Bino: Gati strategjia per menaxhimin e mbetjeve urbane

Ministria e Mjedisit ka gati draft strategjine per menaxhimin e mbetjeve urbane qe pritet shume shpejt te kaloje per miratim ne qeveri. Mbi kete strategji eshte diskutuar ne nje tryeze te perbashket me perfaqesues te autoriteteve vendore nga i gjithe vendi. Sipas zv.Ministrit Taulant Bino, eshte i rendesishem percaktimi i vendit te depozitimeve te tyre ,nje detyre kjo e qeverise vendore ne bashkepunim me keshillat e qarqeve.
Draft strategjia, bashke me Planin Kombetar te Menaxhimit te Mbetjeve Urbane do te siguroje rritjen e sasise se mbetjeve te ricikluara me 25% deri ne vitin 2015 ndersa deri ne vitin 2020 ky proces do te pesoje nje rritje me 55%. Kostot shtese per zbatimin e kesaj strategjie perllogariten nga 150 ne 200 milion euro investime fillestare si dhe 52 milion euro kosto operative ne vit. Autoritetet vendore do te mbulojne pjesen me te madhe te ketyre investimeve, si njesi pergjegjese per menaxhimin e mbetjeve te ngurta urbane.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s