Si te harrosh dike qe e pelqen por nuk mund ta kesh

Po, eshte e mundur dhe duhen thjesht disa dite.

Une merzitem me te vertete shume kur lexoj nga njerez te ndryshem thenie si: eshte e pamundur te harrosh dike qe e dashuron me te vertete, eshte shume e veshtire…   Keta njerez qe i shkruajne keto budallalleqe jane njerez amatore qe nuk kane asnje lloj njohurie nga psikologjia, ose jane njerez me eksperienca te tmerrshme te cilet thjesht shkruajne per eksperiencat e tyre.

Po, mund te jete jashtezakonisht e veshtire te harrosh dike qe do nese ti nuk di menyren e duhur per ta bere kete, megjithate, kur ti te kuptosh se si funksionon psikologjia e dashurise dhe te besh gjerat e duhura per kete, do te duhen maksimumi dy jave qe ti ta marresh veten plotesisht edhe nga ndarja me e dhimbshme ne bote.

Njerezit te cilet te thone se eshte e pamundur te harrosh dike thjesht te tregojne per eksperiencat e tyre dhe te shokeve te tyre, ndersa une po te pershkruaj se si miliona veta ndihen normal dhe shume mire kur ndahen duke perdorur keto njohuri te psikologjise.

Si te harrosh dike qe e do.

Ja se cduhet te besh per te harruar cdo njeri qe duhet ta harrosh.

Ai person nuk eshte i vetmi ne bote: Ne biem ne dashuri me ate person i cili ploteson kriteret tona te ngulitura thelle ne subkoshiencen tone. Zakonisht ne biem ne dashuri me personat qe plotesojne edhe vetem nje pjese te ketyre kritereve ( zakonisht 60 % te tyre).

Kjo do te thote qe nje person qe do te plotesoje 70 % te kritereve do te jete me i mire, dhe nje person qe do te plotesoje 80 % do te jete akoma me i mire. Pra shkurtimisht, nuk ka te vetem ne kte bote apo shpirt binjak, e verteta qe nuk duket eshte se egzistojne me mijra partnere potenciale qe plotesojne mire kriteret tona.

Pranimi=humbja e shpreses: njerezit zakonisht ngecin ne kte faze te dyte te sherimit qe quhet kushtezim, dhe deshtojne te pranojne ate qe ka ndodhur, sepse mendojne se kane akoma shprese per te rregulluar muabetin, dhe atehere kur e shohin shume mire qe shpresa eshte vetem 1%.

Shpresa duhet te zhduket duke i djegur kujtimet e vjetra, duke e detyruar veten per te mos menduar per ate person, duke pushuar se shkuari ne vendet ku keni kaluar plot kohe me ate person, dhe duke e penguar veten qe te degjoje kenge romantike dhe melankolike.

Pranimi i realitetit nuk mund te ndodhe para se shpresa te kete humbur plotesisht. Kur shpresa humb, mendja jote do te filloje te shikoje per dike tjeter, por nese kjo nuk ndodh atehere mendja jote do te prese gjithmone per ate person.

A eshte me te vertete kaq e lehte te harrosh dike?

Nuk them qe nuk do te ndjehesh keq ne ditet e para, por nese i ben keto hapa me siper ndjenjat e tua te keqija do te fillojne te zhduken ne diten e trete, dhe nese vazhdon keshtu, per dy jave do ta ndjesh veten per mrekulli.

Sigurisht une kete e kam provuar edhe vete, nuk me duhen me shume se tre dite per ta ndjere veten sikur ska ndodhur asgje pas nje ndarje. Por kete gje kam arritur ta bej vetem pasi kam mesuar njohurite e nevojshme, sepse me pare ky ka qene nje problem i madh edhe per mua. Jo vetem ndarjet por edhe refuzimet me shkaktonin nje ndjenje jashtezakonisht vetedyshimi dhe vuajtjeje.

Artikuj te ngjashem

Si fillojme ta kemi fiksim dike

Si te impresionosh dike

Kur duam dike vetem pasi sigurohemi qe na do

#partneri-i-duhur, #shpirti-binjak, #te-harrosh-dike, #zhgenjimi-nga-dashuria