Menyra me e mire per te humbur shoqerine

Dua ta filloj me menyren me te mire per te humbur shoket. E bej kete sepse cdo dije eshte perftuar nepermjet procesit eksperiment gabim deri sa eshte gjetur e verteta. Dhe menyra me e mire per te humbur dike eshte perceptimi i gabuar. Ka njerez te tille te cilet marrin per ters cdo veprim te te tjereve dhe mendojne gjate rruges per ne shtepi se shoqja ose shoku i tyre e urren ate dhe obsesioni i tyre arrin deri aty sa mendojne se pershtypja qe lene tek te tjeret eshte skandaloze.Cili eshte problemi me keto mendime? Problemi eshte se kto mendime vijne nga nje besim i ulet ne vetvete dhe jo nga realiteti. Njerzit me vetbesim gjejne arsye te tjera kur nje shoqja e tyre nuk i flet rruges. Mendojnese mbase asaj i ka ndodhur dicka e keqe sot dhe nuk e ka pas mendjen ne vend. Mbase nuk ka degjuar ose nje problem i madh e shqeteson. Kurse mendimet e keqija per situaten do ta cojne personin me besim te ulet ne vetvete ne mbajtjen e nje distance pas kesaj ngjarje me shoqen e tij.Shoqja duke vene re kete distancim te vazhdueshem do te beje te njejten gje me te drejte. Tani personi do te bindet 100% se shoqja ia kishte pas me te keq dhe ja ku perfundoi nje shoqeri vetem per shkak te vetbesimit te ulet.

Pyetja me e madhe qe do ju vije ndermend pasi takeni lexuar kete, eshte: pse te gjitha rastet per mire u dashkan menduar?! Jo, jo cdo here ndodh kjo. Nese e njejta skene perseritet shume here atehere do te thote se e shoqja vertete te urren. Por ketu behet fjale per te penguar ate inat te momentit qe 90% te rasteve eshte i gabuar dhe eshte armiku nr 1 i shoqerise. Ne rastet kur siguroheni mire se dikush ju urren atehere nuk ja vlen te kaloni kohe me te. Sic ju shmang shmangeni edhe ju. Sepse nese do te vazhdoni te kerkoni me ngulm shoqerine e saj kur ajo nuk do tja dije per ju, atehere do te ulni vetbesimin tuaj. Thjesht shmangeni dhe kur ajo tju ftoje ndonjehere pergjigjuni me buzeqeshje, faleminderit por nuk dua te vij.

Do tendjeheni shume mire me veten duke vepruar keshtu. Ju mbase keni nevoje per shoperine e saj, por mesohuni te sakrifikoni edhe nevojat me te medha per hir te dinjitetit tuaj. Mos e shisni ate per asgje dhe do ta doni veten me shume, pas kesaj do tju duan dhe te tjeret. Njerezit mund tju urrejne edhe pse ti mund ti ngjash dikujt qe ata urrejne, prandaj mos u ndje keq dhe mos mendo se ke dicka me keq se te tjeret, thjesht ne shumicen e rasteve urrejme per arsye te kota. Prandaj nuk ja vlen te leme dinjitetin thjesht qe te bejme dike te mos na urreje.

Advertisements

Autor: GL Albania

S'kemi lindur per te qene perfekt, por per te qene me te mire se te tjeret.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s