Mentaliteti i nje miliarderi

Mendo si nje miliarder dhe mund te behesh nje prej tyre

Per tu bere i tille cdo njeri duhet te ndryshoje disa nga besimet egzistuese dhe te beje keto me poshte:

 • Harroje se mund ta besh nepermjet punes profesionale. Ne fillim me lejoni te jem i qarte per kete, nuk duhet ta braktisni punen profesionale para se te keni grumbulluar disa te ardhura qe do te mbulojne shpenzimet e tua, ndryshe jeta jote do te behet e mjerueshme. Por nga ana tjeter kurre mos provo te besh shume para nepermjet punes profesionale sepse ka me shume mundesi te te ndonje nje nga keta skenaret: 1. Ti do te punosh jashte mase shume dhe mund ta besh miliardin e pare mbas 20 apo 30 vjetesh kur ai miliard nuk ka me asnje vlere. 2. Ose te punosh jashte mase shume dhe te mos arrish asgje.
 • Biznesi privat eshte celsi per tu bere miliarder shpejt. Te fillosh biznesin tend privat eshte rruga me e shpejte per tu bere me para, njerez te caktuar kane arritur miliardin e pare brenda 4 vjetesh, por kane deklaruar se kane bere shume shume gabime dhe nese do ti kishin eliminuar kto gabime, mund tja kishin dale me shpejt.
 • Zgjidh nje biznes qe nuk ka kufizime. Mundesia me e madhe qe nje person te behet miliarder eshte kur ai hap nje dyqan te vogel, por ama me qellimin ne mendje qe ta zgjeroje ne nje dyqan te gjere rajonal me dege te ndryshme ne vende te tjera. Njerez te tille nuk zgjedhin opsione biznesesh me potencial te kufizuar zgjerimi.
 • Nuk ben dot para shume shpejt. Disa njerez nuk mund te behen kurre miliardere. Kta jane ata qe shohin per mundesite per tu bere te pasur menjehere, pastaj perfundojne duke i humbur parate si pasoje e mashtrimeve ose njerezve manipulues qe shfrytezojne endrrat e tyre. Miliarderet mund te planifikojne ti bejne parate e tyre per nje periudhe 2 apo 4 vjecare nepermjet vizioneve afatgjata, por asnjeri prej tyre nuk planifikon te behet miliarder per dy muaj.
 • Nese nuk kane para tia fillojne? Prape ata mund te behen miliardere. Ne ditet e sotme egzistojne biznese qe nuk duan shume para per tu filluar, ka edhe nga ato qe nuk duan fare para thjesht disa lek xhepi, por qe keto mund te behen biznese te fuqishme nese do te dihet si te ndertohen.
 • Gjeja e fundit dhe me e rendesishmja. Asnje nuk arrin dicka qe me heren e pare, ose te katerten. Mbaje mend kete qe suksesi ne biznes varet nga ” te deshtuarit shume here derisa te zbulosh se cili veprim funksionon per tia dale”. Shih sekreti i suksesit.
Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

15 mendim te “Mentaliteti i nje miliarderi”

 1. nuk vjen pasunia vetem nga puna , sepse dikush shum punon e fiton pak dikish pak punon e fiton pasurin ma te madhe e kemi ne mendje ton nese dim me shfrytzu, nese kemi mendime te mira dhe bindje tfort se do te behm miloner vertet do te behesh,

  Pëlqejeni

 2. ne jemi te pasur por nuk e kuptojm,ai qe ka lek eshte i pasur ne xhep e jo ne shpirt.ai qe ska,,,eshte i pasur ne shpirt….qe i bie te gjith jemi te pasur por ne mynyra te ndryshme,

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s