Portali Mesues per Shqiperine 2016-2017

Portali Mesues per Shqiperine 2016 – 2017. Testimi i mesuesve zhvillohet ne 21 Janar. Ja prapaskenat.

Advertisements

www

Portali Mesues per Shqiperine 2016-2017

Pas shume mesazhesh qe na kane ardhur ne emailin tone te kontaktit kemi zbuluar se c’ndodh me te vertete prapa dyerve te DAR-eve me mesuesit e Portalit Mesues per Shqiperine.

Emerimet e paligjshme behen ne sy te ketyre mesuesve ne menyre shume transparente. Edhe pse deshmitare te ketij horrori atyre u thuhet se nuk ka vende pune edhe nese ata jane ne vendet e para ne konkurs.

Te bindur qe s’ka prokuror,media apo deputet qe mund tua skuqe faqen ketyre drejtoreshave, mesuesit e portalit s’kane rruge tjeter vecse te rrine e te shohin se si behet pazar me vendet e punes qe u takojne atyre, por qe i gezojne njerez qe nje Zot e di se kush jane.

Pasi binden opinionin publik qe Portali Mesues per Shqiperine puneson me te miret, cdo Drejtori Arsimore ne vend ka lene ne mes te 4 rrugeve masivisht edhe ata qe ishin punesuar me pare permes ketij konkursi ne menyre qe te behet vend per farefiset e Zonjave te DAR-eve, por edhe per ata qe japin ndonje leke.

Dikush qe pergjerohet dhe bie ne gjunje para komisionit te vleresimit edhe mund te punesohet per nje fare kohe, kurse te tjeret shkelen me kembe dhe u hidhet hi syve duke u thene se nuk ka pune, vetem me fjale goje, pa asnje mundesi konfirmimi.

Kjo shtypje behet me aq kembengulje sa qe cdo mesues i ketij portali eshte kerrusur nga pafuqia, por eshte bere edhe memec, sepse i gjithe mileti kujton tashme se Portali puneson. Buzeqeshja e para 3 viteve u ka ngrire, buza u eshte nxire, sepse tani eshte e qarte per ta se shpresa e tyre ishte thjesht enderr naive.

Tani ata inatin me te madh nuk e kane me drejtoreshat e korruptuara, por me veten dhe besimin e tyre te verber. Asnje lloj forme denoncimi ndaj kesaj vjedhjeje masive nuk pi uje, prandaj pasi kane provuar cdo menyre tjeter, shume prej mesuesve te Portalit u jane drejtuar pazareve me familjare te zonjave qe te punesohen ne arsim.

Nese profili i punes kerkon 30 mesues, keto zonja punesojne me kontrata 3 mujorshe 3 mesues te portalit, dhe nese duhen vetem 7 mesues, asnje i portalit ska mundesi punesimi. Keshtu edhe lajmi se po emerohen mesues perhapet, por edhe xhepat e drejtoreshave fryhen.

Gjate pergatitjes se dosjeve ne 23 nentor, vendet e para te portalit te papunesuar takonin dhe bisedonin me vendet e 15 qe ishin mesues ne vend te tyre. Ka raste plot qe disa emerohen definitiv sapo dalin nga bankat e universitetit edhe pa marre pjese fare ne Portal.

Por pse nuk protestone keta me gjithe keto padrejtesi qe u behen? Ne nje vend ku qeveria nuk reflekton ndaj protestave per te permiresuar qeverisjen e saj, asnje person nuk e merr mundimin te protestoje. E si do ta bejne kete ne nje vend ku pervecse protesta nuk pyetet po edhe denohet? I vetmi rol qe te mbet ne kte lloj vendi eshte roli i Ismail Kadarese ne kohen e monizmit.

Lindita Nikolla salce ne koke Mirela Rukos

wwwNuk eshte e lehte te kuptosh se c’ndodh sot ne arenen politike per arsye te propagandave te vrullshme qe shperndahen pa pushim nga partite politike. Por incidente te perseritura si ai i Mirela Rukos na ndihmojne te dime se c’po ndodh sot me arsimin ne Shqiperi.

Qeveria dhe cdo institucion nuk jane gje tjeter vecse nje marredhenie ndermjet njerzve. Keto marredhenie jane kryesisht reciproke, me pas rregullohen me ligje dhe dispozita te tjera. Prandaj nuk eshte e veshtire te shohim se sa funksionon Ministria e Arsimit sot nese arrijme te dime shkakun e vertete te veprimit te Mirela Rukos.

Ajo qe gjithe Shqiperia pa ishte vetem veprimi i Mireles ndaj ministres, qe shumica e simpatizoi dhe ca e kritikuan, por ajo qe nuk shihet eshte ministrja Nikolla duke i derdhur salcen ne koke Mireles per vite me radhe ne menyre te paskrupujt. Asnje nuk do ti kushtoj vemendje kesaj.

E thame pra, marredheniet jane kryesisht reciproke. Rasti i Mireles eshte thjesht tregues i nivelit te marredhenies midis Lindita Nikolles dhe cdo familjeje shqiptare. Asnjehere me pare nuk ka pasur marredhenie me te acaruar midis popullit dhe Ministrise se Arsimit.

Sikur ta kuptonte ministrja se cfare peshe kane studentet ne votat e vitit te ardhshem sdo te kishte guxuar te ngulte thika pas shpine. Sepse dhe studentet kane thikat e tyre. Cdo familje shqiptare voton ne interes te femijes se tyre. Cdo tu premtoje Qeveria nenave dhe baballareve ne zgjedhjet e 2017? Kte le ta shohim.

 

 

23 Mace Sypatrembura qe do tju Mahnisin

Macet jane krijesa qe mposht cdo lloj tjeter kafshe, nese nuk e mposhtin me force, atehere perdorin butesine e tyre per tu miqesuar me to.

Eshte pikerisht kjo cilesi e tyre qe na mahnit te gjitheve dhe na ben ti vezhgojme, te qeshim me to, te krenohemi me to dhe ti duam kaq shume. Per me teper ndiqni kete video:

Lindita Nikolla, zer mend.

www

Nje popull smund te fitoje ushtarakisht ndaj qeverive sepse kjo e fundit ka mjetet me moderne ushtarake ne dispozicion, trupat me te stervitur te mbrojtjes.

Por “Mosbindja Civile” eshte arma e popullit qe asnje qeveri ne bote nuk mund ta mposhte. Thyerja e ligjeve te vogla nga njerzit e thjeshte demton shume qeverine pa rrezikuar denim serioz ligjor.

Nese Lindita Nikolla nuk do zgjidhe cfare ka bere lemsh me reformat ne arsim me keto situata do perballet perdite, prandaj ti behet mesim dhe mos ti shkoje me mendja te tallet me ceshtjet e arsimit.

Magjia e shnderrimit te fytyres

wwwwAsnjehere nuk ka qene me e lehte te jesh dy persona ne te njejten kohe, sesa sot ne kohen e internetit. Sot mund te jesh edhe socialist edhe demokrat ne te njejten kohe. Mund te jesh edhe i pasur edhe askush, edhe engjell edhe djall, edhe injorant edhe Ajnshtajn, edhe mashkull edhe femer.

Madje mund edhe ti besh keta dy persona te zihen me njeri tjetrin pa e kuptuar asnje se eshte i njejti njeri qe po zihet me vetveten. Nese je demokrat dhe ne jeten reale nuk thua dot asgje kundrra partise, mjafton te hysh ne internet dhe ja: ke nje emer te ri, bindje te reja, mbase edhe gjini tjeter, dhe c’eshte me e bukura ti egziston virtualisht njelloj si dikush me identitet te vertete.

Per boten ti tani je nje person i vertete, te besojne dhe degjojne ato qe thua, ndonjehere te binden, kerkojne ndihmen tende, madje ndonjehere edhe dashurohen me ty, dmth me personin virtual qe ti je shnderruar. Pra sic e sheh, ti tani vetem me nje fjale, abrakadabra, perdor fuqite magjike per tu kthyer ne dike tjeter.

Por a ndihmon kjo aftesi magjike per te bere dicka? Shumica prej nesh argetohen me kte force magjike, disa realizojne endrren e tyre feminore per tu kthyer ne fantazme dhe per te vjedhur e vrare ke te duan. Disa shprehin opinionet qe nuk do ti shprehnin kurre me fytyren e tyre te vertete nga frika, drojtja apo paragjykimi.

Por ajo qe do na shqetesoje gjithmone do jete ana jone e erret qe nuk mund ta shprehim ne jeten reale dhe duhet ta ndrydhim ne vetvete. A do mundet kjo fryme e mallkuar qe mbajme perbrenda te qendroje e heshtur ne jeten virtuale, apo do te shpertheje duke bere lemsh jeten reale? Do jene keto dy bote ne paqe, apo virtualiteti do tentoje te sundoje realitetin?

Korrupsion me vendet e punës në Elbasan

wwSekserët flasin në emër të drejtorëve
nga Bujar Xhelili
Elbasan
Në Elbasan bëhet hapur, madje edhe në ambiente publike fare pranë institucioneve të drejtësisë pazari për vendet e punës, por duke u bërë presion edhe atyre që janë punësuar disa muaj më parë.

Babëzia për të mbushur xhepat me para, nuk po kursen dhe nuk pop yet për asgjë. Atyre që i ka kapur “reforma” u bëhen pazare të majme për tu rikthyer, kurse atyre që janë ende në punës u bëhen presione nga më banalët.

Persona të veçantë të drejtuesve, miq, shokë e shukurinj, kanë nisur fushatën e gjuetisë për të zbuluar kundërshtarët politikë por duke mos harruar të bëjnë edhe pazaret me hallexhinjtë.

Ka prej tyre që kanë marrë nga janari e këtej, kredi me perqindje të paleverdisshme tek fondacionet dhe bankat, për të arritur rikthimin në punë. Disa prej tyre edhe janë rikthyer por ama kanë paguar e pakta 2500 euro, madje dikush edhe duke patur mik ndonjë deputet të shumicës, por duket se kjo nuk ka zgjidhur asgjë.

Shumica e drejtuesve nuk pyesin askënd, por mbeten të lidhur me “shefin” në Tiranë, duke kanalizuar tenderat, financimet, investimet, blerjet, takimet dhe punësimet, vetëm duke marrë “bekimin” e tij.

Në Elbasan ose siç njihet ndryshe edhe kryeqyteti i hallexhinjve, qytetarët janë çdo ditë të kërrusur, si hallet e tyre, nuk u qesh buza, nuk kanë më shpresa se një ditë do të bëhet më mirë. Duke mos përjashtuar asnjë nga profesionet, në Elbasan çdo një nga hallexhinjtë duhet të paguajë diçka, pastaj ta realizojë ëndërrën e tij për tu punësuar.

Duke mësuar nga statistikat, shikon se në Elbasan ka mbi 400 infermiere dhe 76 mjekë që presin të punësohen, mbi 2700 mësues që presin një ditë vendin e punës, mbi 9 mijë elektricistë, xhenerikë, mekanikë, teknikë të mesëm, që pranojnë edhe vendin e rojes por që nuk e gjejnë, mbi 7 mijë gra dhe vajza që janë të papuna, dhe që janë kthyer në shtëpiake, mbi 2100 persona që prej 3 muajsh janë në pritje të marrjes së pensionit të parë,pasi kanë mbushur moshën, dhe nuk po e mësojnë arsyen e duhur përse nuk po marrin paratë që u takojnë.

Dhe kjo natyrisht është vetëm maja e malit të madh me halle për qytetarët e Elbasanit. Dhe sikur të mos mjaftonin këto, në Elbasan lulëzon hapur edhe “profesioni” i sekserit, fallcifikatorit, duke krijuar struktura njëlloj sikur të ishin shtetërore, madje këta personazhe do ti shikosh se si kapardisen kur mbrapa tyre vjen vargu me hallexhinj.

Sekserët flasin në emrin e drejtuesit. Dikush kërkon librezë pune, librezë pensioni, vizë kanadeze, amerikane, vend pune për të arsim, shendetsi, ushtri, polici, bujqësi, telekom, postë, apo edhe tek kompanitë e mëdha private. Asnjëherë si sot Elbasani dhe qytetarët e tij nuk e kanë gjetur vehten e tyre dhe të familjes, përballë pasigurisë për vendin e punës, rendin dhe qetësinë, përballë korrupsionit të veshur me petk zyrtari, dhe që nuk pyet as për gjiet e shtetit.

Ata që janë larguar nga puna pas “reformave”, fillimisht u nisën dhe u turrën drejt gjykatave, por duket se zgjidhjen e problemit shumicsa e tyre e kanë gjetur tek “profesionistët” që kapardisen dhe deklarojnë se “jemi të mbrojtur”, por nga kush ? Ligjërisht dhe institucionalisht ata që u shërbejnë me forma të tilla gjobëvënie ndonjë drejtuesi, padyshim vendin e kanë pas hekurave, por që në fakt po ndodh e kundërta.

Gjithçka duket si një luftë çakenjsh të pangopur me para. E ndërsa kjo paturpësi vazhdon qetësisht, disa prej drejtuesve, kanë sot në Elbasan edhe pronat e tyre, të cilat nuk dihet se si dolën nga sirtaret e zyrave, kanë dyqane dhe markete, duke deklaruar si posedues “nipin” apo “vjerrin” e motrës dhe të vëllait.