Si te harrosh dike qe e pelqen por nuk mund ta kesh

Po, eshte e mundur dhe duhen thjesht disa dite.

Une merzitem me te vertete shume kur lexoj nga njerez te ndryshem thenie si: eshte e pamundur te harrosh dike qe e dashuron me te vertete, eshte shume e veshtire…   Keta njerez qe i shkruajne keto budallalleqe jane njerez amatore qe nuk kane asnje lloj njohurie nga psikologjia, ose jane njerez me eksperienca te tmerrshme te cilet thjesht shkruajne per eksperiencat e tyre.

Po, mund te jete jashtezakonisht e veshtire te harrosh dike qe do nese ti nuk di menyren e duhur per ta bere kete, megjithate, kur ti te kuptosh se si funksionon psikologjia e dashurise dhe te besh gjerat e duhura per kete, do te duhen maksimumi dy jave qe ti ta marresh veten plotesisht edhe nga ndarja me e dhimbshme ne bote.

Njerezit te cilet te thone se eshte e pamundur te harrosh dike thjesht te tregojne per eksperiencat e tyre dhe te shokeve te tyre, ndersa une po te pershkruaj se si miliona veta ndihen normal dhe shume mire kur ndahen duke perdorur keto njohuri te psikologjise.

Si te harrosh dike qe e do.

Ja se cduhet te besh per te harruar cdo njeri qe duhet ta harrosh.

Ai person nuk eshte i vetmi ne bote: Ne biem ne dashuri me ate person i cili ploteson kriteret tona te ngulitura thelle ne subkoshiencen tone. Zakonisht ne biem ne dashuri me personat qe plotesojne edhe vetem nje pjese te ketyre kritereve ( zakonisht 60 % te tyre).

Kjo do te thote qe nje person qe do te plotesoje 70 % te kritereve do te jete me i mire, dhe nje person qe do te plotesoje 80 % do te jete akoma me i mire. Pra shkurtimisht, nuk ka te vetem ne kte bote apo shpirt binjak, e verteta qe nuk duket eshte se egzistojne me mijra partnere potenciale qe plotesojne mire kriteret tona.

Pranimi=humbja e shpreses: njerezit zakonisht ngecin ne kte faze te dyte te sherimit qe quhet kushtezim, dhe deshtojne te pranojne ate qe ka ndodhur, sepse mendojne se kane akoma shprese per te rregulluar muabetin, dhe atehere kur e shohin shume mire qe shpresa eshte vetem 1%.

Shpresa duhet te zhduket duke i djegur kujtimet e vjetra, duke e detyruar veten per te mos menduar per ate person, duke pushuar se shkuari ne vendet ku keni kaluar plot kohe me ate person, dhe duke e penguar veten qe te degjoje kenge romantike dhe melankolike.

Pranimi i realitetit nuk mund te ndodhe para se shpresa te kete humbur plotesisht. Kur shpresa humb, mendja jote do te filloje te shikoje per dike tjeter, por nese kjo nuk ndodh atehere mendja jote do te prese gjithmone per ate person.

A eshte me te vertete kaq e lehte te harrosh dike?

Nuk them qe nuk do te ndjehesh keq ne ditet e para, por nese i ben keto hapa me siper ndjenjat e tua te keqija do te fillojne te zhduken ne diten e trete, dhe nese vazhdon keshtu, per dy jave do ta ndjesh veten per mrekulli.

Sigurisht une kete e kam provuar edhe vete, nuk me duhen me shume se tre dite per ta ndjere veten sikur ska ndodhur asgje pas nje ndarje. Por kete gje kam arritur ta bej vetem pasi kam mesuar njohurite e nevojshme, sepse me pare ky ka qene nje problem i madh edhe per mua. Jo vetem ndarjet por edhe refuzimet me shkaktonin nje ndjenje jashtezakonisht vetedyshimi dhe vuajtjeje.

Artikuj te ngjashem

Si fillojme ta kemi fiksim dike

Si te impresionosh dike

Kur duam dike vetem pasi sigurohemi qe na do

About these ads

Të etiketuara:, , ,

17 mendime mbi “Si te harrosh dike qe e pelqen por nuk mund ta kesh

 1. I paemër Maj 20, 2012 te 1:19 pm Reply

  nuk e di un per vet-veten nuk mendoj qe osht e leht me harru dikon sepse kam 4 muaj qe jam ndar nga i dashuri dhe nuk po muj me harruu aama nuk e di kjo ndarje me ka prekur shum saqe nuk kam shpresa per te ardhmen vetem jetoj per sod e per neser palidhje mirpo nga ana tjeter kam frik te jem perseri me ate person se mendoj qe do te ndodh e njejta gje perseri :S jom mundu me i permisu gabimet ama perseri asgje kom kerku ndim prej dikujt qe edhe ni her me fol me ata ama jo nuk ma kan leju

  • minire Maj 20, 2012 te 1:24 pm Reply

   shpresoj qe te me ndimoni me sdisa keshilla a mund te me tregoni a te vazhdoj me tej qe te shpresoj dhe te bej te pamunderen qe te jemi bashk apo qka ???

 2. Admin Zbulime Maj 21, 2012 te 12:00 pm Reply

  Pershendetje Minire:) Gezohem qe te shoh ne kte blog. Sapo lexova komentet e tua bera dhe une nje koment qe e nisa per dy rrjeshta dhe perfundoi ne nje faqe, prandaj te ftoj ta lexosh ketu dhe te diskutojme me tej :)Kur duhet dhe nuk duhet te heqim dore nga dikush qe e duam

 3. i pa emer Maj 27, 2012 te 9:00 am Reply

  un dua te bashkohem me njeriun qe e dashuroj dhe pse jemi familje me at

  • lea Nëntor 30, 2012 te 3:31 pm Reply

   aq shumë logjik ke ? mendo disa her para se të gabosh. por nëse gabon e bajsh me shëndet! problemi është që në të ardhmen do kesh probleme serioze me fëmijët e tu…. e ather nuk mund ta kthesh kohen përpara sërisht :( pra përdore për një qast koken e jo zemren! dashuria shkon dhe vjen!

 4. tetovarja Shtator 21, 2012 te 10:18 pm Reply

  i nderuar te bej 1 pyetje meqe nuk e di si duhet te regjistrohem ketu ne ket faqe me pelqeu jashtmase… un jam e lidhur me 1 person gati 5 vite jemi dhe te fejuar e kam dashur po dhe perseri e dua edhe pse ka me mijra difekte…te them te drejten ndonjeher esht shum i mir me mban sikur 1 proncesh por disa raste sikur 1 e huaja kur behet fjal x shoket ai me harron mua x to me gjenjen cdoher un e kuptoj por esht e kot sepse nuk mund ti them asnji fjal faji mbetet cdoher jetim ose perkundrazi un mbetem fajtore…me ka tradhtu kam fakte thjesht kur me kujtohen keto gjera shendrohet dashuria ne urrejtje edhe pse e dua teper… ndonjeher per 1 gabim te vogel timin behet nervoz(xheloz) perdor edhe dhun me ben x spital por me von pendohet edhe qan… nuk di as si te veproj mundesh te me keshillojsh diqka ju lutem ???

  • lea Nëntor 30, 2012 te 3:18 pm Reply

   tetovare, shpresoj shumë për ty, që ti ke mbledhur mënd dhe ke vendosur ta lësh at mashkëll! është tmerr ta tolerosh vetën të keqtrajtoj dhe të malltretoj një njëri i pa ndërgjegjshem si ai! mos ke frig se ti do ta takosh 100% një mashkëll që ka kultur dhe di si ta respektoj femren. ai mashkëll që të respekton ai të dashuron me të vërtet! dije që mashkuj ka aq shumë, sikur zall në det pra LËVIZ DHE NDAJU NGA AI!!! para se të vazhdosh një jet të tmerrueshme…. nëse vazhdon dhe merr poziten e një “gjynahes” ather besom askush nuk do ndjej me budallaqet e tua dhimt! vetëm të them E BAJSH ME SHËNDET DHE VUAJ PËR BUDALLËKUN TËND!

 5. Admin Zbulime Shtator 23, 2012 te 11:37 am Reply

  Pershendetje Tetovarja. Sigurisht momentet e ftohtesise dhe te mosrespektit nuk do te thone qe nuk ka dashuri, edhe nena me vajzen qe jane me te afertat ka raste mallkojne njera tjetren, por kjo sdo te thote qe nuk duhen apo jo? Jane gjera qe ndodhin.

  Dua te them qe nuk ka asnje gje per tu shqetesuar kur ai do te kaloje kohe me shoket. Eshte dicka normale per te cilen cdo njeri ka nevoje dhe nuk do te thote aspak qe ti per te je e huaj, nuk do te thote aspak qe nuk te do.

  Megjithate tradhetia dhe dhuna jane probleme te medha qe per mendimin tim nuk duhet te falen edhe sikur ai njeri te vdese nga dashuria per ty.

  Sepse kur ti pranon dhunen prej tij neser do u japesh mesazh femijeve te tu qe femrat duhet ta durojne dhunen dhe qe meshkujt kane te drejte te dhunojne. Keshtu cunat e tu do te behen dhunues kurse vajzat e tua te ardhshme do te kene me shume mundesi te perfundojne te dhunuara prej ketij mentaliteti qe ti do u mesosh duke duruar dhunen.

  Tradhetia kur ndodh njehere ka prirje te ndodhe me mijra here, miliona here, sa here qe atij ti dale mundesia. Prandaj falja nuk do te ndryshoje asgje.

  Keshtu flasin faktet te cilat jane pranuar pothuajse nga te gjithe ekspertet, por vendimi te perket vetem ty. Ke mundesine te krijosh nje jete te re sic e deshiron, ose te qendrosh pergjithmone keshtu. Vetem e jotja eshte pergjegjesia, e askujt tjeter, as familja jote nuk i di gjerat e tua aq mire sa ti.

  Si mendon??

 6. killer Nëntor 27, 2012 te 9:51 pm Reply

  Hey prsh adm
  un jam munduar te aharoj dhe nje person dhe ja dola mban se nuk e takoja me
  por1 dit kur e takova ne rug se se cme ndodhi po me erdhi 1 ndjenje e madhe nga b renda dhe gjith diten me rinte mendja te ajo

 7. lea Nëntor 30, 2012 te 3:17 pm Reply

  tetovare, shpresoj shumë për ty, që ti ke mbledhur mënd dhe ke vendosur ta lësh at mashkëll! është tmerr ta tolerosh vetën të keqtrajtoj dhe të malltretoj një njëri i pa ndërgjegjshem si ai! mos ke frig se ti do ta takosh 100% një mashkëll që ka kultur dhe di si ta respektoj femren. ai mashkëll që të respekton ai të dashuron me të vërtet! dije që mashkuj ka aq shumë, sikur zall në det ;) pra LËVIZ DHE NDAJU NGA AI!!! para se të vazhdosh një jet të tmerrueshme…. nëse vazhdon dhe merr poziten e një “gjynahes” ather besom askush nuk do ndjej me budallaqet e tua dhimt! vetëm të them E BAJSH ME SHËNDET DHE VUAJ PËR BUDALLËKUN TËND!

 8. ewzal Dhjetor 5, 2012 te 4:39 pm Reply

  un kisha te dashuren qe u martua dhe u mundova qe ta haroj por prap jetoj ne ate vend u me at vajz kam kaluar neper ato vende te cilet tani i kam perseri…nese don ta harosh ate person duhesh edhe
  vendin ta nderosh qe mos tet perkujtohet perseri ate…

  • x Maj 14, 2013 te 6:32 pm Reply

   desha nje djal qe me te kalova 5vjet dhe pastaj familja e djalit nuk me deshen.ge me ndan nga ai dhe e fejuan me nje tjete.erdhen e fejuan me nje vajz nga lagjja jon.jsm tani shum larg nga ai po zemra ime nde nuk mund ta haroj.nuk mund ta.mbaj larg nga zemra ime

   • mikaela Shkurt 18, 2014 te 11:27 pm

    jam e dashuruar me 1 djal kemi 7 vjet bashk ai u fijua dhe un jam e martuar akoma e duam njerj tjetrin.un dua ta haroj se ndiem shum xhelozi qe ai esht me 1 tjeter.ju lutem me ndimoni si ta haroj

 9. mikaela Shkurt 18, 2014 te 11:36 pm Reply

  e dua marezisht.po kjo dashuri po me vret shum.kur zihemi merzitem shum filloj qaj nuk dua asgje tjeter pervec atij.jemi larg dhe takohemi shum rall.nuk kemi femi as un as ai.me ndimoni cfar te bej ta haroj apo te vazhdoj me shpresen se 1 dit do jemi bashk.

 10. Makedonkata Mars 10, 2014 te 2:47 pm Reply

  Admin te pershendes. Je nje zbulues shum i mir.un per veten time te vlersoj me noten me te madhe 10 BRAVO.. Un dua te shkoj ne shkoll te larte dhe nuk e di a do me lejojn prinderit mami me thot po babi thot do shikojm..A MUND TE ME THUASH CFAR JAN KETO REAGIME?!!

 11. Makedonkata Mars 11, 2014 te 9:42 pm Reply

  Te lutem me kthe nje prgj?:-)

 12. G h Gusht 12, 2014 te 5:55 pm Reply

  Nuk mund ti besoj keto qe lexova me larte … Si mund te gjykohet kaq ceket per nje ndjen aq te thelle sic eshte dashuria e vertet.qe ta kuptosh dashuri nuk duhet e jesh psikolog e te kesh njohje psikologjike por te kesh dashuruar.eshte shume apsurde qe te mund ta harrosh nje djal/vajz per tre dite ose 2 jave cfar i dini njerzit robot qe mund tju “fshish” memorjen? Ja pra nuk ja keni iden cfar eshte dashuria .eshte nje ndjenj qe nuk shpjegohet nga askush tjeter vec atij qe e perjeton .kur e sheh njeriun qe do zemra sa s’te del nga kraharori ,ne stomak sikur ke “flutura” ke deshir te besh gjithcka qe ai thote pa e menduar fare .dridhesh kur ai /ajo te prek etj edhe kur mendon se e ke harruar nuk eshte aspak e vertet thjesht e ke mbyllur ne nje cep te zemres dhe kur e sheh serisht ajo rikthehet por shume here me e fort se me pare .dy njerez qe duhen eshte e pa mundur ti ndash pasi jan si magnet qe terhiqen nga njeri -tjetri .e pranoj qe shume kan vuajtur nga dashuria por me besoni kur ju theme qe eshte me mire te vuash prej saj sesa te mos e provosh kurre sepse dhimbja nuk ben gje tjeter vec te pjek qe te dish te perballesh me jeten.gjithe keto qe ju shkruajta i kam nga provoja personale e jo te degjuara nga te tjeret .prandaj mos mendoni se ndodh vetem ne telenovela.jam 32 vjece dhe jam super e lumtur me burrin tim e dua si diten e pare qe e pash.po ashtu edhe ai .FLM!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Figurë Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Google+ photo

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: