Dashuria

Dashuria dhe mendja jote, Si biem ne dashuri.

Ti mendon se dashuria  vjen nga zemra dhe mendja nuk ka ndonje rol te madh ne procesin e te renit ne dashuri? Nese mendon keshtu vazhdo te lexosh qe te te tregoj te verteten. Marrim si shembull nje vajze e cila eshte shume e turpshme, tip i mbyllur, dhe supozojme se ajo sheh nje djale i cili eshte tip i hapur, me besim tek vetja dhe papritur ajo bie ne dashuri me te. Si mendon ti, cfare e beri ne kte rast vajzen te bjere ne dashuri me djalin?

Thjesht mendja e saj kupton se ai person zoteron disa tipare te nevojshme te cilat asaj vete i mungojne, dhe keshtu qe do te ishte me mre per te qe te qendronte sa me afer ketij personi. Nga psikologjia dihet qe per te bere dike te ndihet mire ne pranine tende duhet te plotesosh nje nevoje te tijen, kjo nevoje mund te jete te ndjehet i rendesishem, te behet per te qeshur, te kete dike me tipare te cilat atij vete i mungojne… Dhe kur personi ndjehet mire ne pranine tuaj mendja e tij do te vleresoje qe per te qene te lumtur duhet te qendroje afer jush. Por si e ben te mundur mendja qe personi te qendroje afer jush? Thjesht duke lancuar nje emocion te forte qe quhet dashuri, nepermjet ketij emocioni mendja tenton ta afroje personin me ate qe ajo vlereson se mund ta beje te ndjehet mire.  (lexo: Arsyet pse dy vete duhen)

Urrejtja ndjek te njejtin rregull, supozo se ti je nje person i ndjeshem dhe nje djale arrogant te tall gjithmone ne sy te te gjithe shokeve, cfare do te ndodhe ne kte situate? Mendja jote do te mendoje se ky person te shkakton dhimbje ty, keshtu qe mendja do te vleresoje qe duhet te te mbaje ty larg tij. Dhe si do ta beje kete? Duke te te bere ta urresh mendja siguron qe ti do ta shmangesh kete person sa me shume te mundesh. Keshtu eshte mendja e cila vendos nese ti duhet te rrish larg nje personi apo afer tij, sipas asaj nese na ben te ndjehemi mire apo jo, me pas nese vendos se duhet ti rrime larg apo afer, ajo lancon emocionet perkatese. (Lexo: Pse dashuria nuk eshte e perhershme?)

Mendoj se si dashuria, urrejtja dhe cdo ndjenje tjeter e njeriut te kete ardhur deri sot tek njerzit si pasoje e pershtatjes sipas teorise se evolucionit. Sepse cdo ndjenje qe kane njerezit sot jane aq te perkryera sa i bejne njerezit te pershtaten me shume me jeten.

Mbase ju mund te mendoni se cka te perkryer tek urrejtja, tek depresioni, merzia, zemerimi, trishtimi apo frika. Por nese do te shikojme thelle frika mund ta shpetoje dike nga nje rrezik shume i madh, keshtu do te rrise mundesine e mbijeteses per ate person. Ndjenjat jane tregues shume i forte te pershtatjes sone aktuale. Pra deshperimi te tregon qe nuk po ndek zgjidhjet e duhura per problemet e tua. Merzia eshte tregues se nuk po merresh me gjerat qe i sherbejne qellimeve dhe deshirave te tua.

Te gjitha keto ndjenja lancohen nga mendja e njeriut ne menyre te perkryer. Prandaj nuk perjashtohet mundesia e te egzistuarit te nje Zoti i cili mund te kete krijuar gjithcka. Sepse sado i madh te jete ndikimi i perzgjedhjes natyrore perseri kjo teori deshton ne shpjegimin e nje pershtatje kaq perfekte te cdo gjallese. Dhe nuk po shkojme me me thelle, sepse vetem deri ketu na lejon mendja jone pjellore, per disa gjera do te kete gjithnje dyshime dhe mistere. Mire u takofshim ne postimin tjeter.

(Lexo: Shenja qe tregojne se dikush te pelqen.)

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

13 mendim te “Dashuria”

 1. Kjo eshte e njejta teori qe merrin studentet e mjekesise te vitit te 4-ter persa i perket shkencave humane ! Vetem se ka nje difekt te madh ne te gjithe kete ! Nje gje e tille i sherben nje kafshe qe nuk arsyeton , qe nuk llogjikon , qe nuk ka aftesi te larta intelektuale , nje kafshe qe eshte gjithmon njelloj , Standart ! Njeriu nuk eshte me kafshe , por eshte dicka me teper sepse ka llogjiken qe e ben te eci perpara , dmth ti studion , kupton , merr vesh se cbehet , jeton ne nje ambient etj etj dhe keto si duhen me , perkundrazi keto karakteristika e kan bere qe ai te jetoje me pak , te jetoj dobet , te mos kete besim ne vet-vete , te sillet si te tjeret dhe jo sesi eshte ai natyral , te dorezohet lehte , madje te jetoje te gjithe jeten ne depresion k po ja ku po te them un nje gje ! Njeriu eshte i zgjuar dhe kur do dicka ai e merr , dhe ne varesi te tonit te humorit varet dhe suksesi i tij k nje njeri i dashur , alegro , i qete , arrin cte doje , sepse logjikon drejte , nese ai di qe do dicka ai lufton pertej vuajtjeve , pertej cdo pengese ! Ky eshte njeri , madje per tu admiruar ! Ndjenjat negative , kan kohe qe skan me asnje rol k per me teper , mendja ka nje mekanizem te tille qe kur regjistron eksperiencat negative ben cdo gje njelloj si cdo gje tjeter , nese ty nje vajze te tradheton , ti thua ishte rastesi , nese te tradheton nje tjeter ti thua eshte kurve ! Mendja jote tani konsideron te gjitha femrat njelloj : Kurva ! Ky mekanizem eshte shkaterrues , dhe eshte mekanizem i ndjenjave negative ! Ti zgjero studimin tend , sepse je nje njeri inteligjent dhe shof qe studion ! Mos u limito ne studim , jam i sigurte qe ne fund ke per te gjetur shum pyetje ! Sot te them te verteten kam gjetur disa gjera ne lidhje me natyren e njeriut…te jashtezakonshme ! Lexo librat e Ron Hubbard dhe kenaqu ! 🙂 Blog interesant jam dakort per shum gjera ! Ah se harrova , per te gjetur strategjine e suksesshme tek ai argumenti tjeter ka nje teknike , e gjen po tek ky autor ! Rruge te mbare !

  Pëlqejeni

 2. me falni per comentin dhe gjuhen me te cilen shprehem por me eshte me e lete te shprehem Ita.Mio parere che confondi amore con la logica cioe la mente.SE l”amore e fato dei sentimenti che a sua volta e fato di emozioni.Amore ha la sua origine nella frofondita della nostra psiche.Non ho presente come una persona si inamori con la “mente”.”LA mente” e fata dai pensieri e logica “Amore” dai sentimenti irazionalita sogni desideri a noi incontrolate.Le energie psiche che si metono in campo durante le primi fasi di inamorameno sonno imensi e incontrolabili.La duratura del amore dipende dalla maturita delle persone coinvolte.Nel stato di due persone inamorate la mente e stata mesa da parte.Agomento molto ampio non si esaurisce facilmente che per poi le persone sonno deverse uno dal altro.Amore come sentimento e piu metafisico che ogetuale Ju uroj nga zemra shume dashuri.Ne libra geni men tek njerzi gjeni emozione e ndienja.naten e mire.kur te kem kohe do te shkruaj me gjate.me falni per ita.shpresoj gje te me kuptoni

  Pëlqejeni

  1. O ti bac po ta qky gojen a more vesh qy plaku i thift kto sene nuk tkan hije ti me i kshyr ktoj jan per tri a more vesh bre pis bre edhe do nuk te kuptoj qa ke shkru ne italisht o plakuaaaaaaa hahahahahahahahaha

   Pëlqejeni

 3. Pershendetje un dua te jau tregoj nje histori e cila me ka ndodhur.Nuk e di se a ishte rastesi apo qfar ishte se un dhe shoqja ime e ngusht e dashuronim te njejtin djal.Mirpo un asnjeher nuk i kam treguar shoqes sime se e kam dashur ate person sepse nuk doja ta prishja me te miqsin qe kishim dhe e dija se po te tregoja se e doja edhe un ate nuk do te binim dakord asnjeher me shoqen time dhe gjithher do te kishim probleme te cilat nuk do te mundim ti zgjidhnim.Un fillova te beja qmos dhe ta harroja ate person mirpo kjo ishte e pamundur pasi qe e takoja qdo dit sepse ishim ne te njejten klas.Nje dit ra zili dhe dolem se bashku me shoqen time me pushim duke u kthyer perpara nesh ishte personi i cili e dashuroja dhe shoku i tij i ngusht.Shoku i atij u kthye the me shikoj pastaj shoqja ime me tha se ai me donte mu me thoshte se qdo her ai me shikonte mu afroher afer dhe ashtu ishte por un thash jo kjo nuk esht e vertet.Shkuam ne klas dhe kishin filluar te luanin e vertet dhe denim kishte fillua te luante edhe shoku i atij personi te cilin e dashuroja pastaj i ra te bente pyetjen atij personi me nje tjeter.E pyeten se cilen nga vajzat e klases do ta puthje ai tha per mua the pastaj me shikoi dhe filloi te qesh dhe e gjith klasa filluan te benin uuuuuuuuuuuu.Qdo dit duke e par dhe duke me qendruar qdo her afer me dukej se kisha filluar sikur ta dashuroja dhe nuk mund ta perballoja mungesen e tij.Nje dit ai ishte duke u ndjekur me shoket e tij ne klas dhe un isha me shoqe kur papritmas erdhi dhe me kapi per beli dhe pastaj me leshoi dhe duke u larguar me tha me fal.Ai qdo her me thoshte diqka ose bente diqka te cilen nuk mund ta harroja.Ishte e enjte dhe ate dit ishim ne oren e matematikes dhe tri shoqet e mia filluan te me ngacmonin per ate djaalin me thonin se ai te do dhe plot e plot gjera te tjera pastaj na tregua se te nesermen kishim kros ne te cilin shkonim per te vrapuar.Pas pak u kry ora e matematikes dhe erdhi kujdestarja dhe djalin te cilin kisha filluar ta dashuroj kishte qdoher per te shkruar ne tabel kriteret ai doli dhe filloj te shkruante pastaj shoqet e mia panderprer me thoshin fjal te ndryshme se ai me dashuronte mua dhe plot e plot gjera te tjera.Shoqja ime e pyeti se qfar kishte shkruar ne tabel ai iu kthye me nervoz dhe i tha se e ke ne liber pastaj shoqja ime me thoshte se mua mu pergjigj ashper por po te ishe ti do te buzqeshte.Un vetem thash se ne sa faqe ishte msimi ai u kthye dhe me tregoi i qet dhe duke buzqeshur.Pastaj shoqet me thoshin se a te tham se keshtu ishte dhe njera nga shoqet beri se do te shkoja per te gjuar nje mbeturin dhe ju afrua dhe i tha per mua se donte te tregonte diqka mirpo un nuk kisha asgje per te treguar.Shoqet e mia filluan te benin dhe shum gjera te tjera dhe e shikonin ate dhe qeshnin.Te nesermen filluan edhe disa shoqe te tjera te ma permendin dhe shoqja ime kishte ze te bukur dhe filloi ti meshonte tabeles dhe filloi te me kendonte mua pastaj te tjerat rrehnin shuplak dhe njera me tha se po shkoj ti tregoj atij se e do por un i thoja se kinse nuk e doja ate por ajo nuk me degjonte dhe pastaj me nje nervoz i thash shko bre shko dhe shkova u ula ne karriken time pastaj erdhen shoqet e mia dhe me pyesnin se qfar kish dhe ai ishte ulur me shokun e tij te ciline dashuroja me heret mbrapa neve dhe kur shoqet me pyeten me than se qfar ke iu tregova dhe un kisha nje vizore ne dor dhe njera nga shoqet me pyeti se per cilin djal po flisja un u ktheva mbrapa dhe ja bera me dor pastaj menjeher erdhi ai dhe me pyeti se pse po beja me dor nga ai un i thash asgje ai kemnguli por kur i thash perseri asgje shkoi dhe keshtu kan ndodhur shum e shum gjera.Ishte dit e hen dhe ne kishim mbledhje te prinderve te shkolla dhe e kishim me orar te shkortuar ate dit kishim edhe edukat fizike mirpo arsimtarja na tha te mos i mernim veshjet sportive me vete e te dilnim te gjith ne sallen jasht djemat shkuan te luanin futboll kurse un me shoqet e mia ishum ulur perball tyre dhe ai ishte portier dhe shoqja ime e tha nje shaka shum te mir dhe un fillova te qesh pak si me te madhe dhe nuk dija te ndalesha ai u kthye dhe me shikoi mee nje buzqeshje te jashtzakonshme dhe shoqet e mia perseri filluan te flisnin ato fjal dhe un e hidherua u largova nga ato dhe duke u larguar kalova permes djemve te cilet ishin duke luajtur futbooll dhe topi erdhi drejt meje me nje fuqi te madhe dhe papritmas ai erdhi dhe duke me larguar nga aty per te mos me rrokur topi u rrezuam mbi njeri tjertin dhe te gjith filluan te benin duza zemra dhe na thoshin kot e keni ju te dashuruar jeni ju te dashuruar.
  Pas shum e shum ditesh dhe shum e shum momentesh te cilat nuk mund ti permendi sepse do te hargjoj shum koh sepse momentet tona jan te panumruashme .Nje dit kujdestarja na tha se do te na nderonte venet dhe mua me uli me ate te cilin e doja dhe ate dit kishim ed.fizike dhe un isha kujdestare e klases dhe duhej te qendroja ne klas bashk mee mua qendroi edhe ai sepse i tha arsimtares se ishte semur mirpo ne te vertet ishte shum mir dhe nuk kishte asgje lasi qe shkuan e gjith klasa ne qendronim te ulur ne bank pran njeri tjetrit sepse kujdestarja na kishte ulur se bashku .Ai me tha se i dhimte dora kur u ktheva ta shikoja dhe ja preka doren ai me kapi doren dhe me tha te dua nuk mund te duroj me po te tregoj se te dua dhe me kapi leht dhe me puthi pastaj un e dashuroja dhe nuk mund ti rezistoja ne ishim duke u puthur leht ne buz por un ndalova dhe me tha qfar u be nuk me do ti mua un i thash se e doja shum mirpo nese dikush na she por ai tha mos u brengos sepse askhsh nuk do ta kuptoj se un dhe ti jemi duke kaluar jemi puthur apo ndonje gje tjeter dhe un pranova nuk mundd ti rezistoja pasi ishte shum i embel.Ai me uli ne preherin e tij dhe ne u puthum dhe u perqafuam ne klas 45 minuta derisa erdhe te tjeret mirpo kur erdhen ne benim sikur nuk kishte ndodhur asgje dhe nuk i treguam as shoqeve dhe shokeve te ngush askush asgje nuk dinte perveq neve dyve.Dhe nje dit shkova tek ai dhe u puthem vetem ne buz per or te tera dhe qendruam te perqafur pasi qe nuk isht askush tek ai.Mirpo nje dit djali te cilin e doja me heret me tha se edhe ai me dashuronte dhe tentoi te me puthte mirpo un i thash se nuk e doja i tregova se e doja dike tjeter dhe i tregova per shoqen time se e dashuronte por ai me tha se ate nuk e kishte dashur kurr por me kisht dashur mua dhe perseri tentoi te me puth por un nuk lejova dhe un nga ajo dit i kam perjetuar me njeriun qe e dua me se shumti ne jet momentet me lumtura me bot dhe jemi duke kaluar qe tre vjet e gjysme dhe shpresoj te na ec e mbara dhe te qendrojm deri ne fund keshtu duke e dashuruar njeri tjetrin dhe nje dit shpresoj se do te martohemi mirpo personin te cilin e kam dashur me heret esht ende duke me dashuruar dhe ne qdo mumdesi mundohet me me josh mirpo asnjeher nuk e shikoj dhe shoqes sime si kam treguar se ai me don perndryshe do te merzitet shum mirpo un po ta dija me heret se ai me don nuk do me interesont as shoqja as dikush tjeter por do te bashkoheshim mirpo mua nuk me intereson pasi qe e kam gjetur dashurin e jetes siimmmme

  Me tregoni se qfar mendoni a ju ka pquer kjo histori a po jo me tregoni sa % ju ka pelqyer

  Pëlqejeni

 4. Esht nje histori shum e bukur a sa do te doja ta degjoja live kete histori mirpo kan then se vetem rri drejt tek zoti sepse ai do ta bej me te miren e mundshme dhe mua kjo histori me pelqen 10000000%

  Pëlqejeni

 5. Un dua te jau tregoj nje histori prono dmth seksualeeeee isha nje dit ne shtepi dhe mami duke shkuar me tha ta dergoja nje gje tek kojshikja sepse ia kishte marrur sepse i kishte duft isha vetem un ne shtepi dhe me duhej ta dergoja .Un shkova ta dergoj kojshikja kishte nje djal i cili ishte shum i mir ai ishte 1ose2 vjet me i madh se un mirpo me trup njesoj.Un shkova ta dergoja ate gje ishte sikurse nje aparat un kur shkova aty trokita ne der dhe e hapi deren djali i cili ju tregova me heret dhe un i thash mere falemindderit ai me tha hajde mrena rrim pak i thas nuk e di osht shpia vet tha hajt se ska lidhje se shpin sen se gjan edhe shpiat i kishum ball per ball shum afer njeri tjetrit un hyra brenda dhe nuk kishte qen askush aty perveq meje dhe atij un kisha vithe te medha shum te medha sa nuk thuhej me mirpo un kisha veshur nje fustan vere i cili isshte shum i shkurter saq me biente sikurse nje maic ai e leshoi televizorin dhe filluam ta shikonim nje filum dhe nderkoh bisedonim ai ishte afrua shum afer meje dhe papritmas ai e qiti doren e tij te kama jeme edhe ja nisi mem prek qaq shum qi jo emocionu i thash sot jom e jotje edhe i thash a po don met knaq ne maksimum tha poooo shirt edhe qysh ke ulun ju qova ju ula permi edhe ja preksha karin edhe puthsha si e qment ja nisum me ba sekse sdishum mu nal edhe na bonum puthje sa bonum edhe tani shkova nshpi maj nja tri ore edhe prej asaj dite sa here jesum vet e thirrum njani tjetrin edhe puthmi ama veq puthmi edhe perqafomi edhe une ja sfidoj karin atina e aj mi shtengon cica e tjeter sen jo se osht heret nihere qashtu po menoj edhe i thom se e du shum edhe puth shum mir edhe du me i than se neser ata tmit shkojn krejt dikun edhe hajde se edhe ata tut po shkojshin qashtu tha mami jot edhe hajde edhe puthmi puzt se moti sju ke than at ndjenjen e mir e tomel

  Pëlqejeni

 6. Ani pra ti nanii a kush pidhi te kuke pse spe kallzon ti ni njo mat mir pra masi kto tonat spot pelqejkan.
  NERMAL NESE DIN
  KSHYRUM MIR QA POT THOM O KAR NANE GOJEN TA QKY A MORE VESH MOS UM SHTI ME ARDH ME TA SFIDU KARINNNNN A MORE VESH

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s