Si te besh dike te te dashuroje

Shume njerez mendojne se nese dikush nuk te do, atehere nuk mund ta besh dot kurre te te doje apo te bjere ne dashuri me te. Ata mendojne se dashuria eshte nje proces misterioz natyror qe nuk ka rregulla dhe nuk mund te kontrollohet.

Por nese kta do te hapnin te studionin pak psikologjine e dashurise do te fillonin te kuptonin se ky proces nuk eshte fare i rastesishem dhe qe ka disa rregulla qe e drejtojne emocionin e dashurise. Duke i kuptuar dhe ndjekur keto rregulla mund te rritet 10-fish shansi per te bere dike te te dashuroje.

Te besh dike te te doje duke ndjekur disa rregulla

Reklamimi bazohet ne nje koncept kryesor qe eshte te kerkosh dhe te kuptosh nevojat e bleresve, pastaj tu ofrosh atyre produkte qe i plotesojne kto nevoja.

Nese ti ke nje produkt shume superior, por bleresi nuk ka nevoje per te, atehere ai nuk do ta bleje kurre ate produkt. Nese une shkruaj nje artikull te shkelqyer ktu per breshkat dhe trajnimin e tyre per te fituar cdo gare me breshka, ti nuk do ta lexosh kurre ate artikull nese nuk ke nje breshke per gare, edhe nese artikulli eshte i shkelqyer.

E njejta gje shkon edhe per dashurine, nese ti arrin te kuptosh nevojat dhe kerkesat e personit tjeter, atehere ti do te jesh ne gjendje ti japesh nje produkt i cili i ploteson kto nevoja, ne kte rast produkti je ti.

Cdo person ka nevoje dhe do te gjeje disa tipare dhe cilesi tek nje partner potencial. Kur ti arrin ta besh kte person ti shohe kto cilesi qe do tek ti, ky person patjeter qe do te deshiroje shume te rrije dhe te jete i afert me ty. (Shih: Dashuria e vertete)

Ja pse ndonjehere deshton perpjekja per te bere dike te te dashuroje

Gabimi me i madh qe ben cdo njeri kur mundohet te beje dike ta dashuroje eshte se ata perpiqen te impresionojne objektivin e tyre duke menduar se cfare impresionon ata duhet ti beje pershtypje dhe objektivit.

Pershembull nese embelsia te ben pershtypje ty, ti mund te mendosh se kjo gje mund ti beje pershtypje dhe objektivit tend, mendim i cili eshte shume i gabuar.

Kjo ndodh sepse jane kultura, eksperiencat e meparshme, formimi yne, qe percaktojne se cfare na ben pershtypje tek te tjeret dhe qe na ben te duam te rrime me dike. (Shih: Si te impresionosh dike)

Nese dikush jeton me prinderit gjithmone i pasigurt financiarisht, atehere me shume mundesi ketij personi do ti beje pershtypje ambicja dhe suksesi financiar, ndersa dikush qe nuk e ka ndjere kurre kete pasiguri mund te mos impresionohet fare nga keto gjera.

Pra per ta thene shkoqur, per te bere dike te te doje, apo per te impresionuar dike, ti duhet te dish dhe te kesh disa informacione per te kaluaren e atij personi, eksperiencat e tij, kulturen e tij, frikerat e tij, pikat e dobeta dhe per formimin e tij.

Duke i kuptuar nevojat e personit, pastaj duke i treguar se ti mund tia plotesosh keto nevoja, ti do te jesh ne gjendje ta besh kte person te te dashuroje, dhe ky person do te ndjeje qe te do pa e kuptuar pse.

Menyra te tjera per te bere dike te te dashuroje

 • Vepro si prinderit e tij/saj nese i do ata: Nese nje vajze e do shume babain e saj, atehere ajo do te ndjehet shume e terhequr nga dikush qe i ngjan ne pamje babait te saj, por edhe nese i ngjan ne sjellje ose thjesht ne menyren e te ecurit. E njejta gje vlen per meshkujt qe e duan mamane e tyre shume.
 • Beje te varur tek ti: Nese ti ha perdite nje cokollate ne mengjes, ti do te ndjehesh shume keq nese nje dite nuk do te gjesh cokollate per ta ngrene. Nese ti e ushqen perdite dike me komlimenta apo fjale te bukura (qe i pelqejne) vazhdimisht, dhe pastaj shkeputesh menjehere dhe i eliminon kontaktet me te, atehere ky person do te ndjeje se i mungon dhe do te ndjeje se te dashuron. (Shih: Si te joshesh dike)
 • Qendrimi i hijshem: Cdo kerkim shkencor ka nxjerre qe nje qendrim i hijshem dhe shprehja e vetebesimit nepermjet qendrimit, xhesteve, zerit apo shikimit, e ben njeriun shume here me terheqes. Qendro ne menyre korrekte sa here qe gjendesh ne prani te personit qe te intereson dhe do ti rrisesh shume shanset per ta bere te te dashuroje.
Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

33 mendim te “Si te besh dike te te dashuroje”

 1. Ej ke jeni tu mashtru o fmije ..nese ju e doni dike shprehni ndjenjat atij personi dhe nese keni fat do ju pranon nese jo jo ..gjeni dike tjeter nuk u harxhun djemt /vajzat po harxhohet bojlerii 😛 tunng

  Pëlqejeni

  1. haha mua nuk me pelqejn keto komenti mirpo edhe te voglit mund te dashurohen une e dua dike ai quhet arben por nuk e di ai a me do mua. Nese une kam shoqe te mira ate her mundet por ata e bejn te paundshme

   Pëlqejeni

 2. Ndegjoni ketu siluni si vtvetja dhe besojuni instikteve sepse heret ose von ai do e zbuloj se kush je ne te vertet por keni te drejt fuqija e dashuris eshte shum e ,madhe dhe nese nje djal nuk ju do injorojeni

  Pëlqejeni

 3. un dua nje djale qe e kam ne klase.ne jemi shok te mire le te themi…ai mi ka then te gjitha sekretet e tija dhe un nuk ja kam then te gjitha sps nuk mi ka kerkuar…ne bejme shm gallata bashk n klas bejm plane dhe i zbatojme te nxns e klases (plane per gallata)…….po ka nj prbll ai esht lidhur me shoqen time te kursit qe me perpara e kisha shoqe shm te mire…ai thotq qe e do po nga veprimet n klas duken qartazi qe jo….cfare duhet te bej

  Pëlqejeni

  1. shprehja shokut ate qe ndjen me mire nje fund shoqerie me dhimbje sesa nji dhimbje pa fund ,,,, nuk ja vlen ta presesh dhe te shpresosh se do ndahet nga shhoqja jote e kursit,,,,pastaj ja prite ja u nda, kush te siguron qe e zeme mbas 3 vjetesh pritjeje ai te vi te ty??? jeta te vjen vetem nji here edhe nese ky nuk te pranon e di qe e ke te veshtire ta pranosh por ka me te mire se ai…. dashuria platonike eshte e dhimbshme, une te uroj fat 🙂

   Pëlqejeni

 4. uNE kam kaluar me nje djal edhE jemi nda ama aj tasHt ju thot shoqeve te mia se du e mu gjth mka than tdu tepEr mir u sjell me mu pse ndryshoj a mundeni te me tregoni qySh me ba perveti plizz e duu Shumm

  Pëlqejeni

 5. Vetem per dashuri nuk ka rregulla se dashuria esh ajo qka zoti e ka lindur se bashku me njeriun ajo rreh se bashku me rrajhjet e zemres dhe funksjonon me oksigjenin e shpirtit dhe ndjenjes

  Pëlqejeni

 6. une e dua nje shok te kkases tash e tre vite qysh nga klasa e 10 tadh ne te 12 mendoj se edhe aj do dashurohet ne mua por esht e kot sepse aj kalon me nje vajzz por sa ndegjoj qeesht ndar sa me thon se jan bashk . Sdi qfar te bej si ta bej ate te kuptoj se e duaa shummm apo si ta largoj ate nga zemra a ka ndonje menyr …

  Pëlqejeni

 7. Un jam e lidhur dhe e dua shum xml time… per ju te tjetet sdi ca tthem vetem se nese shoqja ime do u lidhte me ate qe du un… E mbys fare..

  Dhe per ata gocat e tjera… Shprehjani dashurin atij qe doni se mvon do jet shuuuuuuuunmmmmmmm von… Respekte

  Pëlqejeni

 8. Nje keshill nga ju: Jan nje vajz (n’en)28 vjec bisedoj me nje djal qe 2 vite por nuk kam mar as nje her vendim e te takohem me te me ka shprehur gjith dashurin qe ka per mu edhe Pse e din se kam nje femij por nuk largohet nga un nuk kam guxim te mar nje pergjigjje edhe Pse gjithmon pret nje pergjigjje prej meje per takimin e par nuk Po ndodh distancohem shum nga ai nuk di si te veproj me te asht i vendosur me ka len ne dor gjithqka u dashuru ne karakterin Tim dhe me thot qe nuk egziston femer tjeter ne jeten Time qa te bej me ket me ndimoni ju lutem….?

  Pëlqejeni

 9. un e kam pas vetem shok ama aj qdo pushim ne mes te oreve deshironte te me takoj nuk e di se a me don me tregonte veshtirsit e tij.por mua me beri nje gje te keqe nje shoqe dhe ai deshironte te fjaloset me shoqen esht merzit shum qe me ndodhi ai rast por mas rastit e kam lene shkollen pastaj me mungon shum dhe tash nuk e dua vetem si shok por me shum.ama nuk e di se a me don sipas sjelljeve te tij a mendoni se me don.me ndihmoni ju lutna shummm kam nevoj per ju.kaluan tre muaj pa u par me tregoni se si te sillem me te

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s