Pse dy vete dashurojne njeri tjetrin

Gjate femijerise kalamajte fillojne te zhvilojne identitete te caktuara si rezultat i eksperiencave qe kalojne.

Nese femija fillon te ngacmohet shpesh nga shoket e tij, ai do te filloje te besoje se eshte nje person shume i dobet, keshtu do te zhvilloje identitetin e nje femije te dobet.

Femijet zhvillojne shume identitete gjate femijerise se tyre, dhe si rezultat ata duan cdo gje qe i ben me te afert me identitetet qe ata pelqejne dhe urrejne cdo gje qe i ben me te afert me identitetet qe ata urrejne.

Bashkohu me mua ne FB ketu—–> Mbledhje Lideresh

Por c’lidhje ka kjo me njerezit qe dashurojne njeri tjetrin?

Pse ne dashurojme njeri tjetrin.

Nje nga arsyet me te medha qe nje njeri bie ne dashuri me nje person tjeter eshte deshira per tu bere me i afert me nje identitet te caktuar.

Nese nje vajze e kane bere te besoje se te gjitha femrat jane te dobta, atehere ajo me shume mundesi do te bjere ne dashuri me nje djale me karakter te forte. Nese nje djale e kane bere te besoje se ai eshte i papreferuar dhe i papelqyer nga te tjeret, atehere ai do te bjere ne dashuri me nje vajze qe e ben ate ta ndjeje veten te rendesishem.

Ashtu sic duam ato gjera qe na afrojne me identitetet qe preferojme, ne dashurojme njerezit qe na bejne me te afert me kto identitete dhe ne i shmangim ata te cilet na kujtojne ato identitete qe nuk i pelqejme.

Une njoh nje vajze qe luan vetem sporte meshkujsh, qe pelqen te vishet me te zeza dhe ne nje menyre djemsh. Dhe kjo vajze me siguri nuk do ta pelqeje nje djale i cili i dhuron asaj nje cante roze, apo nje trendafil, perkundrazi ajo do te ndjeje terheqje per nje person qe do ta shtyje ate drejt identitetit djaloshar, ose qe do ta beje ate te besoje qe eshte e forte.

Pra si te besh dike te te dashuroje ty?

Kjo nuk ka te beje aspak me te qenit njeri i mire, me te bleret dhurata pafund apo me te perpjekurit jashtezakonisht shume, por kjo ka te beje thjesht me te kuptuarit e botekuptimit te shenjestres tende.

Kur ti i njeh mire besimet qe nje person ka, menyren se si ai mendon, identitetet qe ai i pelqen dhe ato qe i urren, nese ti pra i di gjithe keto, atehere shume kollaj ti do te jesh ne gjendje te krijosh boten virtuale ne te cilen ai person gjithmon ka enderruar te jetoje.

Tregoi personit qe ti zoteron identitetet qe ai pelqen dhe qe ti mundesh ta cosh shume afer ketyre identiteteve, dhe qe je larg atyre identiteteve qe personi urren. Ne kete menyre personi do te bjere ne dashuri me ty.

Artikuj te ngjashem

Si biem ne dashuri

Joshja e femrave 5 gabimet e meshkujve

Si fillojme qe ta kemi fiksim dike

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

6 mendim te “Pse dy vete dashurojne njeri tjetrin”

 1. me plq shume kete thenie dhe dua te pyes per dicka ju lutem me ktheni prgj

  eshte nje djalqe me plq shum kam bere shum gjeste shum gjera jam munduar shum her ta harroj por nuk mundem kur shoh buzeqeshjen e tij ose kur flas me te
  ai parapelqen persona me trup te bukur sexy ndersa une jam shum ndryshe ja e gjate 1.72
  45 kile qe do te thote shum e dobet
  nuk e di cte bej qe ti bie ne sy

  ju lutem nese keni provoje apo ndonje gje tjt me kthen prgj si mund ta bej per vete
  do ja u dija shum per nder
  ju dua

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s