Te jesh njeri i fuqishem

Marrim nje ngjarje si shembul. E zeme se ti je duke ngare makinen dhe prapa teje befas shfaqet nje shofer qe ben nje levizje fare te pakujdesshme qe mund te kishte perfunduar dhe ne aksident fatal nese ti nuk do te kishe reaguar shume shpejt. Shyqyr asgje e keqe nuk ndodhi por si do te reagoje ti pas kesaj ngjarjeje?

Pergjigja e pare, ta leshosh gjithe inatin qe ke tek njerzit e pafajshem.

 Ti nuk ben asgje, e ndjen veten shume te inatosur, shkon ne shpi dhe ndjehesh shume keq, befas e shfryn gjithe inatin qe ke tek njerzit e shtepise, shoket ose te afermit e tjere porsa ata bejne gabimin me te vogel ose acarimin me te vogel.

Nese nuk do te sulmosh askend do ta ndjesh veten shume keq, por nese e ben do te ndihesh shume fajtor me mbrapa.

Pergjigja e dyte, ti i shtyp emocionet e tua.

 Ti nuk ben asgje, e ndjen veten shume te nevrikosur por gjithe inatin e mban perbrenda.

Njerzit qe veprojne gjithmone keshtu ndjehen te depresionuar pas disa kohesh. Ne fund te fundit nje nga perkufizimet me te famshem te depresionit eshte inat i mbajtur perbrenda.

Pergjigja e trete, te reagosh me nerva.

 Ti del nga makina, shkon drejt shoferit dhe tenton tia thyesh turinjte.

Njerzit qe veprojne gjithmone keshtu provojne perhere dite te keqija.

Pergjgja e katert, vete e filloi dhe ti ja kthen po njelloj.

Ti rrit shpejtesine dhe ben po te njejten levizje idiote qe te beri per tja perplasur makinen.

Njerzit qe reagojne keshtu nese ia arrijne tia perplasin makinen, kur shkojne ne shtepi ndihen te humbur, nese ia perplasin ndihen shume fajtor mbi reagimin e tepruar.

Pergjigja e peste, pse donte te me lendonte?

Ti e ndjek nga prapa hap xhamin e makines dhe i jep nje shikim shtrrembet.

Sapo i le te kuptonte sesa keq te ka bere te ndjehesh, dhe me kete sa karakter te dobet ke.

Tani do te thoni ju se cfare lidhje ka kjo me fuqine? 

Duket si nje shkrim qe flet per kontrollin e inatit tend apo jo? Epo nese do te jesh njeri i fuqishem duhet te kesh nje personalitet te forte, pra nuk duhet te besh asnje nga pese veprimet me lart por duhet te zgjedhesh pergjigjen e gjashte.

Pergjigja e gjashte

Shiko tej, thuaji vetes: “Nuk beri asgje“, vazhdo rrugen pa menduar fare per te, pasi nuk u demtua askush dhe gabimi i tij ishte i paqellimshem.

Mbase nuk jeni dakord me kte pergjigje ne situata te tjera, sigurisht qe ne rrethana te ndryshme nuk mund te reagoni vetem ne kte menyre, por ideja eshte te kontrrolloni inatin dhe emocionet tuaja negative, kur veproni te veproni vec me gjakftohtesi. Pas kesaj do ta kuptoni se cdo te thote te jesh i fuqishem.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

2 mendim te “Te jesh njeri i fuqishem”

  1. auu sa njerez ka qe bejn keshtu,nukk duhet ne te biem pre e provokimeve te te tjereve , se po ti shikojm te gjith keshtu qe bejn ,pastaj nuk kemi kohe ,le te bejn ca te dojn se ne fund cdo kush per vete e ka dhe askuj si ben me shum e dem se vetes ….ehhee a po joo?

    Pëlqejeni

  2. un shpesh her jom e nervikosur me vet-veten shum shpesh kom deshir me u grind me qdo kond qe me del ne rrug edhe pse sjan ata fajtor mirpo nganiher kur nervozohem ngrindem me familjaret dhe me pas pas zenkes ndihem hala ma keq mirpo sado pak e ndjej veten te te zbrazur por pastaj edhe fajtore per gjithqka mirpo e di qe skkom qen me heret keshtu mirpo si kam ra ne dashuri kam filluar me probleme ku edhe vet-vetja me qet probleme se ne dashuri kam pasur shum her probleme e po me duket qe kom mbet me trauma hehhe :S:S

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s