Si fillojme qe ta kemi fiksim dike

Te gjithe e kemi provuar te obsesionohemi me dike, te mendojme per te gjate tere kohes. Gjithmone me intrigonte arsyeja pse ndodhte kjo gje. Dhe nese do pergjigjet e duhura, atehere duhet te besh pyetjet e duhura. Pergjigja u kompletua me kohen dhe punen e duhur.

Gjithcka fillon me terheqjen e vemendjes. Jo terheqje vemendje duke bere ndonje budallallek, por duke treguar ndonje cilesi te admirueshme nga te tjeret. Kur e shohim tek dikush kete cilesi, ne do ta kujtojme ate person edhe pasi kemi shkuar ne shtepi.  Ne ket menyre personi sapo na ka pushtuar nje pjese te vogel te mendimeve tona.

Nderkohe qe dikush na ka terhequr vemendjen edhe sikur per pak kohe, ne trurin tone krijohet mundesia per kete person, qe ta mendojme gjate gjithe kohes. Kjo ndodh sepse ne te gjitheve na pelqen qe te na duan, dhe cdo njeriu do ti pelqente shume qe ta dinte nese ai person e do ate apo jo, edhe ne rastin kur ai person nuk i intereson. Te gjithe ne do te kenaqeshim me emocionet qe krijohen kur mendojme per kete gje.

Per shkak te ketij kurioziteti ne shohim veprimet e personit qe na ka terhequr vemendjen, dhe nese ato jane te paqarta, ne fillojme te mendojme gjate per to. Nese veprimet dhe reagimet do te jene te qarta, pra e tregojne qarte nese personi na pelqen apo jo, atehere ato nuk do te nxisin trurin tone te mendoje per to, sepse ate qe donim te dinim e kuptuam. Kurse ne rastin kur veprimet jane te paqarta truri do te filloje te kerkoje shpjegime per keto sjellje dhe veprime deri sa te zgjidhet misteri.

Keto veprime misterioze i hasim tek personat qe nje dite na thone se i pelqen jashte mase te rrijne me ne, dhe diten tjeter mundohen te shmangin cdo lloj kontakti me ne. Prej kesaj neve do te na vijne ne koke shume pyetje si: A me pelqen ky person mua? Nese po, pse atehere ndonjehere me injoron? Keto pyetje do te na detyrojne te mendojme per te gjithnje e me shume.

Sa me shume do te perpiqemi ti japim pergjigje atyre pyetjeve, aq me thelle do ti futemi mendimeve te cilat do te na cojne ne obsesion, fiksim. Mund ta shohim veten duke e diskutuar kete muhabet me shoket per te gjetur nje shpjegim por asgje. (Lexo: Varesia nga dashuria)

Ligjet e mendjes jane te atilla qe sa me shume te mendosh per dicka, aq me te afeksionuar do ta ndjesh veten per ate. Prandaj te gjithe ne duke ditur kte gje mund te kontrollojme mendimet tona ne rastet kur jane te demshme, por duke ditur kete gje edhe mund te detyrojme me keto menyra dike te mendoje per ne.

Artikuj te ngjashem

Si te harrosh dike qe e pelqen por nuk mund ta kesh

Pse biem ne dashuri

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

18 mendim te “Si fillojme qe ta kemi fiksim dike”

 1. dua nje djale por nuk e di a me do. lozim bashke dhe jemi ne nje shkolle .
  shoqja ime e pyeti nje dite se cmendim ka per mua?
  dhe ai i tha qe te largohej qe te mos hapte sherr.
  doja te pyesja qe ckuptim ka kjo gje ?

  Pëlqejeni

 2. e dua shume nje djal por ai thote se me urren dhe behet nervoz sahere qe permendet emri im une dua shume por ai shpesh me fyen dhe kjo me lendon shume cfare do te thot kjo

  Pëlqejeni

  1. ani nuk te urren ndoshta te do dhe sta shpreh dot asesi ai nuk nervozohet kur permendet emri jot thjesht emocionohet ndoshta esht nje emocion i till qe as ai vet se kupton dot se cfar esht….mundou qe ne cdo gje te keqe te shofish dicka poziive kjo esht jeta zemer ndoshta zoti ka ruajtur dike me te mir se ay qe do te te doj per ate qe je kshuqe kurr mos humb shpresat dhe besimin ne vetvete 🙂

   Pëlqejeni

 3. un dua nje djale qe e kam ne klase.ne jemi shok te mire le te themi…ai mi ka then te gjitha sekretet e tija dhe un nuk ja kam then te gjitha sps nuk mi ka kerkuar…ne bejme shm gallata bashk n klas bejm plane dhe i zbatojme te nxns e klases (plane per gallata)…….po ka nj prbll ai esht lidhur me shoqen time te kursit qe me perpara e kisha shoqe shm te mire…ai thotq qe e do po nga veprimet duken qartazi qe jo….cfare duhet te bej

  Pëlqejeni

 4. SI nje shoqe e mir ti bisedo me te ne menyr shoqerore mundou ta kuptosh qart ndjenjen qe ka ai per at vajzen qe thot se e don….ndoshta ai tallet me te se cunat ket pun kan sot…cunat jan si nje galaksi e erret me plot sekrete dhe me zemer te verbuar. Ti duhet te vendosish ke te degjosh menden ose zemren dhe sipas asaj vepro por vepro ne hapa te sigurt dhe me mencuri. Shpresoj te me kuptosh se car mundoem te te them

  Pëlqejeni

 5. kam rene ne dashuri me nje vajze para disa hesh para disa vitesh kjo vaj ishte e interresuar per mua mendoj sepse me rrinte prane dhe mundohej te me bente te qesh apo te me terhiqte vemendjen . une dua ta di nese kjo vajze eshte akoma e interesuar per mua nuk di si tia bej

  Pëlqejeni

 6. un e dua nje djal por nuk e di nese ai me don mua….une dua ta harroj po nuk mundem pasi e dua me shume se jeten time….mua me duket se ai me pelqen mua por prap nuk e di….nuk di cte bej

  Pëlqejeni

 7. Nje dajl i bukur simpatik me shikon cdo dite ne pushim jemi ne paralele mendoj se gjith vajzat e duan ate por ai ka shikimin tek une un une nuk mendoj te jem me te por nganjeher zemra me thot po por une nuk i flas as ai mua por shikimi i atij eshte diqka shum e qarte shoqja ime me thot ai te don ty por une mundohem ta injoroj sepse nuk mund te jem me te sepse pastaj te gjithe do te me thoj kjo vajza shka ka kalu me ata.Ju lutem me thoni athu a me dashuron ai mua apo vetem e ka nje loj

  Pëlqejeni

  1. Edhe mua keshtu me ka ndodhur por pastaj filloi te me hyje edhe mua ne koke per te por mos e bej se me von ai nuk do te te shikoj edhe pse te don por ndoshta do te reagoj diqka por nese nuk te shikon ndonje dit dhe ateher ty te intereson per te mos u bej merak ai te don ty por deshiron ti humbas shenjat

   Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s