Dashuria dhe te behesh i admiruar

Si ti besh te tjeret te te admirojne

Kur takova nje vajze para ca kohesh, pershtypja e pare qe krijova per te ishte e nje vajze tipike te rendomte. Nuk kishte asgje te vecante tek ajo, gjer sa ajo filloi te fliste. Vajza vazhdoi te fliste per zakonet e saj pozitive dhe hobet e saj ne nje menyre indirekte deri sa une e ndryshova totalisht pershtypjen e pare qe kisha krijuar per te. Pastaj une mendova se ajo ishte nje vajze simpatike qe te gjithe e donin.

Kundrra disa besimeve mendjelehta te njerezve, pershtypja e pare mund te ndryshohet lehte per sa kohe ti di si te pozicionohesh ne mendjen e te tjereve. Une fillova ta admiroja ate vajze vetem pas diskutimeve te saj dhe jo me pare se ajo te fliste. Kjo do te thote se edhe ti mund ta ndryshosh pershtypjen e pare qe te tjeret krijojne per ty duke ridefinuar veteveten dhe aftesite e tua verbale. Menyra sesi ti ridefinon vetveten eshte ajo qe i ben njerzit te te admirojne dhe te te duan ty.

Pershtypja e pare: Sekondat e para te nje takimi percaktojne pershtypjen qe nje person do te krijoje per ty. Por problemi me kte pershtypje eshte se ajo eshte e bazuar ne background in dhe subjektivizmin e atij personi sesa e bazuar ne pamjen tende. Nese ai do te kete pasur ndonje shok te vjeter dhe interesant, dhe nese ti nga paraqitja i ngjan atij, atehere ai ne kte pershtypje te pare do te mendoje se ti je interesant dhe i shkathet. Pasi te kalojne disa sekonda ti mund ta ndryshosh kete pershtypje nepermjet te folures. Si vajza ne shembullin me siper, sa me shume te vazhdosh ti perseritesh cilesite e tua, aq me shume njerezit do te besojne ne to, por duhet te flasesh per veten, per cilesite e tua pozitive qe ti do ti besh te tjeret ti besojne ne menyre indirekte, perndryshe njerzit do te mendojne se je mendjemadh.

Si ti besh njerezit te te duan: Nerezit do te te admirojne, bile do te te duan nese ti arrin ti bindesh se zoteron ato cilesi per te cilat ata jane ne nevoje. Nese ti arrin te bindesh nje vajze te druajtur se ti je nje njeri shume social atehere ajo do te te admiroje ty, por me kusht qe te sillesh mire me te sigurisht. Dashuria dhe admirimi mund te krijohen te te tjeret kur ti pozicionon veten ne menyren e duhur ne varesi te personave me te cilet ke te besh. Prandaj per te bere dike te te admiroj ti duhet te paraqitesh me vetebesim, kurse per dike tjeter inteligjent. Nuk ka formule te prere qe te besh te tjeret te te admirojne, eshte e domosdoshme te paraqitesh me formula te ndryshme sipas njerezve qe ke te besh.

Kujdes e rendesishme: Njerzit nuk e pelqejne sjelljen e te folurit per veten ne menyre direkte, por ata preferojne ti zbulojne vete nepermjet pyetjeve qe te bejne. Prandaj ti duhet te drejtosh biseden ne nje menyre qe te lejon te flasesh per veten duke u dukur sikur i pergjigjesh pyetjeve te tyre.  Prandaj te jesh kryelarte mund te funksionoje me disa vete por shumica nuk do te te admiroje ty pa u treguar modest.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

2 mendim te “Dashuria dhe te behesh i admiruar”

  1. Me lejoni urimet me te perzemerta per punen tuaj. Eshte nje web me permbajtje fantastike. Jam i bindur qe nese do ishin ne dijeni, nuk do ishte facebook mania e te rinjve shqiptare por kjo faqe. Por gjithashtu duhet te them edhe nje kritike, qe nuk ma ben shume qefin, eshte se nuk jeni shume aktiv. Eshte e qarte qe mund te keni preukopime te tjera por kjo faqe eshte vertet e Bukur, dhe si cdo gje e tille duhet ushqyer qe te mbijetoje. Ju faleminderit, Ju uroj me te mirat!

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s