Histori e vertete dashurie

Histori e vertete.
Histori qe mund ti kete ndodhur cdo vajze qe nuk ka guxim, kurajo. Ne nje fshat te larget te Shkodres jetonte nje vajze 18 vjecare. Nje vajze e qeshur, e edukuar, e respektuar nga e gjithe shoqeria e saj. Si cdo moshatare e saj dhe ajo enderronte per djalin qe do kalonte nje jete.

Ne klasen e saj shume vete qendrronin por vetem njeri vajzen e terhoqi, te dy cdo dite bisedonin dhe njeri tjeterin me shume e dashuronin. Kur djali i shprehu dashurine, vajza e lumtur e miratoi. Se bashku shkonin ne shkolle, se bashku ne nje banke vajza e lumtur 18 vjecare jetonte dashurine e saj.

Por ajo po rritej dhe familja mendjen tek ajo e kishte, vajzen e tyre nje familje te mire tia jepnin. Kur nje dite me shi mamaja vajzen e mori, dhe per mendimet e prinderve te saj i tregoi. Vajza e degjonte, vesheve su besonte, ajo smund te martohej pervecse me djalin qe dashuronte.

Vajza me lot ne sy i tha asaj: Mos me marto nene se ende sjam rritur, ku dreqin te shkoj gjerat pa i ditur, si ti them te dua dikujt qe e urrej, si ta puth dike qe fare nuk e ndjej?

Por nena se degjonte, se adeti keshtu e kerkonte, jetonte ne nje fshat dhe bota keshtu mendonte, qe nje vajze 18 vjecare smund te dashuronte…
Dhe pa degjuar vajzen prejgatitjet filluan, nje dasem sic ishte adeti prinderit ja kushtuan.

Vajza e trembur filloi te fliste: Gjithe keto dasmore perse kane ardhur? Te gjithe luajne e une vec qaj, se qenka jeta e poshter askush sma ka thene, pse moj nene e dashur pa me pyetur me ke dhene, ktheji krushqit prapsh nene dhe mos me thuaj te shkoj.

Por askush se degjonte vajzen e gjore, mbyllur ne nje dhome priste dasmore. Jo kete gje se pranonte vajza, se djalin qe dashuronte kurre sdo ta tradhetonte. E lodhur ne mendime nje leter mori ne dore, djalit qe dashuronte dicka ti tregonte.

“Me fal i dashur qe spata guxim te luftoj, por pervec teje tjeter sdashuroj, kur te vdes une te varri tme vish, dhe tregoju te gjitheve se ishe i dashuri im, mos lejo askend prane tme qendroj, se kur pata nevoje asnje sme ndihmoi”

Pa menduar gje tjeter vajza vetvrau, por e lumtur shkoi se djalin qe aq shume e donte gjithmone do ta dashuronte dhe kurre sdo ta tradhetonte, e puthi letren me shume dashuri se ajo puthje djalit do ti shkonte.

Mbi tryezen qe dasmoret do festonin vajza per nenen e saj te dashur dicka vulosi: A e sheh moj nene sa e hidhur eshte kjo jete? Ta shikosh vajzen e re ne varr duke u tret??

Admin8: JU LUTEM personave qe do te preken nga kjo mbase per arsye te te njejtes histori, te mos e marrin si shembull kte histori te vertete.
E di qe histori te ben te ndjehesh keq dhe te dorezohesh; por mos harroni, cdo gje e ka nje zgjidhje ne jete; dhe sduhet te biem asnjehere dakord me vetvrasjen e te rinjve kur hasen me situata te veshtira :)
MOS HARRONI: momentet e veshtira jane dhrate nga Zoti; sepse ato na japin mundesine ti tregojme te gjitheve sesa te forte jemi :)))

Ja kalofshi sa me bukur

Të etiketuara:, ,

76 mendime mbi “Histori e vertete dashurie

 1. poezi dashurie Shkurt 23, 2012 te 2:10 am Reply

  e vertete eshte kjo historia ?

  • I paemër Tetor 28, 2013 te 5:38 pm Reply

   po shum e vertet

   • I paemër Tetor 28, 2013 te 5:40 pm

    shum prekese po shum romantike se vajza nk tradhtoj dashurin e djalit

  • I paemër Tetor 28, 2013 te 5:42 pm Reply

   vetvrasja nuk eshte zgjidhje

  • I paemër Nëntor 8, 2013 te 4:26 pm Reply

   shum prekese shum e bukur shum shum e dashuruar vajza nje histori e papar sa e bukur eshte dashurija por kur te pengojn mos u dorzo lufto gjer ne fund nqoftese e don dike me te vertet

  • qendrimi Janar 11, 2014 te 9:16 pm Reply

   histori e gjak koka kja a shum me mir

  • dijoni Janar 11, 2014 te 9:37 pm Reply

   vajze 18 vjecare. Nje vajze e qeshur “Me fal i dashur qe spata guxim te luftoj, por pervec teje tjeter sdashuroj, kur te vdes une te varri tme vish, dhe tregoju te gjitheve se ishe i dashuri im, mos lejo askend prane tme qendroj, se kur pata nevoje asnje sme ndihmoi”

 2. I paemër Korrik 8, 2012 te 12:05 pm Reply

  E dhimbshme por cte besh duhet me vazhdu jeten si te vij ju puc te gjithve e sinqerta durrsit.

  • I paemër Janar 24, 2014 te 1:19 pm Reply

   Pz Nje histori shume e bukur je trime dashurine pate per djalin nk e humbe por u vrave dhe nk u bere e Nje tjetri

 3. I paemër Korrik 26, 2012 te 3:40 pm Reply

  me vjen shum keq p

 4. Ena Korrik 26, 2012 te 3:54 pm Reply

  shume histori prekese :(

  • Abi Tropoja Korrik 26, 2012 te 7:34 pm Reply

   shum histori e bukur

   • i paemer Nëntor 9, 2014 te 7:21 am

    jo shum e bukur .

    shum prekse

 5. I paemër Gusht 25, 2012 te 8:55 am Reply

  sh prekse

 6. I paemër Nëntor 7, 2012 te 10:26 pm Reply

  shum e dhimbshme

 7. I paemër Nëntor 7, 2012 te 10:30 pm Reply

  edhe une do beja te njejten gje po te dashuroja dike tjeter me gjith zemer pa marr parasysh sesa merzitet familja

  • i paemer Nëntor 9, 2014 te 7:26 am Reply

   ka zgjidhje .i thuaj familjes ika . mbos e kthe koken mbrapa me

 8. I paemër Nëntor 12, 2012 te 6:44 pm Reply

  me vjen shum shum keq

 9. i paemert Nëntor 30, 2012 te 2:23 pm Reply

  me vjen vertet shum keq

 10. I paemër Nëntor 30, 2012 te 8:55 pm Reply

  shum prekse me te vertet vetvrasja esht e vetmja zgjidhje hmm….

 11. I paemër Janar 26, 2013 te 7:25 pm Reply

  sa prekese kjo historia ….

 12. anonim Shkurt 6, 2013 te 6:05 pm Reply

  :'( jeta eshte e poshter

 13. I paemër Mars 1, 2013 te 10:11 pm Reply

  Eshte e veshtire per tu besuar dhe pranuar qe ky realitet dhe fenomen i dhimbshem akoma ekziston ne vendin tone. :( Te vjen per te ardhur keq qe keto vajza nuk kane mbeshtetje familjare dhe mendojne se vetevrasja eshte e vetmja rrugedalje. :( :(

  • deutch Dhjetor 23, 2013 te 9:21 pm Reply

   finally a comment without written mistakes

 14. Ida Prill 9, 2013 te 1:16 pm Reply

  Me vjen keq per mentalitetin shqiptar,por shpresoj qe nje dite te kaloje kjo gje qe sjell vetem fatkeqesi..

 15. sazan ismaili Maj 24, 2013 te 2:48 pm Reply

  Shum shum poezi te bukura…na knaqe…

  • sazan ismaili Maj 24, 2013 te 2:51 pm Reply

   Jemi ne guebet ne gurbet te shkret prindet na kan vdekur,eee neve nuk jemi.te qet,na kaluankur uu ktheva nuk eeee gjeta… vitet…ne vetmi..baben..

   • sazan ismaili Maj 24, 2013 te 2:53 pm

    E gjeta…me kujtime uuu ngela…

 16. sazan ismaili Maj 24, 2013 te 2:55 pm Reply

  Kjo dit me shkoj ne vetmi ..nuk jam iii qet se ndodhem ne gurbet…

 17. I paemër Qershor 5, 2013 te 1:49 pm Reply

  Kto histori të dhimbshme te ne Shqiptaret duhet te marrin fund ni her e pergjithmon.Mos tu prishet -shkatrrohet jeta të dashurve besnik.

 18. I paemër Korrik 28, 2013 te 9:24 pm Reply

  shum prekese ne kto momente jam duke lotuar nuk di cte shkruaj me shum

 19. I paemër Korrik 28, 2013 te 9:28 pm Reply

  kam perjetuar vet te njejten histori……i guximshem esht ai person qe ploteson deshirat e veta me thot motra por familja qenka e shenjt vuaj akoma per dashurin e par lotoj cdo nat e kam skalitur ne zmr ate portret

 20. klaudia love Gusht 18, 2013 te 10:44 am Reply

  histori shum prekse do i lusja
  gjith
  prinderit
  ti lejojn femijet e tyre ta zgjedhin vet dashurin e tyre se perndryshe do i humbisni femijet tuaj ju lutem me kuptoni edhe ju keni qen ne moshen e tyre e keni pas keso deshirash ju lutem me kuptoni.ishte histori plot mesazhe me pelqeu dhe me rrodhen lot flm gent

 21. Ana Gusht 20, 2013 te 9:13 pm Reply

  Nuk cfar te theme per kete histori sepse shpertheva ne lote mu kujtua nje shoqa ime qe ka 5 vjete qe ka vdekur (u vetevra)kur do zhduket ky mentalitet qe te jemi me ate qe na ndjen zemra.

  • ola Tetor 23, 2013 te 2:00 pm Reply

   Me vjen shume keq per shoqen tende, por me beso qe edhe une do te kisha bere te njejten gje para disa ditesh nese nuk do te kish qene daja im qe ndaloi qe nje fejese pa deshiren time te ndodhte. Nuk mund te jetosh dot kurre larg dashurise se vertete…

  • I paemër Tetor 28, 2013 te 8:17 am Reply

   kshu e ka jeta ca t besh,coka tp

 22. eleni berat Gusht 21, 2013 te 8:52 pm Reply

  edhe un te isha ne vendin e saj te njejten gje do beja eshte me mir qe nje vajz te mari djalin qe do se perndryshe eshte e kot prinderit do i humbasin femijet e tyre sepse un kam perjetu vet ket histori dhe nuk e bera se me hoqen helmin nga dora por prap do ta bej se nuk e kam pran personin e zemres jemi te ndar por

 23. Majlinda Gusht 28, 2013 te 9:31 pm Reply

  Shume prekse kjo i ndodh shum vajzave por zgjidhja nuk eshte vdekja dhe pse duke e vetmja per momentin.

  • Tati Prill 15, 2014 te 4:03 pm Reply

   Vertet nje histori prekse ne duhet te mposhtim mentaliteti qe vajzat shqiptare te je te lumtura

 24. Enxhi Gusht 30, 2013 te 1:08 pm Reply

  Eshte shume histori e dhimbshme dhe nuk ia uroj askujt kete gje

 25. I paemër Tetor 22, 2013 te 11:32 am Reply

  Histori shum e dhimbshme,por nuk kuptoj perse duhet te kumandohet jeta e nje njeriu nga dikush tjeter nga momenti qe e kerkoij me lutje te madhe te nena e vet qe nuk Donte te martohej me nje njeri qe nuk ishte e dashuruar.

 26. I paemër Nëntor 8, 2013 te 10:33 pm Reply

  Nje histori me te vertete shum prekse….:-(((por vetvrasja nk eshte e vetja zhgjidhje …duhet luftuar x jeten dhe dashurine ….nk ja uroj as njerit nje gje te till duhet luftuar x jeten

 27. xhensila Nëntor 9, 2013 te 4:54 pm Reply

  me vjen shum keq dhe un die isha duke menduar te beja te njejten gje pfff po nk zgjidhet gje keshtu

 28. Anhela Nëntor 16, 2013 te 10:01 am Reply

  Ja familja shqiptare i dergojn femijet me te dy duart drejt vdekjes

 29. I paemër Nëntor 29, 2013 te 9:39 pm Reply

  Me vjen vertet shume keq :(

 30. I paemër Dhjetor 12, 2013 te 8:59 pm Reply

  Sa e pa drejt eshte kjo jet

  • albijoni Janar 11, 2014 te 9:11 pm Reply

   shum e pa dret

 31. I paemër Janar 7, 2014 te 8:37 pm Reply

  sa keq me vjen por mendoj se cdo gje e ka nje zgjidhje si psh ti tregoje familjes gjithecka

 32. I paemër Janar 11, 2014 te 9:07 pm Reply

  shu e mir jan ke to fjal

 33. Klarisa Janar 29, 2014 te 6:13 am Reply

  Me vjen vertet keq qe sot ne kete kohe te ndodhin keto gjesa por prinderit kan pasur te gjithe fajin qe nuk e lan vajzen te zgjidhte ke ti doj zemra asaj.ME vjen shum keq pushoft ne paqe

 34. Emi dashuruar Shkurt 26, 2014 te 10:34 pm Reply

  sa his prekese dhe un para 4 vitesh desh e bera kete idiotesi per nje injorant por tani kur e kujtoj me vjen per te vjel.ai debil donte vetem te bente qejfin e tij me mua por nk ia arriti qellimit.Tani jam me e lumtura ne bote me B tim me falni per fjalorin por kam shm urrejtje per ate person.

 35. Emi dashuruar Shkurt 27, 2014 te 5:36 am Reply

  shum keq me vjen per vajzen,kete his e kam perjetu edhe un per pak desh e vrava veten per nje idiot qe donte vetem me bo nje here qejf me mua por e kuptova me. ne fund .tani jetoj e lumtur me te fejuarin tim qe e dua me shume se cdo gje .

 36. I paemër Shkurt 27, 2014 te 8:28 pm Reply

  mvjen keq por jan gjana qi ndodhin

 37. Alda Prill 1, 2014 te 9:45 pm Reply

  Sh histori prekese edhe une jam si ajo vajze me martuan qe 16 vjec arsyeja pse pranova ishte se djali qe doja doli i martuar

 38. I paemër Prill 26, 2014 te 9:41 am Reply

  Shume e dhimbshme, si prindërit ariten ta vrisnin vajzen me te dy duart e pastaj ta varrosnin si jetojne tani

 39. I paemër Maj 21, 2014 te 7:29 pm Reply

  shume e dhimbshm e,dhe une do e beja nje gje te tille per njeriun qe dashuroj

 40. I paemër Qershor 2, 2014 te 3:00 pm Reply

  shm. prekse edhe do e boja kten gje do vrisja veten se per ndryshe nk ja vlen mo me jetu per aten qe te don zemra..kshtu esht zakoni tek ne

 41. genta Qershor 28, 2014 te 5:46 pm Reply

  sa e dhimbshme o zot qdo kush do ta bente te njejten gjee

 42. I paemër Korrik 2, 2014 te 9:12 am Reply

  Dashuri e fort,fundi shum i dhimbshem!!!por duhet ci ne te jemi me te fort se dashuria,keshtu e jetojm dashurin me personin ci deshirojm.duhet te luftojm shum qe te jemi padroni i vetvetes….

 43. I paemër Korrik 14, 2014 te 11:51 am Reply

  nena katile si nuk i len femijet te zgjellin ke i don zemra po e martojn me dike qe nuk ndjejn nena te varej jo ajo me vjen shummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm keq me shpirt kam qar kur e lexova

 44. besijana Gusht 15, 2014 te 12:23 am Reply

  shum histori prekse njeriu gjithqka ben per dashuri pa dashuri ska egzistenc eshte sen qe nuk jetohet pa te qofshi te gjith te lumtur se edhe fatkeqsit nuk na sjellin fat

 45. eni Gusht 18, 2014 te 7:22 pm Reply

  sh sh e hidheruar kjo story ju them vajzave mos beni nje gabim te till edhe pse eshte arsyeja por smund ta besh ju psh
  te gjitheve

 46. nea Gusht 21, 2014 te 10:53 am Reply

  Me vjen shumee keq per vajzen ka hubur jeten per asgje…
  unë mendoj qe nuk ja vlen per askend te mos jetosh por as ta pranosh
  nje propozim te prindit per asnje dashuri nuk ja vlen te humbas
  Jeten…nuk e Meriton askush per askend te falesh Jeten.

 47. I paemër Shtator 11, 2014 te 1:34 pm Reply

  SHUM SHUM E BUKUR POR AMA SHUM PREKESE :-):-(

 48. Harisa Shtator 15, 2014 te 6:30 pm Reply

  Me te vertete prekese per te tjeret nuk e di po per mua po!!!

 49. cikita buenita Shtator 16, 2014 te 2:01 pm Reply

  shum bukur

 50. Claudia Zada Shtator 30, 2014 te 8:43 pm Reply

  shume prekese …megjithate jeta nganjehere na ven ne prove ..ne duhet te jemi shume te forte per te perballuar cdo veshtiresi

 51. I paemër Tetor 20, 2014 te 4:43 am Reply

  jeten duhet ta jetosh sado e veshtir qe te paraqitet duet te luftosh qe ta perballosh

 52. I paemër Tetor 29, 2014 te 7:09 pm Reply

  Shum Histori e dhimbshme

 53. I paemër Janar 7, 2015 te 7:20 pm Reply

  shum histori e bukur dhe prekse i lus te gjith prinderit te len femijet te zgjedhin vet fatin

 54. Tropoja Janar 13, 2015 te 9:54 pm Reply

  Shum prekze pz

 55. bleona Shkurt 5, 2015 te 12:33 pm Reply

  une nuk menoj qe eshte me e drejta te besh vetevrajse kur egzistojn edhe menyra te tjera sepse me vrasje asgje nuk fiton veq se nje denim te madhh dhe nje vuajtje per te gjith nese e dashuron ateher mos u largo nga ai tregoj ati se sa shum e donn e sa shum te merr malli po nese martohesh me nje njeri qe nuk e don arsyeja e kesaj nuk eshte vrasjaa po besimi edhe fjalet qe do te pushtojn zemren

 56. Xxxxxxxx Maj 10, 2015 te 8:15 pm Reply

  Shum histori bukur por njekohsisht dhe shum dhimbshme e kam perjetuar dhe une kete histori dhe sot ndodhem pran njeriut qe desha dhe dua …mund tju jap nje keshill te gjithave gocave nk eshte kjo zgjidhja ti jepni fund jetes suaj por gjeni menyr tjeter per te luftuar per dashurin tuaj ka shum te tilla per vetevrasjes….

 57. klaudja Qershor 2, 2015 te 12:14 pm Reply

  me vjene shume keq

 58. I paemër Qershor 13, 2015 te 1:28 pm Reply

  shum prekese,,,nk ja vlen te sakrifikosh jeten per 1 te dashur,,:(

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Figurë Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Google+ photo

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: