Zbulo pse Kalendari Maja perfundon ne 21 Dhjetor 2012

Je i intriguar nga parashikimet tmerresisht te sakta te Fisit Maja? Do te dish gjithashtu dhe per arsyen pse ata kane perfunduar kalendarin e tyre ne 21 dhjetor 2012?? Ky postim do tju zbuloje gjithcka mbi intrigen e 21 dhjetorit dhe ju do ta kuptoni perfundimisht arsyen e vertete te kesaj historie.

Duke lexuar mbi teorite e tyre te cikleve 5125 vjecare ku bota sipas teorive nderron polaritet si pasoje e po te njejtes ndodhi me djellin, mua me kujtoheshin leksionet e mia te biodiversitetit ku jepen e bardha mbi te zeze periudhat kur bota ka pasur ato ditet e verteta te kiametit, dhe duke lexuar ato gjithmone qeshja me teorine 5125 vjecare te Majave.

Zhdukjet e specieve tregojne qarte qe bota ka pasur shkaterrime te medha ne periudha te caktuara, por keto cikle nuk kane qene aspak 5125 vjecare sic thonin Majate, po miliona vjecare. Kohe e cila ka qene mese e mjaftueshme per ndryshime te thella klimatike.

Por nese shkenca ka vertetuar te kunderten, atehere pse egzistojne ato parashikime te Majave?? Mos fshihet dicka tjeter pas tyre e cila nuk ka te beje aspak me shkencen dhe me ngjarjet qe kane ndodhur deri me sot ne bote?? Sigurisht qe po, fshihet dicka e cila ne te gjithe duhet te kemi turp qe nuk ka vajtur mendja me pare.

Por ne fillim me lejoni tju shpjegoj dicka mbi marketingun online, dhe cfare lidhje ka ky me parashikimet e fisit Maja. Bota online sot eshte mbipopulluar aq shume sa te gjithe atyre njerezve qe lexojne ne net do te duhej tu dilte perpara nje mace qe fluturon qe tu terhiqte vemendjen. Nje nga teknikat me te vjetra te autoreve ne net eshte te shkruajne per dicka qe mund te kete ndikim te madh ne jeten apo vdekjen e njerezve, dhe pikerisht kjo teknike i ben parashikime te tilla mjete ideale per terheqjen e nje trafiku te jashtezakonshem.

Ana tjeter e medaljes per parashikimet e fisit Maja eshte se ne te vertete nuk egziston asnje parashikim. Dhe arsyeja pse megjithese nje parashikim i tille nuk egziston dhe prape eshte bere shume i famshem eshte se publiku nuk eshte fare i informuar mbi kete teme, dhe ka rene shpejt viktime e domethenieve te filmave e shkrimeve online. Eshte e njejta gje si ti thuash nje femije qe sheh per here te pare celular se ti me te flet me UFO. Sigurisht ai do ta besonte, dhe ti jo sepse e di shume mire se cfare eshte nje celular.

Pra arsyeja e vertete pse njerezit e kane perdorur mbarimin e kalendarit ne ate date per te thene se bota do te permbyset eshte sepse kjo eshte menyra perfekte per te terhequr vemendjen tuaj. Megjithate disa prej jush kane akoma nje dyshim te vogel megjithese faktet jane te qarta, ju dyshoni sepse mbarimi i kalendarit Maja ne 21 Dhjetor ju frikeson. Dhe keni te drejte per kete, sepse dhe kjo gje e ka nje arsye qe po e them me pak fjale:

Pse muaji maj do te mbaroje ne daten 31 ??? Sepse pas kesaj date do te duhet te filloje nje muaj i ri me po aq dite ne menyre qe ne te kemi nje sens me te pershtatshem per kohen qe kalojme. Profesoret e astronomise dhe te antropologjise kane vene re qe po e njejta arsye qendron dhe pas mbarimit te kalendarit Maja ne 21 dhjetor 2012. Nje cikel i ri kalendarik do te filloje pas kesaj date po ashtu sic ne fillojme nje muaj te ri, dhe kjo ska te beje aspak me ndonje domethenie per shkaterrim apo permbysje sic mediave u leverdis te flasin.

Kjo ishte gjithcka mbi te verteten pas kesaj teme te shume diskutuar, megjithate ju ftoj qe secili prej jush te lere nje koment me poshte per tme thene qe kam te drejte ose jo sipas mendimit tuaj. Kalofshi sa me mire.

Zbulime.wordpress.com nuk eshte nje site i komplikuar, as nje enciklopedi e merzitshme, por eshte nje vend perfekt ku ti mund te gjesh informacione te thjeshta, efektive dhe shume te zbatueshme ne jeten e perditshme. Nese mendon se kjo eshte reklame atehere thjesht lexo komentet per te pare se cmendim kane vizitoret per kte site.

Artikuj te ngjashem:

2012 parashikimi i fisit Maja

Njohuri mbi Fisin Maya

Zbulim i ri mbi parashikimin e fisit Maja

NASA pajtohet me parashikimet e fisit Maja

Të etiketuara:, ,

50 mendime mbi “Zbulo pse Kalendari Maja perfundon ne 21 Dhjetor 2012

 1. mira Qershor 1, 2012 te 3:22 pm Reply

  Dua te them dicka qe ta dine dhe ata qe nuk kane pasur mundesine ta dine ose nuk kane dashur.
  Asaj qe duhet ti besojme e ti kemi frike eshte vetem libri i shenjte Kur’ani. Pse do te thoni ju? Ja perse.
  Gjithcka qe eshte shkruar ne te ka dale dhe eshte vertetuar me fakte, si psh,si rritet embrioni ne mirten e nenes, ne kete liber mijra vite me pare eshte shkruar me hollesi per kete dhe me vone eshte vertetuar nga shkencetaret se ajo eshte mese e vertete,e shume e shume fakte te tjera qe po dalin nje e nga nje. Ne kete liber eshte shkruar se fundi i botes do te vije atehere kur te kene dale shenjat e medha te kiametit si psh: linda ne anen e kundert te diellit, te gjith njerezit do te jene xhuxha, dhe do te mbizoteroj vetem stresi nuk do te kete me buzeqeshje ne buzet e njerezve.
  Deri me tani kane dale vetem shen jat e vogla dhe te mesmet si psh: babai te kam bijen e vete, te bej gjeli vez etj. Do te lutesha qe ata mysliman qe kane me shume njohuri mbi kete ti japin me me hollesi faktet dhe me te zgjeruara. Ndaj ju them: mos kini frik nga teori te tilla Besoni vetem ne ato gjera qe jane te besueshme.

  • agron Dhjetor 11, 2012 te 1:27 pm Reply

   une mendoj se ki te drejte mira kjo osht vetmem imagjiant e njerzve andaj njererz mos u besoni se keto ajn genjeshtra kete edi vetem zoti i lartmadheruar dhe qe esht vetem nje ju lutem njerez mos u besoni gjerave te kota

   • I paemër Dhjetor 15, 2012 te 10:51 pm

    A ESHTE E VERTETE SE BOTA DO PERFUNDOJE

 2. I paemër Qershor 9, 2012 te 11:05 pm Reply

  kam nje pyetje si eshte e mundur qe egjiptasit e vjeter ,majat e civilizime te vjetra te dinin qe viti kishte 365 dit e 6 ore kur dihet qe ne ate kohe nuk kishte as teleskop as flutarake kosmike

  • mari Dhjetor 17, 2012 te 7:29 am Reply

   po vlle eshte e veretete qe nje dite do te bhet po ajo dit nuk dihete eshte i shkruajtur ne librin e shenjt kurani dhe do te jet dit e premte dit xhumaje …prandaj mos kini frike per 21 dhjetorin se nuk do ndodhi gje psh

  • I paemër Dhjetor 18, 2012 te 7:12 pm Reply

   po ke plotesisht te drejte nuk ka per te ndodhur asgje jo mund te ndodhe ndonje eklips diellor por asgje me teper sic thote maja qe do te ndodhe ndonje permbytje apo ndonje djegje

 3. vjollca Nëntor 1, 2012 te 9:04 pm Reply

  paj un mendoj se deri diku keni te drejt mirepo nuk mund te jen reklama shkrimet e popullit maja, sepse siq that dhe ju qdo her ka pas dhe do te ket kijamete. Ashtu siq jan zhdukur shum para neve njerezimi dhe specie te ndryshme, mund te ndodh dhe tani. A nuk ju tundojn pak ndrsyhimet drastke te motit, apo ererat she shirat qe po ndodhin ne gjith globin? un besoj ne kalaendarin e popullit maja, ashtu siq besoj se do ndryshohen polet dhe shum qka tjeter, besoj se do ndodh diqka e madhe, mirepo nuk besoj se do zhduket njerezimi i teri. Vetem ne qofte se mbizotron terri me vite te tera ateher do jet fundi yn. Sepse pa drit as edhe nji fije bari nuk do rritet, e me qense do shkatrohet qdo gje, gogja veshtir do ta ken ata qe do mbesin gjalle. Per nje pun jemi te sigurt prej zotit dhe katasrofave te natyres nuk do mund te ikim. Me se miri di ishte te fillonte nje epok e re ashtu siq e keni cek ju me lart.

  • I paemër Nëntor 5, 2012 te 5:42 pm Reply

   nuk ka kiamet cetem zoti e din aty nuk ka ransi as kalendari e as poli mos hini laknace

   • florjan gordja Dhjetor 18, 2012 te 7:13 pm

    hahaha kjo nuk eshte asgje per tu shjetesuar

 4. shuajb Nëntor 26, 2012 te 3:07 pm Reply

  vetem allahu i madh e din mos u lodhni shok dhe shoqe

  • HYRGEN Dhjetor 12, 2012 te 7:35 pm Reply

   e vertete vetem ALL-LLAHU I MADHERISHEM E I PLOTEFUQISHEM E DI TE VERTETEN E KESAJ…..

  • florjan gordja Dhjetor 18, 2012 te 7:17 pm Reply

   maja vetem genjeshtra i ka keto gjera qe do te permbytet bota mund te ndodhe ndonje eklips dhe do te behet pak naten dhe asgje tjeter

 5. I paemër Nëntor 27, 2012 te 8:01 am Reply

  nuk eshte e veerteet……….

 6. qendresa Nëntor 27, 2012 te 2:24 pm Reply

  ja si jan njerzit pse more zot po hyni ne pun te zoti , vetem i madhi zot e din kur e ben fundin e botes , keto ma merr mendja qe jan genjeshtra te kullume , zot jepju jet gjith njerzimit

 7. SARA Nëntor 28, 2012 te 2:34 pm Reply

  lee tee bahet qka don per gjith qka jemi tee gatsheem qysh jan ban njerzit ma mir let baheet edhe krejt ti rrafshit me TOKE………………

 8. demush musliu Dhjetor 1, 2012 te 2:25 pm Reply

  Bismilaahirrahmanerrahim o ju krijesa te zotit kuptone njeher e pergjithmon se nuk ka zot tjeter perveq ALLAHUT I KOFSHIM FAL.Un nuk besoj as sot as kurr se dikush mund te dij diten e shkatrimit subhanallah.Per Zotin te gjith jan njesoj si te menqurit si pasaniket si fukarat si kryetart si parlamentaret si te bardhet si te zit.E Pastaj GJykimi na behet sipas veprav qe i bejm na qysh punojm ne per Zotin ZOTI PUNON PER NE.LAHILAHEILALLA.O ZOT ME FAL PER KET SHKRIM SE NDOSHTA EDHE KAM GABUAR.01-12-2012.DEMUSH MUSLIU.dreni.26@hotmail.com

 9. I paemër Dhjetor 1, 2012 te 6:39 pm Reply

  perralla me mbret
  se bota nuk

 10. bali Dhjetor 3, 2012 te 4:21 pm Reply

  o njerzim ene shka thojn njerzit po vetem zoti e din kur me ba kjamet po mos bani prrala ja maja ja shkenca fleni rahat se veq zoti e din masmiri

 11. DITA Dhjetor 6, 2012 te 12:21 pm Reply

  DITA TE GJITH JUVE QE MENDONI KAQ SHUM PER KTE DIT
  ME MIR MENDOHUNI SI TE JENI ME TE MIR E TE BENI ME TE MIREN PER NJERI TJETRIN DHE PER NJEREZIMIN DHE NESE KENI FRIK NGA KJO ATHER NDERRONI TE KEQEN NE TE MIR QE DHE ZOTI TE KENAQET ME JU E TE MOS KET FUND PER KET BOT

 12. amarilda Dhjetor 7, 2012 te 12:29 pm Reply

  nuk e besoj

 13. I paemër Dhjetor 8, 2012 te 7:54 pm Reply

  mus um lodhni me maja e me kalendare dhe shkenca te asnje vlere por veq ALLAHU E DIN KUR BAHET KIAMETI

 14. I paemër Dhjetor 9, 2012 te 1:24 pm Reply

  nuk do te ndoth gje po shkenctaret e bejne sa per te marr leket vetem allahu e di ate gje dh nuk e din ato tru derrat
  xheni

  • I paemër Dhjetor 10, 2012 te 2:33 pm Reply

   mua sme frikeson fare ajo thenja qe po perhapet gjithnje e me shum ne medja madje ato dishmitaret e jehovajit kane fillu te dalin boterisht duke prediku gjoja fundin e botes askush s duhet qe te friksohet nga keto perradha mira vjecare sepse pas 21dhjetorit do te vij data 22 dhjetor pa ndoll asnigj jeta do te vaxhdoj

 15. I paemër Dhjetor 9, 2012 te 8:07 pm Reply

  nuk mendoj se eshte e ver8 kjo gje kete vetem ZOTI e di ai eshte i madh

  • Field Nik Dhjetor 10, 2012 te 2:43 pm Reply

   mua se frikeson fare ajo perralla 5000 vjecare gjoja fundi i botes sepse edhe pas 21 dhjetorit jeta do te vazhdoj ciklin e vet po aq e qet sic ka qen me par JEZUSI KUR E PYESIN NXANSAT E TI KUR DO TE JET FUNDI I BOTES AI U JEP NJE PERGJIGJE AS BIRI I NJERIUT AS ENGJUJT NE QIELL NUK E DIN SE KUR DO TE JET FUNDI I BOTES MADJE AI THOT VETEM ATI E DIN SE KUR TO TE JET FUNDI I BOTES

 16. edon Dhjetor 10, 2012 te 2:48 pm Reply

  Allau i denoft ata njerez qe.shkruajn neper Media dhe neper Web ksi sene perveq Allahut nuk mund ta di kush ae qfar mund te ndodh ju lutem mos u merrni me ksi fjal Allahu Asht 1 ati i kofshim fal AMIN

 17. Gentjan AL Dhjetor 11, 2012 te 10:31 am Reply

  Nuk e di a e keni lexu artikullin, po komentet tuaja po akuzojne shume rende kte shkrim interesant qe po kundershton 21 dhjetorin si fundin e botes. Dhe une jam besimtar musliman dhe nuk bie dakord me kte, prandaj ne artikull nuk kam shkruar me shume sesa gjerat qe ju po thoni ktu ne komente. Megjithate faleminderit per mendimet tuaja.

 18. AISHE Dhjetor 11, 2012 te 3:02 pm Reply

  Vetem Allahu XH.SH e di kur do te behet kiameti.
  mendoj se dita 21 do te jete su dita e sotme dhe do te pasohet nga 22 e keshtu me radhe.
  Vullneti i Allahut u befte gjithmone! Allahu meshirofte te gjithe !

  Amin!

 19. Field Nik Dhjetor 11, 2012 te 4:37 pm Reply

  un mendoj se fundi i botes do te shtyhet per munges fondesh ahahahahahahaha

 20. Lumniu Dhjetor 11, 2012 te 6:16 pm Reply

  une mendoi se ti e ke peshtjell krej e nuk te kam kuptu veq une u shashtrisa krejt por ndoshta atje nuk ka korupsion

 21. rama Dhjetor 12, 2012 te 10:03 am Reply

  leni këto sene pa lidhje se dikan e rrok panika dhe mun me lu me men,por mësoni e punoni e mos e lodhni mendjen kot se koti se njëher po shihet se ska sen rreth kësaj mos u beni merak fare e kjo vertetohet ,veq zoti edin .

 22. Idrizi Dhjetor 12, 2012 te 1:00 pm Reply

  Ne jemi rob te Zotit dhe nuk guxojm as ti komentojme kto tema te fundit te botes,
  Zoti eshte ai qe di dhe vendos per gjdo gje,keshtu qe ne duhet te kemi besim te Zoti yn pamvasrsisht se me qfar feje jemi te orijentuar dhe nuk kemi te drejt te frikesohemi per derisa i besojmë Zotit ton te madh.
  Une besoj se nuk do te ket kurrfar ndryshimi data 21 me daten 22 etj dhjetor 2012.

  • aferdita Dhjetor 12, 2012 te 8:03 pm Reply

   Nuk e lexova deri ne fund,por pergjigjen po e jap,sepse,sille ka ta sjellsh,kete askush nuk mund ta dij,mundet me qene vetem1 mendim,shpikje,por jo e vertetuar.tekefundit,njerezit jemi ne per te punuar,mesuar,shpikur,por jo edhe te japim detaje per fundin e botes.Fundine botes e din vetem Zoti,ashtu siq e din edhe krijimin e saj.Ju falemnderit.

 23. ebi Dhjetor 12, 2012 te 10:26 pm Reply

  ne qoft se fisi maja ishte aq e zgjuar nuk do ti shkruante ne gur keto gjera po okishte shpikur stilolapsin dhe letren per ti shkruar .,,, prandaj mos besoni shum te fisi maja qe u ben te parashikojn 5000 vjet para . ketu nuk edim se cfar mund te ndodhi per 1 vit ata o din per 5000 vjet . u ben ata kaq te zgjuar para kaq kohe vetem zoti dhe asnje tjeter nuk e di kur o prishet bota…….

 24. sejlamen ajlekim Dhjetor 14, 2012 te 2:57 pm Reply

  tung un jam nga amerika jetoj ne nw york siti per ket gje se kan qit nuk ka lidhje me majan po nje gje dua te them se me 21 dhjetor 2012 nuk ka qaste te jet perfundimi i botes po dot jet dishka e veqant ka te boj em ni planet te quajtur mars kur ai do te vjen ne dretimin e djellit po do te jet pakes veshtir do te jet tersije 3 dit jo mateper deri sa te kalon dhe doteket pak drille te tokes me respekt ju pershendes at qe duani ta dini

 25. pa emer M Dhjetor 14, 2012 te 7:14 pm Reply

  e po i menqur qenke mor maja po qysh ste vije marre per zotin ani kishe po di diqka hec more shko mushu;;;;;

 26. I paemër Dhjetor 17, 2012 te 2:54 pm Reply

  Ke te drejte

 27. beri Dhjetor 17, 2012 te 7:14 pm Reply

  kjo mundet me kan sheja e madhe e kjametit ku errsohet 3 dit djelli me henen renditen djelli i bie ne sexhde zotit i lutet per me i jep leje me ba drit dhe kur ti jap zoti leje djellit , djelli dote , lind nga perendimi dhe dot perendon nga lindja

  , kjameti nuk dote ndodh me 21 , allahu e din mas miri,

 28. beri Dhjetor 17, 2012 te 7:22 pm Reply

  mua me ka rene te hyj ne bised me nje njeri , icili , ishte si parashikues , ai me pat thene se dot shkatrrohet njerzimi , dhe dote mbesin vetem 3 njerz, nje turk e,,,, tjert mos ti permeni , une kurr nuk i besoja atij por vertet , ashtu qfar ka thene ashtu ka dal , ai me thoshte se dote behet ne ket vend luft dhe ashtu u bejke ,

 29. dritan Dhjetor 17, 2012 te 10:37 pm Reply

  une lu hem ce pa u mush perfecist e perdis nuk ka per te nedosh ase gje

 30. dritan Dhjetor 17, 2012 te 10:41 pm Reply

  une ju them qe pa u mushur perfecist e perndis nuk ka per te nedodhur ase gje

 31. nazmi Dhjetor 18, 2012 te 11:20 am Reply

  beri mos ju beso gjarae te kota se nuk est e vertet

 32. drin Dhjetor 20, 2012 te 7:37 pm Reply

  o njeri msliman nuk e pritni kijametin ju duhet te beson vetem ne zot sepse njerzit nuk e kan te vertet por te gjitha jan genjeshtra dhe njerzit i imagjinojn keto

 33. drin syla Dhjetor 20, 2012 te 7:46 pm Reply

  te gjithe ata qe besojn ne nje zot allahun nuk friksohen ne kete dite sepse gjithecka qe vie prej allahut mir se ardhet,nje jeni te bindur se pas 21.12.2012 do jet vetem nje dat e ndryshme ajo eshte 22.12.2012 mirpo dita do jete e njejt e ftohet me bore si ditet e zakonta.asgje tjeter.=

 34. I paemër Dhjetor 20, 2012 te 9:11 pm Reply

  a nuk po ju vjen marre qka folnia a aty vetm zoti din kerkush tjeter nket jet

 35. I paemër Dhjetor 21, 2012 te 7:06 pm Reply

  POR JA ERDHI 21 DHJETOR DHE ASGJA NUK NDODHI POR KURR NJERZIMI NUK DO TA DIN SE KUR DO TE NDODH KJAMETI VEQ ZOTI E DIN NJE GJE TE TILL.

 36. Pa emer Dhjetor 22, 2012 te 12:49 am Reply

  marree ju koft qa kan fol veq zoti e din

 37. valiii Dhjetor 30, 2012 te 8:39 pm Reply

  qfar rrena more ncncncncn marre ju koftt

 38. Rexha Vl Prill 2, 2013 te 1:46 pm Reply

  Ne fakt eshte e vertete qe 21/12/2012 nuk eshte fundi i botes por paraqet fillimin e nje cikli te ri i cili do te kete shume ndryshime ne gjithcka!!!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Figurë Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Google+ photo

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: