Nuk ka asnje arsye per ta pire duhanin

Kur kam vendosur disa here te le duhanin, mendja ime gjente njemije e nje justifikime per ta pire ate. Keto justifikime te pabaza dua te demaskoj une sot ne kte postim. Keshtu ju do te jeni ne gjendje te perkryer mendore per te shpetuar njehere e mire nga duhani i tmerrshem.

Duhanpiresit gjithmone i krijohet pershtypja se kenaqet duke e pire duhanin. Por behet fjale thjesht per nje iluzion dhe nje ngaterrese te vogel qe ai nuk arrin ta kuptoje. Jane rrethanat shoqerore ato qe e kenaqin ate, jo cigarja. Eshte ndjenja e komoditetit, rehatit qe ai ndjen kur eshte duke pire duhan, ajo qe e kenaq.

Vete cigarja nuk te jep asnje lloj kenaqesie. Bile nga 35 cigare ne dite qe une kam pire me pare, vetem 2 ose 3 me dukesh sikur me shijonin, te tjerat vazhdoja i pija si rezultat i shoqerizimit dhe zakonit, por pa me shijuar. Bile shumica me neveriteshin dhe me benin per te vjelle.

Tani nje pyetje po ju them ti beni vetes. A ja vlen te pini dy paketa ne dite vetem se ju duket sikur 3 cigare ne dite ju shijojne? A duhet te duroni tmerrin dhe friken qe ndjeni cdo nate kur shihni se paketa po ju mbaron dhe ju nuk keni me ku te gjeni cigare te tjera? E pse te mos clirohesh njehere e mire nga gjithe kto bezdi qe krijon te qenit duhanpires? Eshte gjeja me fantastike qe ju mund te beni per shendetin dhe jeten tuaj.

Disa persona mendojne se te pijne duhan i qeteson ata prej problemeve te jetes se tyre. Por ne te vertete xhesti i pirjes se duhanit vetem sa e shton me shume ankthin qe ata ndjejne. Duhanpirja as nuk te qeteson as nuk te zgjidh problemet. Ne fakt pini cigare sa te doni, problemet tek kembet do ti keni.

Mos kujtoni se pasi te lini duhanin do te ndjeni ndonje torture te madhe. Shumica e njerezve kane frike ta lene ate sepse media, shoket, prinderit dhe cdo njeri tjeter u kane thene se eshte shume e veshtire ta lene ate. Media perdite bombardon trute e njerzve duke u krijuar njerzve besimin fallco se varesia nga duhani eshte shume e forte.

Ky besim fallco shkaterron cdo mendim te guximshem qe duhanpiresit mund te kene per ta hequr qafe ate ves te peshtire qe e urrejne aq shume. Pasi ta lini duhanin nuk do te keni asnje nevoje per te, asnje deshire qe tju tundoje, gjithcka do te jete e lehte dhe e perkryer. Ditet e para qe ju nuk do te pini me duhan do te jene me te bukurat, me te qetat, me te lumturat e jetes suaj.

E gjitha kjo sepse keni arritur dicka te madhe. Keni arritur te beheni joduhanpires. Dhe jo vetem per disa dite, por pergjithmone. Nuk ka sesi ky mendim te mos ju lumturoje. Ditet tuaja nuk do te jene me te mbushura me tymra plot helme dhe kimikate, por do te jene ditet me ajer te paster, te fresket, ku drita e ngrote dhe oksigjeni i paster do te depertojne ne te gjithe trupin tuaj. Ju do te jeni me ne fund te lire dhe te shendetshem.

Dhe kur te keni bere dite qe jetoni jeten e mrekullueshme si joduhanpires mbase edhe mund te ndjeni merzi, vuajtje, zhgenjime. Por dijeni qe keto nuk jua shkakton aspak fakti se nuk pini me duhan. Keto jane acarimet e jetes te cilat do ti kishit edhe nese nuk do ta kishit lene duhanin. Ne fakt vetebesimi juaj do te shtohet prej faktit se keni lene duhanin dhe gjithe keto acarime te jetes ju do te beheni i afte ti perballoni me mire, me qetesi dhe zotesi.

Nuk ka asnje arsye per ta pire duhanin, eshte thjesht nje ves i krijuar si rezultat i perseritjes se panderprere te nje xhesti te vetem. Ky zakon ju shtyn te vazhdoni ta beni akoma ate xhest megjithese ju nuk deshironi ta beni. Por porsa ju te hiqni dore nga xhesti, vete zakoni do te zhduket, jua siguroj kete, jo vetem nga eksperienca ime, por edhe nga eksperienca e milionave te tjereve ne bote qe e kane lene duhanin me kte metode.

Une do te vazhdoj te shkruaj edhe postime te tjera per tju ndihmuar edhe me shume ju qe e pini duhanin. E di qe nuk ka asnje duhanpires qe nuk deshiron ta lere ate. Dhe me metoden e duhur mendore eshte shume e lehte. Para se ta perfundoj kete postim do ju sugjeroja te lexonit edhe postimin po me te njejten tematike nese nuk e keni lexuar: C’ndodh kur le duhanin.

Ia kalofshi sa me bukur deri ne postimin e ardhshem.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s