Si te joshesh njerzit

Pas perdorimit te facebook-ut per disa vite edhe ti duhet ta kesh vene re qe njerez te ndryshem komentojne ne statuset e tua ne varesi te temes qe ti permend ne ate status.

Ne fillim ke vene re qe ke terhequr komente vetem prej shokeve te ngushte, por sapo ke filluar te permendesh tema komplet ndryshe ne statuset e tua ke pare qe ke terhequr njerez qe nuk kishin komentuar kurre me pare ne statuset e tua.

Cdo te thote kjo? Kjo do te thote qe njerzit terhiqen prej atyre qe perputhen me besimet, vlerat dhe interesat qe kane tek vetja.

Kjo na sjell ne nje konkluzion shume te rendesishem, qe per te joshur njerzit ti me pare duhet te kuptosh se si mendojne kta njerez, cfare interesash kane dhe ne cfare besojne ata.

Nuk egziston formule e pergjithshme per te joshur njerzit

Bazuar ne kto fakte ne mund te konkludojme qe cfare e terheq Benin nuk do ta terheq Mirin, dhe ajo qe Beses i duket interesante mund ti duket komplet e merzitshme Anes.

E di si reklamuesit i joshin njerzit qe te blejne produktet e tyre? Ata ne fillim percaktojne tipin e njerzve qe duan te terheqin, pastaj ata pershtasin reklamat e tyre qe te perputhen me interesat dhe nevojat e atyre njerzve.

Pra shkurtimisht, per te terhequr njerzit ti duhet te kuptosh se cfare duan ata.Dua qe te rikujtosh pak se si i ke takuar miqte e shoket qe ke sot dhe te kuptosh tani se cilat ishin shkaqet dhe arsyet qe bene qe ju te beheshit miq.

Do te kuptosh qe kishte dicka te ngjashme dhe te perbashket midis jush qe ju motivoi te beheshit me te afert me njeri tjetrin. Kjo ka ndodhur midis jush para se te ishit miq.

Si ti besh njerzit te te pelqejne

Te besh dike te te pelqeje, admiroje apo dhe te te dashuroje, nevojitet qe ti ne fillim te terheqesh vemendjen e atij personi. Ne artikullin Cfare i terheq njerzit te njeri tjetri shpjegohet qarte se si ne biem ne dashuri me ata qe i shohim shpesh dhe me ata qe na ngjajne me shume ne disa aspekte.

Ndersa tipi i joshjes per te cilin u fol ne kte artikull nuk mjafton per te bere dike te te dashuroje, prape ky eshte hapi i pare qe nevojitet per te terhequr nje partner te mundshem.

Hapa praktike per te joshur njerzit

Atehere mjaft me teorine dhe le te perqendrohemi tek pjesa praktike, ja si mund te terheqesh njerzit:

  • Njih mire tipin e njerzve qe do te terheqesh: Ti duhet te njohesh objektivin tend tamam sic bene reklamuesit ne shembullin me siper.
  • Kuptoji ata shume mire: Ti duhet ti studiosh mire kta njerez, te kuptosh se si mendojne, si sillen dhe ne cfare besojne.
  • Ngjashmerite joshin: Sapo ti japesh shenja ngjashmerie ne besime e mendime ktyre njerzve, ata do te joshen prej teje.

Kujdes: Kjo nuk do te thote qe ti duhet te tregosh qe ke komplet mendimet si ata 100%, por per disa pika te vecanta qe personi u jep rendesi me shume se cdo gjeje tjeter. Kjo sdo te thote qe nuk duhet te kesh mendime te kunderta asnjehere.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Një mendim te “Si te joshesh njerzit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s