Si te qendrosh i motivuar

Si mundet dikush te qendroje i motivuar?
Ne qeniet njerzore jemi mjeshter te harrimit. E mban mend sesa qellime te rendesishme afatgjata keni pasur dhe i keni harruar fare?

Nuk keni dashur te beni perdite ushtrime ne palester? Nuk keni dashur te bini ne peshe? Po te gjeni nje pune me te mire? Nuk ishin te rendesishme kto qellime?

Secili prej nesh ka qellime te rendesishme te cilat deshiron ti arrije, por per shkak te natyres sone humane shume prej nesh i harrojne kto qellime dhe pastaj nje dite i kujtojme papritur kur dicka na i kujton.

Pyetja e rendesishme eshte: Si te qendrojme te motivuar gjate gjithe kohes per te mos i harruar keto qellime te rendesishme.

Menyra e duhur per te qendruar i motivuar

Miranda ka dashur gjithmone te bjere ne peshe sepse asaj nuk i ka pelqyer ndonjehere forma e trupit te saj.

Por per shkak se ajo eshte qenie humane dhe jeta e perditshme eshte plot me shperqendrime ajo e harroi fare kte deshire te saj, deri kur nje dite pa ne TV nje top modele shume te bukur, ne kte pike Miranda u kujtua perseri per qellimin e saj dhe u be prape e motivuar per ta arritur ate.

Tani pyetja eshte: Pse Miranda u ndje e motivuar vetem kur pa ate top modele ne TV? Thjesht sepse ne qeniet njerzore ndjehemi te motivuar kur dicka na kujton nje prej qellimeve qe ne i konsiderojme te rendesishme per ne.

Kjo do te thote qe menyra e duhur per te qendruar i motivuar gjate tere kohes eshte te gjesh menyren per ti kujtuar vetes qellimet e tua me te rendesishme gjate tere kohes.

Por si mund tja kujtoje vetes qellimet e tij nje person gjate tere kohes?

  1. Simbolet: Vizato nje simbol i cili te kujton gjithmone qellimet e tua te rendesishme sa here qe e sheh dhe pastaj vendose kete simbol si background ne kompjuter, vendose ne portofol, tavoline, krevat etj. Keshtu sa here qe do ta shohesh kte simbol do te kujtosh qellimet e tua te rendesishme dhe do te motivohesh.
  2. Muzika: Nese nje kenge apo muzike e caktuar te kujton ndonje prej qellimeve te tua te rendeshme atehere degjoje shume shpesh kte kenge. Mos e ndrysho listen e kengeve me te tjera qe te bejne te enderrosh me sy hapur, degjo vetem ato qe te kujtojne qellimet e tua, nese do te qendrosh i motivuar gjate gjithe kohes.
  3. Vizualizimi i qellimeve: Nese do te qendrosh gjithmone i motivuar duhet qe tia kujtosh edhe vetes keto qellime. Nje nga menyrat me te mira per ta bere kte eshte vizualizimi i qellimeve cdo nate.
Mbaje veten te motivuar
Nese e lejon jeten te te shperqendroje prej qellimeve te tua te rendesishme atehere ti do ta humbesh motivimin, bile do ti harrosh qellimet e tua fare.
Kjo gje eshte shume e rendesishme sepse nje nga shkaqet me te medha te depresionit dhe te jeteve te palumtura eshte pikerisht joplotesimi i deshirave dhe qellimeve.
Ja pse te besh te pamunduren per ta mbajtur veten te motivuar duke i kujtuar vetes qellimet eshte nje nga rruget me te mira per te qene i lumtur dhe per te jetuar nje jete me te gezuar.
Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

2 mendim te “Si te qendrosh i motivuar”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s