Kuriozitete Shokuese Nga Bota

E PABESUESHME: GRUAJA QE DEPERTON ME SHIKIM NE TRUPAT E NJEREZVE DUKE PARE FATIN E TYRE

Nje grua influencuar nga rrezet x ne moshen 32 vjecare arrin te shohe pertej trupave njerezore te ardhmen apo te kaluaren e tyre …Histori e pabesueshme por e vertete . Julia Vorobjova nga Ukraina eshte ne gjendje vetem me nje shikim te depertoje ne njerez te ndryshem duke pare semundjet e tyre .Ajo tashme eshte 70 vjec dhe tregon historine e jetes se saj me pak fjale…Ndersa punonte me nje vinc ne minierat e vendit te saj merr nje goditje nga ky i fundit e perfundon ne gjendje kome ne spital…Pasi i del koma zbulon krejt papritur aftesi te saj te marra nga rrezet x gjate komas. Ne dhomen e saj ne repartin e traumatologjise ishte nje paciente tjeter ,,,te ciles i kishin ardhur te afermit per vizite ,,, pasi ata largohen kjo fillon bertet duke thene :- Se shpejti do te kete nje vdekje…E pavetedijshme per ate qe kish thene ajo dy dite me vone degjoi se i ati i pacientes se dhomes kishte vdekur. Vazhdoni leximin e Kuriozitete Shokuese Nga Bota

Advertisements

50 KURIOZITETET ME TE RALLA NE BOTE

1. Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes.

2. Fëmija më i rëndë në botë është lindur në vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditën e lindjes 10,2 kg.

3. Bethoveni para se të kompozonte fuste kokën në ujë. Anjshtanji deri në moshën 9 vjeç nuk fliste normalisht. Vazhdoni leximin e 50 KURIOZITETET ME TE RALLA NE BOTE

Ndodhi e cuditshme

Cudi : E mitura shtatzëne, mban në bark binjaken e vet

Kang Mengru është një vajzë kineze 1 vjeçe, por edhe pse ka një moshë kaq të vogël, ka një bark shumë të madh. Sigurisht që nuk është shtatzënë, por në bark ka fetusin e motrës së saj: një rast i rrallë, i njohur me termin “binjakë parazitë”.

Mjekët, pasi panë se në muajt e parë të jetës barku i Kang po zmadhohej shumë, urdhëruan t’u nënshtrohej disa analizave dhe zbuluan shkakun e “barkun të madh”. Nuk ishte gjë tjetër, veçse prania e një fetusi. Shumë shpejt vajza do t’i nënshtrohet një operacioni për të hequr trupin e së motrës. Disa vite më parë, në Nagpur , në Indi, u regjistrua një rast i ngjashëm, por ai që kishte fetusin në bark ishte një burrë 36 – vjeçar, i cili e kishte vënë re anomalinë vetëm me kalimin e viteve. Vazhdoni leximin e Ndodhi e cuditshme

Larja me elefantë – hiti më i ri i turistëve në Nepal!

Derisa turistët tek ne kënaqen kryesisht me diellin dhe detin, shtetet tjera, si Nepali, turistëve u ofrojnë oferta më joshëse.

Parku nacional Chitwan është parku i parë me kafshë të egra në Nepal, ndërsa turistët aty mund t’i shohin e bile edhe t’i prekin llojet e rralla të kafshëve.

Në një sipërfaqe prej 932 kilometra katrorë, jetojnë specie të kafshëve të rrezikuara, siç janë kali i Nilit me një bri, tigri mbretëror bengalez dhe një numër i caktuar i llojeve të elefantëve.

Turistët mund të shëtisin dhe të lahen së bashku me ta. Disa të tjerë preferojnë që më mirë të lundrojnë me kanu të vogla e t’i shikojnë kafshët e egra nga një largësi e sigurt.

Tridhjetë proceset gjyqësore më të çuditshëm në botë!

Për të fituar para, njerëzit përgjithësisht punojnë. Punë të ndryshme, të ligjshme a të jashtëligjshme. Por ka dhe njerëz më me fantazi, të cilët preferojnë të fitojnë në mënyrë më të shpejtë, pa u lodhur e pa rrezikuar, pavarësisht pretendimeve të tyre për dëme morale, emocionale e fizike. Ata ngrenë padi, hedhin në gjyq individë e kompani duke kërkuar shuma marramendëse për arsye që mund të bëjnë edhe për të qeshur.

Kjo është arsyeja pse proceset gjyqësore të përmendura këtu, klasifikohen si 30 paditë më qesharake që ekzistojnë. Paditë gjyqësore janë nga më të çuditshmet dhe të paditurve në pjesën më të madhe të rasteve zor se u ka ardhur për të qeshur kur janë përballur me shifrat që duhet të paguajnë, pa e ditur realisht pse. Siç është rasti i një gruaje, e cila ka paditur dyqanin nga ku sapo kishte dale, sepse ishte “sulmuar” nga një shpend. Shpendi nuk vinte nga dyqani, vinte nga qielli. Por ama, ndodhej në hapësirën që logjikisht, sipas gruas, i përkiste dyqanit. Një person tjetër ka ngritur padi kundër basketbollistit Michael Jordan, sepse i ngjante atij dhe për këtë arsye kishte pësuar shpesh herë në jetë shok emocional. Dhe në një pjesë të madhe rastesh këta “paditës” arrijnë të fitojnë shuma marramendëse, por ka dhe raste, kur trupi gjykues ka vendosur ta hedhë çështjen poshtë duke i prerë në mes “shpresat e mëdha” të këtyre njerëzve. Vazhdoni leximin e Tridhjetë proceset gjyqësore më të çuditshëm në botë!

Cudira Nga Bota

JA CFARE NDODH NE FACEBOOK GJATE 1 MINUTI

Në Facebook 500 milijonë përdorues çdo minutë shpërndajnë mbi 50 mijë lidhje. Kjo është një sasi e mahnitëse e informacioneve. Shtoni edhe mbi 66.000 taggs në 135.000 fotografi të ngjitura çdo minutë, diku gati 80 mij postime “Urrime Ditëlindjen”, dhe mbi 98.000 shokë të pranuar, dhe me këtë fitoni një pasqyrë se sa është e rëndësishme komunikimi. Dhe pse Facebook është kaq i madh.

Pushohet gjykatësi që zgjidh seancën me monedhë

Një gjykatës amerikan, i cili urdhëroi që çështja gjyqësore të zgjidhet duke hedhur një monedhë, është pushuar nga posti në Gjykatën Supreme të Virxhinias. Sipas trupit gjykues, gjykatësi James Michael Shull kishte luajtur “kokë-a-pil” për të vendosur se cili nga prindërit do ta mbante fëmijën për Krishtlindje. Shull e pranoi veprimin e nxituar dhe thotë se qëllimi i tij ishte të inkurajonte prindërit të vendosni vetë për çështjen dhe më vonë e pranoi se ishte gabim. Vazhdoni leximin e Cudira Nga Bota

MESAZHE SUBLIMINALE TE FSHEHURA NE KENGE TE FAMSHME

Shume nga kenget e grupit te famshem Grunge Rock NIRVANA, pervec mesazhit qe percjellin kur i degjon normalisht…kane dhe nje mesazh “te fshehur”, qe “zbulohet” kur kenget luhen “mbrapsht” (dmth sekonda e fundit te jete e para, e parafundit e dyta e keshtu me rradhe)!

Zbulojeni vete me nje album te tere te tyre (plot 10 kenge), ne link-et e meposhtme te YouTube:

Vazhdoni leximin e MESAZHE SUBLIMINALE TE FSHEHURA NE KENGE TE FAMSHME