Koha nuk i sheron plaget, por vecse i rrit me shume.

Koha sheron cdo plage

Bashkohu me mua ne facebook—> Mbledhje lideresh

Cdo here qe hapni ndonje liber apo faqe interneti ku flitet per plaget qe njeriu merr ne jete, do te gjeni tek keto mendime si: Koha sheron cdo gje, nese je i/e merzitur thjesht prit ca kohe dhe do te te kaloje etj. Nese do ti kerkosh mendim nje shoku/shoqe gjithmone do te te thone te presesh deri sa te zhduket e gjithe merzia, sepse te gjithe keta besojne se koha sheron cdo plage. Ne fund te fundit te gjithe e kemi vene re qe kur na ndodh dicka shume e keqe, ndjenjat e keqija qe e shoqerojne kte ngjarje diten e neserme fillojne ta humbin intensitetin e tyre dhe brenda disa javeve mund te zhduken plotesisht.

Nga kjo duket sikur koha eshte nje sherues perfekt, apo jo? Ne fakt koha asnjehere nuk sheron, ajo mundohet te punoje gjithmone kundrra teje. Dhimbja qe ti mendon se u zhdukmund te jete thjesht e ndrydhur dhe e shtypur, por thelle ne brendesi ajo eshte akoma atje…

A sheron koha ne te vertete?

Nje pjesetar i faqes tone Hugoo tha ne nje koment: Koha eshte zjarri qe djeg cdo gje pervec vetvetes. Njerzit qe kane deshtuar te arrijne dicka ne te shkuaren kane tendencen te shfaqin inat dhe acarim ndaj cdo personi qe i qendron afer. Keta njerez jane te inatosur me vete jeten e tyre, kur ata nuk kane marre nga jeta ate qe kane dashur, kane vendosur tja zbrazin inatin njerzve te tjere perreth qe nuk kane asnje faj.

A e di qe femijet qe abuzohen dhe keqtrajtohen qe ne moshe te vogel, e kalojne gjithe pjesen tjeter te jetes se tyre me “friken nga njerzit” dhe me ankth prej te gjitheve, deri sa te marrin ndonje trajtim te vecante?

A e di qe pasiguria qe dikush ndjen sot mund te jete nje rezultat i ngacmimeve para 20 vjetesh qe kur ka qene ne fillore?

Pse nuk i ka sheruar koha gjithe keto plage? Dhe pse nuk jane zhdukur edhe pas gjithe atyre viteve qe kane kaluar? Thjesht sepse plaget emocionale nuk mund te sherohen duke i injoruar ato. Kur ti i injoron plaget emocionale mendja jote thjesht i shtyp ato dhimbje, por heret apo vone kjo dhimbje do te te vizitoje ne forma te tjera, si ne rastin e njerezve te inatosur me jeten qe shfyjne inatin tek cdo njeri qe u del perpara.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

2 mendim te “Koha nuk i sheron plaget, por vecse i rrit me shume.”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s