Zbulime mbi autizmin

Ka shumë raste kur institucionet, por edhe vetë shoqëria nuk tregojnë mirëkuptimin e duhur ndaj fëmijëve të prekur nga autizmi dhe shpesh familjeve të tyre u duhet të përballen me një sërë vështirësish dhe problemesh të llojeve të ndryshme.

Edhe mungesa e mësuesve mund të jetë një problem, por problemet ekzistojnë edhe kur këta persona rriten.

Për këtë arsye, shoqëria, të gjithë ne kemi akoma shumë për të bërë në këtë drejtim. Këta fëmijë kanë nevojë për mbështetje, përndryshe ata dhe familjet e tyre do të ndihen të izoluar.

Një përpjekje e tillë është edhe realizimi i këtij mjedisi të specializuar, i cili ofron shërbime për 10 fëmijë dhe të rinj autistë, nga 50 fëmijë të diagnostikuar me probleme të zhvillimit dhe me aftësi të kufizuara mendore dhe fizike, të cilët marrin shërbime ditore të specializuara në këtë qendër.

Mjedisi i veçantë i krijuar për zhvillimin e terapisë për fëmijët me autizëm, ka për qëllim ofrimin e një shërbimi specifik, i cili shërben për të stimuluar shqisat dhe ndijimet e fëmijëve, në vijim të programit të trajtimit individual për çdo fëmijë.

Për fëmijët me autizëm, informacioni shqisor i marrë nga mjedisi është shumë i rëndësishëm dhe bashkëveprimet midis fëmijës dhe mjedisit ndikojnë në zhvillimin e trurit dhe ndikojnë në proçesin e të mësuarit.

Për të ndihmuar këta njerëz në vështirës, një qendër e posaçme u ngrit nga Bashkia e Tiranës dhe ka nisur këto ditë punën.

Kryetari i Bashkisë Edi Rama, thotë se qëllimi i terapisë që do të zhvillohet në këtë mjedis është të përmirësojë aftësinë e trurit për të përpunuar informacionin e marrë nëpërmjet shqisave, në mënyrë që fëmija të rrisë aftësitë ndërvepruese të tij në aktivitetin e përditshëm.

Gjatë kësaj terapie, fëmija do të ketë mundësi të bashkëveprojë me terapistin dhe të kryejë një aktivitet që kombinon ngacmimet shqisore me lëvizjen.
Përveç kësaj, një ndërhyrje tjetër që Bashkia e Tiranës po zbaton paralelisht, është dhe trajnimi i stafit edukator të çerdheve, për njohjen dhe dedektimin e hershëm të fëmijëve që shfaqin probleme të veçanta të zhvillimit, gjë e cila mundëson ndërhyrjen në kohë për këtë kategori fëmijësh.
e.r/NOA

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Një mendim te “Zbulime mbi autizmin”

  1. e kam nje djal 7vejqar mejket me ka than se nuk degjjon por kur ta thirrr ma kthen pergjigjjen Ap.sh,alban, ku jeemi,qitu thot t kosov por kur ta veti 2her ,nuk fol mo ater ju lutm nes kish mujt me ndimu olta

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s