Poezi dashurie nga Kosova

J-u më pyetni Kënd e dua
U-h sa lehte pyetje për mua
V-etëm shkronjat e para lexoni
E-me një herë do ta kuptoni

A edin se sa të du
një roman ta kisha shkru
në biblotek ta kisha qu
kurrë të marësh me lexu
e kupton se sa të du

Mos rri shum në mendime

se ta kum fal ty jetën time

Të kum than mos qaj me lotë

se ty të dua ma shum se krejt në botë

Kurrë malli të kishe mar
dhe un mos jam me ty
mbylli sytë dhe thirr
se un do të vij aty

Në mesin e natës
në terrin e zi
une rri i zgjuar
dhe mendoj për ty

E kam një dëshir
një dëshir të thjesht
buzët me ti puthi
tjetër skisha desht
Mem therr me thik
une nuk frigohëm
po prej të dashurit tim
une nuk largohem

Dëshiroj të shof me sy
të mos digjëm mall për ty
Sikur të ishe rreze hana
do të hy në dhomën tënde
Vetëm ta dish se sa të dua
Sdo të jetojsh asnjë orë pa mua

Une ti dua sytë e shkruar
qe shum kohe i kam kërkuar
Une ti dua buzët e tua
qe më presin vetëm mua
Të betohëm në rini
se të dua vetëm ty
Vetëm ty të dashuroj
fjalt e tua si harroj

Zemrën ty ta dhurova
gjith natën pa gjum e kalova
Për ty un mendova
dhe krejt u tranova

Në emër të jetës jeto me mua!
Në emër të dhimbjës vuaj me mua!
Në emër të dashuris thuaj të dua!
E kurr të vdes un, ti të jesh me mua
se un vetëm ty të dua…

Ti je shpres, ti je gzim
ti je loqka e shpirtit tim
Të kam hanë e të kam dritë,
të kam zemër të kam shpirt.
Mbes me shpres dhe me durim
qe të bëhësh shpirti im

Po të pres në vetmi
zemra ime qan për ty
po qan dhe po vlon
se dashurija në ty
kurr nuk mbaron…

Larg meje po jetone
zemra ime të kërkone
Qaj me lotë, une pa pushim
sa të dua shpirti im.

Në këtë natë të t’meruar
une rri i zgjuar me sytë e lotuar
për ty duke menduar…
Ndonjë herë i mbylli sytë dhe ty të kujtoj,
e thua në ënderr mund të takoj

Me dorë të shkruaj
me zemër po vuaj
pse je larg meje
më le të vvetmuar.
Sa ditë të mërzitshme
sa natë të qetë. të shkruan
shpirti im se të don për jetë

Edhe kurrë të vdes
e në varr të shkoj
i vdekur për ty
do mendoj
se shum un ty
të dashuroj

Malli për buzët e tua po më kall
takimin me ty po e pres me mall
Eja mos më le me lotë në sy
se keto lotë po derdhën veq për ty

Dashuria nuk ësht
as spec as patligjan
por ësht feferon qe
zemrën ta shkatron

Një akull i ftoht buzët
qmi ka ngrir
vetëm puthjet tua
mund të mi shkrin

Një zemër e vetmuar
po pikon gjak
prej mungesës tënde
po digjët flak
Një puthje e jote
më kish ndihmua
aedin se sa të dua

Zemra ime pikon gjak
jo nga shum por nga pak
Po vajton për dashuri
për mua dhe për ty

Të kam shti në zemër
të kam mbyll me dri
qelsi më ka humb
e ti mke mbet aty

Zemra ësht e kuqe
e me shum kanalle
Të dua ty i dashur
me shpirt
e jo me hajgare

Kurr jam nervoz
asgjë s’me qetson
Vetëm nese ti i dashur
pran meje qendron

Eja me mua,
se ty te kam shpres,
eja me mua se pa ty sdu te Vdes
ti je djelli qe mua me ngroh,
ti je éndrra qe un shum e shoh!

Vjersha e parë në mërgim

Këngë e vrarë,
mbi asfaltin e zi, të nxehtë,
Shkilesh nga hapësirat, nga largësitë
E s’ të lan Lepenci me lot
E s’ të ngroh Sharri me borë
S’ të shëron asnjë barishte në Fushë- Kosovë.

Këngë e ngjallur,
Nga shpirti, nga gjaku im i ngrohtë
Do të të pastroj e ledhatoj me ëndrra,
Do të të çoj në krifat e lepencit,
Do të ta vë borën e Sharrit kurorë,
Në Fushë të plagosur, në Fushë- Kosovë.

Dashuria E Humbur

Sikujt Dielli i Shendrit
Sikujt Lulet i Qelin
Vetem Une Ne Kete Bote
Jetoj Pa Fat
Ajo Femer Me Ka Kerkuar
Ajo Femer Me Ka Rejt
Ne Secilen Ane
Dashurin Ma Ka Vjedhur
Dhe Tjetrit Ja Ka Dhuruar
Secili Don Dike
Renat ia Kap, Dhe i Tregon
Vetem Zemra Ime
Dhimbjet i Duron Dhe Nuk I Tregon
Une Ditet i Kaloj
Ne Vetmi Dhe i Mberzitur
Por Ajo Me Tjetrin
Ditet i Kalon e Gezuar

Nostalgji

Rrugëve të Prishtinës,
E lashë urrejtjen dhe dashurinë
Të humba ty…
Aty ku dielli është sinonim,
Aty ku jeta ishte kërcënim.
Student, në derte e në halle…
Rrugët e Prishtinës e dinë mallin tim,
I tretur si psherëtimë,
I ringjallur në urrejtje,
I humbur në heshtje.
Në këtë botë humnerë…
Ku mund të të gjejë ty?
Ku mund të gjej veten?
Si mund ta gjej kuptimin, të vertetën?
Ku mund ta gjej shkakun, arsyen, jetën?
Ku ta gjej dashurinë ta mposht vdekjen?!

DUHET TE VAZHDOJE PA TY

Shtëpi të heshtura,
Nën qiellin e rënduar,
Shiu dhe Unë,
Të ftohur në vetmi,
Në këtë qytet që asgjë s’ka marrë nga Ti.

Në pritje harrova hapat e tu,
Më ngjan si në ëndërr,
Eh…! kur largohesh Ti…
Më duhet të filloj përsëriDuhet te vazhdoj pa ty

Dashuria Yte

Dashurin Tende E Kujtoj
Ne Zemer Do Ta Mbaj
Un i Gezuar Kam Me Qen
Kur Kam Me Te Puthur
Dhuroma Dashurin
Dhuroma Bukurin Tende
Besom Se Nuk Mundem
Te Jetoj Pa Ty
Ti Je Ne Zemren Time
E Kenaqur,
Ti Je Ylli i Im
I Cili Ndrycon Per Mua
Me Dhemb Zemra
Pa Dashurin Tende
Edhe Ti Do Te Ishe E Gezuar
Kur Do Te Me Kishe Puthur

Dashuria

Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha reze HANE
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DU
sdo te jetojsh as ni ohr pa Mu!

Mos ik nga e Vërteta

Vetës i shton dhimbje të kota
dëshir për një të pamundur fantazie
shoqëria nuk të mjaftoi, e irrituar të dukej bota
qëndroje në ndejkje të një mëshumtësie
Iluzioni të dhuroi humbjen
në aterimin e vonshëm të së vërtetës
Mos ndalo vazhdo rrugën e fatit
unë këmbët kam ngulur në vendin që jam e duhur
këpucët taket i thyen për t’mos vazhduar
në pritje të një dite për tu liruar
Mos ik nga e vërteta, shih kjartësin
rrugën e ke pa pengesë, vetën e ndalon
errësira ësht nisur të len pas vobektësin
drita shpirtin ta liron drejt fatit që kërkon
Një ditë do të agoj për ty, e kaluara mbetet vetëm kujtim
një harresë që ishte, ringjalljen e flakë e bën tym.

Zoti te ti me ka dergu

A e din Vajz se si jemi taku?
me fal se te verteten kurr sta kam tregu!

Nje dit isha tuj mendu
tu mendu e tu Vajtu” Pse Zoti mu me ka harru?”
Pse une pa fat kam qellu?
Oh kisha pas deshir mu dashuru
kur do te vjen Princesha
dhimbjet e Zemres me mie sheru?!

Nje rreze ne Zemer filloj mem shendru
Zoti mua mu ka lajmru
ja nisi me mu me bisedu!

Pse bre Gjon po fol keshtu?
Pse mendon se te kam harru?
Po ty Princeshen ta kam dergu
shum te Bukur ta kam kriju
por pa fat kish qellu
Zemra eshte ti vajtu
flalen dashuri qe shum koh se ka ndegju
Ajo ty pot pret, veq me kliku
shko ne Albachat se ki me taku, e ke shum mu dashuru!!!

Une thash Zoti qenka Tranu
po si fol mor ky me mu
une ne Albachat kam mu dashuru?!!!
Po sguxoj kuj mit tregu
se gjith Bota dot kesh me mu!!!

Disa koh kish kalu
po fjalt e Zotit si kisha harru
Albachatin thash du me provu
qesaj Lindes du mu ju lajmru
thash qeta du me kliku!
“Tung” ja shkrova, fillum me bisedu.
Ja filloj mem tregu:
se pa na fak kish qellu
Zemra ish ti vajtu
fjalen Dashuri qe sa koh se kish ndegju
po e Pret Princin me ju lajmru
Plaget e Zemres me ja sheru!!!

Oh smujta ma me duru
Fjalet e Zotit mu kan kujtu
ka Qjelli kryet e kam qu
me lot ne sy jam Falemenderu
per Princeshen qe ma ka dergu!

Ah po shum kemi bisedu
une Qaj e ajo tu lotu
ah po shum jemi Dashuru!

Kur erdh dita mu taku
kurr ate dit skam me harru
dit me shi kish qellu
Engjujt prej gzimit ishin tu vajtu
se sod Princi Princeshen ka me taku!

NË DARSMËN TIME

Atë ditë kur të vdes
Ju lutem mos vajtoni
Por me këngë e valle
tek varri t,më dërgoni
nanës mos i thuani
se e bija ka ndrruar jetë,
le t,kujton e shkreta
KRUSHQIT i përcjellë!
N,darsëm time t,gjithë ti ftoni
Shoktë e miqët ti lajmëroni
Afër dua t,gjithë ti kam
Le t,më shikojne
Për të fundit herë
Në anën e djathtë
Vajzën e dua pranë
Për herë t,parë e t,fundit
Le të përshpërit fjalën
NANË…

Nuk kam menduar!

Kurre skam menduar
se largohesh nga une
ma fike qirin e dashurise
ma bere zemren shkrume.
Ku e kam dashurine
a fhua kush ma mori
perpiqem e digjem
pyes pse me treadhetoi!

Pse femra e zeze lind e vuan
pse dashuria eshte per te shkrumuar!
o zot me trego rrugen e dashurise
o zot me ndihmo dhe bisedo me mua?
ta qaj hallin tim se sa fort e dua
se vetem ti mundesh te me ndimosh
qe shpyrtin tim te ma sherosh….!!!

NE mes te Lumit

Nuk e di a e din por ja te tregoj
Se dashuria e pare nuk qenka loje.
Sigurisht te kujtohem
me kete stilin time te nje Poeti amator
qe shpreh dashurin per ty me zemer,,,
ne nje nate te qete, ne gurbetin e errt.
Vetem Hena ben nje drite te zymt
ku mund ta gjeje pak ngrohtesi dhe shpres
se nje dite pra une do te pershendes.
Jeta qenka misterike me fshetsit e saja dinake
Nje val e jetes i ndau
DY zemra
dy te rinje
dhe nje ardhmeri,
dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori
Zemra flet shume, goja pak me pak
por qe ngjan nje gje e till
nuk kisha menduar aspak.
Rreshtat skan te ndalur
dhe zemra filloj vajin
per te kaluaren e vet
se te kam dashur me te VERTET.
Dhe tash jam ne MES TE LUMIT
me nje anije te lodhur ,,,
nuk di a te thirri apo te kendoj
qe edhe mali dhe oqeani,
deti dhe fusha te me kuptojn
duke e mbajtur emrin tend ne zemer
deri nje drite diku te AGOJ,,,,,

Gjuhës shqype

Gjuh’ e ambël, gjuh’ amtare,
Je ambla gjuh’ shqyptare!
Gjuh’ e nalt’ për Perëndi,*
T’cilt ndër koh’t që kahmot shkuene
Mbi Tomorr të përdoruene;
Gjuh’ e ambël, plot dashtni!

Gjuh’ e shejt’ e kaq e moçme.
Gjuh’ sakole**der n’dit t’soçme,
Shoqen tande kund s’e gjenë!
Zoti ty këtu t’ka çuemun:
T’rrebt’ e t’bukur e t’kulluemun;***
Kshtu gjithmon’ ti ke me qenë.

Gjuh’ që t’foli Skendërbegu,
Dhe ndër t’par’ qe Naim Begu,
Që me shkrim t’pat lartësue.
Ty t’kan’ fol’ shum’ kapidana,
Burra t’rrebt si t’ishin zana;
Gjuh’ e rrebt, ti qofsh nderue!

Gjuh’ e bukur si pranvera,
Ti s’do t’quhesh ma: e mjera;
Se na dona ty me t’rritë.
Bashk’ me t’tjerat shoqe tueja,
Se ma s’dona zhele t’hueja
Veç duem ty me t’pa në dritë.

Dashuria

Une jam e jotje ,imi je ti,
kete ta dish me siguri.
Ty te kam mbyll ne zemren time,
Çelsin e humba ,s´di se ku,ndaj ti do te mbetesh mbyllur ketu.

Xhelozie

Mos mendo se te kam harru,
mos mendo se tjter du,
mos mendo se zemren time tjeter kush ka me gezu.

E PA FAT

NDOSHTA KUR U LINDA PRINDERIT
SU GËZUAN
NE DJEPIN E DJALIT
MË VENDOSËN MUA

ZOTI KUR MË FALI
NDOSHTA ME DËNOI
DHE DHA URDHËRIN
E PA FAT TË JETOJ

KUR U LINDA UN
PRINDËRIT PRITËN DJAL
DHE PREJ DITËS SE LINDJES
JETOJ E PA FAT.

E don dashurin??

Nëse e don Bukurin, atëher mos më duaj mua,
sepse ka tjer që jan më të bukura se unë.
Nëse e don menqurin, atëher mos më duaj mua,
sepse ka tjer që jan më të menqur se unë.
Nëse e don pasuri, atëher mos më duaj mua,
sepse ka tjer që jan më të pasur se unë.
Por nëse e don dashurin, atëher duam vëtëm mua,
sepse nuk ka asnjë që të dashuron më shum se unë!

Cka mundet

-1-
Mund te pikturohet pylli
Mund te pikturohet ylli
Mund te pikturohet lifqeri
Mund te pikturohet ylberi
Mund te pikturohet deti
Mund te pikturohet qyteti
Mund te pikturohet era
Mund te pikturohet pranvera
Mund te pikturohet kaltria
Por nuk mund te pikturohet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e bukur
Se cdo pikture e bukur ne bote
Ajo eshte e mrekullushme
Se cdo pikture e mrekullueshme n’bote
-2-
Mund te rrezohet druri
Mund te cahet guri
Mund te thermohet metali
Mund te shembet mali
Mund te zhvendoset liqeni
Mund te mbytet peshkaqeni
Mund te zihet luani
Mund te lekundet oqeani
Mund te thyhet stuhia
Por nuk mund te thhet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e pathyeshme
Se cdo gje tjeter e pathyeshme ne bote
Ajo eshte me e qendrueshme
Se cdo gje tjeter e qendrueshme ne bote
-3-
Mund te vjeterohet dhembi
Mund te vjeterohet shkembi
Mund te vjeteroet kreshta
Mund te vjeterohet bjoeshka
Mund te vjeterohet Sahara
Mund te vjeterohet celiku
Mund te vjeterohet Pacifiku
Mund te vjeterohet Gjithesia
Por nuk mund te vjeterohet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte e perhere me e re
Se cdo gje tjeter e re ne bote Ajo eshte perhere me e fresket
Se cdo gje tjeter e fresket ne bote
-4-
Mund te mungoje kepuca
Mund te mungoje buka
Mund te mungoje Fjetorja
Mund te mungoje dora
Mund te mungoj vellai
Mund te mungoje babai
Mund te mungoj nena
Mund te mungoje hena
Mund te mungoje shtepia
Por nuk mund te mungoje
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e nevojshme
Se cdo gje tjeter e nevojshme ne bote
Ajo eshte me e dashur
Se cdo gje tjeter e shashur ne bote
-5- 5
Mund te peshohet pylli
Mund te peshohet Nili
Mund te peshohet qyteti
Mund te peshohet deti
Mund te peshohet Mon Bllani
Mund te peshohet oqeani
Mund te peshohet Afrika
Mund te peshohet Amerika
Mund te peshohet Gjithesia
Por nuk mund te peshohet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e papeshueshme
Se cdo gje tjeter e papeshueshme ne bote
Ajo eshte me e rendesishme ne bote
-6-
Mund te flakeroj zjarri
Mund te shkelqej ari
Mund te vezulloj ylli
Mund te ndrite xhevahiri
Mund te pipiloje bukureza
Mund te zbardhoj rrezja
Mund te llamburinse margatari
Qe e nxjerre detari
Me ngulan nga thellesia
Por nuk mund te shelqej asgje
Ashtu si shkelqen LIRIA
Ajo eshte me e ndritshme ne bote
Ajo eshte me e vlefshme
Se cdo gje tjeter e vlefshme ne bote!.

E lashë se s´mund t´a mbaja,
Kaçubave, gropave, përrenjve.
Nga afër ndjeva flliqësirat e botës
Të konstruktuar me ato,
Kufijve, shteteve…
I zhveshur deri në padukshmëri
I ushqyer me turpin që nuk më perkiste
E mora me mend se për të ekzistuar
S’ke pse kërkon arsye,
Tash kjo mbetje e braktisur
Vuan mëkatin e mizorisë.

Te Kam Enderruar

Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron…
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen…
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon…
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet…
Serish heshta mbreteron…
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
” Te kam enderruar,”
nje ze tingellon
dhe…
serish heshtja mbreteron…

Zotit ma si besoj!

Loto zemer mos pusho
oh malli im mos me lesho
o bilbil mos kendo
Djell te lutem mos shendro
se Hava ma nuk me do!

Pse o Zot mos me harro?
Hava pse nuk me do?
zemren ajo po ma lendon
po thot smuj
se Nana nuk e lejon!

Qka i bana Zot une Haves?
pse slufton per dashni?
pse me len mu ne vetmi?
pse i harroj lot e mi?
zerin tim nuk don me ni
thot te mbesim ne shoqni!

Ajo sod gaboj kta veq une e di
se nuk lihet dashnija
per Prind e shoqeri
nese me don
ajo ka mu kthy
te une me ardh me ma dhen ate dashni!

Ti mua Zot te ajo me dergove
ku ke ti sod pse me harrove?
pse nuk me ndihmove?
pse me le tu qaj e nuk u lajmrove?
une sod veq nja e di
se Gjoni Zot nuk beson me ne ty!!!!!!!

LERMËNI TË QAJË

Lermëni të qajë mbi humnerat e jetës
Ta nxjerr shpirtin e ta përplas atje,
Për trishtimin e mallkuar që shpirtin
Ma ka venitur
Lermëni të qajë mbi c,do krijes të kësaj bote
Që janë taman si hije e jo krijesa njerzore!
lermëni të qajë të thërras pa pushim
o njerzë dëgjojeni vetëm pak shpirtin tim
Lermëni të qajë atje tej e vetmuar
që kur c,do gjëje ti vije fundi
të qeshë pa pushuar

Nuk qenka lehte

Nuk qenka lehte me qen shum e dashuruar
dhe mos me pas rast te shoh gjdo dite
nga nje dite do te ipsha gjdo gje !
vetem te jem para syve te tu
dhe te perqafoja vetem disa minuta.
Gjdo here e ndjej veten te pa kompletuar
me duket se nje pjes e trupit tim me mungon
kur nuk jam me ty!
e di tani ashtu duhet te jete
vetem nuk me behet prap lehte
Gjdo dite pa ty
vetem e mendoj te kaluaren me ty
qe ma ke dhuruar ne jete
te kaluaren qe me ka mar malli…….shume
Por mos haro se te dua shume
dhe mendoj per ty!
dhe i numroj gjdo minut
deri sa te bashkohemi.

Mos me le!

Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ai
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend!!!!!!!!!!!!!!!!!
TE dua. Poezi Dashurie

syri lot rrjedhon ne qiellin e hapur dashuria dy
engjuj i bashkon ne tokën e bekuar dy zemra i gezon
dashurin për ne zoti e veqon por ne duhet ta perjetojmë
respektojm, qmojmë , me puthje ta begatojm prej zotiit ndihm
kerkojmë shpirtat ton njeri mbi tjetrin aterojnë, emocjonet fluturojn.

qdo natë me yje flas ne gjum per ty bertas
asnje mëngjes me gjum ne sy nuk mund
ta pres vetem nga ti puthjen po e pres …

të dua me mallë të kujtoj sa te jam gjall
të perqafoj deri ne agim te puth ne
shtratin tim shum te dua shpirti im .

në qiellin e hapur errësira gjithsin e kaplon
dy engjuj shikimin ne shpirtat tonë e pergjendrojn
njeri ne lindje e tjetri ne perendim kujtimet
e zemrave tona po i shpalojn te ardhmen tonë
po na tregojn si dashurin ne vend ta qojmë

Rinia është pasuri perjetoje
Dashuria është lumturi shijoje
Mësimi është mrekulli aplikoje
Puthja është dhurat dhuroje…

Nëse ndjen uri ?
une me puthje do te ushqej ty
Nëse ndjen merzi ?
une pergjithmon do te jem me ty.
Nëse ndjen dashuri ate dhuroma ti!!!

Nuk muj te msoj veq per ty po
mendoj jastakun ter naten po e shterngoj
eja e dashur qaste te kendshme sbashku te kalojmë
te gjitha brengat ti tejkalojm .

Per ty po shkruaj
Per ty po vajtoj
Per ty do te jetoj
Per ty dashurin e veqoj
Per ty zemeren me helum do e helmoj

gjumi esht qetesi vdekja
eshte rahati , morali esht pasuri
dashuria esht lumturi per ne
sepse jem te ri …

Bora shkrihet , uij ngrihet
hëna rrezon dashuria dy engjuj i bashkon
dy te rinjeve zemrat jav gezon …

E di që me don por ket duhet
ta thuash ti sepse une
gjumin gjum nuk mund ta bej aq
shum per ty qe mendoj ..

O llokum perqafom se mu ban buzet
shkrum O llokum buzen ta kafshoj vetem unë

Ah sa zjarr i madh gjindet ne zemren time
po ti ishin buzet e tua afer buzve tmia do te shkrihen
gishtrinjet nga emocjoni do te ngrihen …

Nese te don nje ne botë?
dije se jam unë nese te dojn dy dije se i parim jam un ne ket bot
nese nuk te don askush dije se kam vdekur une…

urime per ty urim per mu pa ty
nuk muj me jetu shpirti ime shum
te du neper bor kamb zbathur do te hec
vetem te shoh fytyren tende se si ne gjum te buzgjesh…

sa me mundon qetesia kur jam pa ty aq veshtir qenka kur se te shoh me sy
per ty po e shkruaj ket poezi : shkronjat e zeza germat e rralla kujtime
e mia te bejn shum te fala.

hape deren dhe shiko hape
dritaren dhe ndegjo hape zemren
dhe mendo te dua zemer mos harro

qdo dit per ty mendoj qdo nat per ty
endrroj edhe pse jemi larg nuk mund te harroj …

nuk po shkruaj nga dora e as nga gishti
por po shkruaj nga zemra dhe shpirti

jeta pa ty nuk ka kuptim shum te dua
shpirti im edhe pse jemi larg ne na bashkon dashuria
e zjarrt …

jeta esht simpati mesimi esht inspirim
muzika esht per vallzim tradhtia esht
per ata qe dashuris rendesin nuk ja din!!!

Nëse e mban ket mesazh me bon
Nëse e e fshin ne adhuron
Nëse e kthen me dashuron
Nëse nuk pergjigjesh nuk mundesh pa mu
Zemer pergjigjen du me ma shkru ..

kur jam i zgjuar mendoj mendoj per ty e kur jam ne gjum endrroj vetem per ty si dhe pse me hyre ne zemer ende nuke di e pse tani me bon te vuaj prap nuk e di azgje nuk di perveq asja qe te dua shum dhe qe smundem pa ty
I konsideroj oret qe kaloj me ty si nje kopsht me arome nje perendim i zbeht dhe nje burim qe kendon
Ka dit qe nuk ha dhe jave qe nuk fle, muaj qe nuk qesh si te tjeret se buzet me jan rreshtur nga era e vetmise dhe vite qe nuk qaj si qdo njeri se lotet me jan thare dhe shpirti eshte kthyer ne shkretetire sepse me mungon ti vajza ime TE
DUA
Do te deshiroja vetem 3 minuta qetesi, ku te ishte hena une dhe ti , por nuk do te me njaftonte vetem qetesia ne perjetesi une ti dhe dashuria…

E shkruajta te dua ne rere , e fshine dallget e shkruajta ne gjiell e fshine rete e shkruajta ne zemer do mbetet perjet …

Kur te filloj shiu di perjashta dhe leri te te lagin pikat qe bien nga qielli jane puthjet e dashuris qe prej shume kohesh kam dashur te ti fal..

Kam aftesine qe te endrroj me sy hapur , nuk kam kufizimin e asaj qe imagjinoj mendja ime dhe jam shume i sigurte po te te them se dashuria ime
me te vertet je TI..

Me dashuro , me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur , me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat , esht gjithqka qe kerkoj nga ti!!!

Ndoshta kisha frik te puthja buzet e tua dhe dridheshae i teri para fjalse te dua por tani e kuptoj qe kam nevoj per ty si njeriu i verbuar qe kerkon sy..

Pa ty bota e humb kuptimin, pa ty dielli e humb shkelqimin ,
pa ty dita nuk errsohet ,
pa ty nata nuk kalohet ,
pa ty endrra nuk endrrohet ,
pa ty jeta jo , jo nuk kalohet ..

dua buzet tua ti puth ti kafshoj
dua trupin tend ta prek ta ledhatoj
dua te rrim bashk ne pafundesi
kur do te vje aje vite vetem zoti mi madh e di….????

Ndez dritat e shpirtit por aty nuk je ti
gjej qelsat e zemres por ajo esht ne vetemi
dhe perpiqem te gjej formulen e kesaj jete
por edhe ajo me duket diqak kot, me vete
humbas ne enderr trokas ne deshiren dhe prap te te gjej
e kam shum te veshtire nuk e di pse ike ti
apo une te ikje bera sa ngarkesa ka kjo dashuri
ndaj dhe lotet na u than te tere
nuk e di ke kam ne zemer e ti ne
zemren ke mban sa gjera mbeten pa thene sa shpejt
lotet na u thane…

shiu nga qielli bie pa pushim
gropat e varrit mbushen uje
njerzit rrotull qajn shume
ne arkivolin e kuq atje mbi toke
qendron pa jete nje vajze
doren ja puthin fort
ah si nuk ka drejtesi mbi dhe
dheu ngadal mbush gropen e warrit
dhomen e perjetshem te saj
punetorja e varrezave mbush token
e largohet indiferente ne punen e saj
nga kjo dite e merzitshme kaluan dite
muaj dhe radhe ne pervjetorin e pare te vdekjes
se saj lule vendosen mbi varrin e saj

I keputa gjethet e trendafilit duke te them te dua
I grisa fletet e librit duke lexuar poezit e tua
e priva detin te tere deh token e laga me lot dashurie
I tunda gjethet e pemeve duke vendosur trishtimin e dhimbje
qdo rruge e mbushur me vetmi e trishtim
qdo njeriu i thosha ja qdo te thot dashuria ..

Ne ty jam tuj mendu gjumi spo me merr

Dy zemra tona dojna mi bashku e nji jete
e lumtur me ty me jetu
Me nji puthje kete poezi
e kisha perfundu…

————————————————————-
Sa Lule Ka Pranvera Te Gjitha Kan Arome ,
Por Lulja Me e Bukur Eshte Dashurija E Jone

****************************
Te dua
Te dua pa mas
Te dua pa dallim
Te dua me teper se sa shpirtin tim..
Ste dua me fjal e me germa por te
TE DUA NGA SHPIRTI e nga ZEMRA

****************************
Ah moj perendi

Ah moj Perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

***********************

Vdekja

Kur te vdes a do te vish
Kto kujtime a do tmi bish
Permbi varr me mi lexu
Dhe une mbrenda me vajtu

*********************
Per ty

Diku te lumi
ishin dy zemra
njera ish e jotja
dhe tjetra e jemja.

U ula pran zjarrit
Tuj tha disa krane
Ne flaken e zjarrit
Pash fytyren tande.

——————————————-

Me thuaj po
Kur dora jote floket ledhaton
floket e lagur bukur te tregojne
dhe trupi yt i nxehte sa drite leshon
ne bote s’ka femer qe s’te deshiron.

Behu ti i imi,behu ti mor djal
behu dhe gjithe boten une do te ta fal
leri qikat e tjera qe te enderrojne
leri pas te tjerave ata qe te shkojne.

Me thuaj PO,me thuaj PO
jeten me ty shpirt dua ta jetoj
me thuaj PO,me thuaj PO
je i vetmi ti qe une dashuroj.

Dy syte e tu me bejne te ndizem zjar
buzet dua te ti puth une me aq mall
do thaj une detin te kenaqesh ti
do marr une malin ta bej shkrumb e hi. TE DUA ….

Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim,
sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar!

E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget,
e shkruajta ne qiell, e fshine rete,
e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete.

Do te mbaje ne mendje kurre nuk te leshoj
qe te kam pasur te dashur kurre nuk te harroj.

Kur te filloje shiu, dil perjashta dhe leri
te te lagin pikat qe bien nga qielli…
Jane puthjet e Dashurise,
qe prej shume kohesh kam dashur te t’i fal!

Do desha te shkrihesha ne trupin tend,
si bore ne diell, per te reshkitur embel
sisht pergjate shpatullave te tua dh
e per t’u zhdukur vetem pasi te te kem
peshperitur sa shume te dua.

Ajo qe behet per dashurine
eshte pertej te mires dhe te keqes.

Ti je reja e nates qe endet
ne qiellin e endrrave te mia.
Une pikturoj e te modeloj me
endrrat e mia te dashurise.

Nje dite, hena me tha: Nese,
ajo te ben te vuash, lere! Nuk i meriton lotet e tu!
Dhe une iu pergjigja:
“Ti do mundeshe dot ta lije qiellin tend te dashur”?

Jam nje pike vese ne mengjesin pranverore,
Do rreshqas po me mbajte ne dore,
Po me le ne diell, do avullohem,
do tres,
E me lejo te lutem ne zemren tende te jetoj,
te mbes.

Kur me dhe dashurine zbulova jeten,
kur te dhashe veten time zbulova lumturine.

Nje genjeshter ne momentin e duhur
eshte njeqind here me mire se sa nje
e vertete e thene ne momentin e gabuar.

Do desha te isha nje pike
loti qe te lindja ne syte e tu… t
e jetoja ne faqet e tua dhe te
tretem ne buzet e tua.

Me duart e mia do te desha
te te coja ne parajse,
por kur te shoh, je ti qe
me sjell parajsen ne mendje.

Edhe zogjte e qiellit ndaluan,
kur…pane syte e tu…dhe,
ne nje hapesire pezull ne kohe…
harruan te fluturojne!

Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera…
Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan..
.Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova:
Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi…
Dhe me vone te pash ty dhe ne fund e kuptova
se kam akoma nje arsye per te jetuar.

Ti, nuk je e bukur sa te tjeret sepse
te tjeret nuk diten te shohin pertej…
ne embelsine tende te pafund!!!

Kur linde ti binte shi…nuk ishte uje,
ishin engjejt qe qanin sepse kishin
humbur yllin e tyre me te bukur.

Mos ndalo duke kerkuar ate qe do…
mund te perfundosh duke dashur ate qe gjen.
————————————————————-
Aiiiii edhi ti Zemer,hajde bre Ma,
Pika n`zemer don mem Ra,
Edhe Buzt mu kan Tha,
As Labello s`po mi Sheron Ma,
Po pres sherim prej Buzve Tua,
Kur t`vish te me Puthish Mua
————————————————————-
Un ty synin ta hongsha, buzet ti kashofsha,
e faqet ti perqafsha, se m’shkrine krejt,
ta uroj nje puthje nese ma pranon, se me shum se un, kerkush
nuk te dashuron !!!
————————————————————-
Te them i dashur spo guzoj te them … po gaboj me ke hy ne zemer smundem tet largoj…
dashuria eshte flak qe te djeg e pervlon te humb e te vret dhe jeten ta shkatrron.
udhto puno meso askujt mos i beso se gjithkush te tradhton ti as qe e kupton.
hajt Bylbyl tuj fluturu thuj … mos mem harru se une ata nuk e harroj deri sa te jem dhe te jetoj..
jam besnike dhe qendroj gjithni dhe i them vetes e dua veq nji..
————————————————————-
Ahh … kush ta vuri kete emer qe me hyre thell ne zemer..
asnje njeri ne bot plagen sun ma sheron vetem … kur um perqafon..
te dua te dua e jo me hajgare te dua met vertet se jam vajz shqiptare.
ste them lamtumir por te them te dua se prej zemres tande skam per tu larguar…
————————————————————-
VITET PO SHKOJN
LOTET POM PIKOJN
VETMIN NUK E DUA
SE TI ME MUNGON MUA
————————————————————-
mos u tut se nuk frigohem nese me vjen ne gjum dhe me puthen edhe kur te vijsh trokit ne dere ose nuk ta hapi deren okey hahahaha
————————————————————-
Oh moj Nan ruje Qiken,
Pot del Naten pot kthehet Diten,
Mjera ajo Shokt sej Ka,
Po pin Duhan e Hashish po lyp a ka Ma.
————————————————————-
S`po ja n`din per Bab a Vlla,
Del e s`len gja pa Ba,
Nana per ta shum po Vun,
Her do kurdo e Pagun,
————————————————————-
Nuk po din se q`ka po Ban,
Mej fol kush nuk Guzon,
Ja m`buloj e k`eqja t`miren,
Ja murr Families f`tyren,
————————————————————-
Jo kishe Vajzat Shqiptare jan t`kqi,
Djemt jan ba edhe ma Zi,
Shqiptar kem Kultur kem Tradita,
Kerkush prej jush k`ta se ka Prit,
————————————————————-
Ju vet ket e Dini,
Kap o shkojm po na kan Iri,
Per k`to pun t`kqija kush jau qeli Deren,
Rune Respektin rune Neren,
————————————————————-
N`daq mir n`daq Keq,
N`daq kupto n`daq del Meq,
Se mua q`ka po bani nuk pom Dhem,
Nuk je Qika as Djali Jem. I Love You

I Love You,
Une ty e ti Mu,
Can you See?
Si po te shikojn Sytë e Mi,
You are Beutyful,
Mos u lazdro se ta futi Shpull
————————————————————-
Mjafton nje minut qe dikush te bije ne sy,
Mjafton nje or qe dikush te pelqej,
Mjafton nje dit qe dike te dashurosh,
por duhet nje jete e ter qe dike ta harrosh….
————————————————————-
sonte e dashur eshe nata jone
dua qe sonte te te ndjej,
te te urrej e te te dua
e ndjej ndjenjen tende me te ndishme
e ndjej lotin tend
klithjen tende
e ndej epshin tend
e ndjej misterin tend
nuk dua sonte te jem me ty
por dua vetem te te ndjej
te ndjej si me genjen
te ndejj si me puth
te ndjej si ben sex me mua
————————————————————-
I Love You,
Une ty e ti Mu,
Can you See?
Si po te shikojn Sytë e Mi,
You are Beutyful,
Mos u lazdro se ta futi Shpull.hehehe jojo veq hajgare
————————————————————-
Sapo zgjohem nuk me rrihet
mbylli syt e nuk më flihet,
Diqka në zemër më shtrëngon
kur ti mua më mungon….
————————————————————-
Egzistoj sepses te dua
Pa ty jeta ska kuptim
Me fal nese kam gabuar
Po te lutem me ghith shpirt
————————————————————-
A te flet dikush ma embel se une?
A te fal dikush lumturi me shume?
A te mungon sonte perqafimi im?
A mundet dikush te ze vendin tim
————————————————————-
zemer perse vuan te lutem me thua?
sy pse sqan
lotet pse si than
shpirt pse u trete,
ashtu vet nder vete
po ti buz pse nuk flet,
ato fjal vajza ose djali i pret! Nick Name

Nese keto rreshta i lexon,
shkrimin tim e dikton,
vetem ne mua pak mendon,
dhe e din se zemra ime ende TE DON!!
————————————————-
Pse me kriove perendi
qe te vuaj per dashuri
pse me linde nana ime qe
te jem me shume kujtime
ah kjo jet sa e shkret
une pa ty vetem me mbet
——————————————-
Mos kerko falje,
mos me thirr ne emer,
mos me shiko ne sy,
kur me vrave ne zemer?
———————————————-
Mos thuj gabova mos e mashtro veten
Njerzit gabojn por jo si ti tan jeten
———————————————–
Qme duhen syt
kur nuk shihemi?
Qme duhen kembet
kur nuk takohemi?
Qme duhen krahet
kur nuk perqafohemi?
Qme duhet zemra kur
nuk dashurohemi
——————————————-
dy zemra qajn- nje mall e kann,
dy sy lotojn- ni gje shiqojn,
dy duar ledhatojn-nje shpirt sherojn,
dy goja flasin- nje bot e plasin
——————————————-
Zemra jote me ben te vuaj
syri yt me ben te shkruaj,
trupi yt me ben poet,
fjala jote zemren ma djeg
te dua per jet
———————————–
Kur te dashurohesh
ulu Dhe mendo
thuaj vetvetes,
ruaju e mos gabo !!!
———————————–
Fjala dashuri
shume leht shqiptoet
por dashuri te vertet
eshte veshtir te fitohet !!!
———————————-
Pse ne dhom dritat i ke fik,
pse nga dora me ke ik,
kush me ty naten e kalon,
kush me ty shtartin e ndan
gjdo mengjes kush te ka pran??

E di vendin
Ku banon
E di mendjen
Cka mendon
I di ruget
Ti ka shkon
Vetem nje
Nuk e di a
me dashuron
ende ti

Me dor po shkruaj
me zemër po vuaj
me lot ne sy po mendoj për ty
gabim qenka kur te dashurosh, e sidomos gjithkujt kur ti tregosh :-[
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
A_to fjal qe ti kame then
R_uaj ne kujtim për gjith mon
L_argesen tënde kurr nuk do ta harroj
I_shte një moment qe
N_uk munda te ndaloj
D_isa sjellje tuja
A_h qe shpirtim ma trezojn :love:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
A do të me kuptosh
ndonjë here ne jet
qe vetëm ty te kame
dashtur dhe ende te DUA me te vërtetë :puth
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Edhe kenga e bilbilit pa ty me duket vaj.
Edhe nëse gezohem pa ty më duhet te qaj!
Edhe pse ike nga jeta ime s’të ngaj!
Kujtimet me ty ne zemër i mbaj :perqafim
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
S’jam I Bukur S’jam Tradhtar
Jam Besnik E Djal Shqiptar :tym

A_t moment kur te pash
U_n ne ty u dashurova
R_ri ne mendime e kurr me nuk te takova
O_h sa kisha dashtur vetëm edhe një çast te takoj
R_ri I ulur,por me mendje gjithmon duke te kërkuar
A-thu a është jet ty met taku :-[
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jam ulur dhe po të shkruaj
për me te treguar se për ty po vuaj
ishe e gjitha për mua por
ti me le ne vetmi,
kotë mundohem te kthej prap
se ti s`me shikon as pak
te lutem ty Dashuri
mos ma helmo jetën ne rini
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Të shkruaj leter ty smundem,
S’mundem qoftë dhe një fjale
Do te trishtoheshe nga lotet përzier me germa,
E di, do shkreheshe patjetër ne vaj.
Por unë nuk dua te te trishtoj ty
Ndaj po e pertyp te cmendurin mall.
Lotet po i derdh diku
Dhe letren po e dërgoje te bardhe 🙂
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ishe ulur me një kopsht
dhe kendojshe një keng dashnije
ma permende emrin tim
oh sa ze te ëmbël qe kishe
me hetove se te pטrcjella
dhe me the,eja i Dashur se
për ty po me digjet zemra >< ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ L_ulet si dikur O_h as kush smi ka sjell Q_eshjen tënde te lumtur K_urr sdo ta harroj A_rdhmerin tënde as një her nuk e refuzoj E_ja E dashur P_o te shkruja sonte R_reshta te te dashuris I_sha i vetëm S_yri me loton H_eshtjen nuk mund ta duroj T_e lutem kthehu e dashur E_ reja gabon N_uk kerkoj shum E_ja e dashur pran meje mu afro S_epse vetëm ty te dashuroj :love: Nese prej meje mendja s’te hiqet, Nese per mua zemra te digjet, Ateher afrohu dhe me prit pak mua, Se do te vij ngadal qe te them TE DUA ——————— Te puth buzen qe te flejsh embel, Te puth syrin qe te shofish enderr, Te puth faqen qe te ndjehesh mir, Me 1000 puthje te them naten e mir. Të dua, për ty vuaj! Të dua, për ty shkruaj! Të dua, për ty ëndëroj! Deri në vdekje ty s’të harroj! ———– Një ditë Zoti po mendonte, diqka zemrës time ti dhuronte.. te gjith engjujt rreth vetës mblodhi dhe për zemrën time vetëm ty të zgjodhi. ———– Ti fali syt, nëse ti i shikon! Ti fali duart, nëse ti i shtërngon! Ta fali shpirtin, nëse ti më përqafon! Ta fali zemrën, nëse ti më don! Në mes të natës po kërkoj dritë..? Në mes të borës po kërkoj ngrohtësi..? Në mes të dimrit po kërkoj veren..? Në mes të zemrës tënde s’mund ta gjej vetën..? ———– Si ndihesh sonte kur afer sme ke? Si te kalon nata kur mua sme sheh? Si te rin qeta buzet e tua? Si te shkon kjo jetti zemer pa mua? ———– O bilbil I bukur shko ku te them un, Nese e gjen ne gjum puthe nje her nga un, Nese e gjen te zgjuar thuj, Se ende nuk e kom harruar……? Qme duhen syt kur nuk shihemi? Qme duhen kembet kur nuk takohemi? Qme duhen krahet kur nuk perqafohemi? Qme duhet zemra kur nuk dashurohemi ———– Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera… Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan… Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi… Dhe me vone te pash ty dhe ne fund e kuptova se kam akoma nje arsye per te jetuar. T’kam dasht me zemet t’kam dashut me shpirt Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit Nje zemer e pata dhe ate ta fala Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve Me fjal me the te dua Me zemer me the sje per mua ———– Dua te shkoj Dua te harroj Por dije nje gje Qe gjith te perkujtoj ———– Ne thellsine e zemres time eshte vendos nje emer Pergjithmone kete emer do ta mbaj ne zemer Lumturine kerkova por une nuk e gjeta, Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha, Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi, Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di, Sa here ti me vjen prane meje, Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime ———- Dashuria u jep mend Ayre që s’kanë Ndërsa u merr mend Atyre që kanë —————— Ne shqiptaret e kemi tradit Qe t’a duam njeriun me zemer e me shpyrt Jemi xheloze por kemi te drejt Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt Nenaten e qete ne gjumin e lete kur me kujtohesh ti nuke mundem me fjet —————— Pse mkriove perendi qe te vuj per dashuri Pse me lindi nena ime qe te jam me shum kujtime, Oh kjo jete sa e shkret un pa ty vetun me ndejt. Rruget jan te gjata Netet jane pa fund Qendroj larg teje e ste gjej askund, Eja ti pran meje mos me le ne vetmi Lejoma te puthi njeher dhe t’a largoj ket merzi. Njeriu pa dashuri si nena pa femije Buza e pa puthur si lulja e keputur Zemra ne vetmi si bora u shkri… ————— E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton E pranoj se n’jeten time me mungon me mungon Jo s’te harroj kurre s’mundem ty t’mos dashuroj ———————- E mallkoj diten qe te pash. E mallkoj shiqimin qe ta dhash. E mallkoj buzqeshjen qe ta dhurova. E mallkoj veten qe ne ty u dashurova. do te behem zog e ti se do te me njohesh do te vi ne dasem kur ti te martohesh do ti bi daulles per lamtumiren tuaj kurse une i mjeri vetem, vuaj dhe vuaj te deshiroj fat ne jet nje trup me shendet ne shtepi harmoni dhe dashuri pa kufi —————— Ore djal ore djal po ti tham nja dy tri fjale sie ke nis hiq mire s eki po veq vazhdo se vete e di kur te lodhesh nga kjo loj mos mendo t’kthehesh perser s edhe une do di te jetoj ta bej jeten sikur ti….!! ———— zemra zemres i bon lutje dashuria e par fillon me Puthje zemra e femres esht hotel kush don hin e kush don del po zemra e mashllit esht si gur kush hin brenda nuk del kurr ———————- Nuk jam poet, të shkruaj poezi Por fjalën të dua, E shkruaj vetëm për ty Bilbili në degë Sa bukur këndon Ti puthsha buzët Ti që e lexon ———— Sikur lulja pa arome sikur perla pa shkelqim ashtu do ngelem une n,q,s ti nuk je shpirti im —————– Dashuria fillon me nje shikim, vazhdon me nje buzeqeshje, zmadhohet me nje puthje, dhe perfundon me dy pika lot. ——– Zemra lengon vajtimi shpejton dashurinë e parë do ta kujtoj edhe në varrë. Do te bëhem shkrumb e hi do te tretem nga një dashuri zemra me thot të dua pse me ben kaq shumë të vuaj? Gjithmone kan thënë nga urrejtja e tepert shfaqet ndjenja e dashurise dhe shfaqet ne horizont. Eh ta dish sa shume te dua do te rrije veq me mua, dua ti ndjej buzet e tua, dhe fjalet qe vetem ti mi thua. ——— Une dhe ti ti dhe une me nje fjal te DUA SHUM ————– Kujt i thua lule kujt i thua hen kujt i thu princeshë si mu ke then A te duket njejte kur e perqafon athu nje qast ndalohesh mbyll syte e më kujton..! Athu te rren mendja me kerkon ne shpi po vendi im eshte bosh une mungoj te ti..!! Mbi dritare nata derdh qetsine dhe shiu i furishem shoqeron vetmine. Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne një zemër te vetmuare mbushin shprese. Heshtja mbreteron… Dy sy tevegjel ngadalë mbyllen… një buzeqeshje e ëmbël vjedhurazi shikon dhe niset ne kerkim te endrres se saje. *** Ngadale lundron ne det dhe ngritet e fluturon ne qiell me dy sy që shkelqejne atje lartë buzeqeshja flet. Nata kalon… Buzeqeshja mbledhe krahet dhe kthehet ne qerdhen e vet… Serish heshta mbreteron… dhe sytë e vegjel hapen me nxitim Tani dielli i posalindur ndriqon ” Të kam enderruar,” një ze tingellon dhe… sërish heshtja mbreteron… Kur ti ,me mungon, ne endrra¦ Të nesërmen ndihem, me mirë. Sepse nuk okupohem ,rreth endrres, Ndihem me I lirë. Kur ti ,me mungon Edhe ne realitet , Atëherë jeta ime , Behet ferr ,ne te vërtetë. Kur ti ,me mungon , Edhe atëherë kur s’dua. Filloj te besoj se, je, MOLLE E NDALUAR. Kur ti ,me mungon E kam shumë vështirë. Sepse thelle ne zemër , E ndjej atë zbrazetire. Kur me mungon veç ne ëndërr , gjithmonë te arsyetoj . Por ne jetën e përditshme, Nuk mundem te perballoj Ku me ike ku humbe ku u tretë një plage ne zemër me mbete një zjarr që kurr nuk shuhet një emër që perjete ruhet Se di c’me ndodh kur jam me ty Kur me shikon me ata sy Kur me buzeqesh me ledhaton Koke e këmbë ti me pushton. S’e di se c’ndjen kur me ke pranë Kur te dy vetëm rrimë menjane Kur koken ve tek gjoksi im S’e di a e ndjen shpirtin tim ?! S’e di c’mendim ke ti për mua Kur te shtrengoj por s’them te dua Kur them se vdes për buzët e tua S’e di a me beson ti mua? S’e di c’do të ndodhë me ne te dy Sikur të mos jem më me ty Sikur kjo ender te ndalet një ditë S’e di a do të shoh me o drite? S’e di pa ty çdo bëj o yll Pa ty kjo botë me duket një pyll Pa ty kjo botë s’do këtë kuptim S’e di o fiksim i trurit tim. S’e di valle a do të duroj Pa e puthur me atë goje Pa e prekur me atë dorë S’e di a do ndjej me nxehte a bore. S’e di sa gjatë do të vazhdoje Por di sa shumë te dëshiroj E di sa shumë ti me gezon Kur pak vëmendje me kushton. E ndjej se shumë do të te dua Sa kohe këto buzë do me puthin mua Sa kohe që zemra do t’me punoje Emrin tënd do të kem ne goje. S’e di sa shumë do të zgjase kjo jetë S’di si do shkoje ne te vërtetë Por diçka di me siguri : Ajo që dua je veç………. TiKjo dashuri kaq e rrembyer kaq e brishte kaq e bute kaq e pashprese kjo dashuri e mire si koha kur koha eshte e mire e keqe si koha kur koha eshte e keqe kjo dashuri kaq e vertete kjo dashuri kaq e bukur kaq e sinqerte kaq e lumtur kaq e lehte qe dridhet nga frika si nje femije ne terr dhe kaq e sigurte ne vetvete si ne mes te nates nje njeri i qete kjo dashuri qe u fuste friken te tjereve i bente te flisnin i bente te zbeheshin kjo dashuri e pergjuar se e pergjonin e plagosur,e varrosur e mohuar,e harruar e plagosnim,e varrosnim e mohonim,e harronim kjo dashuri e tere kaq e gjalle ende e perdiellur krejt dashuria jote dashuria ime dashuria qe kishim dicka gjithnje e re qe s’ka ndryshuar asfare e vertet si bime dritheruese si zog e ngrohte si behari ne te dy mund te shkojme e te vime mund te harrojme gjumi mund te na zere mund te zgjohemi,te vuajme,te plakemi rishtas te fleme vdekjen te enderrojme te zgjohemi risht,te buzeqeshim,te qeshim e te rinohemi- dashuria jone mbetet aty kokeforte,kokeshkemb,kokederre e gjalle si deshira mizore si kujtesa marraqe si pendimet e embel si kujtimi e ftohte si mermeri e bukur si dita e brishte si nje femije na kqyr buzeqeshur pa na thene asgje prej gjeje dhe une e degjoj e ngjethur dhe kelthas kelthas per ty kelthas per vete te lutem per ty, per veten e per te gjithe ata qe dashurohen e qe jane dashuruar po,une kelthas per ty,per veten,per te gjithe te tjeret qe nuk i njoh Rri ku je atje ku ke qene qendro mos leviz mos shko ne qe dashuroheshim te kemi harruar ti mos na harro vec ty te kemi pasur mbi kete dhe na ngroh nga larg e me larg s’ka rendesi se ku nje shenjez jete na dergo shume me vone, ne nje kend te pyllit te kujteses papritmas mugello doren na jep e na shpeto… Jeta, dhurat e natyrës. Dashuria, dhutat e jetës, Puthja, dhurat e dashuris. Fundi i të qeshurit është mërzija. Fryti i të qarit është ngushllimi. Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet. ————————————— Çdo Dit pa ty, është sie një dit pa diell. Çdo mbrëmje pa ty, është si një nat pa yje. Çdo or pa ty, ësht si një jetë pa ndjenja. Çdo minut pa ty, është një minut si mos te isha në jetë. Çdo sekund pa ty, është si mos tmë reh zemra. – ËNDRA – ________________________________________ Një ëndërr plot ngrohtësi dhe dashuri , një ëndërr plot emocione dhe ndjenja , një ëndërr plot vujatje dhe mendime , një ëndërr ku mundem te them TE DUA , dhe shpresoj se nuk do të jet vetëm në ëndërr ________________________________________ ________________________________________ – VETEM TI – ________________________________________ Smundem të mendoj diqka më të mir në jet , se të dashuroj,të kam afer të ledhatoj , ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtësin tënde, Smundem të mendoj diqka më të mir në jet që ti të jesh i imi dit dhe net për mira vjet , për gjithmon, Smundem të mendoj diqka më të mir në jet që të vdes për ty i dashur , Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim. më mungon shumë, ani kisha dëshir që të jem pran teje DY FJALË ________________________________________ Dy fjalë që të gëzojn dy fjalë që të hidhrojnë , dy fjalë që tër jetën ta ndryshojn dy fjalë që kan domethënjen qka ndi unë për ty , këto dy fjalë dua që të mi thuashe edhe ti! dikushë thot se këto dy fjalë nuk jan shumë, por kan shumë rëndësi , me këto dy fjalë mundesh ta ndërtojshë një ardhmëri , edhe për këtë dua të ti them ty këto dy fjalë i dashur TË DUA ________________________________________ ________________________________________ SMUNDEM TE HARROJ ________________________________________ Si mundem të harroj një djalë që e kam dashur e ti si mundesh të harrosh nje vajzë që në zemër të ka mbajtur , Si ke guxim të harrosh atë që kurrë stë ka urrejtur Si ke force të largohesh nga ajo që të don për jetë? ________________________________________ ________________________________________ Të kam larg! ________________________________________ Të kam aq larg i dashur por prap të dua! Ti nuk lajmërohesh, pse më ke harrua? Cka bëra keqë që më nuk më don apo ndoshta ke qjet tjetrën qe më shumë e dashuron? Si i harrove ato ditët së bashku? A mund të na sjell zoti dashurin e përparshme? Ne mendjën time të kam vetëm ty Në zemrën time të ndjej vetëm ty Të luteëm zemër mos më harro dhe lajmërohu nëse ke kohë! ________________________________________ Dashuria Dora më shkruan Zemra më lëndon, më shkruaj i dashur në qoft se më Don! Mbi detin e qetë…. ________________________________________ Mbi detin e qetë lunnduronte një fletë mbi të ish shkruar “Të dua për jetë” Po se besove, puth buzët e mia që të kuptosh se ç’është dashuria. Të dua aq sa më do ti mua, dhe do të dua gjersa të tretem në qoftë se me ty do të mbetem. ________________________________________ ________________________________________ Të Dua! ________________________________________ Sikur qelli te ish letër dhe deti të ishtë bojë, nuk do shkruaja azgjë tjetër vec se ty i të dashuroj. E di që sje për mua, po desha të të them “TË DUA” ________________________________________ ________________________________________ Mos bëj! ________________________________________ Mos bëj që jeta ime të duket kot, mos bëj që nga syt e mi të dalin vec lote. Mos bëj që vdekjën ta kërkoj, se vetëm e vdekur mund të të haroj. ________________________________________ ________________________________________ Ruaje kujtim nga shpirti im! ________________________________________ Lexo këtë mesazhë që del nga shpirti im e në me do ruaje si kujtim Grise nëse s’më do, bëje cop e therime, po ta dish bashkë më të ke thyer zemrën time. ________________________________________ ________________________________________ Digjem për ty! ________________________________________ Më fal një buzqeshje zemrën mos ma lëndo, më thuaj dhe njëherë të dua dhe fort më përqafo. Z’dua ta di se cila je, kjo zemër për ty po rreh, ky sy për ty po qan, sepse dua të të kem pranë. Nëse një ditë do bëhem hi, ta dish se jam gjegur për ty. ________________________________________ ________________________________________ Të dua shum ________________________________________ Unë stë kërkoj të më duash shumë, por të paktën çerekun nga sa të dua unë. Ndoshta t’jetoj pak se jeta rrjeth si lumë, ku i dihet jetës ndoshta s’jetoj dhe shumë. Me ditë apo me vite, por sa te jetoj, vec teje tjetër kurrë s’do dashuroj. Shpirti im ________________________________________ Shpirti im lëkundet si tërmet. Atë ditë që do me dashurosh në botë do bëhet qamet. Të betohem me Zot e se ty të dua pafundesisht. E dashura ime të lutem kthehu përgjithmon se zemra ime ty po të kërkon. Unë për ty shumë po vuaj e këtu pa ty vetja më duket e huaj. ________________________________________ ________________________________________ Meritoje dhe mere ________________________________________ Mos e merr të bukur se të tradhëton, mere të thjeshtë, ashtu sic e meriton. ________________________________________ Dua veç një çast! ________________________________________ Veç një çast do doja, veç një çast zërin ta dëgjoja, do të doja veç fytyrën ta shikoja, do të doja veç një çast me ty të qëndroja, do të doja veç një çast puthjen tënde ta shikoja, do të doja veç një çast dashurin ta kujtoja. ________________________________________ ________________________________________ Dashuria jonë ________________________________________ Lulja cel –> thahet,
uji gurgullon –> ftohet,
aklispsi fillon –> mbaron,
Dashuria jonë lindi dhe do të ngelet përgjithmonë.
________________________________________

________________________________________
E humba dhe vetveten
________________________________________
Duke humbur ty
E humba dhe veteveten
Dhe tani spo gjej dot
As njërën as tjetrën.
________________________________________

________________________________________
Mes akullnajave të shpirtit
________________________________________
Mes akullnajave të shpirtit Vrapoja,
Të gjeja vullkanin e dashurisë.
Por më kot më kot u lodha
Mes akullnajave vullkan skish.
Një fjalë e pathënë mbeti.
Një varg që kurrë nuk u shkrua,
Kujtimin tënd thellë në zemër Groposur
Pluhuri I harresës e ka mbulua
Unë hesht ti hesht
Kush të flasë?
Unë qesh ti qesh
Kush të kujtojë Tiktakët e zemrës
Qeë nuk pushojnë?
________________________________________

________________________________________
Bukuria!
________________________________________
Njerëzit nga bukuria mos I shiko
Se ajo shpejt të gënjen
Të tjerat shihi dhe mendo
Pastaj thuaj më pëlqen
________________________________________

________________________________________
Dhimbje në Zemër
________________________________________
Avione që ulen
Të tjerë qe ngrihen
Valigje që zbrazen
Ëndrra që fiken
Sy të përmalluar
Një lot I patharë
Buzë që dridhen
E s’thonë dot nje fjalë
Një zemër e lodhur
Nga zhgënjimi tkurrur
Një ëndërr e tretur
Në shkretirë në pluhur
Një yll që më ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Më lodhi ky fat
Më hedh e më pret
Dhimbja sot qan
Më lodhi kjo jetë.
________________________________________
Kush?

Kush troket sonte në derë?
kush me fal pak dritë në terrë?
kush jeton sonte për mua?
kush më thotë sonte TË DUA?
________________________________________
Bukuria!
________________________________________
U prish bota, u prish dynjaja,
dhe hupi krejt marrja.
Ra fustani, dul miniqi,
ma shum se shkolla, punon kafiqi.
Del plaku ne qershi,
e hek plistin mu ba mafi….!!
________________________________________

________________________________________
Në udhëkryqin e zemrës time!
________________________________________
Në udhëkryqin e zemrës time,
Ke kujdes.
Mos e humb rrugën,
se aty të pres.
________________________________________

________________________________________
Loti
________________________________________
I ra zemrës e biroj,
I ra gurit e shkatroj,
I ra lules e vyshku,
I ra hekurit e dryshku.
________________________________________

________________________________________
Të vështira jan ditët
________________________________________
Të vështira jan ditët,
kur syri të loton,
kur zemra nuk e gjenë
atë që shum e don.
________________________________________

________________________________________
Helmi i zi
________________________________________
E kam një kuti
me helm të zi
Nëse do të fejohesh për tjetrin
unë do ta pi!!!
________________________________________

________________________________________
Dashuria
________________________________________
Kur të pash më lindi simpatia
Kur më buzëqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur më fole e dita
që dot më thuash TË DUA
kët e vrejta nga buzët e tua.
________________________________________

________________________________________
Më the…..
________________________________________
Më the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
Më the TI AMO mu duk mashtirm,
Më the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
Më the TË DUA zemrën ma gëzove!
________________________________________

________________________________________
Në emër…..
________________________________________
Në emër të jetës
Jeto për mua!
Në emër të dhimbjes
Vuaj për mua!
Në emër të dashuris
Më thuaj TË DUA!
E kur të vdes un
Ti të jesh me mua!
________________________________________

________________________________________
Një këshill
________________________________________
Një këshill: ke kujdes!
Një kërkes: mos ndrysho!
Një dëshir: mos më harro!
Një genjeshter: nuk të dua!
Një e vërtet: më mungon për jetë!
________________________________________

________________________________________
Dy zemra
________________________________________
Dy Zemra lindin
Dy Zemra qeshin
Dy Zemra qajnë
Dy Zemra vdesin.
________________________________________
Nuk më duhet
________________________________________
Nuk më duhet kjo jetë
Nuk më duhet kjo rini
Kur s’të kam afër meje
Gjithmonë do të vuaj për ty
Mos i beso askujt
________________________________________
Mos i beso askujt,
e mos e urrej veten
por më beso mua,
që për ty e jap jetën.
Edhe pse je larg,
asgjë smë pengon.
Largësia na ndan,
Dashuria na bashkon!
________________________________________

________________________________________
Unë për ty
________________________________________
Unë për ty e shes traktorin,
me gjith okumllatorin,
oj prepalic,
si ma preve zemren me brusalic,
tu m’shetit naper ulic, me kolic
ma theve komen, me bone për n’bullnic!
________________________________________

________________________________________
Pyete Zemrën tënde!
________________________________________
Nëse je i vetmuar,
nëse je në mendime,
pyete zemrën tënde!
A e don zemrën time?
E kam një dëshirë,
është shumë e thjesht,
të isha afër teje,
tjetër s’kisha desht!
________________________________________

________________________________________
Në mesin e natës
________________________________________
Në mesin e natës,
në terrin e zi,
unë rri e zgjuar,
dhe mendoj për ty!
________________________________________

________________________________________
Pa ty!
________________________________________
Pa ty bota e humb kuptimin,
pa ty dielli e humb shkëlqimin,
pa ty dita më erësohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty ëndra nuk ëndërohet,
pa ty zemra më helmohet!
________________________________________

Ti fali
________________________________________
Ti fali syt, nëse ti i shikon!
Ti fali duart, nëse ti i shtërngon!
Ta fali shpirtin, nëse ti më përqafon!
Ta fali zemrën, nëse ti më don!
________________________________________

________________________________________
Të DUA
________________________________________
Të dua – më don
të kujtoj – më kujton
të kam në zemër – në zemër më ke!
por e keqja është, se larg meje je!
________________________________________

________________________________________
Zemra zemrës
________________________________________
Zemra zemrës po i thret,
hajde hajde mos rri vet,
le të gzohen zemrat tona,
se krejt bota është e jona!
________________________________________

________________________________________
Dëshiroj
________________________________________
Dëshiroj të shof me sy,
të mos më djeg malli për ty,
sikur të isha reze hane,
do të hi në dhomën tande,
vetëm ta dish se sa të dua,
s’do tjetosh as një orë pa mua!
________________________________________

________________________________________
Kur të pash
________________________________________
Kur të pash më lindi simpatia,
kur më buzëqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur më fole e dita,
që do t’më thaush të dua,
këtë e vrejta nga buzët e tua!
________________________________________

________________________________________
Hapi krahët shpirti im!
________________________________________
Hapi krahët lartë në qiell,
ti për mua je diell,
por e lumtur prap nuk jam,
se TY afër nuk të kam!
________________________________________

________________________________________
Të dua….
________________________________________
Të dua, për ty vuaj!
Të dua, për ty shkruaj!
Të dua, për ty ëndëroj!
Deri në vdekje ty s’të harroj!
________________________________________

________________________________________
Do të flas për ty!
________________________________________
Unë jetoj, se të dua shum!
syt e tu, i shoh edhe në gjum!
Jetën do ta jap, për tënden dashuri!
në varr kur do t’më pyesin,
do të flas për ty!
________________________________________

________________________________________
Sy….!
________________________________________
Sy të zi ka plot,
por ata jan të kotë,
i vetmi për mua,
je ti në kët botë!
________________________________________

________________________________________
Zemër…….!
________________________________________
Më mir i varfur,
zemër PATRIOT!
Se sa i pasur,
e zemër IDIOT!
________________________________________

________________________________________
Malli për ty!
________________________________________
Malli për ty, frymën mandali!
Eja tek unë, një puthje ta fali!
Kur t’mi puthish buzët e mia,
e din o shpirt, qka është dashurija!
________________________________________

Sa të doja

Ditën që u bashkuam
kuptova ç’është dashuria,
ditën që u ndamë,
kuptova ç’është vetmia,
gjëja më e keqe, ishte tradhtia.

Ditën për ty mendoja,
natën rrija pa gjumë,
s’do të ket djal tjetër,
që do të dojë kaq shumë.

Ti nga unë po largohesh,
me sy të trishtuar m’vështron,
ç’dhimbje më ke shkaktuar,
ti asgjë s’kupton.

Ti më bëre të kuptoj jetën,
më bëre të kuptoj dashurin,
kuptova atë që kurrë s’dëshiroja,
më bëre të kuptoj tradhtinë.

Tash dua nga unë të largohesh,
sepse tradhtinë se meritoj,
shpresoj që kurrë most të pendohesh,
se ty më s’do të pranoj

Per ty

Sa te veshtira jane ditet kur syri loton,
kur zemra nuk e ka afer ate qe e dashuron,
si nena ne lindje, si dielli ne perendim,
thura keto vargje, per ty o shpirti im.
Kurrë nuk të harroj, në mendje te kujtoj
dhe zemren degjoj, më thotë të mos shkojë.

Nje leter per ty e dashur…

Po e nisi kete leter me fjalet, te desha, te dua dhe do te dua pergjithmon. Ah sa veshtirë qenka që nën dirigjimin e vuajtjes së tmerrshme dhe nën tingujt e melodis nga thellësia e plagëve shpirtërore ta nxjerrësh ndonjë shkronjë dhe ta shkruash fjalën-dashuri. Dashuri, ky vullkan i vuajtjes shpirtërore. E dashura ime, tani jemi te ndarë. Këtë nuk mund ta mohoj, por një gjë të tillë ende nuk e besojnë syt e mi te shkruar, të cilët edhe pse të përlotur dhe të lodhur nga nostalgjia e mungesës sate, ende shpresojnë se një ditë do të pendohesh dhe do të kthehesh ne ngrohtësinë e shpirtit tim, aty edhe na mbeten pergjysmë përpilimet e planeve te reja për një të ardhme te lumtur. Por jo, këtë nuk e besoj se jam tuxan. Kushedi ndoshta edhe do të ndodhë. Dhe nëse ndodh , atëher do të isha njeriu më i lumtur në botë. E dashur po i shkruaj këto vargje të shkurtëra jo për të të thën se sa të kam dashur, sepse këtë e di edhe ti vet, por vetëm desha të të them se unë i dashuri yt i dikurshëm, edhe pas gjithë asaj që ma bëre, ende jam i gjallë dhe jetoj i vetmuar në një skaj te kësaj bote të quditshme. Ende, unë i gjori te dua, më shumë se qdo gjë tjetër në botë. Ti e di se unë gjithmon ti pranova këshillat e tua, ndërsa ti kurr nuk i pranove këshillat e mia dhe pikërisht për kët shkak, në mes heshtes sime dhe dështimit tënd u formua hendeku i urrejtjes në të cilën pastaj u futën plumbat e xhelozis qe na e vrane dashurinë. Por kurrë nuk arritën ate dashuri ta shuajnë. Na e vranë dashurin, ndersa ti me vrap u largove drejt asaj lagjeje, pa u mërzitur fare. Të lutem, si nuk pate pak mëshirë për lumin e madh të lotëve të mi, qe i derdha atë ditë duke folur me ty, spate mëshir as per lutjet e shumta që ti bëra. Si e shkele premtimin që ma pate dhënë, se vetem vdekja mund të na ndajë… E dashur, te them edhe një herë unë vuaj për ty. Ende më përkund hija e dorës sate në djepin e ëndërrave të mia.

Ende të dua…

Ditë me shi,
në ballkon qëndroj,
shkruaj këtë poezi,
dhe për ty mendoj.

Nga dashuria per ty,
u bëra poet,
ti ike nga unë ,
e më le të shkret.

Nga malli që kam për ty,
natën të ëndërroj,
të dua më shum se kurrë,
edhe pse larg teje qëndroj.

U ndave nga unë,
tani na ndan largësia,
isha i lumtur aq shumë,
tani më mbyt vetmia.

Edhe pse e don tjetrin,
unë ty të dashuroj,
edhe pse tradhtia s’ka sherim,
unë atë e kuptoj.

Edhe pse je largë,
unë të dua shumë,
ditën mendoj për ty,
tërë natën rri pa gjumë.

Ndoshta trupin ja fali tjetrës,
por zemrën ta kam falur ty,
se vetëm tek unë në kët jet,
e gjen dashurin e vërtet.

Më ke humbur

Kur të kesh mall
dhe unë do t’kujtohem
mos qaj me lot
se unë ma s’të afrohem.

Ma ke vra kët zemër
më ke lan pa shpirt
më ke lan pa shpres
prej Dites kur je ik.

Loti më ka vra
sa se merr me mend
vendi yt bosh.
brenda shpirtit tem.

Ti me harrove mua ,
unë më s’të dua
fati s’punoi
për ty dhe për mua.

Tash s’ka mbet gja tjetër
veq të uroj sukses
qofsh e lumtur,
se mu më s’do më gjesh..!!

Pse me le ?!

Zgjohem në mëngjes, e ndjej aromën tënde dhe s’mund të qohem nga shtrati, s’më lën të mjerat keto kujtime. Ku je ti, ç’je duke bërë, pse s’më thërret, pse s’më shkruan, pse s’më thua më Të dua si më parë,pse nuk e kupton që dashuria ime është e sinqertë, fjalët e mia janë të vërteta dhe asnjëherë gënjeshtra si fjalët tua?! Gjithmonë të besova por asnjëherë s’të kuptova pse më gënjeve, pse s’më besove mua kur te thash Te Dua ,ende të dua dhe për ty po jetoj sepse as vet se di sa shumë të dashuroj. Ku je tani, me kënd je, kujt po ja thua te vërteten,qe mu asnjëher s’ma tregove vetveten . . . . !!!

Sjelljet e tua

Me se 4 vjet ty te dashurova
dhe asnjehere nuk te lendova
te adhuroja porsi floriri
por ti mu trete porsi qiriri.

Kur me the jo per here te pare
shume u merzita nga turpi s’kam qare
kur me the jo per here te dyte
nate e dite lot me rridhnin nga syte.

E para iku e dyta shkoi
por rastin e trete kur se harroje
se fajin qe kishe ma ngarkove mua
me sjelljet e tua me thoje s’te dua.

Une kujtoja se isha i pari
ne zemren tende i dashurise lajmetari
por mallkoj veten qe shpejt ty tu dhashe
dhe ne kthetrat e tua menjehere une rrash.

Dhe tani me vjen keq moj vash
qe ne letren time lamtumire te thashe
e di qe do vuaj,keshilla s’pranoj
por te pakten di qe nuk ju dashuroj.

Kur mbi varrin tim fillon punimi, kur mbi trupin tim fillon vajtimi, kur mbi kokën time vihet kurora atëher dije e dashur se të harrova !!!

Gj’do natë po vdes nga pak , se vdekjen e kam afër e ty të kam largë.

ME SHPRESE…

Shpresa vdes e fundit e tash jetoj me shpres,

dua te jetoj per ty ne preherin tend te vdes,

ndoshta do te dua perseri ndoshta do te dua me zemer,

ndoshta ende nuk do ta harroj ty ate te bukur emer,

valle a me deshte vetem nje pik ,

perse ne zemer tash me ngule thik,

perse tani te jetoj pa shpres ,

kur shpresa eshte ajo e fundit qe vdes,,

sa te besova , nuk e merr me mend,

ne zemren time , ti pate zan vend,

ne zemren tende une fitimtare,

por ne jeten time ti dole tradhtare,

ne syt e tu sa shume un besova,

se do t’me tradhtosh as qe e mendova,

sa te besova , tash une mendoj,

perse keshtyu fati , mua me mashtroj,

mos u ben ne jete tradhetare,

mos u ben ne jete pa zemer,

mos u ben laperice se nuk je e vetmja femer,

nuk dua tani te vdes,por dua te jetoj me shprese,

se jeta eshte e tille, shpresa e fundit vdes…

Mos me kujto cdo nate se me mer inat,kujtom nje dite kur te jesh merzit,mos me kujto ateher kur je vener,edhe pse une te kujtoj cdo here.

Vuajtja…

Sa yje ka nata, smundesh me i numru,
sa vuaj për ty, smundesh me besu
këtë që po ta shkruaj, mos ja shkruj askujt
se zemra ime nuk ësht e gjithkujt.

Nese je ne vetmi nese je ne mendime pyete zemren tende a e do zemren time kam nje deshir eshte shum e thjeshte te isha me ty tjeter skisha desht !!
Shoferi

Dite e bukur dite pranvere
edhe qielli pa kufi
me makine shoferi shefin
sec e con per bukuri.

Por papritur ky shoferi
i hutuar sec na mbet
ne udhekryq na sheh nje vajze
fik makinen me te shpejt.

I hutuar flet shoferi
ketu duhet qe te zbres
kesaj udhe nuk kam shkuar
eshte e mira qe te pyes.

Dhe ja shpejt zbret nga makina
edhe vajzes pas i shkon
e pyet vajzen gjere e gjate
sa vjec eshte e si e thone.

Edhe vajza i pergjigjet
15 i kam kaluar
15 i kam kaluar
asnjehere e dashuruar.

Vajze e djale bisedojne
kuvendojne qe te dy
por shoferi s’pyet per rruge
se se lene ata dy sy.

Kur u kthye tek makina
gjithe inat shefin e gjet
shume pyete more djale
c’paske qene per muhabet.

Po vertet i thote shoferi
u vonova po s’kam faj
se ketu ka kaq shume kthesa(vajza)
sa une s;di se nga t’ia mbaj.

Dua te takoj naten atje ku ska njeri
ne rruget e pa fund , vetem un dhe ti
dua ti prek floket ,e te puth ne sy ,
ate qe me deshi zemra ,e gjeta tek ty .

Një ëndërr…

Nje enderr e nates
me zgjoi nga gjumi
po me rrjedhin djerset
sikur rrjedh lumi.

Nje enderr e bukur
me ty pran teje
te perqafoj fort me duar
dhe s’mund te ndahem prej teje

Nje enderr e nates se erret
ra si hije ne mesin tone
dhe nje dashuri te pathyer
ajo e theu pergjithmon.

Nje enderr e pash me ty
nje enderr te gjate dhe me lot
ti me ike pa LAMTUMIR
dhe u trete ne kete bot.

Nje enderr qe dikur e kisha
me nuk e kam kurr per jete
nje dashuri qe ty ta fala
ajo me humbi pergjithmone.

Nje enderr me gjak te plageve
nje enderr me lotet e syrit tim
nje enderr qe vetem ty te kisha
tani me mbeti plage pa sherim.

Nese te dua me duaj edhe ti mua nese te urrej me urrej edhe ti mua por une nese vdes jeto jeten edhe per mua dhe meso se nje ENGJELL te ka dashuruar!!!

Besom mua…

Mos i beso askujt e mos e urrej veten..
Por me beso mua qe per ty e jap jeten
Edhe pse je larg asgje sme pengon
LARGESIA na ndan DASHURIA na bashkon

Sa kam dëshir të lahem me ty në kadë të më reshqasish mbi trupin tim ta ndjej aromën tënde .. I dashuri sapun , hehhe!!!!

Emrin tënd…

Nje dite te nxehte vere buze detit kalova ,
mbi reren e lagur ,emrin tend une shkrova .
Por ja valet e detit ,si perbindesh u hodhen,
emrin tend te bukur ,erdhen e ma moren ,
Perseri kete emer, e shkrova ne nje flete,
po papritur fryu era ,ma mori me te shpejte.
Duke ardhur dimri debora ra nga qielli ,
e shkrova kete emer ,por ma shkriu dielli
Emrin tend te bukur e shkrova ne zemer ,
por ishte xhelozia ,qe e largoi ate emer .
E shkrova kete emer, sepse fort të dua
por asgje spranove ,dhe emri yt u shua.

Edhe pse je larg edhe pse je largua, me sy nuk te shoh me zemer te dua,po te pres me vuajtje e me vaj,dashurin ton ne zemer e mbaj!

TI ISHE DJALL
Sa drita e henes,
qe eshte aq e zbehte,..
aq te me doje, por te me doje Vertete..
Vertet, a me doje Valle??
Ti dukeshe Engjell, brenda ishe Djall!

Une LOVE TY, ti LOVE mu , ME NA PA NANA JOTE , KA ME U TRANU

Bashkë

Se do me hysh ne zemer, kurre jo se mendova ,
te njoha thjeshte me emer dhe emrin sta harrova,
Se di sa te dua ,se di sa me do,
se di sa me njeh mua, se di sa te njoh ,
S’di asgje per ty asgje sdua te di,
te dua sic te shoh, te dua sic te njoh,
Asgje sdua te di, cdo gje do bej per ty ,
qe mos te humbase kjo dashuri ,
mendova te rrime bashke te dy.

LOVE IS LOVE,I LOVE MY LOVE,MY LOVE IS YOU,SO I LOVE YOU!!!.

Edhe kenga e bilbilit pa ty me duket vaj! Edhe nese gezohem pa ty me duhet te qaj! Edhe pse ike nga jeta s`te ndaj!Kujtimet për ty ne zemer i mbaj!

Numrat fillojn me 1,2,3 Alfabeti fillon me A,B,C Muzika fillon me DO,RE,MI Dashuria fillon me mu e ti.

Mosbesimi

Nje puthje te kerkova
dhe nje betim ti deshe,
u betova per qiellin
dhe ti buzëqeshe.
U betova per malin,
eshte i madh me tha,
u betova per detin ,
eshte i thelle sa ska,
u betova per dashurine ,
me genjeve me tha.

Ti zemres time nje borgj i ke mbet, qe hyre dhe ja more dashnine e vertetë.

“MOS HARO SE KUSH TE DESHTI”

MOS HARO SE KUSH TE DESHTI
MOS U BAN I PA SHPIRT
DASHURIA JON KU VAJTI
XHER NE QIELL PO ARIT
ATE DIT KUR U LARGOVE
TRUPIN TIM PO E MBULON ZIA
MOS PYET KEND SE DO TE PENDOHESH
SE ME KA VDEKUR LUMTURIA

SHTRIMA DOREN PER HER TE FUNDIT
DHE MBAR RRUGA TE QOFT KA SHKON
DO TE VDES NGA DASHURIA
KUR NJE QYQE DO TE KENDON
AJO PER MUA DO TE VAJTON!

A te fol dikush ma embel se un,a te fal dikush lumturi ma shum se un,a te mungon sonte perqafimi im,a mund dikush ta ze vendin tim.

Koha…

Kërkojë kohën e humbur, kërkojë jetën kur isha fëmijë,
kërkojë ditën kur u dashurova për herë të parë,
kërkojë atë që e kam humbur e që nuk vjen dot!
e dashura kohë të lutem kthehu vetëm pakë

Lumi rjedh uje zemra pikon gjak dua te te shoh por jemi shum larg me thik me më ther ,aspak nuk ankoj. i vdekur gjithmon per ty do të mendoj.

FALJE NUK PRANOJ

Loti le të kthehet në gjakë
zemra ndash edhe le të plas
Letrat që i kamë shkruar për ty
le të digjën e të bëhen hi
se unë më nuk eksistoj për ty

Në ty isha tepër e dashuruar
mbas teje shumë gjëra kisha harruar
mirpo aspak nuk kisha pritur
se një ditë do të më kishe ikur

Për mua mos u brengos,vazhdoje jetën, se une c´tash kan gjet një tjetër
prej cdo ditë në ditë ajo ma zgjat jetën,
në zemër ka të mbjellur dashurin.
Kam atë që më ledhaton
atë që me zemër më donë
që për mua vdes e mbaron.

SI TA NDALI LOTIN

Si ta ndali lotin
si ta shuaj mallin
ti ne zemren time
veq po e ndez zjarrin
nese nuk me don
nese sme dashuron
pse me provokon

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Një mendim te “Poezi dashurie nga Kosova”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s