Si te shpetojme sa me shpejt nga gripi

Pirja e lengjeve: Viruset nuk bejne gje tjeter vecse leshojne toksina (helme) ne organizem, dhe lengjet e shumta e shpelajne organizmin nga kto helme te viruseve qe e bezdisin organizmin gjate gjithe kohes. Prandaj duhet te pihen sa me shume lengje. Lengjet e frutave pervec ketij efekti ndihmojne dhe ne mbajtjen e PH te trupit prandaj jane shume te dobishme.

Supa e nxehte ndihmon ne pastrimin e rrugeve te frymemarrjes dhe ne cbllokimin e hapesirave te hundes. Po keshtu edhe caji i nxehte.

Frutat dhe perimet: Keto permbajne shume vitamina qe forcojne imunitetin e trupit. Spinaqi, cikorja, kungulli, radhiqja, karrota, brokoli, permbajne vitamine A qe ndihmojne ne luftimin e gripit.

Vitamina B: Kjo e ndihmon trupin ne transformimin e ushqimeve ne energji dhe gjendet vecanerisht ne drithera, mishin e kuq, perimet me gjethe jeshile (lulelaker, brokoli, spinaq), e verdha e vezes, qiqrat etj.

Vitamina C: Kjo gjendet kryesisht ne fruta te fresketa, agrume etj.

Vitamina D: Kjo mbeshtet mire sistemin imunitar dhe humorin, e per shkak te mungeses se diellit ne dimer, ju duhet ta merrni ate ne ushqime qe permbajne sasi te medha te saj, si peshku, melcia, qumeshti dhe veza.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Një mendim te “Si te shpetojme sa me shpejt nga gripi”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s