Studimi, seksi nuk është “punë” për inteligjentët

Një studim i kryer së fundmi tregon se ata të cilët dallohen për inteligjencë dhe kanë një CV të pasur tregojnë mangësi në një fushë tjetër, atë të seksit.Sociologu Rosemary Hopcroft i Universitetit të Karolinës së Veriut në Charlotte, ka botuar disa studime të tjera lidhur më këto sjellje.

Ai thotë se, “inteligjenca është e lidhur negativisht me shpeshtësinë e aktivitetit seksual”, me fjalë të tjera ata që janë më pak inteligjentë kanë marrëdhënie seksuale më të shpeshta.

Studimi tregon gjithashtu se sa më i lartë të jetë niveli i arsimit, numri i partnereve që ke patur në të kaluarën është më i vogël.

Marrëdhënia negative mes seksit dhe inteligjencës shënohet që në moshën e adoleshencës, thotë disa studiues.

Këto sjellje ndoshta shpjegohen me faktin se, njerëzit inteligjentë janë gjithmonë në lëvizje për të gjetur një punë më të mirë dhe më të paguar, duke mbetur kështu shumë pak kohë për marrëdhëniet intime apo punë të tjera.(Panorama)

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Një mendim te “Studimi, seksi nuk është “punë” për inteligjentët”

 1. E DJATHTA E CTHRUR nga PA-AFTESIA E NJI DIKTATORI TE MPLAKUR
  ==============================================

  E para, me ardhjen e PD-se ne pushtet pati nje fluks te madh verioresh qe zbriten nga rrethet e veriut) per te gjetur pune ne pushtetin e Tiranes. NJe nder keta refugjat ishte dhe kunati i Berishes qe … hop… zbriti si me magji nga Anglia per te gjetur pune ne… Gerdec.

  Veç kesaj jane te panumurta rastet e funksionareve shteterore te perzene per te vendosur njerez me bindje partiake apo te afert me PD-ne.

  E dyta, po perflitet gjithmone e me shume vajza e Berishes znj ARGITA BERISHA malltezi ne afera dhe nderlidhje te ngushta me fatet e Shqiperise. Per shembull mbron te pandehurit e Gerdecit, shet tokat e z. DAMIR Fazllic, etj..ne fakt e ka nga halli FAMILJE e madhe e ARGITES 4 FEMIJE tani , dhe duhet te jemi te ndergjejshem se mami ARGITA punon forte per ardhmen e femijeve te saj di te Mjeli me te dyja duart .PO le te Vazhdojme me tej ta harojme per pak caste planin personal te familjes Berisha . Shqiptaret jane mesuar ti sillesh me te qeshur dhe ti marresh me te mire. Ndoshta harbutlleku im ne shprehje ngaterrohet me ndonje forme diktatoriale per ata qe jane mesuar keshtu. Kjo s’me intereson, eshte problem per ata qe duan fushe me lule te lodrojne. Personalisht nuk shtrij doren askujt esht karakteri im dhe kurre nuk jam ber SERVIL i pd apo i DOKTORIT mdonese DIKUR kam pasur dhe post POLITIK etj etj Histori e vjeter histori INTRIGASH etj etj .Perendmi i nji epoke te BRISHTE …le te vashdojme me tej duke e shtjelluar temen ne vite ku SALA ish nen hije dhe priste qe PS e Tosit te rezonte KOKRAT e saj te pa pjekura nga qefet dhe kapricot e vet liderit te PS

  Dikur organizata “Mjaft” filloi te merrej me edukimin qytetar, me sensibilizimin e popullit dhe me servirjen e parimeve morale. Kete e beri p.sh. kur Fatos Nano harroi te kthehej nga buzuku pas renies se autobusit ne Kukes. Me kohen edhe ajo organizate la punen prodhuese dhe u mor me pune politike. Ishte humbje e madhe, sepse populli vertet filloi te besonte ne disa qellime. Nga ana tjeter kthimi i “Mjaftit” ne parti tregon destabilitet te theksuar. Jo te shoqates ne vetvete, por te shoqerise shqiptare qe nuk arrin te formoje pika referimi te besueshme me kohen, te cilat te stabilizojne luhatjet politike. Per shembull, nese “Mjafti” do kthehej ne autoritet qytetar, politikanet do e kishin me te veshtire te luanin me qeverite. Ne nje fare menyre, fakti qe Berisha sot abuzon varet edhe nga kthimi i “Mjaftit” ne parti, e cila i hoqi njerezve nje mjet shprehje.

  Zgjidhjen, pra, nuk e di! Ndryshe nuk do kisha hapur teme. Dua vetem te kuptoj mentalitetin e njerezve, mbi cilat baza do votojne dhe nese ai popull po ecen drejt sherimit apo drejt servilizmit shekullor. Duke llogjikuar me vete arrij ne perfundime matematike qe nacionalizmit te semure nuk i pelqejne. Efektivisht, nese nje popull nuk ka as morale dhe as principe ne ndertimin e nje shteti, ai mund te quhet nje tribu (sic u shpreh arturm). Dhe nese nje popull eshte tribu, nuk mund te meritoje te kete shtetin dhe qeverine e vet. Keshtu llogjikisht, shume shqiptare mund te jetojne me mire nese thjesht heqin qeverine dhe behen nje “tribu” europjane ne vend qe te luftojne me njeri tjetrin ne forma klanore se kush do hipi ne pushtet per tu pasuruar vete.

  Sa me shume kalon koha aq me shume mendoj. A meritojne shqiptaret te kene shtet ? KJO esht nji pyetje per cdo shqiptar qe arin te kuptoj se ceshte jeta
  A jane te afte dhe te zote te zbatojne rregullat e perbashketa?

  Ne keto momente qe un po shkruaj del qarte qe Shqiperia i ka lare hesapet me drejtesine. Ndonese Drejtesia ne ALBANIA esht organ i panvarur ne THONJEZA Ka me dhjetra raste njerezish te humbur apo keqtrajtuar. Ka trafikant dhe te korruptuar. Madje keta te fundit perbejne thuajse gjithe stafin mjekesor. Keto fakte me bejne te kuptoj se populli shqiptar nuk po tregon kapacitetin e duhur ne ndertimin e shtetit. Dhe kete nuk e them qe te fitoje Berisha apo Rama se per mua keta jan njeri me i keq se tjetri dhe u ngjan me shume letres se bixhozit figures se K * ( ne gjuhen e BIXHOZXHINJEVE quhet DERRI KARO ose DERRI MACH ) , por ne emer te atyre principeve qe fillojne ne jeten e perditshme dhe mbarojne ne zgjedhjen e dikujt per te qeverisur.

  Si ju duket kjo llogjike? Ka njeri dakort apo jam une gabim ne ndonje pjese?
  E ne fakt per politike degjon kudo ne media, ne pune, ne kafene, ne shkolla, ne familje tek sa hahet e bile dhe ne dhomat e gjumit para se te flihet. Dhe po te duash te fshihesh, eshte e kote vjen politika tek ty. Por koncepti yne i politikes, kjo fe qe na eshte futur dhe ne Adn s’ka te beje me organizimin ose perpjekjen per te organizuar nje shoqeri te denje ku te gjithe te kene mundesi te barabarta, te jetojne e te perparojne ne baze te disa parimeve morale qe jane ne dobi te te gjitheve. Jo ne e shikojme politiken si dicka cudiberese (feja,zoti qe ben mrekullira) e cila duhet te na drejtoje e te na jape kuptim jetes tone.

  Ne duam qe ajo te na gjeje pune, shtepi, te na siguroje te ardhmen per te tjerat ne s’duam te dime. E keshtu i lutemi cdo dite zotave tane (politikaneve) qe te na e plotesojne deshiren. I lutemi te perzgjedhurve, te ndricuareve qe te vene doren ne zemer, ata e dine c’duhet bere. Keshtu na kane mesuar, keshtu jemi mesuar.

  Por ata s’duan t’ia dine per ne, perkundrazi atyre i intereson qe ne te jetojme keq keshtu do t’ia kemi perhere nevojen. DHE kjo esht mese se e vertet dhe me fakte dhe kete e di cdo shqiptar qe jeton ne SHQIPRI ,,kurse ne qe vim si TURISTA shpesh her mallkojme vetveten dhe themi keq ne BEHAR e keq ne DIMER ..sja vlen te vish me ne ALBANIA … dhe me keqa esht se ne prape vime pothuajse cdo vit . KETYRE xhaketave te vjetra u vjen mire kur ne shqiptaret i permendim kaq shpesh dhe se kemi 21 vjet qe kato LETRA BIXHOZI JAN 54 cope bashk me JOKERAT … S’duan qe ne te mendojme me mendjet tona, ti kerkojme llogari, ti nderrojme nese gabojne. Ata na mashtrojne, poshterojne, vjedhin, vrasin e gjithe kete e bejne ne emrin tone e ne viktimat e verteta jemi kaq te paralizuar sa keshtu si e kane nisur mund te vazhdojne deri ne perjetesi. A mund te quhet jete kjo DIKTATUR ?!

  Shpesh-here i bej pyetjen vetes se cfare duhet te bejme qe te ndryshojme dicka per mire, e para qe me vjen ne mendje eshte : gjithcka duhet ta bejme me shume sepse deri tani s’kemi bere asgje. E nese ka ndonje qe thote qe kemi bere dicka une do ti thoja qe e ka shume gabim.

  Po te vereni te gjitha endrrat qe kemi ne si popull jane te lidhura me perendimin, ne duam te jemi te pasur si perendimi, te jetojme si ata, te gjitha premtimet qe politikanet na bejne i perkasin perendimit. E ne presim perhere qe te ndodhi magjia e ta gjejme veten atje.

  Por ne asnjehere s’kemi menduar se perendimi i famshem te gjitha gjerat qe ka tani s’ia ka dhene kush gratis. Per te arritur atje ku jane (ndonese asnje nuk arrin nje sistem perfekt) ata kane sakrifikuar, kane pasur njerez me ideale qe kane vene perpara gjithckaje interesin e perbashket, te ardhmen e perbashket e kane ndertuar dicka te perbashket. E sa here qe kjo e perbashket cenohet, e ne menyre indirekte dhe individualja, ata ngrejne zerin duke i rikujtuar se ka nje opinion publik qe s’eshte i gatshem te toleroje padrejtesine. Po ne cfare kemi bere gjithe keto vite? Me plot gojen, kemi flejtur gjume!! E ndersa ne kemi qene te fjetur, rreth e perqark na kane ndertuar nje diktature me te rrezikshme se ajo e 50 vjeteve te kaluar.

  Nje diktature te maskuar si demokraci, qe mund te flasesh c’te duash se perfundon keq e me keq por dhe s’ke per cfare te flasesh sepse ti si individ s’ke gje ne dore, se ketu ne shqiperi nji GAZETAR te ket jet te gjate dhe garanci JETE duhet te punoje o per MAZHORANCEN ose per OPOZITEN e qe mund te ankohesh por s’ke ku te ankohesh sepse ti si individ s’je i rendesishem, qe mund te perparosh por s’ke ku ta besh sepse nese s’te ndihmojne biles dhe te pengojne. E i gjithe ky sistem eshte ndertuar nga nje grup njerezish qe cuditerisht ne i quajme politikane ndersa duhet ti quajme “HYENa” !!! E cfare bejme ne? Jo vetem qe nuk rebelohemi, te shkaterrojme kete grusht njerezish ti rikujtojme se fuqia e tyre jemi ne, qe jane aty vec per te na sherbyer, duam te hyjme e te behemi hyena si ata sepse ne jemi si ata por vec me te dobet.

  E tani te rikthehemi tek dilema qe na mban ne ankth, tek misteri qe do gjeje zgjidhje . Heren e fundit qe u ktheva ne Shqiperi, ne AVJON me qelloi te flisja me nje ish KOLEGUN tim e anetar te vjeter te PD dhe qe sot ka nji post politik ne qeverin BERISHA e ndoshta shume nga ju s’do ta besojne por une e pyeta se per ke do votonte nese ne ALBANIA do ket votime te PARAKOSHME pyetja ime ishte qellimisht provokuese) me tha se s’do votonte me per PD. I thashe pse? Sepse eshte e vetmja menyre per te larguar SAL DIKTATORIN te tjerat e kane rradhen me pas.Ti e kupton qe po voton kunder asaj per te cilen ke kontribuar thashe? Jo – me tha ajo qe desha une s’mundi te jetonte e mbyten qe ne djep . Ndonese u ritakuam dhe 2 her tjeter ne TR per COFFE .

  Ndoshta si ai e mendojne shume por s’kane kurajo ta pranojne ose ka te tjere qe e kane humbur besimin se dicka e mire do mund ta ndryshonte kete vend. Vertet thone qe shpresa eshte e fundit qe vdes por vdes dhe ajo ama. E keto zgjedhje per ne jane nje mundesi qe i japim kesaj shprese te jetoje apo te vdesi.

  Shume nga ju duan zgjidhje, une them qe zgjidhje ka shume por jo te menjehershme sepse ju zoterinj, zonja perfshire dhe mua bashke kemi lene shume vite te kalojne kot e tani ato duan po aq qe te rregullohen ose te pakten te kene premisen per tu rregulluar.

  E vetmja zgjidhje qe keni/kemi tani per tani eshte te mos toleroni me asgje kunder jush.

  E nese ne fillim te temes u fol per VERIORET , une shpresoj qe fjalet e mia ti lexoje nje pjese tjeter e te kem mundesi te debatoj e pse jo te me kundershtojne . E kam fjalen per profesionistet, per ata qe kane me shume pergjegjesi (jo te drejta) se nje xhaket e vjeter per kete vend. Ata duhet te jene te paret qe duhet ta marrin mundimin ti bejne nje autokritike vetes, te jene te paret qe ti mbushin mendjen vetes se te rrine ne strofkullen e tyre te profesionit e te mos perzihen per te permiresuar kete batak ku jetojne ose do jetojne femijet e tyre eshte nje gje qe do ti beje te pendohen me vone kur ti shohin ata te ikin rrugeve te perendimit per te mos u kthyer me.

  Ne kete sistem qe po na mbyt ndoshta duhet ta fillojme nga keto zgjedhje te qershorit per te bere nje hap te vogel, te mos i japim me besimin tone qe ata ta hedhin ne plehra si gjithmone e te mos i lejojme me qe te luajne me jeten tone. E vetmja rruge qe kemi eshte vota e shpresoj qe keto rezultate te jene humbese per diktatorin ne fuqi e pastaj me rradhe per te tjeret kundershtare nese do perserisin te njejtat gabime.

  Ps. Me falni qe kam shkruar kaq gjate, zakonisht jam kunder carcafeve

  Une jam i djathte si parim , antar dhe simpatizant i partise demokratike qe ne formin e saj por mendoj se shpetimi i partis PD eshte ikja e ,z. Berisha , si nga partia edhe nga politika .Problemi eshte se shume njerez kan lidhur interesat e tyre te ngushte me berishen dhe nese berisha iken shume interesa te tyre humbin bashke me te dhe keshtu bejn te pamunduren qe ekuilibrat te mos ndryshojne ne parti dhe ne politik pergjithsisht.Kush eshte zgjidhja ?
  Zgjidhja eshte largimi i berishes dhe klanit te tij me cdo kusht per te shpetuar DEMOKRACIN SHQIPTARE ?
  Si mund te largohet berisha, o largohet nga antaret e pd-se qe tashme eshte e pamundur pas daljes nga skena e Bamir Topit i vetmi qe kishte konsiderat me te madhe se Berisha ne parti, o largohet nga vota e popullit .
  Por kush eshte alternativa nese berisha nuk votohet? SHKATERIMI i se DJATHES ..e djathta do perfundoj si CELULA KOMUNISTE e ps .Pra kemi sot
  nje te majte e percare , nje Rama qe eshte i ngaterruar ne afera ndertimesh , apo nje Meta i ricikluar bashke me Ujkun plak TOS Nanos te cili po i realizohet edra per KARIKEN E PRESIDENTIT ehhhhhhh kot nuk kam then un qe keta XHAKETA jan ber si letra BOXHOZI qe sado ti kthesh me kok poshte keto LETRA ulet njera po del tjetra po FIGURA ri ne vend ska dallim apo ndryshim ?
  Nuk e di , nuk ka alternativa , nese iken nga HYENA berish perfundon te UJKU plak ,, Nano dhe Meta RAMA ,,qe jane te gjithe figura te se njejtes medalje.
  Duhet nje fryme e re , njerez te rinj , pertej politikes se vjeter te interesave , kush do ta sjelli kete risi eshte problemi, kush do jete Messia …MAYBE ..le ta shtjellojme i cik akoma shkrimin per ti tregur ketyre xhaketave te vjetra ne qeverin BERISHA se sot nuk ka SHQIPTAR qe te jet STUPID ..te flasim i cik per * Company MOODY *

  ________________what is a moody _____________________

  Kompania amerikane Moody‘s vlerëson në mënyrë të pavarur cilësinë e një kredimarrësi. Shërbimi i vlerësimit zakonisht paguhet nga kredimarrësi, me qëllim që të jetë i ndërgjegjshëm për normën e rrezikut që mbart dhe që të shmangë ofertat spekulative nga kredidhënësit.

  Shqipëria u vlerësua për herë të parë në vitin 2007, me kërkesë të Ministrisë së Financave. Kredimarrësuit e vlerësuar me B1, B2 dhe B3, konsiderohen si “përgjithësisht të dobët”, mbartin normë të lartë rreziku dhe kredidhënia për to vlerësohet si spekulative. Shqipëria pritet të përballet me rritje drastike të borxhit publik këtë vit dhe rreziku që Moody‘s të ulë vlerësimin e Shqipërisë nga B1 në B2, është i konsiderueshëm. Moody‘s e ka bërë vlerësimin e fundit për Shqipërinë në dhjetorin e kaluar. Një vlerësim më i freskët i JCR, e cila është gjithashtu e komisionar nga Ministria e Financave, paralajmëroi në prill se Shqipëria “rrezikohet nga shpenzimet delirante paraelektorale të qeverisë”.

  Qeveria u përball këtë vit me kërkesë të lartë për shpenzime, ku rruga Rrëshen-Kalimash zë pjesën e luanit, ndërkohë që të ardhurat kanë rënë ndjeshëm si pasojë e krizës. Pavarësisht krizës, qeveria rriti pagat dhe pensionet, duke e përkeqësuar më tej situatën, për arsye të thjeshta elektorale. Kombinimi i dy faktorëve bëri që qeveria të marrë një kredi super të shtrenjtë te bankat e huaja, kredi që do t‘u kushtojë shqiptarëve 80-90 milionë euro vetëm interesa e komisione në tre vitet e ardhshme. Ekspertët e konsiderojnë interesin e kësaj kredie “të tmerrshëm, absurd, të paimagjinueshëm”. Por perspektiva është vetëm në rritje.

  Klauzola e fshehtë

  “Në bazë të paragrafit (b), nëntë pikë gjashtëdhjetë e pesë për qind (9.65%) në vit ose b) nga (dhe duke përfshirë) data kur Shërbimi i Investitorëve të Moody, Inc klasifikon Qenien në Borxh të Jashtëm të rritur afatgjatë, të pasiguruar dhe pa kredi të Republikës së Shqipërisë, nen “B2″, dhe në çdo kohë më pas, dhjetë pikë gjashtëdhjetë e pesë për qind (10.65 %) në vit”.

  LIGJI 10125 ??

  hehe ska me jo ……nuk esht vetem * RIDI * qe di te bej llogarira ..ne fund si per ta mbyllur nji DESHIR e drejta e autorit : EJ kur te SKUQET HUNDA CA tregon MENDJEMADHESI APO DICKA TJETER …..PERGJIGJU ……..opininisti adrian hajdinaj ….SUNDAY 29/01/2013 9:52 AM
  LikeUnlike · ·Unfollow PostFollow Post · Share · January 28 at 10:10am near Tirana, Tirane
  Write a comment…..
  .See AllSponsored
  .School for Dads
  Fathers in Saint Petersburg are going back to school with grants in 2012, would you go back if you qualified?.FREE Slot Machines!
  Play now on Facebook!.Hervis Nakuci played DoubleDown Casino – Free Slots, Blackjack & Poker.
  Allow Yourself
  Allow Yourself to Enjoy The Fun And Excitement. Make This Day Better Right Now!.Surprise Your Sweetheart
  google.com
  Only Available Today! $44.99 for 2 dozen roses + free vase + shipping from 1-800-Flowers. Buy it here now with Google Offers..Fast vs Fast
  youtube.com
  What happens when a Hyundai Veloster races a Cheetah? Watch the ad and go behind the scenes of all Hyundai Big Game ads..Casino Pal
  Search for a casino near you! Find your casino buddies and check in so that they can also find you! AND…Don’t forget to WIN!.1 MONTH FREE
  HURRY, claim your FREE trial before offer ends!.2,450,471 people like Netflix…Facebook © 2012 · English (US)About · Advertising · Create a Page · Developers · Careers · Privacy · Terms · Help.Loading….. Chat SoundsLimit Availability…Available to ChatChat SoundsAvailable to Chat

  00
  ..00.Chat (2)Chat SoundsLimit Availability…Available to ChatChat SoundsAvailable to ChatChat..Loading……. . Sponsored Sponsored

  Close FriendsAcquaintancesSafety Harbor, FloridaSECURITY OFFICERanalistgraduee in univerity of TIRANA translation profiles ALBANIAN – ENGLISHHIGH SCHOOL Harry FultzKOLEGJUMI I ARBITRAVE TE TIRANESOPININISTSAFETY & INTELLIGENCE INSTITUTE 1261 S.MISSOURI AVE FLORIDA 33756UEFA RefereeClearwater AreaFamilyelda janopulliRestrictedShow All Lists…New List…UnfriendCancel Request

  Agron QokajSpecialist Sigurimesh at Sigal Unica Group Austria.

  Friend Request Sent..

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s