Krijimi i yjeve eshte i mundur edhe ne Toke

Nëse njeriu nuk arrin të sigurojë dot material yjor, ja që bën të mundur sjelljen e yjeve në tokë, me krjimin e tyre në laborator. Gjithçka mund të realizohet falë një makine, që quhet “Linac Light Source” dhe është makina më e fuqishme me rreze X e krijuar nga njeriu. Bazohet në intuitën e disa shkencëtarëve kalifornianë, që për të krijuar një shirit-lazer në gjendje për të fotografuar bërthamën e proceseve molekulare, kanë krijuar një makinë-lazer me elektrone të lira, në gjendje për të lëshuar rreze X. Kjo mrekulli mund të kontribuojë për të rikrijuar atë material të pranishëm vetëm në zemrën e yjeve dhe të planetëve gjigantë si Jupiteri.

Për të dalë në këtë rezultat, shkencëtarët e departamentit amerikan të energjisë kanë shndërruar falë bombardimit me rreze X, një kubë alumini (anët e të cilit ishin të gjatë 1/1000 e centimetrit), në një top plazëm me temperaturë prej 2 milionë gradë celciues, apo 3.6 milionë gradë Fahrenheit, temperaturë më e lartë se ajo e kurorës diellore.

E gjitha ndodhi brenda një trilion të mijëtave të sekondit. Sigurisht jemi ende larg arritjes së temperaturës së bërthamës diellore, që është 13,9 milionë gradë celsius, por kjo procedurë, siç siguron shefi i ekipit kërkues Sam Vinko, do të ndihmojë shkencëtarët për të kuptuar sesi punojnë yjet. Për më tepër mund të ndihmojë në prespektivë në prodhimin mbi tokë të fuzionit bërthamor, që për momentin është thuajse i papërsëritshëm me makineritë dhe teknologjinë në dispozicion. “Makina LCLS është vërtet e famshme – thotë Vinko –. Duke nxehur kështu materien, do të ndihmojë shkencëtarët të kuptojnë kushtet e pranishme në yje dhe në bërthamat e planetëve gjigantë të sistemit tonë diellor, por edhe në ato të pjesës tjetër të Universit”.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s