Paris: Nxenesit Franceze Proteste Ndaj Debimit te Studentes Rome Nga Kosova

ggHyrja në katër shkolla të mesme në qendër të Parisit u bllokua sot në mëngjes nga nxënës që protestonin kundër dëbimit nga vendi të studentes 15-vjeçare me kombësi kosovare.

Rasti i 15-vjeçares Leonarda Dibrani nga Kosova e cila frekuentonte prej tre vjetësh në lindje të Francës shkollën me rezultate të larta po përçan të majtën franceze e po zvogëlon stabilitetin e qeverisë.

Ngjarja në fjalë po fiton gjithnjë e më shumë vëmendjen e shoqërisë dhe medias franceze.

Leonarda u ndalua nga policia gjatë një ekskursioni dhe u dërgua më pas në aeroport për t’u bashkuar me familjen që u riatdhesua duke marrë fluturimin e parë për t’u kthyer në Mitrovicë.

Disa organizata dhe një pjesë e madhe e qeverisë dhe partisë socialiste franceze bënë thirrje që familja e saj të rikthehet menjëherë në Francë.

Ministri i Brendshëm francez, Manuel Valls këmbënguli se procedura u krye sipas rregullores, duke deklaruar megjithatë se kishte hapur një hetim mbi çështjen në fjalë.

(d.b/BalkanWeb)

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s