300 thenie te mencura

Thenie te mencura per jeten

Hapi i pare per te perjashtuar gjerat e padeshiruara nga jeta eshte kjo: Vendos cfare do.
Ben Stein

S’ekziston asnje copez deshmie se jeta eshte dicka serioze.
Brendan Gill

Jeta eshte nje gjuhe e huaj; te gjithe meshkujt e shqiptojne gabimisht.
Christopher Morley(1890 – 1957) 

Qellimi i jetes eshte te luftoje pjekurine.
Dick Werthimer
Vazhdoni leximin e 300 thenie te mencura

Advertisements

Misteret më të mëdha në histori

Mumiet Tarim

Zbulimi i jashtëzakonshëm i mumieve dy mijë vjeçare në Tarim në Kinë, ndodhi në fillim të viteve ’90. Por më interesant se zbulimi është fakti se mumiet kishin flokë biondë dhe hundë të gjata. Sipas analizave, mumiet kishin përbërje gjenetike evropiane, por nuk ka një shpjegim se si ato kanë mbërritur deri atje.

Rongorongo

Jo shumë njerëz e njohin misterin e Ishullit të Pashkëve. “Rongorongo” është hieroglifi i shkruar në një gjuhë që përdorej nga banorët e hershëm të rajonit. Këto shenja janë aq të çuditshme saqë asnjë prej banorëve të zonave përreth nuk shkruante me atë gjuhë.

Legjioni i humbur romak

Historiani kinez i shekullit të parë, Ban Gu shkruante një histori të përballjes me një ushtri të çuditshme, e përbërë nga rreth njëqind ushtarë, të cilët luftonin sipas stilit romak. Një historian i Oksofordit pretendon se legjioni i humbur romak themeloi një qytet pranë shkretëtirës Gobi, të quajtur Ligian, që në kinezçe do të thotë Romë. Vazhdoni leximin e Misteret më të mëdha në histori

Një person në Francë shet Ferrarin 599 GTO për 1 euro

Një person në Francë ka shitur Ferrarin e tij model 599 GTO për vetëm 1 euro.

Domenique D. ka shitur makinën e fabrikës së famshme italiane Maranello me këtë çmim qesharak pas vetëm një vit përdorimi sepse nuk ishte dhe aq i kënaqur prej saj.

Ferrari 599 GTO arrin shpejtësinë 100 km/h për vetëm 3.3 sekonda dhe në pistë arrin një shpejtësi maksimale prej 335 km/h. Domethënë një makinë e cila nuk mund të blihej nga të gjithë për faktin se në Francë vlerësohej me 400 mijë euro. Vazhdoni leximin e Një person në Francë shet Ferrarin 599 GTO për 1 euro

Pse me le dhe me vrave

Harresa e nje endrre

Jo nuk eshte permbajtja e ndonje filmi, as ndonje artikull mbi shpjegimin e endrrave, por eshte nje artikull per ata njerez qe i lene endrrat e tyre te vdesin dhe pastaj vuajne prej kesaj gjithe pjesen tjeter te jetes.

Si po te shkon jeta per momentin? Ndihesh i/e lumtur apo ke shume frikera dhe pasigurira? Shmang takimin me disa njerez sepse te kujtojne gjerat nga te cilat ke hequr dore?

Je i/e kenaqur per momentin apo vuan cdo dite me perpjekjen per te harruar cdo gje?

A i mban mend endrrat qe ke pasur dikur para shume kohesh? A lufton akoma per to? Apo je munduar ti heqesh nga mendja dhe ti harrosh? Vazhdoni leximin e Pse me le dhe me vrave

Cfare eshte masoneria

Cfare eshte masoneria

Simbolet dhe ritualet misterioze të Masonëve, urdhrit ezoterik , përgatiten të sillen edhe në Shqipëri nga “Grand Orient de France”, një nga degët tradicionale të këtij urdhri. Lajmëtar për rekrutimin e shqiptarëve në këtëshoqëri “sekrete” ku kanë bërë pjesë edhe shumë emra të mëdhenj në shekuj, ka qenë sekretari i marrëdhënieve me jashtë të “Grand Orient” të Francës i cili ka pohuar se pas një viti edhe në Shqipëri do të formohet një grup masonësh ose siç i quan Rui Lopes, “vëllazëri kombëtare”. Duket se kjo është pjesë e një misioni të ri të shoqërisë 300 vjeçare franceze, që daton në vitet e errëta të mesjetës, për të mbjellë bërthama të reja në vendet e lindjes të Evropës ku komunizmi nuk i ka pranuar kurrë masonët ose adhuruesit e simboleve të ndërtimit. Vazhdoni leximin e Cfare eshte masoneria

Frazat më të bukura të skenave të dashurisë

Disa prej frazave më të bukura të skenave të dashurisë të historisë së kinematografisë.

Disa prej filmave më të bukur në historinë kinematografinë botërore mbahen mend vetëm nga frazat e bukura për dashurinë. Romanca dashurie që publiku i mban në kujtesën e tij gjatë pasi fjalët dedikuar dashurisë janë me të vërtet një himn që të fiksohet në memorie dhe bëhet pjesë e jotja dhe e dashurisë tënde.

“Buzët e mia si dy pelegrinë kërkojnë të falënderojë me një puthje të ëmbël. Vazhdoni leximin e Frazat më të bukura të skenave të dashurisë

Si te biesh ne peshe

Menyra efektive per te rene ne peshe

Gati te gjithe duan te bien ne peshe kto dite, por e ke pyetur ndonjehere veten pse nuk arrijne dot ta bejne kete? Bile dhe nder ata qe ja arrijne ta bejne ti sheh qe nje perqindje e larte e tyre e rimarrin perseri peshen qe mezi e kane humbur pas ca kohesh.

Te biesh ne peshe nuk eshte ndonje shkence per te bere rrakete, ne fakt eshte nje gje shume e lehte nese ti di menyren e sakte per ta bere kete. Ne kete artikull une do te te them menyrat me efektive me te cilat ti mund te biesh ne peshe pa shume perpjekje.

Ja si mund te biesh ne peshe Vazhdoni leximin e Si te biesh ne peshe