Qen që flasin nje armë e Hitlerit për luftën

Adolf Hitleri ishte i njohur per dahurine qe shprehte ndaj qenve.Ai vret Blondin,qenin e tij besnik,nje rrace e paster gjermane,perpara se te kryente vetvrasjen ne bunker ne vitin 1945.

Sipas Profesor Jan Bondeson,në Universitetin e Cardiffit, nazistët kishin planifikuar mësimin e qenve,për përdorimin e tyre në luftë.

Duket si teme e një filmi, por gjithçka është e vërtetë: nazistët kishin menduar dhe për këtë fakt,kete e tregon profesori në librin e tij “Amazing Dogs: A Cabinet Of Canine Curiosities” (“Qentë e jashtëzakonshëm: kabineti i kurioziteteve për qentë”).

Sipas kërkimeve të profesorit, nazistët shpresonin që qentë, të konsideruar si qenie me inteligjencë afërsish sa ajo njerëzore, mund të komunikonin me SS dhe të merrnin pjesë në operacione lufte.

Që Adolf Hitler ishte i dashuruar me qentë kjo tashmë dihej: vrau Blondin, pastorin e tij gjerman dhe kjo para se të vetëvritej në bunker në 1945.

Megjithatë me sa duket, ai ka hapur dhe një shkollë për të mësuar miqtë më të mirë të njeriut për të komunikuar.

“Tiersprechschule Asra” (shkolla e gjuhës së kafshëve) është hapur gjatë viteve 30 në Leutenburg, pranë Hannover dhe qëndroi e hapur përgjatë gjithë luftës.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s