Si lind dashuria

“Hej, dua te te them dicka” -tha ajo duke te te buzeqeshur ne fytyre dhe duke fiksuar syte e saj te zinj dhe te shndritshem ne syte e tu.

Bap! Dikush hap deren dhe ti sheh nje grupsh te rinj qe hyjne ne kafene. Ata fillojne te flasin me ze te larte dhe te bejne shaka me njeri tjetrin. Por ti thjesht nuk arrin ti degjosh ata megjithese jane ulur ngjitur tavolines tende.

Mendja jote eshte teresisht zgjuar, por po punon per te degjuar vetem ate. Ajo duket kaq e lumtur qe po rri me ty sa perpiqet gjate gjithe kohes te zvogeloje distancen midis jush sikur te ishte me mijra kilometra largesi.

Ti ndihesh I qete ne kte vend te zhurmshem thjesht duke degjuar ate te flase me entuziazem per ndodhite e saj te perditshme.

Ne disa momente te caktuara te jetes tende ti je ndjere pikerisht keshtu. I mban mend kto ngjarje? Tani une nuk jam I sigurte nese ajo ka ndjere vertete dicka per ty apo jo, por eshte e qarte qe keto kane qene momentet kur ti ke filluar te ndjesh dicka per te.

Ti je programuar per te dashuruar

Po te gjitha dashurite fillojne ne kte menyre edhe pse ne nuk jemi te vetedijshem kur ndodh kjo gje. Duket sikur kjo ndjenje u shfaq nga hici. Apo u fut brenda nesh prej diku??

Me ler te te them se si i shpjegon psikologjia ndjenjat e para qe ne fillojme te kemi per dike, keshtu ti do mund te shohesh te tere pamjen duke perdorur syte e tu te llogjikes.

Ne fakt te dashurosh dike eshte nje vendim, dhe jo dicka me te cilen ne nuk biem dakord. Por ti bie dakord me kte vendim pa bere llogaritje llogjike per te, pa u menduar.

Pra ti je programuar per te dashuruar. Po, nese dikush eshte Brenda preferencave te tua, mendja jote do te te beje ta duash ate qe te te motivoje ty te qendrosh sa me afer atij personi.

Si shfaqet dashuria nga asgjeja

Megjithate ti do ti rezistosh renies ne dashuri me cdo njeri qe I pershtatet preferencave te tua, sepse nese mendja jote kupton se ka pak mundesi qe ai person te zhvilloje ndjenja per ty, atehere po mendja jote do te te pengoje qe ta duash per sigurine tende.

Po, mendja jote do te te mbroje ty nga zhgenjime, do te te shohe te sigurte.

Por nese ti kupton qe nuk ka barriera serioze qe ai person te filloje te ndjeje dicka per ty, atehere ti do te ndihesh shume I sigurte per te rene ne dashuri me te. Ky eshte procesi me te cilin fillon dashuria.

Mundesia per te arritur dike, eshte gjeja e pare qe mendja jote sheh pasi konkludon qe ai person mund te jete nje partner I mire per ty. Zakonisht njerzit llogarisin se sa e mundur eshte qe dikush te ndjeje dicka per ta duke verejtur xhestet dhe sjelljet e tij/saj.

Dhe kur vene re qe dikush eshte i interesuar per ta, qe eshte i lumtur qe flet dhe rri me ta, atehere ata dalin ne perfundimin se ai/ajo eshte brenda mundesise se tyre dhe qe ai person mund te zhvilloje ndjenja per ta ne te ardhmen.

Dhe procesi i dashurise kalon nga ky hap fillerstar ne faza te tjera me te thella sic kam permendur ne artikujt e meparshem te ketij blogu tek kategoria Misteret e Dashurise. Ky blog eshte nje vend perfekt per te kuptuar cdo faze te procesit te dashurise ne detaje, por sigurisht, postime te reja do te vijne vazhdimisht per cdo kategori.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

3 mendim te “Si lind dashuria”

  1. duke lexuar artikullin mendova te bej nje pytje dsi jasht temes po kerkuj disa libra te perkthyra nga shkrimtar amerikan qe i ka pkthyer nje shtepi botuse shqipetare ne shqip emrin e autorit nuk jam i sigurt por mendoj se jane te W.H apo diqka e tille dhe ishin shiteshin pakete me dhjete libra te te njejtit autor te titujt e librave pak a shume ishin keta 1sekretet e suksesit ne dashuri 2 si te mirmbaj kujtesen 3sekretet e suksesit te tjerat nuk imbaj ……. me sa mbaj mend ka dale ne treg ne vitin 1995 ose ky eshte viti i botimit ne shqipa ka nej ide si munti gjej keta libra a ka nej katalog te perkthimeve te autorve te huaj [amerikan]…………

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s