7 arsye pse duhen meshiruar ata qe te gjykojne keq

Te ka rastisur te te gjykojne keq dhe jo me vlerat qe ke?

Sa gjynah, jo per ty, por per personin qe te ka gjykuar ty.

Ja pse ti duhet e kesh meshire per njerzit qe te gjykojne dhe vleresojne gabim.

1. Ata jane te perhumbur nga e kaluara e vet: Nese dikush do te jete tradhetuar shpesh ne te kaluaren, atehere ky person gjithmone dyshon se cdo njeri qe vepron ne menyre te dyshimte eshte mashtrues.

2. Ata mendojne se ti je si ata: Genjeshtaret patologjike rralle i besojne dikujt, sepse ata kujtojne se dhe te gjithe te tjeret jane genjeshtare, njelloj si ata.

3. Atyre u mungon besimi ne vetevete: Nje nga arsyet kryesore pse nje person gjykon keq nje tjeter eshte qe te ngrere vlerat e veta te cilat jane pertoke, duke ulur vlerat e nje personi tjeter. Ne fakt per momentin, kur dikush gjykon gjykon te tjeret duket per pak caste si ndonje fitues, per shkak te jo perfeksionit te perceptimit tone.

4. Ata kerkojne deshperimisht vemendje: Sipas studimeve te fundit njerzit ndonjehere i gjykojne te tjeret para disave qe jane te rendesishem per ta, vetem qe te terheqin vemendjen e tyre.

5. Ata genjejne veten dhe nuk pranojne realitetin: Ne fund te fundit eshte shume here me e lehte per dike te thoje se dikush eshte me fat qe eshte ai qe eshte, sesa te pranoje qe nuk eshte aq kompetent sa duhet per tu bere si ai, apo jo?

6. Besimet e tyre fallco ndikojne ne gjykimin e tyre: “Te gjithe te pasurit jane hajdute”, apo ” Te gjitha vajzat e bukura jane mendjemedhaja”, keto 2 shprehje jane shembull i besimeve fallco qe ndikojne ne aftesine e nje personi per te te mos te gjykuar ty ashtu sic duhet. Besime fallco si keto zakonisht zene vend tek personat qe nuk jane dhe aq te mire edukuar.

7. Ata shohin thjesht reflektimin e frikerave te tyre: Njeriu qe ka frike gjarperinjte, tmerrohet gjithmone kur shkel nje shkop druri, sepse kujtojne se sapo kane shkelur nje gjarper. Shkopi i drurit nuk i beri asgje, por per shkak te frikes se tij ai kujtoi se ishte nje gjarper. Nese dikush sheh gjarprin ne veprimet e tua, atehere ti duhet te ndjesh keqardhje per te.

Keto ishin arsyet pse ti duhet ti japesh inatin vetem atij qe i takon inati. Dhe jo personave qe meritojne vec meshiren. Shprehja “merzitju tjetrit sa ka mendjen” eshte e sakte. Ia kalofshi bukur.

 

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Një mendim te “7 arsye pse duhen meshiruar ata qe te gjykojne keq”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s