Si te kuptosh qe dikush te pelqen nepermjet catit ne facebook

Ne nje artikull te meparshem (Shenja qe tregojne se dikush te pelqen) u treguan xhestet te cilat tregonin se dikush te pelqen ose dhe qe te do. Kurse tek ky artikull do te jepen shenja te tjera qe tregojne se personi qe po caton me ty ne facebook te pelqen.

Shenjat qe zbulojne sa i interesuar eshte dikush kur je duke catuar.

Nje: Kur ti fillon te kesh interes per dike fillon edhe ndjen qe do te flasesh me shume me te, por per arsye te druajtjes, turpit apo ndonje arsyeje tjeter mbase edhe nuk do qe tia shfaqesh personit tjeter qe e pelqen.

Ketu eshte pika ku subkoshienca jote te tradheton dhe ti perfundon duke shkruajtur te njejtat gjera qe do doje te shkruaje por duke perdorur fjale dhe fjali me te gjata.

Pershembull kur dikush eshte i interesuar per ty ai/ajo ne vend te nje fjale “ckemi” te thjeshte, shkruan “C’keeeeemiiiiiiiiiiii”, duke treguar keshtu interesin e subkoshiences per ty.

Dy: E kunderta eshte gjithashtu e vertete: Kur ti ndjen qe nuk ke shume deshire te flasesh me dike pergjigjet e tua do te jene ne formen me te shkurter te mundshme. Do fillosh te perdoresh me shume “Po” dhe “Jo” si pergjigje ne vend qe te pergjigjesh me fraza te plota.

Tre: Kur personi me te cilin ti po caton heziton shume para se te shkruaje dicka atehere kjo mund te tregoje qe ti je i/e rendesishem per te dhe personi do te zgjedhi me shume kujdes cdo fjale qe shkruan.

Programi i catit te facebook por dhe ne shume cate te tjera te lejojne te shohesh se kur personi fillon te shkruaje me fjalet: X is typing a message”. Kur ti sheh qe kjo ndodh disa here pa marre ndonje mesazh atehere mund te nxjerresh si perfundim qe ti je i rendesishem per ate person.

Kater: Te pergjigjesh me më shume se nje mesazh eshte perseri shenje e interesit per te. Psh kur ti con nje “hi” dikujt dhe merr si pergjigje “ejjjj”, e ndjekur nga “Si ke qene”, pastaj “Sjemi pa fare”, kjo mund te jete nje tregues i interesit.

Nje minute
Perpara se te fillosh ti vesh re keto gjera duhet te jesh i vetedijshem per disa gjera te tjera.

Kur nje person eshte i lumtur per momentin mund te perdore pergjigjen “Ckemi” si ne shembullin e pare duke mos qene shume i interesuar per tjetrin.

Nga ana tjeter kur personi eshte i merzitur mund te perdore dhe pergjigje te shkurtra si “Po” dhe “Jo” megjithese ti i dukesh shume terheqes/e.

Per te shmangur keto gabime nuk duhet te dalesh ne perfundim te shpejte duke u bazuar vetem ne nje catim te vetem por duke marre ne konsiderate disa raste te ndryshme, keshtu perfundimi do te jete me i sakte.

Lexo edhe

Menyra per te bere dike te te doje

Pse terhiqemi nga dikush qe e shohim shpesh

Dashuria

Si te harrosh dike qe e pelqen por nuk mund ta kesh

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s