Cna ben qe ti arrijme qellimet e jetes?

Vetedisiplina dhe nxitimi

Shume njerez deshtojne te arrijne qellimet e jetes se tyre jo sepse i mungojne aftesite e duhura per kete, por sepse dorezohen shume heret.

Nese ti do te provosh te zhvillosh nje zakon te ri te dobishem, ty do te te duhet te besh nje perpjekje shume te madhe ne ditet e para, por pas disa ditesh ky do te behet nje proces automatik dhe nuk do te duhet me asnje lloj perpjekje.

Neve zakonisht na duhet vetedisiplina per te filluar te bejme dicka, por ndersa vazhdojme ta bejme ate gje cdo dite, nxitimi merr situaten ne dore dhe na jep ne energjine qe na nevojitet per te vazhduar…

Pra vetedisiplina eshte e nevojshme ne fillim kur nuk ka asnje force tjeter motivuese te na beje ne te vazhdojme punen, derisa ne arrijme piken ku faktore te tjere do te hyjne ne loje dhe do te na motivojne te vazhdojme…

Pse shumica e njerezve deshtojne te arrijne qellimet e tyre?

Shumica e njerezve nuk jane te informuar mbi konceptin qe ne sapo shpjeguam. Ata heqin dore, nuk provojne me, dhe pastaj thone qe fajin e ka mungesa e motivimit, nuk e dijne ata se motivimi do ti vinte heret ose vone si rezultat i progresit qe ata do te benin.

Ne menyre qe te arrish qellimet e tua ti duhet te jesh nje njeri pa emocione. Disa njerez shtyjne gjithmone per me vone punet e tyre sepse iu duken te merzitshme, disa te tjere heqin dore sepse humbin shpresen sepse per momentin nuk shohin rezultat…

Tipi i vetem i njerezve te cilet arrijne qellimet e tyre jane ata qe vazhdojne perpara pavarsisht emocioneve te tyre bezdisese qe provojne. Ata provojne merzi, mungese motivimi, humbje te shpreses, depresion, por ata vazhdojne te ecin perpara, dhe kjo eshte arsyeja pse ata i arrijne gjithmone ato qe duan.

Si ti arrij qellimet?

Formula per te arritur cdo gje qe do eshte e thjeshte. Mbaje mend se ne fillim ti do te provosh shume emocione te keqija dhe i vetmi motiv qe mund te kesh per momentin per te vazhduar mund te jete vetem detyrimi i vetes, megjithate, nese do te vazhdosh te ecesh perpara, nje burim tjeter motivimi do te shfaqet si rezultat i asaj qe ke arritur.

Ti duhet te ndash vec anash, te gjitha emocionet e tua dhe te vraposh drejt, perpara, sa me shume te mundesh, dhe heret apo vone ti do te arrish nje pike qe te gjitha emocionet e tua negative do te zhduken, emocione motivuese do te shfaqen. Vazhdo perpara cfaredo te ndodhe dhe ti do ti arrish qellimet e tua.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

7 mendim te “Cna ben qe ti arrijme qellimet e jetes?”

 1. Shume interesante keta artikuj, dhe te dobishem gjithashtu. Jam e kenaqur qe rastesisht gjeta kete blog dhe qe kam mundesine te shpreh mendimin tim rreth artikujve qe permban. Kompilmente!

  Pëlqejeni

 2. Shpresa,arsyetimi dhe dashuria jan 3 ndjenjat me te forta qe te bej te shmangesh cdo penges qe te del perpara.Nqs arin ti kontrollosh kto ndjenja atere do te arish cfardo lloj qellime qe ke,sado i math qe te jet ai

  Pëlqejeni

 3. Urime Sinqerisht kam hyre rastesisht ne kete site Te mrekullueshem qe me ka Len Te mberthyer dy dit rresht dhe Pse kam qen e semur. Flm shuttle dhe suksese stafit.

  Pëlqejeni

 4. Nuk ka shume kohe qe rastesisht zbulova kete blog dhe per aq kohe nuk resht se lexuari…nuk kam hasur me pare keshtu informacione ne gj.shqipe,ose thjesht ka qen mosinteresimi im…nuk e di…jeni me te miret…komplimente stafi

  Pëlqejeni

 5. Qfar te themi perderisa ne qdo dite mësojmë diqka te re nga ju. Ju lutem mos u ndalni dhe mos hezitoni se punuari se vetëm me mesimet e juaja te mrekullueshme ne mund te ndihemi qdo ditë e me te lumtur. Suksese.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s