Cilat jane karakteristikat e nje lideri

group.154171748_stdPer te qene nje lider duhet te jesh personalitet interesant?

Apo per te qene personalitet interesant duhet te jesh pak tip lider?

Te besh kte pyetje eshte njelloj si te pyesesh e beri pula vezen apo veza pulen. Megjithate vihet re nga te gjithe se tipat lider terheqin vemendjen dhe admirimin e te gjitheve ne grupet e tyre shoqerore.

Simpatizohen jo vetem ata lidera qe I drejtojne njerzit per te bere gjera te moralshme, por edhe ata qe njihen si tipa “te keqinj” qe shtyjne shoket e tyre qofte dhe ne vepra ilegale.

I mire, I keq pak rendesi ka, sepse nen kte pikepamje, lideri sido qe te jete shihet si nje person me kompetent dhe me inteligjent se te tjeret.

E kunderta ndodh me tipat “ndjekes”, te cilet mbase simpatizohen per njerez te mire dhe te drejte, por qe askush nuk u kushton me shume vemendje dhe respekt sesa kaq.Lexoni më tepër »

Pse disa njerez nuk i mbajne dot sekretet e tua

Eshte e kuptueshme qe armiqte e tu do tia tregojne sekretet e tua te gjitheve nese I dine ato per te te demtuar.  Por ka disa njerez qe bejne te njejten gje edhe pse te duan.

Dhe arsyeja te kta eshte shume e ndryshme nga ndjenjat e urrejtjes qe kishin armiqte e tu. Ne fakt arsyeja qendron ne te kunderten e kesaj.

Nxjerrja e sekreteve qe duhen fshehur ne kte rast ndodh per nje arsye shume te thjeshte. Diku nje pjese ne trurin e ketyre njerzve qe eshte pergjegjese per komunikimin, keta persona e kane me te madhe se madhesine normale.

Prandaj keta njerez kane nje nevoje shume te forte per te komunikuar dhe per te ndare sekretet e tyre me te tjeret.Lexoni më tepër »

Cfare e shkakton kuriozitetin e tepruar

Disa nga ne njihen per dashurine qe kane per te mesuar dhe eksploruar gjera te reja. Kerkimet kane treguar qe njerzit kurioze kane nje shans me te madh per te jetuar nje jete te lumtur ngaqe nevoja e tyre per dije zakonisht i shpie drejt te mirave pas njefare kohe.

Por pse disa njerez ndonjehere te pyesin me shume detaje? Si psh sa e ke rrogen etj? Pse disa njerez rremojne ne jeten tende personale per te marre me shume informacione per ty? Pse dikush mund te te pyese per gjerat e tua private aq shume pyetje sa ti te bezdisesh?

Pergjigja per te gjitha kto pyetje lidhet vetem me nje gje: Deshira e personit per te kenaqur disa nga nevojat emocionale te paplotesuara te tij.

Kurioziteti dhe nevojat e paplotesuara

Arditi dhe Beni kane mbaruar qe te dy universitetin ne 2009. Ngaqe Beni duhet te shkonte te punonte ne nje qytet tjeter pas mbarimit te universitetit ata te dy nuk mund te takoheshin, deri sa ne vitin 2012 ata u takuan. Gjate ketyre viteve Arditi kishte pasur shume probleme me gjetjen e nje pune dhe me arritjet e gjerave elementare ne jete, prandaj ishte shume i depresionuar prej faktit qe shoket e tij kane ecur perpara kurse ai jo.Lexoni më tepër »

Si te joshesh njerzit

Pas perdorimit te facebook-ut per disa vite edhe ti duhet ta kesh vene re qe njerez te ndryshem komentojne ne statuset e tua ne varesi te temes qe ti permend ne ate status.

Ne fillim ke vene re qe ke terhequr komente vetem prej shokeve te ngushte, por sapo ke filluar te permendesh tema komplet ndryshe ne statuset e tua ke pare qe ke terhequr njerez qe nuk kishin komentuar kurre me pare ne statuset e tua.

Cdo te thote kjo? Kjo do te thote qe njerzit terhiqen prej atyre qe perputhen me besimet, vlerat dhe interesat qe kane tek vetja.Lexoni më tepër »

Si ndikon media tek ne

Beni ishte nje dite ne paleter dhe ate dite e pati shume te veshtire te bente stervitje sepse Ipodi i tij ate dite skishte bateri dhe i duhej te degjonte kenge romantike qe jepte boksi i palestres.

Nuk ishin kenge romatike normale, por nga ato kenge qe te japin pershtypjen se kengetari eshte ulur ne gjunje duke qare per ti mbushur mendjen ish te dashures te kthehet perseri.Lexoni më tepër »

Cfare i terheq njerzit te njeri tjetri

Cfare i tereheq njerzit te njeri tjetri?
Dhe pse dikujt i duket shume terheqes nje person?

Pavarsisht besimeve te zakonshme ne kokat e njerzve terheqja nuk eshte fenomen i mbinatyrshem apo dicka qe nuk shpjegohet e kuptohet dot sic thone disa, por eshte nje fenomen plot me rregulla qe e drejtojne ate. Megjithese terheqja qe ndjejne njerzit per te tjeret eshte e njejta ndjenje tek te gjithe, perseri kjo ndjenje shkaktohet per arsye te ndryshme tek secili prej tyre.

Ne kte artikull do te permenden te gjithe faktoret qe bejne njerzit te terhiqen nga njeri tjetri, dhe se se ju mund ta manipuloni kte informacion per ti bere te tjeret tju perceptojne me terheqes.

Ja pse njerzit terhiqen nga njeri tjetri

  • Terheqja fizike: Faktori i pare qe terheq njerzit te njeri tjetri eshte pamja. Pamja fizike e vetme sigurisht nuk ka efekt, por paraqet pikenisjen nga e cila ja fillojne shume njerez. Shume meshkuj terhiqen ne fillim nga pamja fizike, e cila Lexoni më tepër »

Pse jane te demshme thashethemet

Pse bejne dem thashethemet

Nuk e kam kuptuar kurre sesa te demshme jane thashethemet derisa studiova ca gjera ne lidhje me te, ku une edhe zbulova qe nje apo dy fjale qe thuhen sot, mund te rezultojne ne shkaterrimin e shume marredhenieve disa muaj me vone.

Mendja jote nuk sheh, lexon apo degjon, por thjesht perpiqet te perputhe ato qe merr nga bota e jashtme me ato qe aktualisht i ke ne boten tende te brendshme. Parndaj ka mnudesi qe mos ti vesh re shuem kto gabmie qe po sheh tani.Lexoni më tepër »

Arsyet pse njerzit duan te bien ne sy

-Per ti pershtypje te mire dikujt.

-Sepse mendojne se te tjeret i vleresojne keq dhe negativisht, dhe duke rene ne sy duan te kunderpergjigjen.

-Femijet e mesuar gjithmone me vemendje duan ta mbajne ate pozicion edhe kur rriten, duke rene sa me shume ne sy.

-Per te perfituar dicka duke bere pershtypje te mire.Lexoni më tepër »

Te jesh njeri i fuqishem

Marrim nje ngjarje si shembul. E zeme se ti je duke ngare makinen dhe prapa teje befas shfaqet nje shofer qe ben nje levizje fare te pakujdesshme qe mund te kishte perfunduar dhe ne aksident fatal nese ti nuk do te kishe reaguar shume shpejt. Shyqyr asgje e keqe nuk ndodhi por si do te reagoje ti pas kesaj ngjarjeje?Lexoni më tepër »

Refuzimi

Te perballosh refuzimin

Te gjithe jemi refuzuar nga dikush, ose nga disa persona, ose nga e gjithe bota, c’rendesi ka. E di shume mire qe te ben te ndjehesh keq, dhe te ben te studiosh vetveten me shume perkushtim, per te gjetur arsyet qe e justifikojne kete refuzim. Disa njerez shkojne akoma me tej, deri sa e kategorizojne veten si te deshtuar apo te humbur, dhe perfundojne ne depresion.Lexoni më tepër »

Si ndikon nje lider tek te tjeret

Do te shpjegojme si e drejton nje lider nje grup njerzish drejt nje qellimi te caktuar te perbashket, qellim i cili ka te beje me punen apo ne cdo vend tjeter.

Lidershipi dhe ndikimi tek te tjeret

Nje lider eshte nje person i cili beson ne nje qellim te caktuar dhe qe ka nje vizion te caktuar. Lideret e mire, te cilet ndikojne shume lehte tek te tjeret, jane ata te cilet besojne shume fort ne vizionin e tyre. Kjo do te thote se nese ti nuk beson shume fort ne ate vizion apo ne arritjen e atij qellimi, ti nuk do te jesh kurre ne gjendje te ndikosh tek te tjeret, te besh qe ata ti perkushtohen atij vizioni apo qellimi.Lexoni më tepër »

Si ta kuptosh nje genjeshter nga nje e vertete

Supozojme se ti shkon dhe takon nje shok, dhe mundohesh te buzeqeshesh, pastaj i thua se je i/e merzitur, a do te te besoje ai?

Jo, ai nuk do te te besoj sepse ne fakt ai sheh buzeqeshjen ne fytyren tende: Pra me fjale te tjera ai sheh mosperputhjen midis asaj qe ti thua dhe asaj qe shpreh fytyra jote.Lexoni më tepër »