Aftesite e shfrytezimit te kohes

Ndjen qe nuk ke asnjehere kohe te mjaftueshme per te bere te gjitha ato qe do te doje te beje? Mendon se prioritetet e jetes tende nuk te lejojne te merresh me hobit dhe aktivitetet e tjera qe ke qejf ti besh? I ke lene ushtrimet gjimnastikore sapo ke filluar nje pune? Nese u pergjigjesh me po ketyre pyetjeve eshte e qarte qe ti ndjen sikur dita eshte shume e shkurter per tu marre me te gjitha. Megjithate e verteta eshte qe kohe ka me bollek, thjesht ti nuk ke mesuar si ta shfrytezosh ate shume mire.

Cfare eshte menaxhimi i kohes

Menaxhimi i kohes eshte organizimi i aktiviteteve te tua ne menyre qe ti ti besh ato te gjitha ndersa di te mbash dhe nje balance ndermjet tyre. Menaxhimi i kohes dhe vendosja e qellimeve zakonisht jane te shoqeruara bashke sepse njerzit qe u nevojitet aftesia e menaxhimit te kohes jane ata qe kane disa qellime qe u duhet ti arrijne ne nje afat te caktuar kohor.

Hyrje tek aftesite e shfrytezimit te kohes

Njerzit qe duan te menaxhojne kohen ose te vendosin orare gjithmone hasin probleme qe i bejne keto orare te deshtojne. Kjo u shkakton atyre nje humbje te besimit ne aftesine per te perdorur oraret kohore. Duke i kuptuar keto probleme ti do te jesh ne gjendje te vendosesh nje plan te menaxhimit te kohes qe permban zgjidhje per te gjitha keto probleme, duke pasur keshtu sukses ne menaxhimin e kohes. Kto probleme jane:

  • Nuk je ne qejf per tu marre me dicka ne nje moment te caktuar. Nje shembull mund te jete nje orar 15 minutesh vrap perdite nga ora 8.00 deri ne 8.15. Nese eshte ora 8 dhe ty thjesht nuk te vjen fare te vraposh atehere ti do te provosh me shume mundesi nje konflikt te brendshem dhe orari do te deshtoje.
  • Ngjarjet e paparashikuara. Pershembull kur semuresh, kjo do te rrenonte komplet oraret e tua. Pra nese ti kishe planifikuar te studioje sot, por papritur njehesh semure, orari yt do te jete i kote.
  • Planifikimi i ca orareve superambicioze do te perfundoje ne mosmjaftimin e kohes per te bere cdo gje qe ke planifikuar per ate dite.

Plani i shfytezimit te kohes

Arsyet me siper ishin ato qe shpjegonin pse shumica e planeve te shfytezimit te kohes deshtojne. Me poshte po jap nje plan te plote qe te ndihmon ti tejkalosh te gjitha ato probleme.

  • Ndaje diten ne nje numer zonash. Mund ta ndash diten ne nje numer zonash qe ke deshire dhe pastaj te llogarisesh se sa zona te dalin per nje jave sipas kesa ndarjeje. Psh 3 zona ne dite do te japin 21 zona ne jave. Pastaj merr listen e qellimeve qe duhet te arrihen ne nje jave dhe vendos sesa zona i duhet secilit prej aktiviteteve qe kontribuojne ne kte qellim brenda nje jave. Psh studimi mund te doje 7 zona ne jave, vrapi 3 zona ne jave.. etj. Por cfare te mire ka kjo ndarje e dites dhe javes me zona? Perdorimi i ketij koncepti ka nje avantazh te madh per te evituar problemin e mosqenies ne qejf per te bere nje aktivitet te caktuar. Psh kur sheh se nuk je fare ne qejf per te studiuar, ti e shtyn zonen e studimit per nje dite tjeter dhe ate zone e shfrytezon per te bere dicka tjeter qe mund te behet ne ate moment, duke mos ndikuar dhe humbur keshtu numrin total te zonave qe i duhet cdo detyre dhe aktiviteti. Kjo menyre eviton berjen e dickaje qe nuk je ne qejf per ta bere, dhe perseri plani yt te mbetet i pademtuar.
  • Sic perdorem konceptin e meparshem qe krijuam zonat, po kte koncept e perdorim per te krijuar dhe nje numer zonash te lira brenda nje dite, qe kur te ndodhe dicka e papritur qe mund te te haje nje nga zonat e caktuara, ti thjesht mund ta shtysh orarin e atij aktiviteti per tek nje nga zonat e lira qe vendose, duke shmangur keshtu tronditjen e ndjekjes se orareve. Psh nese zgjohesh vone dhe e ke humbur nje nga zonat e tua te dites, ti mund te caktosh nje nga zonat e lira te dites per ta zevendesuar ate, duke mos ndikuar keshtu ne prishjen e planeve.
  • Nese nuk ndodh asgje e papritur qe ti te shtysh nje nga zonat per tek nje e lire, ti mund ti perdoresh zonat e lira te dites per te bere me shume pune, si nje forme pune shtese, ose si zona te marra nga plani i javes se ardhshme.
  • Sa me afatshkurter te jete plani, aq me i veshtire do te jete ai per tu ndjekur. Psh te planifikosh se cdo te besh ne 2 oret e ardhshme mund te jete komplet nje deshtim, sepse nje gje e thjeshte si psh nje telefonate ose nje vizite e paparashikuar mund ti fuse shqelmin planeve te tua. Prandaj periudha kohore qe preferohet te perdoret per te menaxhuar kohen eshte zakonisht nje jave.
  • Perdorimi i konceptit te zonave shmang gjithashtu problemin e mospasjes se kohes se mjaftueshme ne nje dite, kurse planifikimi javor te lejon me shume fleksibilitet dhe kontroll mbi kohen sesa planifikimi ditor. Imagjino sikur ti te kishe planifikuar te studiosh ne 2 oret e ardhshme dhe papritur dikush te vjen per vizite. Cfare do te besh?? Prandaj sa me e gjate te jete periudha e menazhimit te kohes aq me shume kontroll ti do te kesh mbi kohen.
  • Si shtese e gjithe hapave te mesiperme ti duhet te caktosh prioritete per cdo aktivitet tendin. Duhet tu vihet nje vlere ne prioritete studimit, daljes me shoqerine, ushtrimeve gjimnastikore, dhe ne rast te nje konflikti mes dy apo me shume aktiviteteve, ai me me pak prioritet duhet te bjere nga lista e planit. Prioritetet nuk jane te qendrueshme, dhe ne kohra te ndryshme mund te ndryshojne. Psh nese je i merzitur mund ti japesh prioritet me te larte daljes me shoqerine.

Menaxhimi i kohes dhe te jetosh me shume

Ky nuk eshte thjesht nje titull, ti mund te jetosh vertete me gjate se te tjeret nepermjet nje shfytezimi te sakte te kohes tende, thjesht sepse duke humbur disa ore ne dite, ti humb nje vit te tere cdo disa vjet. Pra duke shfrytezuar sakte kohen tende ti jo vetem do ti besh me mire gjerat sesa te tjeret, por edhe do te jetosh me shume sesa ata.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

2 mendim te “Aftesite e shfrytezimit te kohes”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s