Motivimi dhe vendosja e qellimeve

Nese nuk ke nje qellim qe deshiron ta arrish, a do te vesh ujin ne zjarr te besh ndonje perpjekje?

Pse duhet ta veje ujin ne zjarr subkoshienca jote qe te te dergoje ty emocione motivimi si forme sinjali qe duhet bere dicka, kur ne fakt subkoshienca nuk sheh asnje arsye pse ai aktivitet duhet bere. Vazhdoni leximin e Motivimi dhe vendosja e qellimeve

Advertisements

Motivimi

Hyrje ne sektorin e motivimit

I/e motivuar, cfare fjale, pershkruan dike qe eshte plot me energji, qe do me te vertete te beje dicka, eshte i/e etur per ta bere ate gje. Kur je i/e motivuar nuk e ndjen veten te merzitur edhe kur punon per shume ore, edhe kur punon jashte mundesive te tua fizike madje, kur je i/e motivuar nuk le asgje pergjysem por perfundon cdo pune. Vazhdoni leximin e Motivimi

Si te joshesh dike

Si te besh dike te te pelqeje

Pavarsisht nga mendimet dhe besimet e rendomta qe qarkullojne ne bisedat e njerzve, dashuria mund te krijohet, sic krijohet dhe prejgatitet nje pune ne laborator. Kjo do te thote se ti mund ta terheqesh dike qellimisht duke bere veprimet e duhura, bile mund edhe ta besh edhe te te dashuroje me gjithe zjarr. Vazhdoni leximin e Si te joshesh dike

Refuzimi

Te perballosh refuzimin

Te gjithe jemi refuzuar nga dikush, ose nga disa persona, ose nga e gjithe bota, c’rendesi ka. E di shume mire qe te ben te ndjehesh keq, dhe te ben te studiosh vetveten me shume perkushtim, per te gjetur arsyet qe e justifikojne kete refuzim. Disa njerez shkojne akoma me tej, deri sa e kategorizojne veten si te deshtuar apo te humbur, dhe perfundojne ne depresion. Vazhdoni leximin e Refuzimi

Si ndikon Masoneria tek ne

Mashtrimi i madh

Do doja qe cdo vizitues i kesaj faqeje te binte ne kontakt me kte kendveshtrim te te parit te Masonerise. Videot jane me nuanca fetare, por shume edukuese, prandaj i lutem edhe jobesimtareve ti kushtojne vemendje sepse me te vertete do te kuptojne shume gjera. Pervec ketyre videove ka edhe shume te tjera ne youtube, te cilat mund tjua sjell edhe ne postimet e tjera ketu ne Blog. Ju faleminderit. Vazhdoni leximin e Si ndikon Masoneria tek ne

Koha nuk i sheron plaget, por vecse i rrit me shume.

Koha sheron cdo plage

Bashkohu me mua ne facebook—> Mbledhje lideresh

Cdo here qe hapni ndonje liber apo faqe interneti ku flitet per plaget qe njeriu merr ne jete, do te gjeni tek keto mendime si: Koha sheron cdo gje, nese je i/e merzitur thjesht prit ca kohe dhe do te te kaloje etj. Nese do ti kerkosh mendim nje shoku/shoqe gjithmone do te te thone te presesh deri sa te zhduket e gjithe merzia, sepse te gjithe keta besojne se koha sheron Vazhdoni leximin e Koha nuk i sheron plaget, por vecse i rrit me shume.

7 arsye pse duhen meshiruar ata qe te gjykojne keq

Te ka rastisur te te gjykojne keq dhe jo me vlerat qe ke?

Sa gjynah, jo per ty, por per personin qe te ka gjykuar ty.

Ja pse ti duhet e kesh meshire per njerzit qe te gjykojne dhe vleresojne gabim. Vazhdoni leximin e 7 arsye pse duhen meshiruar ata qe te gjykojne keq