Kuriozitete seksuale

Aktiviteti seksual perfaqeson finishin per te arritur ne cdo marredhenie sentimentale, seksi, ne fakt, shpesh perdoret si nje instrument per te bere me te forte nje lidhje intime ne cift dhe te ndajne se bashku emocione te forcojne lidhjen. Por cilat jane kuriozitetet ne jeten seksuale? Ja nje liste e statistikave mbi erotizmin.

Semundjet seksualisht te transmetueshme, rreth 50% e njerezve seksualisht aktiv, qofshin meshkuj apo femra, rrezikojne te takojne virusin HPV te pakten nje here ne jete. Infeksionet e provokuara nga ky virus sic njihet me emrin “papilloma humane”, mund te shkaktoje semundje dhe irritime te lekures duke sulmuar ne dy forma te ndryshme, nje eshte “jo e demshme” ndersa tjetra mund te sjell nje mase tumorale. Rreth 90% e sistemit imunitar i njeriut arrin te luftoje kete infeksion per rreth 2 vjet.

Nje statistike tjeret i perket numrit te partnereve nga ku eshte ndertuar nje marredhenie seksuale. Sipas sondazheve te ndryshme ku kane marre pjese njerez te moshes 20 deri 59 vjec mesa duket femrat mund te kryejne marredhenie seksuale me 4 meshkuj ne te gjithe harkun kohor te jetes se tyre, ndersa meshkujt kane nje mesatare prej 7 partneresh. Edhe mbi orgazmen ka diferenca te dukshme mes femrave dhe meshkujve, ne fakt 75%  e meshkujve arrijne gjithmone orgazmen gjate marredhenieve seksuale, ndersa 29% e femrave mund te kete rezultat.

Humbja e virgjerise rezulton te jete nje rast studimi me te vertet interesant, mosha mesatare e nje djali qe humb virgjerine eshte rreth 16 vjec, ndersa per femrat hapi i madh ndodh pasi kane mbyshur te 17-tat. Pervec aspektit te lidhur me kenaqesine fizike qe seksi lejon te ndjeni, mesa duket meshkujt udhehiqen edhe nga nevoja per te pasur marredhenie seksuale per te kenaqur deshiren e atesise, me fjale te tjera, te gjenerojne femije. Ne kete rast, eshte e rendesishme te studiohet gruaja moderne ne lidhje me memesine, 2/3 e femrave qe kane pasur nje shtatezani kane zgjedhur te punojne, ne 80% e rasteve kane zgjedhur te qendrojne ne vendin e tyre te punes deri ne muajin e fundit para lindjes.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s