Si te kontrollosh njerzit nepermjet mendjes.

Nje bombe berthamore eshte arma me e forte qe egziston, pas mendjes njerezore. Ky nuk eshte nje artikull hipnoze, por nje artikull qe flet mbi njohurite psikologjike qe ju mund ti perdorni per te kontrolluar mendjen, sjelljet mendimet dhe veprimet e njerzve.

Pse njerzit bejne ate qe bejne?

Emocionet jane burimi me i fuqishem motivues, si per te bere dicka te mire ashtu dhe per te bere dicka te keqe. Nen efektin e fuqishem te emocioneve disa njerez kryejne vetevrasje, sakrifikojne jetet e tyre per njerzit qe ata duan me shume.

Emocionet mund ti motivojne njerzit te bejne disa veprime dhe te sillen ne nje menyre te caktuar. Nese ne nje menyre ti ia del qe te induktosh nje emocion te caktuar tek dikush, atehere ai person do te veproje ashru sic ka vpruar edhe heret e tjera nen efektin e ketij emocioni.

Psh nese ju do te nevrikosni dike qe ka temperament te keq dhe agresiv, atehere eshte e sigurte se ai do te filloje sherr dhe do te ulerase. Kur ti e di kete, atehere ti mund ta motivosh shume lehte kete person edhe qe te zihet me dike tjeter thjesht duke nxitur inatin e tij.

Si mund te kontrollohen njerezit?

Gjeja e pare qe duhet te besh eshte te kuptosh personalitetin e ketij personi, qe te kuptosh se si do te veproj personi nen efektin  e nje emocioni qe ti mund ti nxisesh.

Psh nese shefi yt sillet ashper me ty, por ai nuk e ben me kete sa here qe ndihet fajtor, atehere thjesht duke induktuar tek ai ndjenjen e fajit, jo vetem do ta besh ate te te trajtoje mire por do ta besh te te ndihmoje per cdo gje.

Kurse ne ate rast, nese ju do ta beni te ndjeje inat duke e sulmuar apo share, mund ta beni qe te vazhdoje akoma me me ngulm ne veprimet e tij arrogante, mbase edhe mund tju heqe nga puna.

Si ti perdoresh emocionet per te kontrolluar njerzit.

  • Frika: Para ca kohesh pashe nje goxha shfaqje me ja dy vete. Nji cun tek 20 vjec dhe me trup shume te madh u kap me llafe me nje tjeter cun, ky me trup mesatar. E pash qe donte ti gjuante. Por ky cuni me trup mesatar veproi me guxim, nuk u zpraps por doli para, e shikoi ne sy dhe pasi i tha ca llafe i gjujti nje grusht te forte ne fytyre, pastaj dhe ca te tjere dhe ne fund i dha dhe nji te shtyme. U habita kur pashe se ai me trup te madh u zbraps, nuk kunderveproi me dhe priti deri sa erdhen ca te tjere per ti ndare pastaj iku. Gjithe ky veprim prej tij u be nen efektin e frikes, nese cuni tjeter nuk do te kishte induktuar emocionin e frikes ai do te vepronte ndryshe dhe do ta kishte sulmuar.
  • Faji: Edhe djalli ka zemer, ne fakt cdo njeri kur e ndjen veten me nerva do te mundohet te te beje keq, por nese do te ndjeje se e teproi me veprimet e tij ai do te ndjehet ne faj. Keto perdoren shpesh nga politikanet per te kontrolluar veprimet e mases.
  • Perfshirja e Egos: Nese e keni te dashuren me shume ego, provojeni dhe thojini asaj se te gjithe po presin qe ju te dy do te ndaheni, dhe ajo do te beje cmos qe kjo te mos ndodh, thjesht per te ruajtur egon e saj. Kjo funksionon shume mire me njerzit arrogante dhe me ego te fryre.
  • Varesia: Ti mund te kontrollosh dike, bile ta besh te bjere ne dashuri me ty, duke induktuar ndjenjen e varesise ndaj teje. Nese kalon momente emocionuese me te, ti japesh ate qe ka me shume nevoje, kujdesjen qe ai/ajo nuk ja jep vetes, mund ta beje ate te bjere ne dashuri me ty.
  • Inati: A eshte mire te induktosh emocionin e inatit tek dikush? Po.Nese une ve re qe nje shoku im nuk ngrihet per te drejtat e tij ne shoqeri por vepron dobet, atehere une e nxis te nevrikoset qe ai te ngrihet dhe ti mbroje te drejtat e tij.

Sic e she dhe vete, ti induktosh dikujt nje emocion te caktuar, do ta beje ate te veproje ne ate menyre qe ka vepruar gjithmone kur e ka ndjere veten ashtu. Thjesht duke e kuptuar nje person, duke e njohur ate dhe duke ia gjetur telat, ti mund ta drejtosh ne drejtimin qe do ti pa asnje lodhje fare, bile as nuk duhet ta bindesh me llafe e te fillosh ti mbushesh mendjen, thjesht induktoi emocionin perkates.

Por gjithmone ju rikujtoj qe keto informacione ti perdorni per ti ndihmuar te tjeret dhe jo per ti demtuar, une nuk mbaj asnje pergjegjsi per keqperdorimin e ketyre informacioneve.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s