Cfare eshte entuziazmi

enthusiasm-5Entuziazmi: pasioni i papermbajtur per nje aktivitet te caktuar.  I domosdoshem per suksesin sepse ne realitetin e perditshem fitorja me humbjen ndahen vetem nga nje vije e holle zotesie, diference kjo qe fitohet vetem nga ata qee e duan shume nje aktivitet.

Per ta zhvilluar entuziazmin nevojitet fillimisht te studiosh teknika per permiresimin e aktivitetit, pastaj ti aplikosh ato ne praktike.

Praktikimi i teknikave te reja krijon besimin tek keto teknika, dhe ky besim te emocionon, entuziazmon dhe te bind qe mund te besh gjera te jashtezakonshme me to. Ky mendim te ben jashte mase te lidhur eocionalisht dhe menderisht me nje aktivitet praktik.

Thjesht kujtoni rastet kur keni avancuar shume ne nje hob tuajin cfaredo, a nuk ju ka emocionuar fakti qe jeni me te mire se te tjeret ne ate gje? Po mendimi qe mund te beheni akoma me te mire nese mesoni teknika te reja?

Lexo artikuj te ngjashem:

Cfare shpjegon Harry Box tek sekretet e vullnetit

Psikologjia e motivimit dhe e vullnetit

Humbja e motivimit ne gjysem te rruges

 

PSE NJE MASHKULL NUK DO TE MARTOHET

Sa herë je munduar ta hapësh këtë temë me të dashurin apo të fejuarin tënd e nuk ke marrë asnjë përgjigje. Përgjigjja është shumë e thjeshtë: sepse ai nuk do.

hhh

Dhe në raste të tilla nuk ia vlen ta gjuash mashkullin me grushte, por është mirë të ulesh e të mendosh se sa e rëndësishme je ti për atë. Nëse as kjo gjë nuk të ndihmon pasi ai të thotë gjithmonë që ti për atë je gjithçka, atëherë ulu dhe pyete se çfarë planesh ka ai për të ardhmen tuaj. Vetëm pasi të kesh marrë një përgjigje të qartë për këtë, vendos me qetësi se si mendon ti zhvillosh marrëdhëniet e mëtejshme me të në të ardhmen e nëse ja vlejnë këto marrëdhënie të vazhdohen apo jo.

Mashkulli nuk mund të dojë të martohet për disa arsye. Një nga to mund të jetë zhgënjimi i tij nga një marrëdhënie e mëparshme dhe ai nuk do të rrezikojë sërish. Në këtë rast duhet të përpiqesh të kuptosh shkakun e ndarjes së tij e të shohësh nëse je ti femra e ëndrrave të tij.

Një mashkull mund të mos dojë të martohet edhe pasi mbase mund të jetë bërë dëshmitar i një martese të dështuar të prindërve apo të miqve të tij. Në rast se partneri juaj i përket këtij grupi atëherë ke një betejë tepër të vështirë përpara, sepse nuk është e lehtë të ndryshosh bindjet e krijuara në vite.

Por çfarë të bësh në atë rast kur ai nuk do të martohet pasi i pëlqen komoditeti që ka dhe nuk do të ndryshojë asgjë. Ai parapëlqen që të vazhdoni të takoheni apo në rastin më të mirë të bashkëjetoni, pa marrë përsipër asnjë përgjegjësi tjetër. Pastaj në bashkëjetesë mashkulli ndihet gjithmonë i lirë e nëse nuk dëshiron ta vazhdojë lidhjen mund thjesht të largohet, por nga ana tjetër e bën femrën të ndihet e martuar, pra një situatë perfekte në këndvështrimin mashkullor.

Por ka raste kur mashkulli nuk do të martohet pasi nuk është vërtetë i dashuruar, por është mësuar me të dashurën e tij dhe nuk bën asnjë hap përpara. Me meshkuj të tillë mund të kalojnë edhe vite të tëra e ai s’ka për të menduar ndonjëherë për martesë.

Ka edhe nga ata meshkuj që janë të dhënë pas karrierës e nuk duan ti përkushtohen familjes, prandaj gjejnë justifikime nga më të ndryshmet për ta shtyrë diskutimin e martesës.

Gjithsesi, shkaqet janë të pafundme. Por një gjë është e sigurt, nëse ekziston dashuria dhe respekti i dyanshëm martesa do të vijë natyrshëm dhe ajo është vetëm hapi i parë i një rrugëtimi të gjatë dhe i një investimi të vërtetë e serioz që quhet familje.

Avantazhi konkurues ne intervistat per pune

4642405001_58116062ccKe degjuar ndonjehere per avantazhin konkurues ne nje biznes?

Avantazhi konkurues eshte pika e forte qe ka nje produkt ne krahasim me produktet e tjera, avantazh I cili e ben ate product me ndryshe nga te tjeret dhe e lejon ate te arratiset nga konkurrenca e tejskajshme.

Le te supozojme se ti do te aplikosh per nje pune. Pse duhet te te zgjedhe ty intervistuesi ne vend qe te zgjedhe nje tjeter?

Perseri, eshte avantazhi konkurues ai I cli do te te diferenconte ty nga gjithe te tjeret.

Ti jeton ne Shqiperi ku papunesia eshte tmerresisht e larte. Shume studente nuk arrijne dot te gjejne nje pune edhe pasi diplomohen ne nje fushe te caktuar.

Por nese ti arrin te kuptosh konceptin e avantazhit konkurues, atehere nuk duhet te shqetesohesh fare per konkurencen, sepse per sa kohe qe ti do te dish ta shfaqesh veten ndryshe nga te gjithe, me siguri qe do ta gjesh nje pune.Lexoni më tepër »

Cilat jane karakteristikat e nje lideri

group.154171748_stdPer te qene nje lider duhet te jesh personalitet interesant?

Apo per te qene personalitet interesant duhet te jesh pak tip lider?

Te besh kte pyetje eshte njelloj si te pyesesh e beri pula vezen apo veza pulen. Megjithate vihet re nga te gjithe se tipat lider terheqin vemendjen dhe admirimin e te gjitheve ne grupet e tyre shoqerore.

Simpatizohen jo vetem ata lidera qe I drejtojne njerzit per te bere gjera te moralshme, por edhe ata qe njihen si tipa “te keqinj” qe shtyjne shoket e tyre qofte dhe ne vepra ilegale.

I mire, I keq pak rendesi ka, sepse nen kte pikepamje, lideri sido qe te jete shihet si nje person me kompetent dhe me inteligjent se te tjeret.

E kunderta ndodh me tipat “ndjekes”, te cilet mbase simpatizohen per njerez te mire dhe te drejte, por qe askush nuk u kushton me shume vemendje dhe respekt sesa kaq.Lexoni më tepër »

Si ta besh nje marredhenie te zgjase pergjithmone

love_last_forever_by_diamonddesignhd-d5eh9w6A do ta shihje te njejtin film 100 here radhazi? Edhe nese do te ishte filmi me I bukur ne bote? Sigurisht qe jo, sepse eshte pikerisht ajo qe nuk dime per dicka, ajo qe e ben ate gje te bukur dhe terheqese.

Kur nuk mund te shohesh dot nje film as 2 here rrjesht, pse mendon se dikush do ta kishte te lehte te jete ne nje marredhenie me dike I cili ka dhene tashme gjithcka nga vetja?

Shume cifte humbasin motivimin per te eksploruar dhe njohur me tej njeri tjetrin pas disa viteve se bashku pikerisht sepse e njohin njeri tjetrin shume mire dhe skane me se cfare te zbulojne me tej.

Kjo eshte nje nga arsyet kryesore pse pas nje fare kohe ciftet nuk e ndjejne me ate terheqje per te qene se bashku sic e ndjenin dikur. Shume shpesh kjo gje perfundon edhe me divorc. Bazuar ne keto fakte, me poshte do te jepen disa menyra qe mund te te ndihmojne shume per te forcuar marredhenien tende dhe per ta mbajtur ate po aq te forte pergjithmone.

Mos jep gjithcka qe ne fillim

Nese do te shfaqesh te gjitha cilesite e tua pozitive pernjeheresh ti do te lesh nje pershtypje shume te mire tek personi qe I shfaq. Por terheqja dhe joshja qe krijohet nga kjo pershtypje do te shuhet shpejt, para se te marre ate madhesi per te mbeshtetur nje marredhenie.

Prandaj per te mos e lene joshjen te shuhet, eshte mire te mos shfaqesh cdo gje nga vetja qe ne fillim. Por pasi te kesh shfaqur dicka positive nga vetja, te presesh disa dite para se te shfaqesh dicka tjeter.Lexoni më tepër »

Si lind dashuria

“Hej, dua te te them dicka” -tha ajo duke te te buzeqeshur ne fytyre dhe duke fiksuar syte e saj te zinj dhe te shndritshem ne syte e tu.

Bap! Dikush hap deren dhe ti sheh nje grupsh te rinj qe hyjne ne kafene. Ata fillojne te flasin me ze te larte dhe te bejne shaka me njeri tjetrin. Por ti thjesht nuk arrin ti degjosh ata megjithese jane ulur ngjitur tavolines tende.

Mendja jote eshte teresisht zgjuar, por po punon per te degjuar vetem ate. Ajo duket kaq e lumtur qe po rri me ty sa perpiqet gjate gjithe kohes te zvogeloje distancen midis jush sikur te ishte me mijra kilometra largesi.

Ti ndihesh I qete ne kte vend te zhurmshem thjesht duke degjuar ate te flase me entuziazem per ndodhite e saj te perditshme.

Ne disa momente te caktuara te jetes tende ti je ndjere pikerisht keshtu. I mban mend kto ngjarje? Tani une nuk jam I sigurte nese ajo ka ndjere vertete dicka per ty apo jo, por eshte e qarte qe keto kane qene momentet kur ti ke filluar te ndjesh dicka per te.

Ti je programuar per te dashuruar

Po te gjitha dashurite fillojne ne kte menyre edhe pse ne nuk jemi te vetedijshem kur ndodh kjo gje. Duket sikur kjo ndjenje u shfaq nga hici. Apo u fut brenda nesh prej diku??

Me ler te te them se si i shpjegon psikologjia ndjenjat e para qe ne fillojme te kemi per dike, keshtu ti do mund te shohesh te tere pamjen duke perdorur syte e tu te llogjikes.Lexoni më tepër »

Pse disa njerez nuk i mbajne dot sekretet e tua

Eshte e kuptueshme qe armiqte e tu do tia tregojne sekretet e tua te gjitheve nese I dine ato per te te demtuar.  Por ka disa njerez qe bejne te njejten gje edhe pse te duan.

Dhe arsyeja te kta eshte shume e ndryshme nga ndjenjat e urrejtjes qe kishin armiqte e tu. Ne fakt arsyeja qendron ne te kunderten e kesaj.

Nxjerrja e sekreteve qe duhen fshehur ne kte rast ndodh per nje arsye shume te thjeshte. Diku nje pjese ne trurin e ketyre njerzve qe eshte pergjegjese per komunikimin, keta persona e kane me te madhe se madhesine normale.

Prandaj keta njerez kane nje nevoje shume te forte per te komunikuar dhe per te ndare sekretet e tyre me te tjeret.Lexoni më tepër »

Cfare shpjegon Harry Box tek Sekretet e Vullnetit ne te vertete

Si pergjigje ndaj disa pyetjeve ne email dhe mesazhe po paraqes nje artikull te tere mbi kete liber magjik dhe terheqes qe ka pushtuar mendjet e miliona lexuesve ne mbare boten,  por edhe te mijera shqiptareve qe edhe sot e kesaj dite vazhdojne ta lexojne kete liber te vecante.

Sekretet e vullnetit eshte nje nga librat motivues me popullor ne Shqiperi. E megjithate sakrifikimi I gjuhes se qarte per hir te efekteve artistike ka bere qe shume lexues te mbesin nen pyetje si: Cfare eshte vullneti? Cdo te thote te duash? Cfare eshte kjo ajo etj etj.

Natyrat kurioze kane provuar nje gjendje irritimi te trurit si pasoje e ketyre pyetjeve qe autori Harry Box I ka lene me qellim per te nxitur kuriozitetin tek lexuesit e tij. Ky artikull do te shpjegoje te tere thelbin e ketij libri ne nje gjuhe fare te qarte per te shuar tek ju cdo lloj kurioziteti qe ju mundon.Lexoni më tepër »

Psikologjia e Motivimit dhe e Vullnetit

Jam I sigurte qe ti do te arrish shume gjera ne jete, si cdo njeri tjeter. Por a eshte deshira qe ti ke per ti arritur ato gjera e mjaftueshme per te motivuar ty qe te besh cdo gje qe duhet per te arritur gjerat qe do?

Kujto pak ata njerez qe thone gjithmone se duan te behen te suksesshem ne dicka. Pastaj kujto edhe progresin qe bene nje vit pasi deklaruan deshiren e tyre. Po, nuk bene asnje progress.

Kjo ndodh sepse kur ata thone “Dua te behem I suksesshem”, ne te vertete nenkuptojne “Dua te behem I suksesshem pa bere asnje gje per kete”.

Pra duhet te jesh I sigurte se ndryshimi ndermjet fituesve dhe humbesve nuk eshte deshira, por vullneti dhe motivimi per te bere cdo gje qe duhet per tu arritur ai sukses.Lexoni më tepër »

Ndryshimet Psikologjike Ndermjet Burrave Dhe Grave

Kerkimet e fundit nga psikologjia dhe biologjia kane nxjerr ne pah shume ndryshime ndermjet burrave dhe grave qe mund te na ndihmojne ne qe ti kuptojme me mire te dyja gjinite. Ndonjehere arsyeja kryesore per lindjen e problemeve ne komunikim ndermjet dy gjinive eshte moskuptimi i duhur ndermjet tyre.

Nese burrat dhe grate do te kuptonin ndryshimet e tyre biologjike dhe psikologjike, ata do te kuptonin me mire njeri tjetrin dhe do te kishin shume me pak probleme ndermjet tyre.

Ne kte artikull do te permenden ndryshimet kryesore biologjike dhe psikologjike ndermjet burrave dhe grave.Lexoni më tepër »

Kur duhet dhe nuk duhet te heqim dore nga dikush qe e duam

Te gjithe e kuptojme se si eshte te ndihesh qe dicka qe deri dje te bente te lumtur sot te mungon. Do te ndiheshim tmerresisht keq ashtu si dikush qe ka perdorur droge per vite te tera dhe nje dite sheh qe smund te gjej dot me. Pyetjet qe na vijne ndermend te gjitheve pasi ndahemi nga dikush qe ka pasur rendesi per ne jane: Mos bera ndonje gabim?? A duhet te vazhdoj akoma?? Apo: A duhet ta fal?? A duhet ta rifitoj perseri??

Une dua te te jap pergjigjen e cila do te qartesoj gjithcka ne mendimet e tua per te marre nje vendim te duhur dhe shume te pershtatshem.

Gjeja me e rendesishme qe mund te beje nje njeri eshte te mos heq dore nga dikush nese punet mund te rregullohen, ose nese dashuria e tij/saj eshte dicka brenda te arritshmes, ose nese marredhenia me te eshte e shendetshme.

Prandaj para se te vendosesh duhet pyetur mire vetja nese mund ta kesh dike apo jo, dmth nese ai person po kerkon pikerisht ato kritere qe ti i ploteson deri diku, dhe nese lidhja me ty nuk ka qene e bazuar ne ate pelqim te domosdoshem qe ne fillim atehere Lexoni më tepër »

Pendimet per te kaluaren

Ke bere apo nuk ke bere dicka per te cilen pastaj je penduar me vone?
Ke bere dicka pastaj je ndjere keq per muaj dhe vite te tera pasi e ke bere??

Pendimi eshte pothuajse e njejta ndjenje si ndjenja e fajit me ndryshimin e vetem qe pendimi shfaqet vetem pasi situata tashme ka ndodhur. Mendja jote ti dergon keto ndjenja sepse do te jete e sigurte qe ti te mos besh me te njejten gje ne te ardhmen.

Pendimi eshte nje emocion shume i fuqishem dhe ai zakonisht ka paur sukses ne detyrimin e njerzve te mendohen shume here para se te bejne perseri dicka te keqe qe mund ta kene bere dhe me pare, por a e di qe ndjenjat e pendimit mund edhe te te rrine ne shpirt per vite te tera deri sa te bejne te ndihesh keq ne cdo moment te jetes tende?Lexoni më tepër »

Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te

A mund te kthehen mendimet per dike ne terheqje dhe ndjenja per te edhe pse ne fillim nuk ke qene fare i/e interesuar per te??

Martini e shihte cdo dite Saren ne shkolle, por deri atehere ai kurre nuk kishte menduar per te ne nje menyre romantike. Por nje dite, nje shoku i tij me emrin Beni i thote se deri tani asnje djale nuk ka arritur te dale per kafe me Saren, sepse ajo eshte nje vajze shume arrogante. Ne kte pike egoja e Martinit e motivon vete ate qe te marre persiper sfiden me kte vajze, dhe vendos qe ta takoje ate edhe pse nuk ishte i interesuar per te.

Martini filloje te perdorte menyrat e tij per ti bere pershtypje Sares dhe keshtu filloi ta takonte ate vazhdimisht. Nje dite Martini ishte duke pritur qe ajo ti afrohej dhe ti fliste, supozohej qe ai e kishte bere shpesh kete dhe tani ishte radha e saj qe te bente njehere te njejten gje. Mirepo Sara nuk iu afrua fare ti fliste Martinit ate dite dhe kjo e merziti shume ate.

Ai filloi te rikujtonte cdo gje qe kishte kaluar me te per te gjetur se ku kishte gabuar dhe pse ajo nuk iu afrua ti fliste. Ndersa oret kalonin njera mbas tjetres Martini filloi te mendone akoma me shume per te.Lexoni më tepër »

Cfare e shkakton kuriozitetin e tepruar

Disa nga ne njihen per dashurine qe kane per te mesuar dhe eksploruar gjera te reja. Kerkimet kane treguar qe njerzit kurioze kane nje shans me te madh per te jetuar nje jete te lumtur ngaqe nevoja e tyre per dije zakonisht i shpie drejt te mirave pas njefare kohe.

Por pse disa njerez ndonjehere te pyesin me shume detaje? Si psh sa e ke rrogen etj? Pse disa njerez rremojne ne jeten tende personale per te marre me shume informacione per ty? Pse dikush mund te te pyese per gjerat e tua private aq shume pyetje sa ti te bezdisesh?

Pergjigja per te gjitha kto pyetje lidhet vetem me nje gje: Deshira e personit per te kenaqur disa nga nevojat emocionale te paplotesuara te tij.

Kurioziteti dhe nevojat e paplotesuara

Arditi dhe Beni kane mbaruar qe te dy universitetin ne 2009. Ngaqe Beni duhet te shkonte te punonte ne nje qytet tjeter pas mbarimit te universitetit ata te dy nuk mund te takoheshin, deri sa ne vitin 2012 ata u takuan. Gjate ketyre viteve Arditi kishte pasur shume probleme me gjetjen e nje pune dhe me arritjet e gjerave elementare ne jete, prandaj ishte shume i depresionuar prej faktit qe shoket e tij kane ecur perpara kurse ai jo.Lexoni më tepër »

Si te joshesh njerzit

Pas perdorimit te facebook-ut per disa vite edhe ti duhet ta kesh vene re qe njerez te ndryshem komentojne ne statuset e tua ne varesi te temes qe ti permend ne ate status.

Ne fillim ke vene re qe ke terhequr komente vetem prej shokeve te ngushte, por sapo ke filluar te permendesh tema komplet ndryshe ne statuset e tua ke pare qe ke terhequr njerez qe nuk kishin komentuar kurre me pare ne statuset e tua.

Cdo te thote kjo? Kjo do te thote qe njerzit terhiqen prej atyre qe perputhen me besimet, vlerat dhe interesat qe kane tek vetja.Lexoni më tepër »

Si te kesh seks pa kondome dhe prezervative pa e lene shtatezane (edhe me derdhje ne te)

Cfare duhet te dish qe te mos lesh nje vajze shtatzene?

Kur eshte pak a shume pjellore

Teknikisht, ngjizja mund te behet brenda 12-24 oreve te jetes se nje veze te pjekur, duke qene kjo dita qe ovulon dhe dita me pjellorine me te madhe. Meqe cikli i saj mund te ndryshoje, konsideroje diten qe ovulon plus dy dite me pare dhe dy dite me vone (gjithesej per pese dite) si periudhen me te mundshme per te ngelur shtatzene.

Me nje fjale ovulon 14 dite para se te te vijne menstruacionet, thene ndryshe, ne mes te dy menstruacioneve (zakonisht periudha mes dy mestruacioneve eshte 28 dite). Megjithate s’eshte e thene me siguri te plote se mund te mbese shtatzene vetem ne pese ditet rreth kohes se ovulimit. Gjithashtu eshte pjellore tre dite para ketij intervali, sepse spermatozoidet mund te mbijetojne ne trupin e saj per disa dite.Lexoni më tepër »

Pse me le dhe me vrave

Harresa e nje endrre

Jo nuk eshte permbajtja e ndonje filmi, as ndonje artikull mbi shpjegimin e endrrave, por eshte nje artikull per ata njerez qe i lene endrrat e tyre te vdesin dhe pastaj vuajne prej kesaj gjithe pjesen tjeter te jetes.

Si po te shkon jeta per momentin? Ndihesh i/e lumtur apo ke shume frikera dhe pasigurira? Shmang takimin me disa njerez sepse te kujtojne gjerat nga te cilat ke hequr dore?

Je i/e kenaqur per momentin apo vuan cdo dite me perpjekjen per te harruar cdo gje?

A i mban mend endrrat qe ke pasur dikur para shume kohesh? A lufton akoma per to? Apo je munduar ti heqesh nga mendja dhe ti harrosh?Lexoni më tepër »

Ligjet e dashurise

Me poshte do te jepen disa nga ligjet me te rendesishme qe e udheheqin dashurine:

  • Ndjesite e kendshme cojne ne terheqje: Kur dikush beson se nje person mund ta ndihmoje ate te plotesoje disa nga nevojat e tij emocionale te palotesuara ai do te filloje te perjetoje ndjesi te kendshme kur rri me ate person. Dhe nese ai person nuk do ta kontaktoje dhe takoje më me ate shpeshtesi qe pritet, ndjesite e kendshme shtohen akoma me shume, bile mund te kthehen ne pasion. Prandaj sapo te kesh terhequr vemendjen e dikujt, mos ji gjithmone i disponueshem.
  • Ndjesite e kendshme lindin kur kontakti nuk eshte i pamundur: Megjithese disa njerez bien ne dashuri me njerez te famshem qe i shohin thjesht ne TV, apo me te tjere qe flasin vec ne facebook, perseri shumica Lexoni më tepër »

Si ndikon media tek ne

Beni ishte nje dite ne paleter dhe ate dite e pati shume te veshtire te bente stervitje sepse Ipodi i tij ate dite skishte bateri dhe i duhej te degjonte kenge romantike qe jepte boksi i palestres.

Nuk ishin kenge romatike normale, por nga ato kenge qe te japin pershtypjen se kengetari eshte ulur ne gjunje duke qare per ti mbushur mendjen ish te dashures te kthehet perseri.Lexoni më tepër »

Cfare i terheq njerzit te njeri tjetri

Cfare i tereheq njerzit te njeri tjetri?
Dhe pse dikujt i duket shume terheqes nje person?

Pavarsisht besimeve te zakonshme ne kokat e njerzve terheqja nuk eshte fenomen i mbinatyrshem apo dicka qe nuk shpjegohet e kuptohet dot sic thone disa, por eshte nje fenomen plot me rregulla qe e drejtojne ate. Megjithese terheqja qe ndjejne njerzit per te tjeret eshte e njejta ndjenje tek te gjithe, perseri kjo ndjenje shkaktohet per arsye te ndryshme tek secili prej tyre.

Ne kte artikull do te permenden te gjithe faktoret qe bejne njerzit te terhiqen nga njeri tjetri, dhe se se ju mund ta manipuloni kte informacion per ti bere te tjeret tju perceptojne me terheqes.

Ja pse njerzit terhiqen nga njeri tjetri

  • Terheqja fizike: Faktori i pare qe terheq njerzit te njeri tjetri eshte pamja. Pamja fizike e vetme sigurisht nuk ka efekt, por paraqet pikenisjen nga e cila ja fillojne shume njerez. Shume meshkuj terhiqen ne fillim nga pamja fizike, e cila Lexoni më tepër »