Zbulohet dorëshkrimi i stërlashtë i Arkimedit

Është zbuluar i manuali i matematicienit të famshëm të lashtësisë Arkimedi.Manuali i tij i është nënshtruara një restaurimi specifik për të mundësuar ç’kodimin e shkrimit që përfshin ky manual.

Mbas një restaurimi shumë vjeçar, erdhi në dritë një dorëshkrim 1000-vjeçar, i cili i përket gjeneratës së ndritur të Arkimedianëve.

Dorëshkrimin e lashtë e bleu në ankand ku ai ishte nxjerr për shitje një i pasur duke paguar shumën marramendëse prej 1,500,000 eurosh. Dorëshkrimi 1000-vjeçar ekspozohet në muzeun e Baltimore-t në Maryland.

Për restaurimin e këtij dorëshkrimi, punuan shumë shkencëtar dhe specialistë të paleondolgjisë, si dhe shumë student të cilët të gjithë së bashku falë punës së tyre të mrekullueshme mundën të zbulonin pjesë nga bota magjike e mençurisë së tij të fshehtë të matematikës.

Skenari:

Dorëshkrimi i vjetër u pagëzua me emrin “Skenari”, kjo pasi në fillim të tekstit shkruhej më shumë se një herë dhe se ky dorëshkrim arriti në duart e specialistëve i copëtuar.

Dorëshkrimi hamendohet të jetë punë e një shkrimani të shekullit të 10-të, i cili mund ta ketë kopjuar atë nga papirusi origjinal i Akrimedit.

Mbas 200 vjetësh në Jerusalem, dorëshkrimi u fshi dhe mbi të u shkruajtë një libër tjerët, i cili përmbante lutje të një prifti me emrin Johannes Myronas.

“Demaskimi” i krishterët i librit, e ndihmojë atë të mos humbas dhe në vitin 1902 të bjerë në duart e Johan Ludwing Heiberg, i cili zbuloi menjëherë se libri përmbante pjesë nga vepra e matematikanit të famshëm, Arkimed.

Manuali, u zhduk për shumë vite, deri në momentin ku u zbulua përsëri në Francë, ku mendohet se një seleksionues transportonte vepra arti të rreme.

Ishte viti 2000, kur dorëshkrimin e mori përsipër për ta studiuar një ekip specialistësh i muzeut “Walters”. Kështu, falë punës ngulmuese dhe të kujdesshme të tyre, specialistët mundën të zbulojnë dorëshkrime origjinale nga bota e lashtësisë dhe dituria e matematikanit të madh dhe të rishkruajnë historinë e matematikës nga e para.

Drejtori i këtij projekti, Will Noel, deklaroi: “Njerëzit, ishin shumë skeptik karshi nesh, pasi nuk besonin se ne do të mund të zbulonim diçka në këtë libër të mrekullueshëm. Tani është mundësia më e mirë për çdo njeri që të shikojnë nga afër dorëshkrimin mitik të Arkimedit në gjithë madhështinë e tij./AlbaniaObserver/

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s