Hajduti i shtetit akuzon popullin per puc shteti.

Dua ti them demokrateve qe po lexojne kete se nuk kam asgje me partine demokratike, por e kam me ate qe ben sikur eshte perfaqesuesi i saj. E them kete sepse Demokraci do te thote sundim i shumices dhe nje njeri qe vendos rendin e sundimit te pakices nuk eshte demokrat, nuk mund te jete perfaqesues i kesaj partie.

Te paaftet, te turperuarit, plehrat e shtetit tani kane nje frike te madhe per kto qe po ndodhin. Ishin mesuar te ishin vete deputete, vete ministra, vete presidente, vete gjykates e prokurore. Por tani gjithe bota po u jep mbeshtetje pushteteve te tjera dhe po i ndihmojne qe te fitojne pavarsine nga keta parazite te neveritshem qe na jane ngjitur si pleshtat qenit dhe sdune me na lene rehat.

Habitem vetem me nje gje. Se jane edhe njerez shteti nje gje duhet ta kishin mesuar qe ne klasat fillore: Nuk mund te hahesh me popullin, nuk mund te sundosh me dhune dhe duke vrare e prere. Mjafton te lexosh pak histori per ta mesuar kete.

Duhet nxjerre mesim jo vetem nga historia, por edhe nga pervojat tona dhe te shokeve tane. Nuk ecet ne jete i hutuar si somnambul, pa ditur se cpo ben e cduhet te besh.
Krimineli i regjur nuk mesoi kurre te mesoje.Ne menyre te perseritur gjykatat kerkuan ti mesojne atij se nese kryen serish krim ai do kthehet ne burg. Shumica e krimineleve kryejne serish te njejtin krim dhe perseri shkojne ne burg.

Te cmendurit smund te mesojne. Dhe ky mund te jete kushdo edhe udheheqes. Te gjitha deshmite dhe gjykimi i shendoshe i treguan Hitlerit se shtypja pasohet nga shkaterrimi, nga revolucione te dhunshme. Por ai megjithese e lexoi historine kurre nuk mesoi prej saj.

Prandaj ky i cmendur qe qendron per momentin si kryeminister do te perballet shpejt me forcen tone. Ne do ti kerkojme llogari jo vetem per cdo gje qe ka bere, por dhe per shume te tjera qe nuk ka bere. Eshte krim gjithashtu qe te rrish ne postin e kryeministrit dhe te mos e besh kryeministrin.

Ky palaco femijesh ka mbajt peng per vite te tera postet me te rendesishme duke i perdorur thjesht per biznese tenderash dhe budallalleqesh akoma me te vogla se keto vetem per te fituar disa para. Duke bllokuar keshtu per te tjeret qe mund te ishin shume me frytdhenes ne kto poste te medha…

Le te shpresojme qe ti vijne mend te gjithe te tjereve dhe te kuptojne se cpo mbajne ne kete post, jo te mbrohet me ky njeri por te perbuzet dhe te perzihet nga Shqiperia ashtu sic e meriton.

Pergjigjet e dhena per kete teme ne forum:

Noellag:

Deshperimi i humbjes kalon ne cmenduri per pushtet . Kane humbur dhe tani kerkojne te rrezojne pushtetin me dhune , te rrezojne nje qeveri legjime. Po si more pisa te mjere nuk shikoni Shqiperine por shikoni Edi Ramen me kupolen e tij mafioze ? Po si more te mjere beni kaq shume zhurme per ethet tuaja per pushtet? Po si more te mjere mashtroni qyetaret dit e nate nga urrejtja e terbuar ?Po si more njerez jeni kaq te mbushur me urrejtje e mllef , sa deshperimi juaj nuk pranon humbjen me vote dhe doni pushtet me dhune ? Po si more te mjere jeni kaq te mjere sa beheni skllavet e atyre njerezve qe duan koas e dhune per pushtet ? Jeni te mjere

Nuk ka me hajdut se Edi Rama qe ka mbushur Tirane me beton dhe pallate , qe paguan bandite per te bere dhunen..

A ka moral humbesi qe ka humbur vazhdon ne krye te Opozites duke genjyer shqiptaret qe votat jane vjedhur ? Humbesi nuk ka moral, perdhos cdo vlere morale. Humbesi nga deshperim i thelle per humbjen e zgjedhjeve, nga frika se mos humb 8 majin po merr peng Shqiperine duke provokuar nje gjendje kaosi . Nje njeri qe ka perdorur dhunen ne familje, e tregon dhe ne politike. Humbesi e ka psikozen e dhunes dhe e zbaton ne rruge me forma te ndryshme.
Humbesi nuk i intereson Shqiperia, imazhi apo zhvillimi. Humbesi i intereson te fitoje per interesat e tij personale , jo me vote por ne rruge.

Gent8

Noellag, keto fjale i kemi mesuar permendsh se na i reciton Saliu perdite. Po une them qe ne nuk kemi pse degjojme as Saliun as Edi Ramen. Ne si popull e meritojme aq respekt sa kur kapet nje qeveritar me pras ne dore le te ike nga pushteti. Apo jo? Nese ti je nga ata/ato qe te pelqen te trajtohesh si k…. atehere thuaj te mos bisedojme kot.

Edhe Edi Rama nese do ti beje ato krime, une jam dakord, le te behet drejtesia, le te ndeshkohen te gjithe. Po edhe keshtu te na bejne per budalla, dhe te mos ikin pastaj… Po ky eshte kulmi qe nuk durohet dot me… Te me kish vdekur mua ndonje i afert me 21 janar, po une ja vrisja atij malokut me femije e ja q… ate gru e goce ca ka. E le ta mbante pushtetin pastaj, plera….

Nje gje duhet te behet, te veproje drejtesia. Njelloj si per Edi Ramen edhe per Saliun dhe per cdo njeri tjeter. Po jo te na behet Saliu prokuror se ashtu vajhalli asaj fitores qe permende ti te ato fjalet e tua plot urrejtje per Edi Ramen. Ketu nuk po flas me asnje lloj ane apo urrejtje une, po flas si per dinjitetin tim edhe per tendin qe Saliu po ta perdhos perdite ty edhe gjithe njerezve qe ti do me shume. Duhet te kesh aq dinjitet sa te dalesh nga servilizmi per Saliun. Duhet ta kete nje kufi servilizmi i atyre deputeteve qe e mbrojne. Se ata po presin qe Saliu tu q… grate tashi qe nuk e kundershtojne? Se spo marr vesh une cpresin me? Te me vidhej mua e drejta e votes sic u imponohet atyre nga kryetari? Me mire njeri i thjeshte dhe me nder sesa deputet dhe nje cop k…….

Albo

 

Nga menyra se si shprehesh, deshmon shume se cfare mentaliteti perfaqeson. Me beri pershtypje shprehja “Ne si popull”. Mos deshe te thuash, “une si qytetar i thjeshte i ketij populli?”. Kane kaluar plot 20 vjet nga vendosja e pluralizmit ne vend, dhe ti akoma jeton me mentalitetin e turmes, akoma nuk ke mesuar te mendosh dhe te shprehesh si shtetas e qytetar i lire.

Ti nuk je popull. Une nuk jam popull. Ti e une jemi shtetas te lire. Populli shqiptar flet me nje ze cdo kater vjet, kur mbahen zgjedhjet ne vend, dhe flet me voten qe hedh. Ata njerez qe kane dy fara mend dhe dy fije kulture demokratike, dine te respektojne verdiktin e popullit te tyre, verdiktin qe del nga zgjedhjet.

Atyre njerezve qe nuk u behet vone per popullin, jane ata qe nuk respektojne voten, nuk respektojne zgjedhjet, nuk respektojne qeverite dhe institucionet qe ngrihen nga vota.

Genti19

 

neve si popull nuk na kan len te kemi te drejta …cdo 4 vjet votojme nuk votojme ne prap edi me salen do dalin ……edhe dicka nqs ky popull do ishte ashtu sic dueht te ishte ,nje popull largpames ,nuk do kishte ne qeveri njerez te korruptuar e legena

me thuaj kur ky popull vendosi e beri ate qe duhet …….

 

Kleadoni

 

Edhe une do isha shprehur duke thene “ne si popull”, sepse eshte tersisht e vertete qe nuk respektohemi fare nga ato qe kane pushtetin. Se sa te drejta jane votimet ne shqiperi, e dime shume mire…. sa here fiton saliu do dali edi te thote qe i vodhen, edhe sa here te fitoj PS do dal saliu e te thote qe i vodhen.
Ne mos gaboj kete here Pd fitoj fale koalicionit me LSI, ku normalisht ato shohin te gjithe interesat e veta, e sigurisht jo te popullit. Ndaj, cdokush qe i ka ato dy fije kulture qe thua ti, eshte i afte te kuptoj qe ne jemi loder e pushtetareve….

__________________

 

Ganimet

 

Shqiptaret po ti japesh doren ta mer krahun .Jom irituar tej mase kure njerzit si ju i nderuari Ajzberg zgjedhin dhunen per te ndrruar pushtetin.
Shumica nuk tregon arsyen se ka te drejt.
Ne ket rast do sherbente ta kujtojm voten serbe qe na mundete me numer ne shqiptarve edhe kure ishte nji e drejt qe na takonte.
Ne mbivotohershim por ne rastin ton si shqiptar do duhej nji kompromis te gjendej per secilin problem.
Saliu nuk ka djallzime siq kan socialistet te regjur per kurthe e per intriga.
Pa urrejtur as nji shqiptar por i brengosur per fatin e kombit shqiptar kom dhen mendimin tim ne ket f.sh. andaj ta them sinqerisht se pa fije interesi personal e bej ket dhe qellimi im esht te i ftoh gjakrat sepse ne kosovaret kemi len si gjarpri dhjet lkura nen regjime te flliqura serbosllave dhe sjellja qytetare dhe e politikajve tan esht krejt suksesi dhe mos suksesi i tyre ku sot jemi ku jemi ,.si ju si ne jemi ktu te shumten e se shumtes per fajin ton si shqiptar.
Esht leht hedhur fajin dikun tjeter por deshe apo sdeshe ne do jemi bartes te pasojave ani pse disa nuk e kuptojn por une e kuptoi ne aspektin me te ngusht se vet une ,ti dhe gjdo shqiptar do i bart pasojat.
Edhe Saliu edhe Edvini po e zem se jon pasuruar ne kurriz te popullit por ky popull sdo ket forc e as deshir tia mbroj as Edit as Saliut pronen e do vij nji e tua mari pa i then hiq FLM.
Me demokracin qe keni sot ne shqipri mund ta kuptoi fare qart njeriu posa ta shkeli token shqiptare por si duket se jo vetem njera parti ka obligim te pakten moral qe te kontriboj per te krijuar nji imazh me te mir per Shqiprin .Ket e kemi obligim secili shqiptar gjini a mosh madje nese ket nuk e ben mund ti duket nji hiq gje por esht me e madhe nji sjellje e qytetruar e individit se nji fjalim i nji qeveritari apo politikani .
Ju gezohuni te pakten se keni nji te drejt te madhe ku mund te shpreheni lirshem per te drejtat tuaja,ne ne Kosov ishim keq sa padrejtsish duhej te gjykonte gjygjtari .
Ne rastin tuaj e shifni Prokuroria ,shtypi e tv japin versione allapshmagjarqe e sja varin qeveris.
Erdh Klintoni e tani na e ben ekspertizen dhe mbaroj puna.

POr ajo qe nuk mbaron kurre esht i nderuar seju nuk duhet ti besoni fort as Ramave e as amerikanve sa syve tuaj ku nji rrugeqeri dhunonte shtetin..policin dhe kjo sdo arsytoi as Ina Ramen as Amerikanet as ty as mua nese ne nuk dallojm rrugeqerin dhe protestat paqesore.
Ne duhet te mesohemi me demokracin se tjeret mund te na perkrahin edhe kure shqiprin e djegum por ajo sesht zgjedhja.
Duhet durim per gjera te mdha .
Vllavrasja nuk sjell dit te mira per shqipotaret veq Spartakut me shok sepse atyre ju duhet pushteti e jo SHqipria.

 

Brari

 

ti e ke shkruar ate traktin mo aisberg?
apo kico blush edvin strefani i rucit te gjinushit?

 

Landi45

 

bravo hera e pare qe dikush flet te verteten,,,,

dhe une si demokrat dhe votues i pd ,,,jam dakort qe duhet ndryshim,,,,

pd duhet te hapet,,,dhe shteti te pastrohet nga funderrina te kohes enverit,,

 

Jeto jeten

 

mir do ish me pa ‘veten’ i her para se me bo sugjerim. jo per nai gjo po s’beso robi kur hajtudi thot kapni hajdutin  ene poplli s’osht vetm 300 petrita

 

Fiesta

 

A keni ore pak gjak shqiptari ju anti berishet,koha e socializmit ka mbaruar dhe as qe ka ndonje pikenisje se do te kthehet ndonjeher nje sistem i tille qe te gjith po rrenqetheni kur e permendni . Kush ju garanton se me edi ramen do ta keni me mire,do ta keni korrupsionin zero .Vajtoni per 4 te vraret qe at te drejt e kane vetem familjaret , nuk duhet fajesuar qeverine per demostrat te pakonrolluar apo te dirigjuara .
Pyetni,informohuni per aeroplanet qe paten qellim sulmin ndaj shtepis se bardhe ku ne film paraqitet se e kan rrezuar udhetaret,por realiteti eshte se eshte rrezuar nga toka . E nuk pat as nje perlotje as protest nga familjaret sepse me at akt eshte shpetuar kreu shteteror,njekohesisht i eshte bere me dije te tjerve qe do te tentojne te kidnapojne aeroplane se me protestues ekstrem ,nuk ka dialog.

 

Genti19

 

une nk kuptoj kete llogjiken e ca kinezve ketu ……..dmth nqs nk je me berishen je armik e tradhter e komunist e ku e di une se ca …..jo mer cuna une jam me demokrat se ju po berishen e urrej se ka mar ne qaf njerez si ne kohen e enverit ashtu edhe ne kohen e saliut …..kush eshte ky sali mbret berisha qe nuk luka nga veni …..boll o sal 20 vjet te kemi ne kurriz edhe nja 10 vjet e do ja kalosh edhe enverit ….ca m.ut shteti demokratik jemi ne kur kemi nje figure ketu e 20 vjet …do na sjelli edhe nanon ky tani edhe shpeti shqiperia ….

sali berishen e flm nqs gabimet i ka ber pa dashje …e flm qe ndihmoi ne futjen ne nato e ne liberalizimin e vizave e te dali ne pension …..rri gjith ai klinton 8 vjet e iken e ne e mbajme kete si enveri e putini

 

Besoja

 

Autori i shkrimit,për derisa është kaq kompetent dhe ka dalë në përfundim se Berisha duhet të largohet,me patjetër duhet të ketë dalë në përfundim edhe se kush duhet të vijë, por,nuk di pse nuk e thotë!
Ashtu si edhe kam shkruar gjithmonë,unë asnjëherë nuk dëgjoj një njeri apo një grup njerzish kur moto e tyre është vetëm të largohet kundërshtari i tyre politik pa prezantuar alternativa.
Kush do vijë në pushtet?
Me çfarë do vijë në pushtet?
Çfarë do bëjë më mirë se paraardhësi dhe si?
Duke prezantuar gjithë atë dhunë,si mund të besojmë se do jetojmë në demokraci?!
Kur i drejtohesh shtetit me hunj të tillë,po individit?!
Ka plot të tjera por në esencë kjo është.

 

Gent8

 

Ore lere menyren se si shprehem une, ka rendesi ajo qe une shpreh ketu. Une po te shpreh se po te hapesh fjalorin, ose librat dhe te kerkosh cdo te thote demokraci, do te gjesh qe Demokraci do te thote sundim i shumices, qe thua ti turmes. Pra ky eshte mentaliteti i demokracise jo i imi.

Kur behet fjale per tu shprehur eshte pune tjeter, shprehem une me gjithe opinionet e mia, por keto nuk jane opinione mo Albo. Keto jane Rregulla qe duhet te zbatohen nga te gjithe qe demokracia te funksionoje. Mos degjo cthone ata krimbat atje ne Karige dhe ti besosh per te verteta. Mundohu te reflektosh dhe pastaj te besosh, dhe vetem ato qe jane te llogjikshme.

Ti po thua te respektojme dhe te nenshtrohemi verdiktit te atij hajvanit jo te popullit. Duket qarte tani kjo gje, nuk e mbron dot me, me llogjik jo njehere, vetem duke bere rolin e budallit dhe te besh sikur smerr vesh vetem ashtu mund te mbrohet Saliu. Po ce ulni veten aq shume per nje cop majmun mor ju, lereni te mbaje pergjegjesite e veta per ato qe ka bere.

 

Zoti Beso, mendoj se duhet denuar veprimi qe politikanet bejne. Ata vete se egzistojne nuk po na prishin pune, por veprime si vjedhjet, plackitjet etj duhen denuar kushdo te jene. Fitorja jone si popull eshte vetem nese me instrumentat e demokracise, do ti bejme presion cdo pushteti te na respektoje, pavarsisht kush eshte ne pushtet.

Ne fakt nuk ka asnje rendesi kush eshte atje apo kush do te vije, nese ne do tia bejme te qarte se nuk mund te na vjedhin dhe pastaj te shpetojne pa u lagur. Kur ne te arrijme kete, atehere do te jemi bere nje popull inteligjent, qe di te vendose per veten e tij, di te jete aktiv ne te drejtat qe i takojne, pra do te jemi bere si gjithe popujt e tjere…

 

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Një mendim te “Hajduti i shtetit akuzon popullin per puc shteti.”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s