Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike

Shume njerez thone qe duan te ndahen me dike por nuk munden sepse kane nevoje per te.

Ne fakt ka nje ndryshim te madh ndermjet dashurise qe ke per dike dhe nevojes qe mund te kesh per te. Edhe pse duket se dashuria bazohet shume ne nevojat njerzore perseri ndryshimi midis dy fjaleve eshte shume i madh.

Le te supozojme se ti gjymtohesh dhe fillon te perdoresh paterica per te ecur. A thua dot se ti i do patericat? Sigurisht qe jo, ti thjesht ke nevoje per to sepse je vrare tek kemba dhe nuk ecen dot pa to. Ne fakt po e njejta gje ndodh edhe me dashurine.

Ndonjehere ne besojme se e duam shume dike, se e dashurojme marrezisht, kur ne fakt ne thjesht kemi nevoje per te vetem per arsyen se dicka nuk shkon tek vetja jone. Ne kte artikull do te tregohet diferenca e plote ndermjet dashurise dhe nevojes per dike ne menyre qe nje ndarje qe duhet te behet te kaloje pa mundime.

Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes

Le te marrim si shembull nje vajze qe eshte rritur nga dy prinder shume te distancuar, te cilet nuk jane kujdesur shume per te apo ti japin vemendje. Kur kjo vajze do te rritet ajo do te kete gjithmone dicka te palotesuar qe do ta ndjeje gjithmone, nevoje te tepert per dashuri, dhe mund te terhiqet me njeriun e pare qe e ben ate te ndjehet e rendesishme.

Ne kte rast kjo vajze nuk do personin, por ka nevoje per vemendjen e tij, per kte arsye ra ne dahuri me te.

Nese ti gjen nje person interesant qe ploteson kriteret e tua per nje partner te ardhshem atehere ti bie ne dashuri pa kuptuar me kte person. Por kur je i merzitur, i vetmuar, i deshperuar, ne nje nevoje te madhe per tu ndjere i vleresuar apo i dashur nga te tjeret, atehere ka mundesi qe te te genjeje mendja per te shkuar me personin e gabuar thjesht per te plotesuar keto nevoja edhe pse ne te vertete nuk e do personin, duke i prishur keshtu shume pune vetes.

Te duash dike dhe te kesh nevoje per dike

Kur ti bie ne dashuri thjesht per tju arratisur problemeve te tua, per tu ndjere me mire, per te hequr merzine apo per tu ndjere me mire me veten, atehere dije qe ti ke nevoje per ate lidhje dhe nuk e do ate.

Nese ty te lene vetem ne nje shkretetire pa asnje lloj ushqimi ti mund te kesh vertete shume nevoje per nje gjarper qe ta kapesh dhe ta hash, por a do te thote kjo qe ti i do gjarperinjte dhe qe ti i dashuron ata???

Ti thjesht ke nevoje per gjarperinjte sepse per momentin je ne nje situate shume te keqe, por sapo ti te shpetosh nga ajo situate ti nuk do te kesh me nevoje per gjarperinjte, bile nuk do duash me te shohesh me sy ndonje gjarper.

Disa njerez bien ne dashuri me gjarperinj sepse kane probleme emocionale apo psikologjike qe duan ti zgjidhin nepermjet tyre.

Te dish kte ndryshim mund te te shpetoje jeten

Pse mendoni ju se u lodha per ta shkruajtur kte artikull?
Ne fakt te dish ndryshimin ndermjet dashurise dhe nevojes per dike mund te te shpetoje nga shume telashe ne te cilat mund ta fusesh veten sepse:

  • Lidhjet qe bazohen ne nevoje nuk jane te shendetshme: Kthehemi tek shembulli me gjarprin. Ti do ta haje ate po te kishe nevoje megjithese nuk do te bente mire, dhe po e njejta gje ndodh me lidhjet. Per shkak te nevojave njerzit futen ne lidhje jo te duhura duke perfunduar gjithmone me ndarje me vone.
  • Dashuria zhduket kur zhduket nevoja: Sapo te zhduket nevoja dashuria mbaron, sepse e gjithe lidhja eshte bazuar vetem ne ate nevoje. Psh nese ti lidhesh me dike vetem sepse ndjehesh i/e vetmuar, atehere sapo jeta jote sociale te rregullohet ti do te vesh re qe nuk ke me nevoje per ate lidhje qe ke krijuar vetem per ate arsye, gje e cila do te shkaktoje ndarjen.
  • Ndryshimi ndermjet nevojes dhe dashurise: Nuk po them qe dikush mund te dashuroje pa pasur asnje lloj nevoje per dike. Ne fakt te gjitha lidhjet kane nje numer te ndryshem nevojash qe i mbeshtesin ato, megjithate sa me e madhe te jete perqindja e ketyre nevojave qe mbeshtesin ate lidhje ne krahasim me pelqimin e vertete per dike, aq me e pashendetshme eshte ajo lidhje. (Shih: Dashuria e vertete)

Lexo gjithashtu edhe

Koha nuk i sheron plaget, por vecse i rrit me shume

Dashuria

Pse dy vete dashurojne njeri tjetrin

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

3 mendim te “Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s