Ja sekreti i vertete i jetegjatesise

Me kot njerzit e kerkojne jetegjatesine tek regjimi ushqimor pasi jane pare plot raste te njerzve qe kane qene nder me te kequshqyerit dhe jane mbajtur mend gjithmone per jeten e tyre te gjate. Me kot e kerkojne tek nderhyrjet qe mund te beje shkenca ne trupin e njeriut.

Shkencetaret kane studiuar dhe jane munduar ta gjejne kete sekret. Disa kane thene se sekreti eshte tek ushqyerja me kos, pasi kosi kontrrollonte sasine e disa baktereve ne zorren e trashe te cilet ata i mendonin si shkak te plakjes. Te tjere kane vene re qe njerez qe kane jetuar shume gjate nuk kane qene perdorues te alkolit, keshtu kane menduar se sekreti ka qene tek moskonsumimi i alkolit.Disa te tjere kane nxjerre orizin dhe veren si ushqimet qe te sigurojne jetegjatesine. Kane arritur deri dhe ne idiotsira te tjera si sekreti i jetegjatesise eshte nje jete pa seks, meqe kane rastisur dike qe ka jetuar shume gjate por qe nuk ka bere seks asnjeher ne jete.

Te gjitha keto fakte qe ata kane vene re tek personat qe kane jetuar gjate jane munduar ti zbatojne, ose tja sugjerojne te tjereve ti zbatojne. Dhe eksperimeti i tyre ka dale plotesiht i deshtuar. Jane thjesht gjera pa asnje lidhje me sekretin e vertete. Para se te flas per kte sekret me lejoni me pare qe per demostrim tju shkruaj disa nga fjalet e fundit te disa njerzve te famshem.

Fjalet e fundit te njerzve te famshem

Faleminderit Zotit qe djelli iku brenda e une skam pse te dal jashte qe ta shijoj. (Logan Smith)
E di qe nje dite te gjithe do te vdesim, por mendoja qe ne rastin tim mund te behej nje perjashtim, po tani cfare? (Uilliam Sorayan)
Dhe ja ku erdhi me ne fund gjeja me e shpifur. (Henry James)
Nuk ndej asgje, pervec nje ndjenje te veshtire per te jetuar. (Bernard de Fontenelle)
Ja ku jam, duke vdekur nga 100 simptoma te mira. (Alexander Pope)
Po vdes me shpejt sesa uronin armiqte e mi dhe madje me i qeshur nga sa miqte e mi do te deshironin. (David Huwe)
Do te doja te isha duke bere ski e jo kete. (Stan Lawel)
Cfare artisti po humbet bota me mua. (Nero)
Gruaja ime e dashur me puth dhe pastaj une do te fle pak… (Charles Stevart Parnel)
Ja mori fund. (Jezu Krishti)

Nese me keni ndjekur deri ketu mbase e vute re qe te gjithe keta ne momentet e fundit te jetes e kane kuptuar se po vdesin, ose me mire jane dorezuar ndaj vdekjes. Porsa jane dorezuar, e kane humbur ate.

Njeriu jeton aq sa do te jetoje

Jo ne kuptimin thjesht te nje deshire momentale, por ne kuptimin e nje deshire te forte per te jetuar e cila eshte forcuar gjate gjithe jetes. Te gjithe kemi degjuar raste kur ne disa semundje shpresa dhe mosdorezimi ndaj semundjes eshte faktori kryesor, ndersa njerzit me nje deshire te dobet per te jetuar, qe dorezohen kollaj dhe qe thone tani jam i mbaruar, kane vdekur edhe nga nje operacion i thjeshte.

Pasioni per jeten nuk ju ben thjesht qe te ngriheni gjithe qejf ne mengjes, dhe ta shijoni tere diten, por ai gjithashtu ju ben qe ju te luftoni me tere energjite tuaja psikologjike per te qene gjalle, jua forcon ate instikt dhe ne momentet me te veshtira kur shume te tjere do te vdisnin. (Lexo:http://www.facebook.com/note.php?note_id=177750388935694)

Ka pasur raste kur njerez ne pragun e vdekjes u ka ardhur nje i afert dhe i ka kerkuar te ngrihet dhe te shkojne te bejne dicka qe ata e kane pasur shume pasion ta bejne gjate tere jetes. Dhe kta njerez megjithese ne prag te vdekjes jane ngritur per cudi dhe kane jetuar dhe shume kohe, vetem se ju eshte dhene perseri mundesia ta duan shume fort jeten, dhe te luftojne me te gjitha instiktet per te.

Keto nuk jane thjesht fjale, por nje e vertete e madhe e cila dihet prej shume pak njerezve. Eshte e kote ta gjeni sekretin e jetegjatesise tek regjimet ushqimore apo ne dicka tjeter jashte vetes tuaj, sepse ai ndodhet pikerisht ne vullnetin tuaj, ne kurajon dhe deshiren tuaj te madhe per ta jetuar jeten. Ju faleminderit per vemendjen.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s