Zbulimet e Leonardo da Vinçi

Italiani Leonardo da Vinçi (1452-1519) njihet si ndër zbuluesit më të mdhenjë. Ai zbuloj shumë makina dhe mjete të cilat nuk janë ndërtuar gjatë kohës kur ai ishte ende gjallë.

– Ventillimin,
– Busollën,
– Aeroplanin,
– Helikopterin,
– Instrumente mekanike muzikore
-Armën shumë tytëshe,
– Skenën rrutulluese
– Orën me zile,
– Teshat zhytëse
– Gazë maskën
– Parashutën
– Turbinën me ujë
– Orën
– Vinçin
– Tankun
– Syzet
– Makinën me avullë
-Teleskopin

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

14 mendim te “Zbulimet e Leonardo da Vinçi”

 1. Nuk e di kush është autor i këtij shkrimi por më shumë se gjysma e listës së shpikjeve është e gabuar. Gabimet ndoshta janë të pa qëllimta, por nuk kem pse të ja veshim gjerat që ai kurrë s’ishte ideator i tyre. Një shembull konkret do të ishte busulla, ajo u ishte e njohur shumë shumë me herët dhe aplikohej në dinastitë kineze që para erës sonë etj. Mjafton të hulumtoni pak rreth këtyre mjete që i atribuohen Leonardos dhe do të vëreni që ai nuk ishte shpikësi i tyre.

  Pëlqejeni

 2. Helikopterin ( Paul Cornu, Igor Sikorsky)
  Aeroplanin (Alberto Santos-Dumont, John Stringfellow, Karl Jatho, Wright brothers)
  Teleskopin (Hans Lippershey)
  Kto edhe shum te tjera zbulime qe jon cek ktu nuk jon te Da Vincit

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s