Biseda dhe komunikimi

Te joshesh nepermjet bisedes.

Denimi me i madh qe mund ti vini vetes eshte te druheni te bashkoheni ne bisede me njerez te tjere, te pyesni te tjeret per dicka apo thjesht te prezantoni veten dhe te pershendesni. Gjeja kryesore qe duhet te kuptoni eshte se nuk duhet te rrini ulur dhe te prisni qe bota te vije dhe te prezantoje veten tek ju, por duhet qe ju vete ti terhiqni te tjeret ne biseda te kendshme me ju. Kjo sepse rendesia e bisedes nuk kufizohet thjesht ne marredheniet intime, por edhe ne suksesin e jetes suaj, ne karriere apo biznes.

Pra nese ju do ti vleresoni te tjeret duke u pergjigjur komenteve qe ata bejne, duke u munduar ti bashkebisedoni me ta, atehere do te keni fituar miq besnike edhe ne koherat me te veshtira. Ajo qe ndodh eshte se kur ju vleresoni opinionet e te tjereve duke iu pergjigjur po me komentim te asaj qe ai thote, atehere ju po plotesoni dhe po kenaqni nje nevoje te tyren, nevojen per tu ndjere pjesetare te rendesishem te shoqerise se tyre, dhe nevojen per te lene pershtypje te larta tek te tjeret. Duke kenaqur kte nevoje te tyren mendja e tyre do ti shkaktoje nje emocion per ty, dhe ky emocion eshte simpati, ndonjehere edhe dashuri.

Pra te vleresoni ato qe thone te tjeret jo vetem do te krijoje ndjenja tek te tjeret per ty por edhe ndihmon qe biseda te vazhdoje e gjalle dhe e perzemert. Keto emocione te thella shpesh here vijne nga nje person i cili eshte ne gjendje te te interesoje. Te gjithe kemi pasionet tona, temat te cilat na interesojne dhe pelqejme ti diskutojme. Dhe nderkohe qe dikush i hap keto tema per diskutim ne perseri krijojme simpati ne mendjen tone per ta sepse po plotesohet nje nevoje e jona shume e thelle, te flasim per gjerat qe na pelqejne. Te hapesh nje teme qe i intereson nje personi, eshte dhe strategjia me e mire per te vazhduar biseden me te per nje kohe te gjate dhe pa u merzitur, sepse per te vazhduar nje bisede duhet me deomos te terheqesh interesin e tjetrit, interesi i njeanshem do te coje ne heshtje dhe momente te plogeshta qe do te bezdisin te dy personat.

Ne disa raste ne nuk i njohim personat keshtu qe nuk e dime se cfare temash te hapim sepse nuk e dime se cfare temash pelqejne ata. Por ky problem duhet te zgjidhet me nje koncept shume te thjeshte. Ka tema qe i pelqejne te gjitha vajzat, sic ka tema qe i pelqejne te gjithe djemte, tema qe i pelqejne te diskutojne te gjithe adoloshentet, ose te gjithe te moshuarit. Prandaj ndonjehere duhet te veprojme ne terrene me te pergjithshme dhe kur ta njohim mire nje person te shkelim ne terrene me specifike te cilat do ta joshin me shume. Pershembull pjesa me e madhe e meshkujve pelqejne te flasin per ide abstrakte, pra duke folur per kete mund te jete fillim i mire, dhe nderkohe qe e njihni me mire dhe mesoni se ai pelqen muziken atehere mund ta nderroni drejtimin e bisedes per tek muzika.

Nga ana tjeter vajzave i interesojne tema te tjera, pak me sociale, tema te jetes se perditshme, ta pranojme edhe thashethemet, sidomos historite e bukura dhe zbavitese. Keto interesa te pergjithshme perbejne nje fillim te mire per te ditur cte thuash kur je me dike qe nuk e njeh mire dhe thelle, por ne momentin qe zbuloni se ce intereson nje vajze duhet ta shfrytezoni kte nevoje te sajen per ta joshur ne maksimum.

Nese nuk e njihni fare nje person, atehere thjesht mund ta pyesni per veten e tyre. Te gjitheve u pelqen te flasin per veten, dhe te gjithe ndjehen te vleresuar kur dikush interesohet per ta. Ky vleresim i ben njerezit me te disponuar per bisede, por edhe i shkakton emocionin e simpatise. Nderkohe qe personi ju pergjigjet, do tju beje pyetje si pasoje e reciprocitetit, dhe kjo eshte mundesia juaj e arte qe te flisni per veten tuaj dhe te krijoni nje pershtypje te mire per veten, por pak me modesti jo ne menyre shume direkte dhe me arrogance.

Ne kte shkrim une preka joshjen e njerezve nepermjet bisedes, por joshja eshte nje forme arti e cila nuk kufizohet vetem tek beseda por edhe tek zeri, shikimi, qendrimi i trupit, etj. Kjo sepse 90% e mendimit qe te tjeret krijojne per ne e marrin nga keto elemente, dhe nese le pershtypjen e njeriut te forte psh me ane te zerit, ata njerez qe i duan njerezit e forte do te joshen nga ty. Megjithate per keto tema do te flas ne postime te tjera.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s