Instrumenta muzikore te pazakonta

Shumica prej nesh janë të njohur me pianon, kitarën, baterine,instrumentat frymore etj..që përbëjnë shumë orkestra. Megjithatë, duke pasur parasysh numrin e madh të kulturave të ndryshme që ekzistojnë në planetin tonë, nuk eshte për t’u habitur që njerëzimi ka arritur të prodhoje disa instrumente muzikore mjaft të pazakontë gjatë historisë.

Me poshte jane renditur disa instrumenta muzikore pak të njohur, te rastësishëm, të harruar dhe instrumente të çuditshëm në kërkim nga e gjithë bota.


Kjo është nje Pikasso, dhe sigurisht duket si diçka origjinale e artisteve surrealist të njohur .Pikasso mori dy vjet për t’u ndërtuar, ka katër qafat dhe42 tela në total dhe ndoshta duhen më shumë se dy duart për të luajtur atë:Qestër,një instrument me tela te shtrirë mbi një kuti druri , është i njohur për disa njerëz, si pasojë e përdorimit të tij në filmin 1949 Njeriu i Tretë , por instrumenti ka qenë i harruar që nga ajo
kohë.Erhu nga Kina është e ngjashme me një violinë kinez, me një bazë që është më i zgjatur në formë.Fjala Erhu mund të përkthehet përafërsisht në anglisht si “qejf jugore .Perbehet nga nje kuti e vogël e frre, në fund të instrumentit është i mbuluar me … lëkurës python:Guitar Harpa, është pak e njohur,megjithse në fakt ka qenë rreth e rrotull për të paktën dy njëqind vjet. Kjo është në thelb një kitarë akustike me një qafë të dyte që përmban tela si një harpë:Bonanga Javanese ka një kornizë druri në të cilën gonget prej tunxh janë të lidhur së bashku. Kokat e bronzit goditen me shkopinj te mbushur për të krijuar nje ton te plote :Alphornalpenhorn ose briri alpin është i lidhur kryesisht me Zvicrën dhe Alpet, por brirë të ngjashme prej druri janë përdorur në shumicën e rajoneve malore në Evropë gjatë shekujve:Kjo shumëllojshmëri e borive të quajtur wakrapuku është bërë nga metali ose bri kafshësh dhe është një instrument shumë i vjetër, që daton qe në kohët para-kolumbiane në Ande:The clavichord i cili mund të përshkruhet si një piano tabletop, u shpik në fillim të shekullit të katërmbëdhjetë dhe ishte shumë e famshme nga shekulli i 16 deri shekullin e 18, kur u shfaq piano e parë . The clavichord ishte harruar pothuajse qe nga viti 1850, por gëzoi një ringjallje entusiaste e entuziastë në fillim të shekullit të njëzetë:Tipari dalluese i didgeridoo nga Australia është selidhet kaq ngushtë me tokën poshtë.Instrumenti është bërë nga druri eukalipt që është zbukuruar nga termitet dhe daton rreth 1500 vjet:Uillean tuba janë të llojit të bagpipes, të përdorura në muzikën tradicionale irlandeze. Tubacionet nuk janë si ne version skocez, por në vend bërrylit të drejtë vepron shakulli, e cila pompom një qese në bërrylin e majtë. Kjo pastaj prodhon ajër për shtate tubat shtatë e instrumentit:Kaval është një lloj fyelli,eshte përdorur në kohë të ndryshme nga muzikantë në Armeni, Azerbajxhan, Bullgaria, Maqedonia, pjesë të Greqisë së Veriut, Rumania, Serbia jugore dhe në Turqi:Bombardoj është e ngjashme me një oboe dhe është përdorur në muzikën Breton në pjesën veriore të Francës.Eshtë shumë e fortë dhe kërkon frymë aq shumë për të luajtur, sa qe cdo lojtar ka nevojë për një pushim pas cdo dhjetë sekonda:Okarinë është një flaut antik-si instrument shumë i hewrshem, që daton të paktën 12.000 vjet.Instrumente të këtij lloji kanë qenë të njohur në Kinën e lashtë, por spanjolli pare e futi okarinën në Evropë, pastaj me pas e kaloi pas pushtimeve të tyre në Amerikën Qendrore dhe Jugore në shekullin e gjashtëmbëdhjetë.

Ai u bë i njohur si një instrument lodër për fëmijë, i aftë përtë luajtur disa tinguj, derisa versioni modern i okarinës u zhvillua nëItali në mesin e shekullit të nëntëmbëdhjetë:


-String Shamisen,te tre nga Japonia është si një banjo, por me një bazë të vogël dhe të qafë te holle.Është zhvilluar nga Sanshinet me permasa më të vogla, trupi i të cilave është mbuluar në lëkurë python, e cila ka origjinën nga Okinava dhe Ishujt Ryukyu. Shamisen është përdorur në muzikën popullore japoneze dhe është i perdorur nga artistë e rrugës:Bonus:Stacioni KISS FMradio braziliane ka shpikur një kasetë-muzikanti ,ku mund luhet me instrumente standarde por shume veshtire per tu realizua.

Bugs

Estilen
Shkrime: 1901

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

2 mendim te “Instrumenta muzikore te pazakonta”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s