Motivimi

Hyrje ne sektorin e motivimit

I/e motivuar, cfare fjale, pershkruan dike qe eshte plot me energji, qe do me te vertete te beje dicka, eshte i/e etur per ta bere ate gje. Kur je i/e motivuar nuk e ndjen veten te merzitur edhe kur punon per shume ore, edhe kur punon jashte mundesive te tua fizike madje, kur je i/e motivuar nuk le asgje pergjysem por perfundon cdo pune.

Problemi i mungeses se motivimit

Mungesa motivimit eshte nje arsye e madhe per ta bere jeten ty te pakendshme, te palumtur, sepse ne ate gjendje me shume gjasa nuk do te arrish gje, ndersa koleget e shoket e tu do te perparojne gjithnje e me shume, dhe kur shikon se ku kane arritur ata dhe ku je ti, kjo te depresionon vertete.

Edhe nese ti ke karakter te forte dhe mund te vazhdosh rrugen drejt edhe duke mos qene i motivuar, prape do ta kesh keq sepse nuk do te ndjesh asnje lloj kenaqesie nga ajo qe po ben, dhe mund te shohesh qe dalengadale te gjitha aktivitetet e jetes tende behen gjithnje e me te dhimbshme e te merzitshme.

Cfare e shkakton mungesen e motivimit

Cfare te ben ty te pamotivuar? Ka plot arsye qe qendrojne prapa kesaj gjendjeje pamotivimi, disa nga keto arsye jane, te mos kesh qellime apo plane, nuk je ne gjendje te shohesh shperblimet dhe frytet qe do te fitosh nga ky aktivitet ne te ardhmen, mungesa e nevojaves per fitime, e ndjen veten indiferent, ndihesh i/e depresionuar.

Disa te tjere jane shume te motivuar ne fillim te cdo pune apo projekti, pastaj motivet u zbehen gradualisht, deri sa kjo i ben qe ta lene ate pune qe kane filluar ne gjysem.

Artikuj te ngjashem

Motivimi dhe vendosja e qellimeve

Humbja e motivimit ne gjysem te rruges

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Një mendim te “Motivimi”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s