Kuriozitete Shokuese Nga Bota

E PABESUESHME: GRUAJA QE DEPERTON ME SHIKIM NE TRUPAT E NJEREZVE DUKE PARE FATIN E TYRE

Nje grua influencuar nga rrezet x ne moshen 32 vjecare arrin te shohe pertej trupave njerezore te ardhmen apo te kaluaren e tyre …Histori e pabesueshme por e vertete . Julia Vorobjova nga Ukraina eshte ne gjendje vetem me nje shikim te depertoje ne njerez te ndryshem duke pare semundjet e tyre .Ajo tashme eshte 70 vjec dhe tregon historine e jetes se saj me pak fjale…Ndersa punonte me nje vinc ne minierat e vendit te saj merr nje goditje nga ky i fundit e perfundon ne gjendje kome ne spital…Pasi i del koma zbulon krejt papritur aftesi te saj te marra nga rrezet x gjate komas. Ne dhomen e saj ne repartin e traumatologjise ishte nje paciente tjeter ,,,te ciles i kishin ardhur te afermit per vizite ,,, pasi ata largohen kjo fillon bertet duke thene :- Se shpejti do te kete nje vdekje…E pavetedijshme per ate qe kish thene ajo dy dite me vone degjoi se i ati i pacientes se dhomes kishte vdekur.

Menjehere Julia ju nenshtrua eksperimenteve shkencore si fillim ne France nen vezhgimin e eksperteve te fushes. Keta te fundit i nxirrnin asaj nje seri fotosh perballe e kjo jepte definicionet per secilin. I vendosin perpara nje foto te nje personi ,,, e ajo pa problem thote :-Ky ka vdekur 3 muaj me pare,,, me pas foton e nje vajze te vogel ,,,per te cilen thote:-Kjo vajze tashme eshte e rritur edhe realizon filma vizatimore ,,,,ne imazhin e radhes ishte nje femer e veshur me te bardha e ajo ka kuptuar menjehere qe nuk ishte doktoreshe po thjesht nje aktore.Fotoja tjeter ishte nje femije 6-7 vjec i cili buzeqeshte :-Ky femije eshte i lindur pa gjymtyre …Ajo ka gjithashtu mendje te depertoje ne trupat njerezor duke i sheruar ata …

BURRI ME GJENITALET ME TE MEDHA NJE BOTE

NJE BURRE 66 VJECAR NGA MUMBAI ESHTE SHPETUAR NGA MJEKET PER SHKAK SE KISHTE GJENITALET ME TE MEDHA NE BOTE.

AI JETONTE I IZOLUAR NE FSHATIN NE TIJ PER SHKAK TE KESAJ ANOMALIE TRUPORE DHE KOHET E FUNDIT AI MEZI ARRINTE TE LEVIZTE.

ORGANI I TIJ GJENITAL ISHTE 3 HERE ME I MADH SE NORMALJA.

KJO ANOMALI QUHET ELEFANTIAZI DHE ZAKONISHT GODET KEMBET.

OPERACIONI PER KTHIMIN NE NORMALITET TE TIJ, ZGJATI PLOT 7 DITE.

TASHME AI BEN NJE JETE NORMALE NE FSHATIN E TIJ DHE ASKUSH NUK E TALLET ME ME TE.

ANOMALI GJENETIKE: ESHTE 17 VJECE, POR DUKET AKOMA SI BEBE 6 MUAJSHE

Eshte vetem 17 vjece por ka trupin dhe menyren e te sjellurit te nje femije 6 muajsh. Eshte misteri i Brooke Greenberg, nje cupeline qe ka “ngrire ne kohe” dhe po terheq vemendjen e shume shkencetareve te botes. Ata mendojne se kemi te bejme me nje mutacion gjenetik qe kontrollon procesin e zhvillimit dhe te plakjes aq sa ta “ngrije ne kohe” vajzen.
Ajo ka akoma dhembet e qumeshtit dhe shkencetaret jane te bindur se kjo varet nga nje numer i vogel genesh dhe ata po tentojne t’i zbulojne.

Prej 17 vjetesh familja e saj vazhdon t’ia nderroje pelenat dhe t’i jape biberonin. Brooke nuk ecen por vetem zvarritet ne toke. Ka mesuar vetem te qeshe. Nuk ka mesuar dot kurre te mesoje te flase dhe ka akoma dhembet e qumeshtit.

– “Hipoteza jone – shpjegon shkencetari Walker – eshte se ajo vuan nga demtimi i nje ose me shume geneve qe kordinojne menyren se si ajo rritet dhe plaket. Nese do mundnim te perdornim ADN-ne e saj per te gjetur nje gen mutacional atehere do mundim te bejme nje test mbi kafshet per te pare nese mund te frenojme procesin e plakjes”.
Mundesia e eksperimentimit te ketij rasti mund te hapi shume dyer per shkencen e gjenetikes.

REKORD: 66 VJECE LIND 3 FOSHNJE

Eshte me mire indiania qe solli ne jete tre foshnje, dy meshkuj dhe nje femer, ne moshen 64 vjecare, duke u bere keshtu nena me e vjeter ne bote qe ka lindur trinjake. Vogelushat, te cilet ne momentin e lindjes peshonin nga 1 kilogram, vazhdojne te kurohen ne spitalin e Rohtak, ne shtetin e Haryana….Kjo nene, e cila gjate 44 viteve martese, nuk kishte bere dot kurre femije, e mori veten shpejt. Lindja e femijeve u be fale teknologjise In Vitro. Burri i saj, Deva Singh, 64 vjec, deklaron entuziast: “Kur kuptova se gruaja ime nuk mund te bente femije, u martova perseri, por edhe 2 grate e tjera nuk mbeten dot shtatzane. Jam shume i lumtur dhe jam i vendosur qe te te rris ne harmoni te plote femijet.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

8 mendim te “Kuriozitete Shokuese Nga Bota”

  1. njerez mos u trembni zoti e ka gjithcka ne dore ai ben mbrekullira ai ben edhe cudira. ne nuk jemi te vetmit qe kemi jete ne kete planet por ka jet edhe ne planete te tjere qe ne nuk e dime.

    Pëlqejeni

  2. cdo kush ne jete ka nje mision te caktuar,sepse ZOTI na e fal dhe na merr jeten por ai ben mrekullira ne rast se eshtte 100% e vertete edhe pse jam skeptike rreth kesaj gjeje………….

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s