Shoqeria

Si ti besh te tjeret te te duan,  Gjera te vogla por efektive.

Njerezit te duan kur subkoshienca e tyre zbulon se ti je i rendesishem per ta, ose kur ata zbulojne se kane nevoje per ty. Bazuar ne kte koncept, egzistojne ca marifete te vogla por shume efektive te cilat ti mund ti perdoresh per tu paraqitur i rendesishem ne subkoshiencen e tyre, dhe keshtu ti besh ata te te duan ty.

Megjithese ky artikull nuk eshte per te krijuar dashurine romantike, prape ju mund ti perdorni keto marifete edhe per ato lloj marredheniesh, megjithate keto jane me shume efektive per tek shoket sesa tek partneret.

Si ti bej te tjeret te me duan

Njerezit kane nevoje te ndjejne se ata jane te rendesishem, ata lumturohen aq shume kur dikush kujdeset per ta dhe ndjehen shume keq kur dikush i injoron. Tani ajo qe duhet te besh ti eshte te shfrytezosh ate nevoje te tyre dhe ti furnizosh me ate qe ata duan, dhe kur te shikojne qe ti po i ndihmon ata ta ndjejne veten te rendesishem, subkoshienca e tyre do ti shkaktoje atyre nje emocion qe ti ke dashur gjithmone tia shkaktosh. Ky emocion quhet dashuri.

  • Kujtoi emrat e tyre. Ti do ta ndjesh veten shume mire kur dikush qe e ke takuar vetem nje here do te mbaje mend emrin tend, do te te duket qe prezenca jote eshte ndjere dhe qe ke lene nje pershtypje te mire. Duke kujtuar emrat e njerezve ti do ti japesh atyre ate qe ata kane nevoje, keshtu do te programosh nenvetedijen e tyre qe te te doje ty.
  • Te kujtosh ditelindjet e tyre. Nese ti ndjehesh mire kur dikush qe e ke njohur kohet e fundit te mban mend emrin, atehere ti do te ndihesh per mrekulli kur te shohesh se dikush nga keta do te te coje nje mesazh per ditelindje. Perseri ti po shfrytezon te njejten nevoje, nevojen per te ndjere se te duan dhe se kujdesen per ty.
  • Takoi duke buzeqeshur. Kur ti takon dike, le te jete gjeja e pare qe ai sheh nje buzeqeshje e madhe, personi do te mendoje se ti je i lumtur qe po e sheh ate, dhe keshtu do ti kenaqesh te njejten ndjenje per te cilen po flasim.
  • Kujdesu per ta kur askush tjeter nuk e ben. A nuk e ke vene re se si ndjehesh kur dikush kujdest per ty kur je ne momente te veshtira, ose kur te tjeret te injorojne? Zakonisht cdo njeri qe kujdeset per ty ose te ndihmon kur je keq do te kete nje vend te vecante ne zemren tende. Dhe nuk po them qe personi do ta beje me vetedije kte, por po flas mbi ate qe do te beje nenvetedija, pra ajo do te veje re se dikush po te ndihmon ty, dhe perderisa ti ke nevoje per ate ndihme nenvetedija do ta shenoje kete person qe po te ndihmon si te rendesishem, ose qe ta themi me shkoqur ti do ta duash kte person.

Qe ta permbledhim gjithe kete, ti duhet thjesht qe ta besh personin tjeter te ndjeje se eshte i rendesishem dhe me vlere, sidomos ne momente te veshtira ose kur te tjeret i kane kthyer kurrizin. Vepro keshtu dhe personi perfundimisht do te te doje ty.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s