VENDI KU RRAHJA ESHTE KRENARI PER GRUAN

Këto gra e kanë të gjithë trupin e tyre të mbushur me hematoma, me çarje të thella dhe vraga të shpërndara kudo.

Megjithatë, kjo nuk është si pasojë e një keqtrajtimi, por e një riti të çuditshëm që kryen tribuja e Hamarit, në Etiopi.

Ritet që kanë zanafillën nga shekuj më parë pretendojnë se nëpërmjet rrahjes sistematike gratë perfeksiohen dhe arrijnë kulmin e fuqisë së tyre, ato fshikullohen me thupra të mprehta e objekte rrethanore, deri në momentin kur lëkura çahet dhe gjaku bie në tokë.

Rrahjet janë një motiv krenarie e respekti dhe për këtë arsye, femrat janë ato që kërkojnë të parat të rrihen dhe e kanë të ndaluar të bërtasin gjatë ritual.

ppp

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s