Mbi 10 vite burg per drejtoret qe pengojne transparencen

MBI 10 VITE BURG PER DREJTORET QE PENGOJNE TRANSPARENCEN NE ADMINISTRATE

Te dashur qytetare te Republikes se Shqiperise, nuk mund te vazhdohet me ne Shqiperi me rryshvete dhe miq si ne kohen e qepes. Fryma Europiane po fryn edhe ne vendin tone dhe kjo duhet te perfshije edhe administraten.

Deri tani kemi pare raste ku njeri i bie gozhdes dhe tjetri patkoit. Pra te tjera gjera thote qeveria dhe te tjera gjera ben drejtoria. Por ka ardhur koha qe emerimet ne administrate te behen me merite, me konkurs si ne cdo vend tjeter Europian.

Per fat te keq drejtoret e administratave kane fshehur vendet vakante dhe kane punesuar njerez qe kane dashur ne 4 vitet qe kaluam. Ky fenomen nuk ndalohet dot duke u munduar tu gjeni mikun drejtoreve, ju garantoj se do dilni te humbur.

Ju do te merrni ate qe ju takon vetem kur drejtoret e administratave te jene te detyruar me ligj te shpallin vendet vakante egzistente dhe ato qe do te hapen per vitin ne vazhdim. Dhe nese ndonje titullar le pas dore kte detyre ai duhet te shkarkohet menjehere dhe te denohet me mbi 10 vite burg.

Megjithate duhet te jeni vete ju qytetaret qe duhet ta kerkoni kte gje, sepse pa kte rregull juve do te jeni plotesisht nen meshiren e pushtetareve dhe konkurset e fituara nuk do te ju vlejne per asgje. Ngrini zerin. Kerkoni te merren masa ndaj cenimit te transparences, ose vuani ne heshtje vjedhjen e pushtetit.

Zgjedhja eshte e juaja, e dijeni qe nje politikan eshte vecse dallga ne det qe nuk mund te ngrihet pa ate trysnine ajrore qe shtyn nga siper e qe eshte populli. Ndersa populli flet, politikani shkruan.

Pra tregohuni te bindur qe Shqiperia do te behet, sepse drejtesia dhe ligji qendrojne siper vjedhjeve e felliqesirave njelloj sic qendron qielli me yje siper stuhive. Forca shqiptare.

Advertisements

Mesuese Alketa i Pergjigjet Lindita Nikolles

wwwPergjigja dinjtoze e mesueses dhene ndrikull Nikolles per letren e saj elektorale, te neveritshme, hipokrite, me dashuri e perqafime, qe nuk shkruhej as gjate diktatures. Duke pergezuar mesuesen dinjitoze ju ftoj te dashur miq te lexoni leter pergjigjen e Zonjes Alketa. sb
Ja si i pergjigjet mesuesja nga Fieri, letres se ministres Nikolla drejtuar mesuesve:

Ministrja e arsimit Lindita Nikolla me rastin e festave te fundvitit i ka derguar nje leter pershendetese dhe falenderimi te gjithe mesuesve te arsimit shqiptar duke vleresuar rolin dhe kontributin e tyre ne rritjen e nivelit te mesimedhenies ne shkolla por njekohesisht ka marr persiper edhe difektet dhe pergjegjesite per permirsimin e arsimit ne te ardhmen. Teksti i letres eshte i njejte per te gjithe porndryshon vetem emri qe i eshte drejtuar letra , por pas kesaj kane nisur dhe reagimet ne rrjetet sociale duke e quajtur ministren te deshtuar

Letra e Ministres Lindita Nikolla:

Me poshte pergjigja qe i jep nje mesuese nga Fieri Ministres
Në përgjigje të letrës “personale” (lexo: joprofesionale ) të zonjës ministre të arsimit:

“Së pari, do të dëshiroja të më drejtoheshit me “zonja Alketa” dhe aspak “e dashur Alketa” , sepse në këto tre-katër vite, “reformat” tuaja arsimore, jo vetëm nuk më kanë qenë të afërta dhe të kujdesshme sa komunikimi ynë të ishte i llojit personal e shoqëror, por përveç stresit që më kanë sjellë (siç e pohoni edhe vetë), më kanë zvjerdhur përfundimisht shpresën se në këtë vend mendon dikush për të vlerësuar moralisht e materialisht profesionistët dhe intelektualët.

Ju mburreni se keni larguar 600 tekste me probleme të rënda dhe keni futur tekste të standardeve europiane dhe harroni të theksoni se thjesht latë në qarkullim një pjesë të teksteve që ishin dhe çliruat prej konkurrencës dhe favorizuat disa shtëpi botuese të privilegjuara. Harruat se këtë vit mësimor, vetëm për tekstin e gjuhë-letërsisë për klasat e dhjeta u imponua “Albass” si alternativa e vetme në përzgjedhje ?!

Ju, zonja ministre mburreni se iu kundërvutë ndikimit të politikës dhe të korrupsionit në emërimet në arsim; por mund t’ju ketë zënë amnezia nëse nuk kujtoheni se “konkurset” tuaja për drejtorë shkollash, nëndrejtorë etj “i fituan” anëtarët e kryesive dhe eksponentë të ps dhe lsi ; dhe se pavarësisht testimit kombëtar, për një vend pune si mësues, fituesve të këtij testimi u duhet të kalojnë nëpër “dyer” të tjera .

Së fundi, më thoni se vitin që vjen do të më rrisni pagën me 10 %, por nuk më qani hallin se kjo shtesë nuk më indekson as inflacionin e katër viteve të qeverisjes suaj, as më zëvendëson pagën e 13-të që më premtuat, madje as 10 mijë lekëshin shpërblim në fund të vitit, që e kisha dhe ju ma vodhët ….

Në vend të përshëndetjes, doja t’ju uroja që Krishtlindjet dhe Vitin e Ri t’i kaloni me mbetjet e një page mujore prej 45 mijë lekësh të reja !

Mirë u dëgjofshim në 18 qershor 2017 !”

Lexo gjithashtu: Mesues per Shqiperine 2016-17

Mediat Greke: Nard Ndoka Balerin ne Nje Klub

wwwmediat greke:
“Zbulohet e kaluara e politikanit të njohur dhe filozofit të madh Nard Ndoka. Ai ka qënë një balerin në një club të njohur të kohës me emrin “TV Klan” dhe performonte çdo të hënë në rubrikën “Dance With ME”, së bashku me një vajzë 16-vjeçare e cila thuhej se nuk plakej kurrë.
Klikoni tek fotot dhe videot!
Sidomos ju portalet shqiptare!”

burimi Lolita.

Portali Mesues per Shqiperine 2016-2017

Portali Mesues per Shqiperine 2016 – 2017. Testimi i mesuesve zhvillohet ne 21 Janar. Ja prapaskenat.

www

Portali Mesues per Shqiperine 2016-2017

Pas shume mesazhesh qe na kane ardhur ne emailin tone te kontaktit kemi zbuluar se c’ndodh me te vertete prapa dyerve te DAR-eve me mesuesit e Portalit Mesues per Shqiperine.

Emerimet e paligjshme behen ne sy te ketyre mesuesve ne menyre shume transparente. Edhe pse deshmitare te ketij horrori atyre u thuhet se nuk ka vende pune edhe nese ata jane ne vendet e para ne konkurs.

Te bindur qe s’ka prokuror,media apo deputet qe mund tua skuqe faqen ketyre drejtoreshave, mesuesit e portalit s’kane rruge tjeter vecse te rrine e te shohin se si behet pazar me vendet e punes qe u takojne atyre, por qe i gezojne njerez qe nje Zot e di se kush jane.

Pasi binden opinionin publik qe Portali Mesues per Shqiperine puneson me te miret, cdo Drejtori Arsimore ne vend ka lene ne mes te 4 rrugeve masivisht edhe ata qe ishin punesuar me pare permes ketij konkursi ne menyre qe te behet vend per farefiset e Zonjave te DAR-eve, por edhe per ata qe japin ndonje leke.

Dikush qe pergjerohet dhe bie ne gjunje para komisionit te vleresimit edhe mund te punesohet per nje fare kohe, kurse te tjeret shkelen me kembe dhe u hidhet hi syve duke u thene se nuk ka pune, vetem me fjale goje, pa asnje mundesi konfirmimi.

Kjo shtypje behet me aq kembengulje sa qe cdo mesues i ketij portali eshte kerrusur nga pafuqia, por eshte bere edhe memec, sepse i gjithe mileti kujton tashme se Portali puneson. Buzeqeshja e para 3 viteve u ka ngrire, buza u eshte nxire, sepse tani eshte e qarte per ta se shpresa e tyre ishte thjesht enderr naive.

Tani ata inatin me te madh nuk e kane me drejtoreshat e korruptuara, por me veten dhe besimin e tyre te verber. Asnje lloj forme denoncimi ndaj kesaj vjedhjeje masive nuk pi uje, prandaj pasi kane provuar cdo menyre tjeter, shume prej mesuesve te Portalit u jane drejtuar pazareve me familjare te zonjave qe te punesohen ne arsim.

Nese profili i punes kerkon 30 mesues, keto zonja punesojne me kontrata 3 mujorshe 3 mesues te portalit, dhe nese duhen vetem 7 mesues, asnje i portalit ska mundesi punesimi. Keshtu edhe lajmi se po emerohen mesues perhapet, por edhe xhepat e drejtoreshave fryhen.

Gjate pergatitjes se dosjeve ne 23 nentor, vendet e para te portalit te papunesuar takonin dhe bisedonin me vendet e 15 qe ishin mesues ne vend te tyre. Ka raste plot qe disa emerohen definitiv sapo dalin nga bankat e universitetit edhe pa marre pjese fare ne Portal.

Por pse nuk protestone keta me gjithe keto padrejtesi qe u behen? Ne nje vend ku qeveria nuk reflekton ndaj protestave per te permiresuar qeverisjen e saj, asnje person nuk e merr mundimin te protestoje. E si do ta bejne kete ne nje vend ku pervecse protesta nuk pyetet po edhe denohet? I vetmi rol qe te mbet ne kte lloj vendi eshte roli i Ismail Kadarese ne kohen e monizmit.

Lindita Nikolla, zer mend.

www

Nje popull smund te fitoje ushtarakisht ndaj qeverive sepse kjo e fundit ka mjetet me moderne ushtarake ne dispozicion, trupat me te stervitur te mbrojtjes.

Por “Mosbindja Civile” eshte arma e popullit qe asnje qeveri ne bote nuk mund ta mposhte. Thyerja e ligjeve te vogla nga njerzit e thjeshte demton shume qeverine pa rrezikuar denim serioz ligjor.

Nese Lindita Nikolla nuk do zgjidhe cfare ka bere lemsh me reformat ne arsim me keto situata do perballet perdite, prandaj ti behet mesim dhe mos ti shkoje me mendja te tallet me ceshtjet e arsimit.

Korrupsion me vendet e punës në Elbasan

wwSekserët flasin në emër të drejtorëve
nga Bujar Xhelili
Elbasan
Në Elbasan bëhet hapur, madje edhe në ambiente publike fare pranë institucioneve të drejtësisë pazari për vendet e punës, por duke u bërë presion edhe atyre që janë punësuar disa muaj më parë.

Babëzia për të mbushur xhepat me para, nuk po kursen dhe nuk pop yet për asgjë. Atyre që i ka kapur “reforma” u bëhen pazare të majme për tu rikthyer, kurse atyre që janë ende në punës u bëhen presione nga më banalët.

Persona të veçantë të drejtuesve, miq, shokë e shukurinj, kanë nisur fushatën e gjuetisë për të zbuluar kundërshtarët politikë por duke mos harruar të bëjnë edhe pazaret me hallexhinjtë.

Ka prej tyre që kanë marrë nga janari e këtej, kredi me perqindje të paleverdisshme tek fondacionet dhe bankat, për të arritur rikthimin në punë. Disa prej tyre edhe janë rikthyer por ama kanë paguar e pakta 2500 euro, madje dikush edhe duke patur mik ndonjë deputet të shumicës, por duket se kjo nuk ka zgjidhur asgjë.

Shumica e drejtuesve nuk pyesin askënd, por mbeten të lidhur me “shefin” në Tiranë, duke kanalizuar tenderat, financimet, investimet, blerjet, takimet dhe punësimet, vetëm duke marrë “bekimin” e tij.

Në Elbasan ose siç njihet ndryshe edhe kryeqyteti i hallexhinjve, qytetarët janë çdo ditë të kërrusur, si hallet e tyre, nuk u qesh buza, nuk kanë më shpresa se një ditë do të bëhet më mirë. Duke mos përjashtuar asnjë nga profesionet, në Elbasan çdo një nga hallexhinjtë duhet të paguajë diçka, pastaj ta realizojë ëndërrën e tij për tu punësuar.

Duke mësuar nga statistikat, shikon se në Elbasan ka mbi 400 infermiere dhe 76 mjekë që presin të punësohen, mbi 2700 mësues që presin një ditë vendin e punës, mbi 9 mijë elektricistë, xhenerikë, mekanikë, teknikë të mesëm, që pranojnë edhe vendin e rojes por që nuk e gjejnë, mbi 7 mijë gra dhe vajza që janë të papuna, dhe që janë kthyer në shtëpiake, mbi 2100 persona që prej 3 muajsh janë në pritje të marrjes së pensionit të parë,pasi kanë mbushur moshën, dhe nuk po e mësojnë arsyen e duhur përse nuk po marrin paratë që u takojnë.

Dhe kjo natyrisht është vetëm maja e malit të madh me halle për qytetarët e Elbasanit. Dhe sikur të mos mjaftonin këto, në Elbasan lulëzon hapur edhe “profesioni” i sekserit, fallcifikatorit, duke krijuar struktura njëlloj sikur të ishin shtetërore, madje këta personazhe do ti shikosh se si kapardisen kur mbrapa tyre vjen vargu me hallexhinj.

Sekserët flasin në emrin e drejtuesit. Dikush kërkon librezë pune, librezë pensioni, vizë kanadeze, amerikane, vend pune për të arsim, shendetsi, ushtri, polici, bujqësi, telekom, postë, apo edhe tek kompanitë e mëdha private. Asnjëherë si sot Elbasani dhe qytetarët e tij nuk e kanë gjetur vehten e tyre dhe të familjes, përballë pasigurisë për vendin e punës, rendin dhe qetësinë, përballë korrupsionit të veshur me petk zyrtari, dhe që nuk pyet as për gjiet e shtetit.

Ata që janë larguar nga puna pas “reformave”, fillimisht u nisën dhe u turrën drejt gjykatave, por duket se zgjidhjen e problemit shumicsa e tyre e kanë gjetur tek “profesionistët” që kapardisen dhe deklarojnë se “jemi të mbrojtur”, por nga kush ? Ligjërisht dhe institucionalisht ata që u shërbejnë me forma të tilla gjobëvënie ndonjë drejtuesi, padyshim vendin e kanë pas hekurave, por që në fakt po ndodh e kundërta.

Gjithçka duket si një luftë çakenjsh të pangopur me para. E ndërsa kjo paturpësi vazhdon qetësisht, disa prej drejtuesve, kanë sot në Elbasan edhe pronat e tyre, të cilat nuk dihet se si dolën nga sirtaret e zyrave, kanë dyqane dhe markete, duke deklaruar si posedues “nipin” apo “vjerrin” e motrës dhe të vëllait.

Denoncimi/ DAR Elbasan, 3000 mijë euro për një vend pune

wwwwwwwwwIsh-kryeministri Sali Berisha ka postuar denoncimin e radhës nga mësues dixhital. Ky person akuzon Ministrinë e Arsimit se portali “Mësues për Shqipërinë” nuk është gjë tjetër veçse se një mundësi e mirë korruptimi. Qytetari në fjalë tregon se pozicioni i mësuesit blihet me 3 mijë euro.

”Dua t’ju rrëfej për dështimin e radhës së ministres Nikolla: Dar Elbasan nuk punëson fitues të portalit. Në 13 Shtator të gjithë mësuesit fillojnë aktivitetin e tyre si mësimdhënës, përveç disave të cilët i kanë besuar me gjithë zemër reformës së ministris Nikolla “Mësues për Shqipërinë”. Këta janë vendet e para fituese të portalit në Dar Elbasan për të cilët komisioni do të mendojë vetëm pas ja dy javësh punë me levizjet paralele të mësuesve definitivë. Në fakt kjo tallje e mësuesve të portalit ka dy vjet që ka lindur dhe rilind çdo muaj dhe çdo vit nën qeverisjen e ministres së Dështimit Zonja Nikolla. Fituesve të Portalit iu është bërë gjithmonë një trajtim i veçantë nga Zonja Jonida Cungu që është përkohësisht drejtoresha e Dar Elbasan. Ajo i trajton ata si mësues të dorës së fundit megjithëse ata janë pjesë e një sistemi meritokratik dhe meritojnë të quhen mësues të dorës së parë. Por si mund të bëjë Zonja Jonida Cungu kaq shumë emërime definitiv kur më të mirët e Portalit mbetën akoma si Maku me një fjalë zëvendësues të grave kur ato janë me leje lindje. Kush janë ata që emërohen definitiv? Pse Dar Elbasan e ka zhdukur transparencën dhe faqen e saj online? Pse nuk dihet asgjë se ç’ndodh në Dar Elbasan? Ky sistem mashtrimi nuk duhet nënvlerësuar, është shumë here më i sofistikuar se ajo që ndodhte vite më parë. Në qeverisjen e PD ndodhnin plot mashtrime dhe raste korruptive në arsim, por ne ishim të gjithë në dijeni për ktë dhe e dinim shumë mire se ç’ndodhte, qeveria gjithashtu ishte e gatshme ta ndëshkonte korrupsionin.

Kurse Ministria e sotshme ka gjetur një truk iluziv për të maskuar të gjitha aferat korruptive që ndodhin, kjo maskë është Portali Mësues për Shqiperinë. Në këtë lajm ka mësues që konkurojnë dhe pasi fitojnë punësohen, por ata që punësohen në të vërtetë janë ata që mbështjellin 3000 euro në zarf dhe ia lënë Jonida Cungut në zyrë. Fituesit e vërtetë nuk punësohen në të vërtetë, por thjesht si zëvëndësues, për të maskuar punësimin e vërtetë korruptiv. Dhë që është më e keqja, kjo bëhet me mbështetjen e qeverisë. Megjithëse sistemi i sotshëm është shumë meritokratik, i drejtë, nën udhëheqjen e Pa aftësisë Nikolla ky sistem kthehet në dështimokratik, një lloj si mënyrën me të cilën ajo udhëheq drejtoreshën e Dar Elbasan. Dhe sa kohë i duhet Zonjës Ministre të bëhet vërtetë Ministre? Shpresojmë të bëhet në kohë dhe ta kuptojë qe me mësuesit nuk tallet dot njeri, Ministër apo Kryeministër qoftë.”