëvjeçare shkencore nga specialistët e Qendrës Shkencore të Novosibirskut “Vektor”të cilët kryen me sukses testet e para.

Paralelisht provat klinike të vaksinave të llojeve të ndryshme po zhvillohen edhe në Shën Petersburg dhe Moskë. “Historia e njerëzimit dëshmon qartë se epidemitë globale njeriu ka mundur t’i mposhtë vetëm me ndihmën e vaksinave. Fjalë bëhet, së pari, për vaksinën profilaktike, e cila do të parandalojë infeksionin. Kurse, së dyti, mbi preparatin e aktivizimit të imunitetit, mbi vaksinën terapeutike, e cila do ta bëjë trajtimin medikamentoz të pacientit më të përshtatshëm dhe me kosto më të ulët”- thotë Andrei Kozllov, Drejtor i Qendrës Biomedicinale peterburgase, i cila po merret që prej kohësh me zhvillimin e ADN-vaksinës kundër HIV-itLexoni më tepër »

Shkencëtarët: Zbulohen galaktika pa fund të fshehura nga materia e errët

Shkencëtarët besojnë se kanë mundur të zbulojnë me dhjetëra satelitë ‘Nanus’ dhe galaktika të tjera të cilat rrotullohen rreth galaktikës sonë. Këto objekte kanë aftësi tërheqëse të masës së gazit dhe të formave të tjera të materies normale, ato janë të dukshëm nga teleskopët normal e të sofistikuar që disponojnë shkencëtarët.

Teoria e materies së errët -pjesa më madhe e universit përbëhet nga kjo lëndë e padukshme e cila bashkëvepron me lëndën normale, vetëm ndërmjet gravitetit dhe lindja e saj ishte një domosdoshmëri për të shpjeguar masën e munguar të universit- parashikon se me qindra e mijë grumbullime mikroskopike të lëndës së errët (nano galaktikat) mund të gjenden rreth orbitës së galaktikës (rruga e qumështit) sonë dhe të galaktikave të tyre fqinje dhe të galaktikës së Andromedës.Lexoni më tepër »

Natyra dhe numrat

“E gjithë natyra, malet, lumenjtë, pemët, kristalet, metalet, të gjitha krijesat e gjalla madje edhe njerëzit nuk janë asgjë tjetër veçse një numër i mishëruar. Nëse thellohemi ne këtë çështje , ne zbulojmë se asgjë nuk ekziston jashtë numrave .

Gjithçka është numër, edhe natyra, i tërë universi është i ndërtuar mbi numrat që formojnë një kuadër gjeometrik të pathyeshëm i krahasueshëm me sistemin e kockave.

Pra, vetëm në nivelin e parimeve matematika duket abstrakte, në botën e krijuar, ajo bëhet nga mishi dhe kockat.
Tani për tani, matematicienët punojnë pa e ditur se çfarë janë në realitet rezultatet e llogaritjeve të tyre.
Një ditë ata do të zbulojnë se të gjitha proceset fizike, psikike, kozmike janë këtu, të shpjeguara nga numrat dhe nga kombinimet e tyre të ndryshme. “

Omraam Mikhaël Aïvanhov

Kryebashkiaku: Uji i ndotur po i bën meshkujt homoseksualë

Duhet të ketë diçka në ujin e një qyteti në Peru- pasi kryebashkiaku thotë se ai po i kthen meshkujt në homoseksualë. Kryebashkiaku Josi Benmtez tha se në ujë është gjetur metali stroncium. “Për fat të keq stronciumi redukton hormonet mashkullore dhe po rrit përqindjen e homoseksualëve. Tani jemi bërë si Tabalosos,” tha kryebashkiaku i Huarmey-t.

Shkencëtarët nga ana e tyre thonë se nuk ka ndonjë studim që e lidh stronciumin me sjelljen seksuale. Ata thonë se stronciumi mund të shkaktojë kancer në kocka, anemi e komplikacione kardiovaskulare nëse është në doza vërtet shumë të mëdha.Lexoni më tepër »

I dhuron gruas nje iPhone 4S, zbulon tradhetine

Sapo iPhone 4S dolen ne treg, nje amerikan i cili e donte aq shume te shoqen, nxitoi qe te blinte nje te tille dha t’ja dhuronte asaj sa me pare.

Mirpo burri sa i dashur ishte edhe po aq xheloz dhe dyshues per gruan e tij, dhe fshehurazi asaj implementoi edhe nje funksionalitet brenda shume programeve te tjera te iPhone 4S.

Aplikimi Find Friends mundesonte qe ai te ishte ne dijeni te vendndodhjes se gruas, e cila me ta marre dhuraten njoftoi se do te shkonte te takonte nje shoqen e saj.Lexoni më tepër »

Krijimi i yjeve eshte i mundur edhe ne Toke

Nëse njeriu nuk arrin të sigurojë dot material yjor, ja që bën të mundur sjelljen e yjeve në tokë, me krjimin e tyre në laborator. Gjithçka mund të realizohet falë një makine, që quhet “Linac Light Source” dhe është makina më e fuqishme me rreze X e krijuar nga njeriu. Bazohet në intuitën e disa shkencëtarëve kalifornianë, që për të krijuar një shirit-lazer në gjendje për të fotografuar bërthamën e proceseve molekulare, kanë krijuar një makinë-lazer me elektrone të lira, në gjendje për të lëshuar rreze X. Kjo mrekulli mund të kontribuojë për të rikrijuar atë material të pranishëm vetëm në zemrën e yjeve dhe të planetëve gjigantë si Jupiteri.

Për të dalë në këtë rezultat, shkencëtarët e departamentit amerikan të energjisë kanë shndërruar falë bombardimit me rreze X, një kubë alumini (anët e të cilit ishin të gjatë 1/1000 e centimetrit), në një top plazëm me temperaturë prej 2 milionë gradë celciues, apo 3.6 milionë gradë Fahrenheit, temperaturë më e lartë se ajo e kurorës diellore.Lexoni më tepër »

Më në fund pamjet e pjesës së padukshme të Hënës nga Toka

Administrata Kombëtare e Komunikacionit Ajror dhe Hapësirës amerikane, NASA, ka publikuar për herë të parë pamjet e pjesës së padukshme të Hënës nga Toka. Mjeti hapësinor GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) i zhvilluar nga NASA, i dërguar në Hënë në fillim të janarit, ka dërguar pamjet e para të pjesës së “errët” të satelitit të Tokës, asaj pjese që nuk shikohet dot nga planeti ynë.

Sipas të dhënave të publikuara në faqen “CNET”, drejtuesja e projektit në fjalë, Maria Zuber, pohoi se kjo pjesë e Hënës është shumë e thyer për shkak të asteroideve që përplasen në sipërfaqen e saj.Lexoni më tepër »

I Pret Penisin Të Birit: “Jeta Është Me E Thjeshtë Për Vajzat”

Jeta e meshkujve është shumë e vështirë dhe kështu një nënë e re në Kinë ka vendosur ta bëjë më të lehtë jetën e djalit të saj vetëm pesë muajsh. Për ti siguruar një të ardhme të mirë, gruaja i ka prerë atij penisin.

Tani asaj i duhet të përballet me pesë vjet burg, siç ka vendosur gjykata në Sheyang, provincë e Jiangsu në Kinën Lindore.

Të justifikonte veten, ajo i tha policisë se djemtë duhet të mësojnë për të punuar e më pas të marrin një pozicion, pastaj të gjejnë dhe të mbajnë një grua. Me pak fjalë, një përpjekje që nëna ka kërkuar për të shpëtuar fëmijën e saj.

Për fat të mirë, mjekët kanë qenë në gjendje t’ia ngjisin dhe kanë deklaruar se fëmija nuk do të ketë probleme të funksionimit në të ardhmen.

“Varfëria” e miliarderëve

Sipas “Forbes”-it, në vitin 2008, njëqind njerëzit më të pasur të Rusisë vlenin të gjithë së bashku 520 miliardë dollarë, ndërsa sot nuk shkojnë më shumë se 140. Ja se si ka ndryshuar pozita e pasanikëve rusë…

Në kioskën e shitjes së revistave, numri i fundit i edicionit rus të revistës “Forbes” është e mbështjellë me një letër ngjyrë kafe. Pikërisht kjo revistë prestigjioze është zgjedhur për t’u prezantuar lexuesve jetën, vdekjen dhe mrekullitë e asaj që ngelet nga oligarkia më e “ndritur” në botë.

Në kopertinë, mes fytyrave të manjatëve më të famshëm rusë, “Forbes” shkruan se ka bërë llogaritjet për humbjet e secilit prej tyre. Rezultati është me të vërtetë tronditës. Sipas të dhënave, mendohet se oligarkët rusë kanë humbur një total prej 378 miliardë dollarësh. Nëse në vitin 2008, shuma e pasurisë së 100 njerëzve më të pasur të Rusisë shkonte në 520 miliardë dollarë, vetëm tre vjet më pas kjo shifër nuk shkon më shumë se 140 miliardë. Lexoni më tepër »

7 parashikimet tronditëse që kanë dalë të vërteta

Hoy parashikon sulmin në Oklahoma

Amerikanja Hana Hoy është një medium që pretendon se jo vetëm i dëgjon shpirtrat por sheh edhe prezencën e tyre fizike. Në vitin 1995, Hoy ishte në një program live në radio, kur parashikoi një sulm terrorist ndaj një ndërtese në Oklahoma. Vetëm 90 minuta më vonë, tragjedia përfshiu godinën federale “Alfred p. Murray” dhe u bë sulmi më i egër terrorist në SHBA para 11 shtatorit të 2001-shit. Hoy ia kishte dërguar parashikimin e saj FBI-së disa muaj para ngjarjes.

Jeffrey Palmer parashikon shpërthimin e vullkanit, cunamet dhe uraganin Katrina

Australiani Jeffry R. Palmer ka bërë një sërë parashikimesh, disa prej të cilave rezultuan të vërteta më vonë e disa jo. Palmer parashkoi vullkanin në Oqeanin Indian në 26 dhjetor të Lexoni më tepër »