Arsyet qe e bejne bashkimin PS – LSI gjene me te moralshme

timthumb

KQZ me ne fund ra ne duart e opozites dhe qeveria nuk do mund ta vjedhe me fitoren. Megjithese kjo eshte nje nga arritjet me te rendesishme te popullit Shqiptar, shume debate kane nisur midis socialisteve me njeri tjetrin nese ky bashkim eshte i moralshem.

Mbeshtetes te PS ne gjithe vendin jane grindur per vite me radhe me te LSI-se, dhe tani kryetari i tyre po u thote te pajtohen dhe te japin vota e vende pune per ta.

21 janari dikur ishte vetem nje dite e zakonshme e vitit, por tani eshte nje dite qe rendon edhe mbi Ilir Meten. Si mundi Rama ta merrte ate ne koalicion? A eshte kjo e moralshme?

Ky postim i pergjigjet pyetjeve tuaja mbi kete shqetesim.

Se pari morali politik eshte pak me kompleks dhe i gjere sesa ai morali qe ne bejme ne kafene dhe bisedat e shokeve. Duhet pranuar qe LSI ka qene nje armik i PS dhe i se drejtes, eshte luftuar shume nga opozita.

Por ky bashkim nuk e ben ate nje mik te se majtes. LSI ka qene, eshte dhe do te mbetet armik i perjetshem i PS-se. Prandaj ky koalicion nuk eshte miqesi, por nje vendim per te mos e luftuar LSI-ne per interesin e pushtetit, per te marre KQZ-ne.

Dy armiq ne te njejten kohe nuk luftohen dot ne ditet e sotme, prandaj kushtet detyruan armepushimin me nje nga armiqte e PS.

Vete PS-ja uron qe LSI-ja te mos marre asnje deputet, asnje vote (nese nuk vihet bashkimi ne lista), por edhe nese merr deputete, 20% i pushtetit eshte nje takse qe duhet paguar ndaj
LSI-se per te fituar e drejta.

Por dhe ai pak imoralitet qe permban bashkimi me LSI-ne, a nuk mendoni se eshte shume pak per ta lene Berishen dhe 4 vjet te tjera ne pushtet? Nese shihni pak imoralitet tek ky bashkim, a do doje qe per kete te mbeshtesje imoralitetin e perjetshem Sali Berisha?

A do ishte me mire qe te mos behej ky bashkim dhe te duronim Berishen te na bente per budallenj cdo dite te vitit? qe Berisha te vazhdoje te na vrase ne mes te dites dhe te liroje kriminele nga burgu? qe ai te na shkele me kembe e te na kerkoje nga 5000€ per vende pune?

Do i duroje te gjitha keto vetem e vetem qe PS te mos bashkohej me LSI? Nese jo atehere mendoj se nuk keni asnje arsye pse te mos e mbeshtesni PS-ne ne misionin e vet historik.

E nese do i duroje te gjitha ato atehere ti ke interesin tend tek PD-ja dhe je thjesht nje klientelist. Ky fakt mjafton per ti vene piken debatit sepse gjeja me qesharake eshte te kritikosh koalicionin qe u krijua.

Fajet per 21 janarin duhet ta mbajne fajtoret. Te mos perseritet barsaleta e Nastradinit qe u fajesua se hajdutet vodhen shtepine e tij. E drejta anon plotesisht nga e majta, fitorja gjithashtu. Prandaj eshte koha ta festoni kte armepushim me LSI-ne dhe jo te revoltoheni.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

3 mendim te “Arsyet qe e bejne bashkimin PS – LSI gjene me te moralshme”

  1. O,ju nese jeni njeri / s,e besoj që jeni shqiptar … / – Berisha ka qenë,është dhe do të mbetet ; Baba i Demokracisë në shqipëri.O ju të mjer që nuk e keni ngopur stomakun asnjëher me bukë. O ju pasardhës të Idologjisë Sllave dhe Grkofile , kurr Shqipërin dhe shqiptarin gjithandej nuk do ta leni të qetë. Ç,thot një patriot i madhë Shqiptar ; ” Shqipëria rrezikohet / për tu zhdukur/ nga vetë shqiptaret” dhe unë do ti shtoja se ju jeni ata komunist e socialist, që do ta rezaliaoni shitjen e tokes shqiptare pë disa qindarka.

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s